Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd... Obszański, Śniegula i Bartuzel w Telewizji Republika » We wtorek, 27 lutego, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą Tomasz Obszański, Przewodniczący NSZZ Rol... W tygodniku „Sieci”: Spisek przeciw polskiej szkole » Nowy numer tygodnika „Sieci” ujawnia szokujący plan Brukseli na polską edukację: szkoły mają obniżyć... Szumiące zabawy czyli VIII Międzyszkolny Turniej Logopedyczny » Kiedy dziecko idzie do szkoły i gdy są u niego wskazania do pracy nad prawidłową mową, uczeń trafia ... Szkoła Podstawowa nr 11: dzieci chcą się uczyć w tej szkole » 1 marca rusza rekrutacja do gdańskich szkół podstawowych. W lutym swoje drzwi na spotkania z rodzica... Medale za wkład w Pamięć » W piątkowe popołudnie gdański Odział Instytutu Pamięci Narodowej wręczył medale dla pięciu laureatów... Grzegorz Górski: Jesteśmy w "oku cyklonu" » Czy jako naród jesteśmy świadomi nadciągających zagrożeń; o naiwności w patrzeniu na swoją przyszłoś... Anna Gembicka i Tomasz Obszański w Telewizji Republika » W piątek o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będą Anna Gembicka, była minister rol...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
niedziela, 25 lutego 2024 14:18
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
Nie będzie 10. z rzędu finału hokeistek Stoczniowca. Gdańszczanki
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
sobota, 24 lutego 2024 12:38
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
I LIGA FORTUNA
Wszyscy oczekiwali postawy trójmiejskich
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

RE-WIZYTA - Kino Krzysztofa Zanussiego

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
sobota, 06 listopada 2010 21:31

altRetrospektywę wybranych filmów Krzysztofa Zanussiego jednego z największych i najważniejszych autorów kina polskiego przygotował pod koniec października Dyskusyjny Klub Filmowy Miłość Blondynki UG. 


Czterodniowy przegląd wybranych dzieł Mistrza, był swego rodzaju podróżą przez twórczość Zanussiego. Każdego dnia prezentowano filmy z różnych okresów twórczości – począwszy od Struktury kryształu (1969), skończywszy na Rewizycie (2009).


Na czas projektu, wieczorami, wydział filologiczny udostępnił nie tylko aulę (w celach projekcji filmów), ale  i hol, gdzie zainteresowani mogli zapoznać się z wystawą plakatów filmowych Zanussiego.


alt


Projekcje filmowe każdorazowo poprzedzane były prelekcjami znawców i miłośników kina polskiego, (Krzysztof Kornacki – filmoznawca Uniwersytetu Gdańskiego, Grażyna Świętochowska – redaktor naczelna interdyscyplinarnego periodyku „Panoptikum”). Przedmowy miały charakter swoistego wprowadzenia odbiorcy w świat „Zanussoidalny”, w celu pogłębiania odbioru danej sztuki filmowej. Nie jest to jak wiadomo twórczość prosta i bez precedensu, Zanussi to synteza sztuki filmowej i improwizacji aktorskiej. W autorskim kinie Zanussiego nie ma miejsca na uleganie wpływom czy modom, jak sam mówi - Moje kino wywodzi się przede wszystkim z literatury, jest rodzajem ludzkiej mowy(…). 


alt


Zwieńczeniem całego przedsięwzięcia było spotkanie z samym Reżyserem, który w niedziele 24 października, był gościem imprezy. Wizyta reżysera wzbudziła zainteresowanie wśród młodzieży akademickiej ale nie tylko. Aula wypełniona była odbiorcami z różnych grup wiekowych. Na zakończenie przedsięwzięcia, wyświetlona została wspomniana już wcześniej, tytułowa Rewizyta (2009) – jako jeden z najbardziej uznanych filmów ostatniej dekady.


Zainteresowanych, zapraszamy na kolejną tego typu imprezę, pokaz filmów z cyklu Kocham Kino – zaplanowany na przełom listopada i grudnia, bieżącego roku.  Tym razem organizatorzy planują projekcje filmów produkcji nie tylko polskiej, ale między innymi angielskiej i francuskiej. W programie takie filmy jak Wszystko o Ewie (1950), reż. J.L. Mankiewicz czy Marzyciele (2003), reż. B. Bertolucci.

Kamila Bukowska

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież