Nie żyje były prezydent Gdańska Franciszek Jamroż » W środę przed południem w wieku 79 lat zmarł Franciszek Stefan Jamroż. W latach 90. ubiegłego stulec... „Wejście w historię”: Enigma » 25 stycznia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach... Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma » Niedawno z przestrzeni publicznej zniknęły tablice z nazwami niektórych części administracyjnych Gda... IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko » W sobotę (21 stycznia) odbył się IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko. W trudny... 75-lecie "Mazowsza" w Gdańsku! » W dniu 20 stycznia w bazylice św.Brygidy w Gdańsku odbył się koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pi... W tygodniku „Sieci”: Szokujące kulisy ataków na Polskę » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło analizują informacje na temat afery korupcyjnej w ... Pomorska Golgota więźniów KL Stutthof » Zbliża się niechlubna 78. rocznica „Marszu Śmierci”. Plan przymusowej ewakuacji obozu KL Stutthof op... Mazowsze w Gdańsku! » Proboszcz Bazyliki Św. Brygidy ks. Ludwik Kowalski zaprasza dzisiaj (20.01) o godz 19.00 na koncert ... Pomorska Biblioteka Pedagogiczna dla społeczności z Ukrainy » Pomorska Biblioteka Pedagogiczna zaprasza rodziny, które przyjechały do Gdańska z Ukrainy do swojej ... (Nie)wybuchowe odkrycie na Bielańskiej » W czwartek 19 stycznia przy ul. Bielańskiej 5 znaleziono niewybuch. Został on odkryty w trakcie prac...
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
środa, 11 stycznia 2023 20:14
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
Tylko przez ostatnią dekadę 51 proc. akcji w spółce Saur Neptun
Kojotki postawiły się hokeistkom Stoczniowca
niedziela, 22 stycznia 2023 21:18
Kojotki postawiły się hokeistkom Stoczniowca
Zwycięstwem zakończyły sezon zasadniczy PLHK hokeistki
Czajka sprawdzi Kaczmarka, Michniewicz vs
sobota, 10 grudnia 2022 10:54
Czajka sprawdzi Kaczmarka, Michniewicz vs
Ligowi piłkarze już na urlopach. Szatnie puste i jedynie w biurach
Durmus i Kubicki na dłużej w Lechii
środa, 25 stycznia 2023 14:11
Durmus i Kubicki na dłużej w Lechii
Ilkay Durmus i Jarosław Kubicki przedłużyli kontrakty z Lechią.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Emil Paul Gabel - W pogoni za prawdą
niedziela, 15 stycznia 2023 15:55
Emil Paul Gabel - W pogoni za prawdą
Nadmorska scena w obrazie Emila Paula Gabela wywołuje silne
Półmetek Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
sobota, 31 grudnia 2022 12:13
Półmetek Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
Rozgrywki Gdańskiej Olimpiady Młodzieży powoli zbliżają się do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Obchody Roku Miłosza

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
niedziela, 23 stycznia 2011 14:28

altW lipcu 2010 Sejm ustanowił rok 2011 Rokiem Czesława Miłosza. Od stycznia do grudnia odbywać się będą uroczystości i okolicznościowe imprezy poświęcone twórczości poety.

Rok Miłosza będzie świętowany nie tylko w Polsce, ale też na Litwie, w USA, we Francji, Chinach, Indiach, Izraelu, Rosji i w innych krajach. To właśnie w 2011 roku, Miłosz obchodziłby swoje setne urodziny. Śmierć przyszła nieco wcześniej, bo w sierpniu 2004. 

Twórczość Miłosza, zawierająca wiele krytycznych słów pod adresem Polski i Polaków, sprawiła, że podjęcie decyzji o ustanowienie roku 2011 rokiem poety nie obyło się bez kontrowersji. Sześć lat, które minęły od śmierci Miłosza, nie stanowi jeszcze dystansu czasowego, z którego perspektywy można oceniać dorobek poety –  tak komentowali projekt niektórzy posłowie. Inni mówili wówczas, że należy znajdować takie osoby i promować takie autorytety, które łączą, a nie dzielą. Mimo nielicznych obiekcji projekt został przegłosowany, a rok 2011 oficjalnie ogłoszonym rokiem Miłosza.

Niektóre inicjatywy upamiętniające poetę zdobyły dofinansowanie w ramach ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego programu "Czesław Miłosz 2011 - Promesa". Program ten dysponuje budżetem niemałym, bo wynoszącą nieco ponad 7 mln zł! Dofinansowane zostały konferencje, festiwale poezji i liczne wydania dzieł Czesława Miłosza.

Na terenie Gdańska główną instytucją mająca na celu promowania Roku Miłosza na terenie miasta jest Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina. Z tej okazji w dniach 18-23 marca, bieżącego roku Filharmonia zorganizowuje szereg imprez pod hasłem przewodnim „wiek Miłosza”. W programie planowane są między innymi koncerty symfoniczne i oratoryjne oraz spotkania muzyczno-poetyckie.

19 marca zapraszamy do Sopotu na cmentarz komunalny, gdzie uroczystości odbędą się przy grobie matki poety. Przewidziano również kilka spektakli związanych z Miłoszem, planowane są także panele dyskusyjne.

20 marca w kościele św. Jana w Gdańsku odprawiona zostanie uroczysta msza, gdzie w samo południe wybrzmi muzyka Mozarta. Szczegółowy rozkład imprez dostępny jest na stronie internetowej Filharmoni Bałtyckiej jak i w samym obiekcie. Bilety do nabycia w kasach w cenie od 5 do 30 złotych (na niektóre wydarzenia wstęp wolny)

Na program Roku Miłosza złożą się także nowe wydania książkowe, konferencje, dyskusje, poświęcone mu wystawy, organizowane w Polsce i za granicą – od Krasnojarska przez Wilno, Krasnogudę, Kraków, Paryż po Nowy Jork i San Francisco. Jego najważniejszym punktem będzie druga już edycja Festiwalu Miłosza, odbywająca się w Krakowie. Wszystko to brzmi dość oficjalnie i wytwornie, miejmy jednak nadzieję, że na owych imprezach nie zabraknie prawdziwego ducha Miłoszowej poezji, która każdym pojedyńczym słowem, bezpośrednio narastającym w jego utworach, wytwarzała fascynująca i nienamacalna atmosferę, niezwykle poruszającą wszelkie zmysły. I to wcale nie trzeba było Miłoszowi używać wyszukanych epitetów, oryginalnych kolorów czy onomatopei. Ten klimat po prostu istniał bez konieczności wykazywania się w tym czymkolwiek. 

Wokół nie małej ilości imprez, biurokracji i oficjalnych wydarzeń, należało by zastanowić się przez chwilę, skąd tyle kontrowersji wokół poety? Dlaczego wybitny i dlaczego tak nietuzinkowy? Czym zaskoczył a czym zawinił?
Kamila Bukowska


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież