Gem, set, SKT! Klęska Karnowskiego » Prezydent Sopotu Jacek Karnowski przegrał z kretesem wojnę, którą wytoczył Sopockiemu Klubowi Teniso... Wyższe mandaty nie ograniczyły wykroczeń drogowych » 1 stycznia 2022 roku o północy kierowców i pieszych zaczął obowiązywać nowy taryfikator mandatów. W ... W tygodniku „Sieci”: Kurski kontra kłamstwa » W najnowszym numerze tygodnika „Sieci” wyjątkowy wywiad z Jackiem Kurskim, który wyjaśnia, dlaczego ... Daniel Obajtek: Skala Orlenu szansą Lotosu » Rozmowa z Danielem Obajtkiem, prezesem Zarządu PKN ORLEN- Nowe informacje, dotyczące Lotosu i jego f... „Wejście w historię”: kamień graniczny z granicy polsko-niemieckiej sp... » 13 stycznia 2022 r. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprezentowało kolejną odsłonę cyklu „Wejści... Pomorskie na trzecim miejscu w kraju pod względem wystawionych e-skier... » Blisko 4 miliony elektronicznych skierowań zostało wystawionych w województwie pomorskim w trakcie p... Sto lat Gedanii - a stadion... » Każde świadectwo dotyczące przeszłości polskich gdańszczan, ich działalności i życia powinno być chr... Jarosław Sellin: Zacznijmy siebie lepiej rozumieć » Z dr. Jarosławem Sellinem, historykiem, posłem PiS, byłym dziennikarzem tygodnika "Młoda Polska” TVP... Premier Jarosław Kaczyński Człowiekiem Wolności Tygodnika "Sieci" » Serdecznie dziękujemy za wszystkie głosy i komentarze, które - jak co roku - dotarły do nas w związk... Współpraca MIIWŚ i WFOŚiGW - historia połączona z działaniami na rzecz... » 11 stycznia podpisane zostało porozumienie o współpracy pomiędzy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku...
Wyższe mandaty nie ograniczyły wykroczeń drogowych
środa, 19 stycznia 2022 14:53
Wyższe mandaty nie ograniczyły wykroczeń drogowych
1 stycznia 2022 roku o północy kierowców i pieszych zaczął
Trefl awansował do 1/4 Pucharu Polski
środa, 19 stycznia 2022 20:33
Trefl awansował do 1/4 Pucharu Polski
Siatkarze Trefla wygrali pierwszy mecz w 2022 roku. Podopieczni
Lech Kulwicki: Okiem kapitana
poniedziałek, 27 grudnia 2021 09:15
Lech Kulwicki: Okiem kapitana
Lech Kulwicki to legendarny kapitan biało-zielonych. Prowadził

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta włoskich mórz
wtorek, 11 stycznia 2022 12:02
Artysta włoskich mórz
Feliks Michał Wygrzywalski urodził się w Przemyślu, ale uważany

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
czwartek, 30 grudnia 2021 20:01
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
W środę (29 grudnia) elbląscy radni zadecydowwali o kształcie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Półroczne wyniki Grupy Energa na historycznie wysokich poziomach

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
piątek, 13 sierpnia 2021 18:23

altRok po włączeniu Energi do Grupy ORLEN, spółka wypracowała bardzo dobre skonsolidowane wyniki finansowe, które w pierwszym półroczu 2021 roku ukształtowały się na rekordowo wysokich poziomach. EBITDA za pierwsze sześć miesięcy 2021 roku wyniosła 1,4 mld zł, co oznacza wzrost o 34% (r/r). Zysk netto to z kolei 0,7 mld zł w porównaniu do (-)0,7 mld zł w pierwszym półroczu ub.r. Przychody w tym samym okresie wzrosły o 9% (r/r) i zamknęły się na poziomie 6,7 mld zł.


Zdecydowana poprawa wyników widoczna jest również w samym drugim kwartale br. Wynik EBITDA wyniósł 0,7 mld zł i poprawił się o 35 proc r/r. Przychody wzrosły o 14 proc. r/r, do poziomu 3,2 mld zł. Grupa Energa wypracowała też zysk netto w wysokości 0,3 mld zł w porównaniu do (-)0,9 mld zł w analogicznym okresie ub.r. To pokazuje, że integracja Grupy Energa w ramach multienergetycznego koncernu wspiera jej dynamiczny rozwój.


– Grupa Energa wyraźnie poprawiła wyniki we wszystkich obszarach działalności biznesowej. Pogłębianie integracji z Grupą ORLEN oraz wynikające z tego synergie przynoszą wymierne efekty. Konsekwentna realizacja nowego strategicznego planu rozwoju, skorelowanego ze Strategią ORLEN2030, pozwoli na osiągnięcie dalszych wzrostów wyników operacyjnych i finansowych. Do końca obecnej dekady Grupa Energa przeznaczy na inwestycje ok. 29,7 mld zł i zamierza wypracować w 2030 roku wzrost skonsolidowanego wyniku EBITDA o ponad 60% w porównaniu do roku 2020.  – podkreśla Iwona Waksmundzka-Olejniczak, p.o. prezesa Zarządu Energi SA.


Wszystkie wyniki w górę
Wzmocnione przez synergie biznesowe rozwijane podczas integracji z Grupą ORLEN, trzy kluczowe linie biznesowe Energi odnotowały w drugim kwartale wzrosty parametrów operacyjnych i wyników finansowych. Produkcja energii elektrycznej wyniosła 0,9 TWh (+43% r/r), dystrybucja – 5,8 TWh (+16% r/r), a sprzedaż detaliczna – 4,4 TWh (+1% r/r). EBITDA wypracowana przez poszczególne linie to z kolei: dla Wytwarzania 45 mln zł (+55% r/r), dla Dystrybucji 0,6 mld zł (+25% r/r), a dla Sprzedaży 67 mln zł (+272% r/r).


Równie dobrze wyniki te prezentują się w ujęciu półrocznym. Wolumeny wyprodukowanej, dystrybuowanej i sprzedanej energii elektrycznej ukształtowały się na poziomach odpowiednio: 1,9 TWh (+35% r/r), 11,6 TWh (+8% r/r) i 9,3 TWh (wynik porównywalny z analogicznym okresem 2020 roku). Półroczna EBITDA dla linii biznesowych to: 0,15 mld zł w Wytwarzaniu (+52% r/r), 1,1 mld zł w Dystrybucji (+15% r/r) i 0,2 mld zł w Sprzedaży (+306% r/r).


Korzystnie na wyniki finansowe Energi i jej linii biznesowych wpływały m.in. wzrost wolumenu dystrybucji i produkcji energii elektrycznej, wzrost marży na dystrybucji i sprzedaży energii oraz wzrost przychodów ze sprzedaży energii i usług systemowych w linii Wytwarzania. Pozytywny wpływ miało też zdarzenie jednorazowe, tj. częściowe rozwiązanie rezerwy na rozliczenie projektu budowy elektrowni węglowej w Ostrołęce, wynikające z zawarcia porozumienia z generalnym wykonawcą co do maksymalnej kwoty końcowego rozliczenia dotychczasowego kontraktu.


Więcej na inwestycje
Nakłady inwestycyjne Grupy Energa w drugim kwartale br. wzrosły o 24% r/r do poziomu 600 mln zł (w całym półroczu wyniosły 945 mln zł, o 16% więcej r/r). Z tego aż 370 mln zł (+18% r/r) przeznaczono na inwestycje w Linii Biznesowej Dystrybucji, dzięki czemu w II kwartale wybudowano i zmodernizowano 689 km linii dystrybucyjnych oraz podłączono 441 MW nowych mocy OZE (w tym ok. 160 MW mikroinstalacji). W całym półroczu było to odpowiednio: 1,3 tys. km linii i 616 MW nowych mocy OZE (w tym ok. 255 MW mikroinstalacji).


Dzięki dalszym inwestycjom w modernizację sieci oraz usprawnianiu procesów przywracania zasilania po awariach, w pierwszym półroczu br. poprawie uległy wskaźniki niezawodności sieci dystrybucyjnej uległy. SAIDI (System Average Interruption Duration Index – wskaźnik przeciętnego systemowego czasu trwania przerwy długiej i bardzo długiej) uległ łącznej poprawie o 21% r/r, podczas gdy SAIFI (System Average Interruption Frequency Index – wskaźnik przeciętnej systemowej częstości przerw długich i bardzo długich) – o 9%.


Nowe projekty – OZE i gaz ziemny
Postępująca integracja Grupy Energa z Grupą ORLEN pozwoliła też na dalszą intensyfikację działań inwestycyjnych i nakreślenie nowych celów strategicznych, istotnych z punktu widzenia czekającej Polskę transformacji energetycznej.


W drugim kwartale br. kluczowym dla Energi wydarzeniem było podpisanie przez spółkę celową CCGT Ostrołęka aneksu do umowy z GE Power, generalnym wykonawcą elektrowni w Ostrołęce. Na jego mocy, jak również poprzez dodatkowe porozumienia, oficjalnie zainicjowana została realizacja budowy nowej elektrowni parowo-gazowej o mocy zainstalowanej 745 MW.


Grupa Energa kontynuowała też inwestycje w odnawialne źródła energii, w tym na terenie placu budowy farmy fotowoltaicznej PV Gryf o docelowej mocy zainstalowanej ok. 20 MW, powstającej w bezpośrednim sąsiedztwie Farmy Wiatrowej Przykona w powiecie tureckim (woj. wielkopolskie). Oprócz tego trwały przygotowania do rozpoczęcia prac ziemnych na terenie czterech mniejszych aktywów fotowoltaicznych o łącznej mocy ok. 4 MW (dwie farmy w Samolubiu w woj. warmińsko-mazurskim oraz po jednej w Czernikowie w woj. kujawsko-pomorskim i w Przykonie w woj. wielkopolskim) oraz do wyłonienia wykonawcy dla piątego, planowanego w Pierzchałach (woj. warmińsko-mazurskie).


Rozwój zgodny ze strategią ORLEN2030
W raportowanym okresie przyjęty został Strategiczny Plan Rozwoju Grupy Energa na lata 2021-2030. Dokument wyznacza ramy działania i rozwoju Grupy w horyzoncie do 2030 roku zgodne ze Strategią ORLEN 2030. W obszarze wytwarzania nakłady inwestycyjne w wysokości blisko 12 mld zł pozwolą na budowę nowych źródeł odnawialnych, gazowych i kogeneracyjnych. Ok. 17 mld zł przeznaczone zostanie na rozwój obszaru dystrybucji, w szczególności w zakresie kontynuacji modernizacji i rozbudowy linii elektroenergetycznych. W obszarze sprzedaży ok. 0,5 mld zł przeznaczone zostanie m.in. na dalsze poszerzanie oferty dla klientów, modernizację oświetlenia i rozwój usług DSR (ang. Demand Side Response – redukcja zużycia energii elektrycznej na żądanie).
źródło energa.pl

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież