Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny » Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na Westerplatte – Mieczysław Jałowieck... Igor Strzok: jest zielone światło na odbudowę mostu w Tczewie » Igor Strzok, pomorski wojewódzki konserwator zabytków, poinformował że powiat tczewski może ruszyć z... XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski » XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Opowieści gdańskiego astronoma" odbył się 30 listopada. Jego... Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ...
Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny
wtorek, 05 grudnia 2023 15:10
Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny
Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
poniedziałek, 04 grudnia 2023 18:15
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
Udanie zakończyli rok 2023 i rundę zasadniczą na swoim lodzie
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Lechia wypunktowała Miedź
niedziela, 03 grudnia 2023 19:00
Lechia wypunktowała Miedź
W ostatniej kolejce rundy jesiennej Lechia pokonała na Polsat Plus

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji polskich barw
niedziela, 26 listopada 2023 15:49
W tonacji polskich barw
Przygotowując wystawę „Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Obchody Roku Miłosza

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
niedziela, 23 stycznia 2011 14:28

altW lipcu 2010 Sejm ustanowił rok 2011 Rokiem Czesława Miłosza. Od stycznia do grudnia odbywać się będą uroczystości i okolicznościowe imprezy poświęcone twórczości poety.

Rok Miłosza będzie świętowany nie tylko w Polsce, ale też na Litwie, w USA, we Francji, Chinach, Indiach, Izraelu, Rosji i w innych krajach. To właśnie w 2011 roku, Miłosz obchodziłby swoje setne urodziny. Śmierć przyszła nieco wcześniej, bo w sierpniu 2004. 

Twórczość Miłosza, zawierająca wiele krytycznych słów pod adresem Polski i Polaków, sprawiła, że podjęcie decyzji o ustanowienie roku 2011 rokiem poety nie obyło się bez kontrowersji. Sześć lat, które minęły od śmierci Miłosza, nie stanowi jeszcze dystansu czasowego, z którego perspektywy można oceniać dorobek poety –  tak komentowali projekt niektórzy posłowie. Inni mówili wówczas, że należy znajdować takie osoby i promować takie autorytety, które łączą, a nie dzielą. Mimo nielicznych obiekcji projekt został przegłosowany, a rok 2011 oficjalnie ogłoszonym rokiem Miłosza.

Niektóre inicjatywy upamiętniające poetę zdobyły dofinansowanie w ramach ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego programu "Czesław Miłosz 2011 - Promesa". Program ten dysponuje budżetem niemałym, bo wynoszącą nieco ponad 7 mln zł! Dofinansowane zostały konferencje, festiwale poezji i liczne wydania dzieł Czesława Miłosza.

Na terenie Gdańska główną instytucją mająca na celu promowania Roku Miłosza na terenie miasta jest Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina. Z tej okazji w dniach 18-23 marca, bieżącego roku Filharmonia zorganizowuje szereg imprez pod hasłem przewodnim „wiek Miłosza”. W programie planowane są między innymi koncerty symfoniczne i oratoryjne oraz spotkania muzyczno-poetyckie.

19 marca zapraszamy do Sopotu na cmentarz komunalny, gdzie uroczystości odbędą się przy grobie matki poety. Przewidziano również kilka spektakli związanych z Miłoszem, planowane są także panele dyskusyjne.

20 marca w kościele św. Jana w Gdańsku odprawiona zostanie uroczysta msza, gdzie w samo południe wybrzmi muzyka Mozarta. Szczegółowy rozkład imprez dostępny jest na stronie internetowej Filharmoni Bałtyckiej jak i w samym obiekcie. Bilety do nabycia w kasach w cenie od 5 do 30 złotych (na niektóre wydarzenia wstęp wolny)

Na program Roku Miłosza złożą się także nowe wydania książkowe, konferencje, dyskusje, poświęcone mu wystawy, organizowane w Polsce i za granicą – od Krasnojarska przez Wilno, Krasnogudę, Kraków, Paryż po Nowy Jork i San Francisco. Jego najważniejszym punktem będzie druga już edycja Festiwalu Miłosza, odbywająca się w Krakowie. Wszystko to brzmi dość oficjalnie i wytwornie, miejmy jednak nadzieję, że na owych imprezach nie zabraknie prawdziwego ducha Miłoszowej poezji, która każdym pojedyńczym słowem, bezpośrednio narastającym w jego utworach, wytwarzała fascynująca i nienamacalna atmosferę, niezwykle poruszającą wszelkie zmysły. I to wcale nie trzeba było Miłoszowi używać wyszukanych epitetów, oryginalnych kolorów czy onomatopei. Ten klimat po prostu istniał bez konieczności wykazywania się w tym czymkolwiek. 

Wokół nie małej ilości imprez, biurokracji i oficjalnych wydarzeń, należało by zastanowić się przez chwilę, skąd tyle kontrowersji wokół poety? Dlaczego wybitny i dlaczego tak nietuzinkowy? Czym zaskoczył a czym zawinił?
Kamila Bukowska


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież