Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat... W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze » W Gdańsku w wyborach prezydenckich Aleksandra Dulkiewicz wygrał w I turze. Urzędująca prezydent uzys...
Reklama
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
piątek, 12 kwietnia 2024 15:13
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 14:24
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
Po fatalnym początku meczu Energa Wybrzeże goniła Cellfast Wilki
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
piątek, 05 kwietnia 2024 13:12
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Wernisaż ze zgrzytem

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
sobota, 07 sierpnia 2010 12:59

altW piątek 6 sierpnia o godz. 19  na podwórku Gdańskiej Galerii Miejskiej przy ul. Piwnej/Kaletniczej odbył się wernisaż z okazji otwarcia wystawy „last movie”, na którym oglądać będzie można prace autorstwa  Ozmo (Gionata Gesi) oraz Mariusza Warasa.

Na otwarciu wystawy pojawił się jak zawsze tryskający świetnym humorem Paweł Adamowicz. Prezydent miasta Gdańska przywitał zebranych gości oraz zapowiedział występ znanej doskonale trójmiejskiej publiczności grupy Tymon &The Transistors, która zagrała materiał z ostatniej płyty zespołu „Bigos Heart”.


alt


alt


Podczas wydarzenia nie obyło się jednak bez pewnych zgrzytów. Przede wszystkim w bramie przy ulicy Kaletniczej, która stanowiła  miejsce dla publiczności dla grającej w podwórku grupy niemiłosiernie cuchnęło moczem. Podwórko to jest dość zacisznym miejscem starego miasta i niestety, z okazji tej regularnie korzystają powracający z nocnych zabaw imprezowicze. Lokalizacja imprezy okazała się być niefortunna także z innego powodu. Podwórko przy skrzyżowaniu ul. Piwnej z ul. Kaletniczą bezpośrednio sąsiaduje z kinem Netpun. W połowie koncertu doszło więc do małego incydentu, bowiem oburzony właściciel sali kinowej, w której odbywało się właśnie spotkanie ze znanym dziennikarzem, podróżnikiem i publicystą Wojciechem Cejrowskim zażądał od organizatorów przerwania koncertu, który zakłócał przy okazji również projekcje w salach kinowych „Helikonu” oraz „Kameralnego”. W związku z powyższymi faktami trudno więc uznać otwarcie wystawy za imprezę do końca udaną.


alt


alt

Wystawa last movie to kolejny, piąty dialog artystyczny w Gdańskiej Galerii Miejskiej. Tym razem do stworzenia wspólnego projektu zaproszeni zostali dwaj artyści, którzy doskonale znają swoje prace – Ozmo czyli Gionata Gesi z Mediolanu i Mariusz Waras z Trójmiasta.


alt


alt


Obaj są artystami bardzo wszechstronnymi, poruszają się zarówno w środowisku street-artowym, rysują, malują, fotografują, a w ostatnim czasie Waras wyszedł poza dwuwymiarowość swoich projektów i zajmuje się projektami quasi rzeźbiarskimi i architektonicznymi. Jednak najbardziej znani są jako twórcy muralesów, które można zobaczyć w różnych częściach świata. Ich prace są tak specyficzne w swoim wyrazie i technice, że łatwo rozpoznawalne dla tych, którzy już raz mieli okazję spotkać się z ich twórczością. Na wystawę w ggm1 wspólnie stworzyli na zewnętrznej ścianie kina Neptun ogromne malowidło, będące połączeniem motywu zdemontowanej maszyny autorstwa Warasa  i cytatu „Sądu Ostatecznego” Michała Anioła wykonanego przez Ozmo. Ta bardzo wymowna scena, w której na miejscu sądzącego Chrystusa pojawia się maszynopodobna konstrukcja, przypominająca mechanizm gigantycznego zegara. Czy jest to bezpośrednie nawiązanie do kondycji współczesnego świata, czy też do faktu, że Kino Neptun ulegnie przebudowie i razem z nim odejdzie w zapomnienie jedno z bardzo szczególnych i wyjątkowych miejsc powojennego Gdańska? A może zainscenizowanie iście patetycznej, barkowej sytuacji w miejscu raczej nie odwiedzanym przez turystów, ale znajdującym się w bezpośrednim sąsiedztwie Kościoła Mariackiego i Ratusza Głównomiejskiego było inspiracją tego projektu? Pole do interpretacji jest duże.


alt


alt

Ozmo (Gionata Gesi) urodził się 1975 roku w Pontedera. Jest absolwentem Accademia D’Arte we Florencji. Tworzy zarówno w przestrzeni publicznej jak również wystawia prace malarskie i rysunki w komercjalnych galeriach i muzeach. Najwięcej rozgłosu przynoszą mu jednak prace street-artowe, w których używając cytatów ze światowej sztuki, z reklamy, z prasy codziennej czy też z internetu komentuje naszą rzeczywistość w bardzo konkretny i ostry sposób. Obok przedstawień religijnych, czy mitologicznych umieszcza współczesnego policjanta czy logo znanej firmy. Ozmo żyje i pracuje w Mediolanie (Włochy).
http://www.myspace.com/ozmo1
www.flickr.com/photos/ozmo1

Mariusz Waras urodził się w 1978r w Gdyni. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Zajmuje się grafiką projektową, szablonem, plakatem oraz konstrukcjami przestrzennymi. Tworząc street-artowy projekt m-city wypracował rozpoznawalną bryłę i czarno-białą estetykę, których konsekwentnie używa w swoich najnowszych pracach takich jak już legendarna Fabryka czy Dmuchawce. Jest artystą tworzącym w przestrzeni publicznej. Jego monumentalne muralesy doskonale wpasowane w architekturę są znane i cenione na całym świecie.
www.waras.pl
www.m-city.org

Wystawa: „last movie” Ozmo (Gionata Gesi) i Mariusz Waras
7 sierpnia 2010-17 września 2010
Gdańska Galeria Miejska 1, ul. Piwna 27/29
godz. otwarcia ggm1: wtorek – czwartek 11-17, piątek – sobota 11-20, niedziela 11-17
wstęp wolny
Rafał Szultk

Fot. Maciej Kostun

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież