Rachunek za Turów » Komisja Europejska wystosuje "w odpowiednim czasie" wezwanie do zapłaty kar nałożonych na Polskę w s... Zabawa i nauka na Pikniku Naukowym UG » W piątek i sobotę na terenie kampusu UG w ramach Pikniku Naukowego "Klimat dla Nauki. Doświadcz, poz... Biblioteka Pedagogiczna zaprasza » Obchodząca w tym roku jubileusz 75-lecia działalności Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku z... Samorządowi włodarze też otrzymają podwyżki » 1 listopada br. samorządowi włodarze i radni doczekają się obiecanych podwyżek wynagrodzeń lub diet.... Rusza rejestracja uczestników V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Na... » Rusza rejestracja tzw. biernych uczestników V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej „Zdolni z... Nowa Lewica i... frakcja PZPR » Lewica nowa, ale niezupełnie. Oprócz dwóch frakcji - martwej politycznie Wiosny i targanego sporami ... W tygodniku „Sieci”: Choroba jak wyrok » W najnowszym numerze „Sieci” europoseł Witold Waszczykowski mówi o swojej walce o życie. Jakaś siła ... Krzysztof Piekarski: Dziś nawet liberałowie mówią: wolny rynek i „500+... » Z dr. Krzysztofem Piekarskim, pracownikiem naukowo-dydaktycznym, wykładowcą z Zakładu Teorii Polityk... W strefie władzy - (PO)morskie relacje » Mają do dyspozycji kilkadziesiąt spółek: prezydenci Gdańska i Sopotu oraz zarząd woj. pomorskiego, w... Oddano hołd pomordowanym Obrońcom Poczty Polskiej » We wtorek, 5 października, przypadła 82. rocznica mordu na 38 Obrońcach Poczty Polskiej. Pamięć pomo...
Au revoir SAUR Neptun Gdańsk, Bonjour Neptun Gdańsk...
czwartek, 30 września 2021 06:13
Au revoir SAUR Neptun Gdańsk, Bonjour Neptun Gdańsk...
Dobrze ułożyła się Francuzom współpraca z Miastem Gdańsk.
Trefl z pierwszą wygraną w sezonie
niedziela, 17 października 2021 20:21
Trefl z pierwszą wygraną w sezonie
Do trzeciego meczu w sezonie musieli czekać kibice Trefla na
Dwa ciosy dały Lechii fotel lidera
sobota, 16 października 2021 18:44
Dwa ciosy dały Lechii fotel lidera
Lechia długo nie mogła przełamać defensywy Bruk-Bet Termaliki

Galeria Sztuki Gdańskiej

Johann Carl Schultz – Neapolitańskie  widoki
poniedziałek, 04 października 2021 09:58
Johann Carl Schultz – Neapolitańskie  widoki
W ostatnim czasie prywatne zbiory gdańskiego malarstwa wzbogaciły

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Biznesowe metry rozchodzą się na pniu

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 11 sierpnia 2011 14:46

altW tym roku podaż nowej powierzchni biurowej w Trójmieście ma wynieść ponad 41 000 m2. Blisko połowę tej przestrzeni (18 000 m2) zapewni Olivia Gate – otwierany we wrześniu pierwszy z budynków Olivia Business Centre.

 

Jeszcze dwa lata temu w Trójmieście stało dwa razy więcej pustych biur, niż było chętnych do wynajęcia. Dzisiaj jest zdecydowanie inaczej.  – Z perspektywy dewelopera komercyjnego mogę powiedzieć, że biznes w Trójmieście dynamicznie się rozwija – mówi Maciej Kotarski, przedstawiciel inwestora Olivia Business Centre. - Świadczy o tym tempo wynajmu powierzchni w inwestycji oraz lokalny rodowód większości najemców, m.in. spółek Grupy Energa – dodaje Kotarski.


Rynek biur nie nadąża
Inwestycje w rynek nieruchomości komercyjnych wykazywały się w ostatnich latach dużymi wahaniami, głównie za sprawą wciąż niepewnej sytuacji gospodarczej. Początki światowego kryzysu 2008-09, zbiegły się z oddaniem wielu budynków. Rynek się schłodził. Inwestorzy musieli czekać prawie dwa lata na zmianę tendencji. Tegoroczna podaż powierzchni biznesowej w Trójmieście zwiększy się o blisko 1/7. To jednak wciąż zdecydowanie za mało.

 

Zdaniem analityków nieco lepiej będzie dopiero w drugiej połowie 2012 roku – wtedy planowanych jest kilka większych otwarć. 
– Nadal brakuje powierzchni komercyjnej, ale takiej, która odpowiada dzisiejszym potrzebom biznesu, jest nowoczesna i prestiżowa, a zarazem nie zaburza rachunku ekonomicznego najemcy. Przewidujemy ciągły wzrost popytu, a tym samym zainteresowanie kolejnymi etapami oddawanych do użytku budynków Olivia Business Centre – tłumaczy Maciej Kotarski.

 

alt

 
Najemcy nie czekają
Najemcy konkurują w poszukiwaniu nowoczesnych biur. Podpisują umowy na długo przed oddaniem budynku do użytku. Jak się okazuje nowoczesne centra biurowe są w polu zainteresowania zarówno dużych korporacji, jak i nieco mniejszych graczy, poszukujących sprzyjających warunków do prowadzenia i rozwoju biznesu. Prawie połowę powierzchni Olivia Gate, wynajęły spółki z grupy Energa, w tym Energa Obrót. Firma doradcza w zakresie nowoczesnych technologii, Sii Sp. z o.o. – ponad 1200 mkw. Od 500 do 800 m.kw. zajęły Gdańska Fundacja Menedżerów, firma konsultingowo - inżynierska AOS Sp. z o.o. (Grupa BIG INVEST) oraz inne firmy wysokich technologii. Dla przyszłych najemców przygotowano prawie 400 miejsc parkingowych w podziemiach oraz kilkaset wokół posesji. Na parterach mają powstać m.in. banki, sklepy, restauracje, kantyna i wiele innych usług, ułatwiających życie ludziom pracującym w budynku. Ogromnym zainteresowaniem cieszę się już powierzchnie kolejnego z budynku – Olivia Point, którego budowa dopiero się rozpoczyna.


Olivia Business Centre
Olivia Business Centre to jedno z największych w północnej Polsce, wielofunkcyjne centrum biznesowe, z dominującą funkcją biurową, zlokalizowane w centrum aglomeracji trójmiejskiej, tuż obok Hali Olivia. Umiejscowione jest ono przy Al. Grunwaldzkiej – głównej arterii aglomeracji, łączącej Gdańsk, Sopot i Gdynię, nieopodal rozrastającego się kampusu uniwersyteckiego.

 

Pierwszy budynek centrum, wraz z kolejnymi – Olivia Point i Olivia Tower - utworzy wewnętrzny plac z dużą fontanną, ławeczkami i starannie zaplanowaną zielenią. Ma to być przestrzeń odpoczynku, zarówno dla pracowników, jak i mieszkańców Gdańska. Docelowo, na terenie o powierzchni 3,5 ha powstanie 120 tys. mkw. powierzchni użytkowej (w tym 12 tys. mkw. powierzchni handlowo-usługowej), z dwupoziomowym parkingiem podziemnym. Najniższy budynek będzie miał 7 kondygnacji, a najwyższy 14. Budynki będą klasy A, z klimatyzacją z indywidualnym sterowaniem temperaturą.
Inwestycja będzie realizowana etapami.

 

Projekt Olivia Business Centre w dniu 29 marca 2010 roku otrzymał prawomocne pozwolenie na budowę pierwszego budynku – Olivia Gate. W lipcu 2010 roku rozpoczęła się budowa budynku, natomiast jej ukończenie planowane jest na wrzesień 2011 roku. Budujący się kompleks Olivia Business Centre należy do znanego z Wirtualnej Polski biznesmena Macieja Grabskiego, gdańszczanina od pokoleń. Za budowę i komercjalizację odpowiedzialna jest lokalna firma deweloperska TPS.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież