Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła » W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdował... Stowarzyszenie "Godność" o kandydatach Zjednoczonej Prawicy » Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w sprawie wyborów.15 października 2023 r., w nadchodzących wybor... W tygodniku „Sieci”: Ukraińsko-polska wojna zbożowa » Na łamach nowego wydania „Sieci” Konrad Kołodziejski odsłania kulisy ochłodzenia stosunków Ukrainy z... Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho...
Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła
poniedziałek, 25 września 2023 15:07
Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła
W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego
Klindt zostaje na sezon 2024
poniedziałek, 25 września 2023 12:37
Klindt zostaje na sezon 2024
Zdunek Wybrzeże zaczęło informować o składzie na sezon 2024.
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Zakończyło się Forum Wizja Rozwoju

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 20 czerwca 2023 20:28

altZakończyła się VI edycja Forum Wizja Rozwoju w Gdyni. W dniach 19-20 czerwca, mury Akademii Marynarki Wojennej odwiedziły tysiące gości, w tym ekspertów, samorządowców, naukowców i polityków na czele z premierem Mateuszem Morawieckim.


– Jest mi niezmiernie miło, że mogę gościć państwa już po raz szósty na największym wydarzeniu gospodarczym w Północnej Polsce. Gdynia po raz kolejny staje się miejscem do spotkania technologii, rozwoju, strategii – mówił doktor Andrzej Michalak, prezes Fundacji Wizja Rozwoju, otwierając Forum Wizja Rozwoju.


Goszczący na wydarzeniu premier Mateusz Morawiecki zaznaczał, że budowa silnej, krajowej gospodarki – szczególnie w obliczu bieżących wydarzeń międzynarodowych – jest podstawą bezpieczeństwa narodowego, co nabrało szczególnego wydźwięku właśnie w gdyńskiej Akademii Marynarki Wojennej.
– Po tych kilku latach możemy pochwalić się najwyższym poziomem wzrostu gospodarczego wśród dużych gospodarek Unii Europejskiej, jednym z najwyższych w OECD w ogóle. Mamy rekordową liczbę miejsce pracy i pracujących osób. To ogromna wartość. Praca jest wartością dla gospodarki, ale też wartością dla ludzi i w takim pozytywnym sprzężeniu zwrotnym patrzymy na gospodarkę - mówił premier Mateusz Morawiecki do zgromadzonych w Gdyni gości.
Forum Wizja Rozwoju to szereg paneli dyskusyjnych poświęconych ekonomii, energetyce, polityce społecznej i senioralnej.


O transformacji energetycznej, która stanowi w ostatnim czasie kwestię dla Polski kluczową mówił m.in. Józef Węgrecki z PKN Orlen. – PKN Orlen podchodzi do biznesu szukając dywersyfikacji. Nigdy nie skupiamy się na jednym kierunku, stąd w naszym portfolio są energetyka, petrochemia czy rafineria. Przy każdym naszym projekcie także staramy się opierać o „local content”, zwłaszcza przy mniejszych inwestycjach. I nie dlatego, że jesteśmy zmuszeni, czy chcemy, żeby większość była produkowana w Polsce, ale dlatego, że są to produkty bardzo wysokiej jakości. W kwestii logistyki, zauważmy, że wciąż nie są wykorzystywane w Polsce drogi wodne, ale pracujemy nad rozwiązaniem tego problemu. Chcielibyśmy transmitować tą drogą C02. Do tego są oczywiście potrzebne odpowiednie regulacje, ale podobnie jest w kwestiach związanych z wodorem, gdzie w dużych miastach transport ciężki, transport autobusowy będzie oparty o wodór – podkreślał Józef Węgrecki.


Podczas Forum Wizja Rozwoju nie zabrakło tematów, które rozgrzewają dziś opinię publiczną. Do takich z pewnością zaliczyć należy dyskusję o repolonizacji mediów, w które udział wzięli:
Jacek Karnowski, redaktor naczelny tygodnika „Sieci”, Miłosz Manasterski, redaktor naczelny Agencji Informacyjnej Sp. z o.o. oraz Dorota Kania, Członek Zarządu Polska Press Sp. z o.o.
– Kapitał ma znaczenie wszędzie. W obszarach wrażliwszych, jak media, ma znaczenie jeszcze większe. Bywają takie okresy, kiedy tego nie widać. Choćby w latach 90., kiedy rozwijaliśmy się jako Polska. Kiedy trwała silna reakcja antypaństwowa w odpowiedzi na ciężki komunizm. I wtedy, kiedy byliśmy na prostej ścieżce łapania tlenu gospodarczego, znaczenie tego kapitału nie było tak wyraźnie widoczne. Ale już w 2008 roku, kiedy wybuchł wielki kryzys finansowy, banki cięły operację kredytową przede wszystkim na rynkach peryferyjnych, dusząc tamtejszą gospodarkę. Tak samo w mediach – można mieć tabloid w Polsce i niewprawne oko przez całe miesiące może nie dostrzegać, że jest w tym działaniu jakaś intencja. Ale w momencie krytycznym, na przykład gdy Polska kładzie na stole reparacje, wtedy prześledźmy, co piszą. Albo miesiąc czy tydzień przed wyborami – mówił Jacek Karnowski, redaktor naczelny tygodnika „Sieci”.


O skutkach, jakie agresja Rosji wywarła na polską gospodarkę rozmawiali Wiceprezes Zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu S.A., udział wzięli Olgierd Bagniewski, Główny ekonomista Klubu Dyrektorów Finansowych „Dialog”, Anna Gembicka, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Pełnomocnik Rządu ds. lokalnych inicjatyw społecznych Tomasz Heryszek, Prezes Zarządu Węglokoks S.A. oraz Waldemar Pawilczus, Prezes Bałtyckiej Bazy Masowej Sp. z o.o.
Tomasz Heryszek, Prezes Zarządu Węglokoks S.A., mówił: – Oczywiście, ceny nośników wpływają na nasze wyniki, w jakim kształcie trudno w tej chwili analizować, dlatego że rynek węgla kamiennego to jest rynek cały czas dominujący, jeśli chodzi o wytwarzanie energii w Polsce. Około 50 procent to energia z węgla kamiennego, około 20-25 procent z węgla brunatnego – zauważył Tomasz Heryszek, Prezes Zarządu Węglokoks S.A. podkreślając, że grupa kapitałowa dostrzega coraz większy potencjał nie tylko w produkcji, ale także w logistyce.


Podczas dwóch – pełnych wydarzeń – dni, Forum Wizja Rozwoju gościło także ekspertów zajmujących się tematyką senioralną, na czele z Marleną Maląg, Minister Rodziny i Polityki Społecznej oraz dziewię
kół naukowych z sześciu polskich uczelni wyższych: Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Politechniki Gdańskiej, Politechniki Łódzkiej, Politechniki Krakowskiej, Politechniki Śląskiej i Politechniki Bydgoskiej.
Uczestnicy spotkań rozmawiali również o kwestiach społecznych. Podczas panelu poświęconego wspieraniu rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, Piotr Mazurek wiceprzewodniczący Komitetu do spraw Pożytku Publicznego zaznaczał - Zanim PiS zaczął wspierać rozwój społeczeństwa obywatelskiego w Polsce, środki finansowe płynęły do bardzo wąskiego grona organizacji. Zmieniło się to dopiero w 2017, kiedy rząd zaczął tworzyć nowe programy, w których małe organizacje uzyskał lepszy dostęp do środków finansowych. W ostatnich latach ok. 70-80% środków trafia do niewielkich NGO-sów z peryferyjnych miejscowości, które wcześniej nigdy nie były w stanie pozyskać żadnych środków. Dzięki temu udało się zbudować zręby społeczeństwa obywatelskiego w miejscach,, które znajdowały się poza systemem – mówił Piotr Mazurek.


Według organizatorów Forum Wizja Rozwoju to wydarzenie o szczególnym znaczeniu, ponieważ obecni na nim eksperci nie tylko analizują bieżącą sytuację społeczną, gospodarczą i polityczną, ale także przedstawiają prognozy mogące w przyszłości przysłużyć się wzmacnianiu pozycji Polski na mapie ekonomicznej świata.
– Bardzo się cieszę, że na kolejnym FWR możemy dyskutować o najważniejszych sprawach przyszłości. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne jest uodpornienie gospodarki na szoki, wstrząsy. Ale też dbałość o sprawy ludzkie, społeczne, dbałość o rozwój. Kiedy myślimy o FWR można powiedzieć, że chodzi o ludzi, społeczeństwo, polskie rodziny. Ale gospodarka jest potrzebna, aby zasilać ten rozwój paliwem. […] Polska stoi dziś przed unikalną szansą wejścia w czwartą rewolucję przemysłową, która wokół nas już trwa, nie tylko jako naśladowca, ale jako ten podmiot, który sam współdecyduje o swoich losach, który ma szanse rozwijać najnowsze technologie i kreować rzeczywistość wokół nas – podkreślał premier Mateusz Morawiecki w wystąpieniu do uczestników VI Edycji Forum Wizja Rozwoju.

źródło materiały prasowe


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież