Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Nowoczesne miasto i jedna osoba od... finansowania edukacji...

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 23 czerwca 2023 15:44

altNiemal 300 placówek edukacyjnych a... tylko jedna osoba zajmuje się rozliczaniem ich finansowania w nowoczesnym mieście, jakim mieni się Gdynia prezydenta Wojciecha Szczurka? Tak wynika danych z kontroli radnego Marka Dudzińskiego.Gdyńska edukacja - niestety - jak na niby nowoczesne miasto, nie ma się dobrze. O problemach pisaliśmy m.in. w tym artykule https://wybrzeze24.pl/gdynia/wladze-gdyni-likwiduja-miejsca-w-przedszkolach.

Dlatego korzystając z posiadanego uprawnienia radnego wynikającego z ustawy o samorządzie gminnym gdyński radny Marek Dudziński przeprowadził kontrolę w Wydziale Edukacji Urzędu Miasta Gdyni.

Jak opisuje, do podjęcia kontroli skłoniło go redukowanie pojedynczych grup przedszkolnych w 11 przedszkolach w Gdyni, a tym samym łączenie w licznych oddziałach przedszkolnych młodszych dzieci ze starszymi, oraz zamieszanie w Centrum Usług dla Przedszkoli i Szkół w Gdyni związane z błędnym policzeniem dodatków stażowych gdyńskim nauczycielom - przez co nauczyciele zostali wezwani do zwrotu nawet kilkunastu tysięcy złotych.
- Sprawdzałem przyrost liczby prywatnych przedszkoli i punktów przedszkolnych, oraz liczby przedszkolaków tamże. Tu proszę, o jeszcze chwilę cierpliwości. Agreguję i analizuję liczby - informuje radny.

Ponadto Dudziński wziął pod lupę proces obliczania i przekazywania subwencji prywatnym placówkom oświatowym.
- Co odkryłem podczas kontroli? Może najpierw pytanie. Ile osób w Urzędzie Miasta Gdyni wylicza, kontroluje i przekazuje do wypłaty wysokość środków z subwencji dla 36 niepublicznych punktów przedszkolnych, 38 niepublicznych przedszkoli i 198 niepublicznych szkół podstawowych, liceów, techników, szkół branżowych?! Łącznie 272 placówki? Otóż - cała jedna! - zauważył przedstawiciel gdynian.

Jak podaje, subwencje są wyliczane co miesiąc. Dla każdej placówki oddzielnie, w zależności od liczby uczniów. Nie ma jednej stawki subwencji. Jest kilka, co też trzeba rozdzielić i odpowiednio wyliczyć. Dla uczniów z niepełnosprawnością jest np. większa.
- Każda placówka co miesiąc składa stos dokumentów, gdzie zawarte są informacje o m.in. liczbie uczniów, frekwencji itd. Na ich podstawie wyliczana jest dotacja. Uwierzcie mi. Przeglądałem. Każdy miesiąc to bardzo, ale to bardzo gruby segregator. Plus kilka korekt, wyjaśnień ze strony każdej placówki, do czego trzeba się odnieść. Tego jest dużo - opisuje radny.

Jak podkreśla, mowa o wydatkowaniu miesięcznym rzędu... kilkunastu milionów złotych!
- Rozumiecie?! Afera związana z CUPSZ i dodatkami stażowymi nauczycieli to pestka, przy tym. Na moje pytania: a co jeśli Pani się machnie? Zwyczajnie pomyli? Komórka się nie zaciągnie w Excelu? Jakaś placówka doda sobie kilku uczniów? Będzie chciała wyłudzić środki? Dostanie za dużą dotację? Lub za małą?… Pracownik zajmujący się tym odpowiedział, że stara się robić jak najlepiej pracę i być bardzo dokładnym. Robi wszytko, aby nie popełnić błędu. I ja wierzę. Jestem pełen podziwu. Ale przy takim natężeniu pracy, tylu placówkach i tylu różnych wyjaśnieniach ryzyko błędu jest naprawdę duże. A jeszcze jak dochodzą zadania ad hoc (np. kontrola radnego)? - dopytuje przedstawiciel gdynian.

Marek Dudziński nie ukrywa, że wyraża "oburzenie wobec wiceprezydenta Bartoszewicza za to dzieje się w jego jednostce".
- To jest ta jakość życia? Nowoczesność? Tony segregatorów i jeden pracownik przekazujący do wypłaty kilkanaście milionów miesięcznie? Panie innowacyjny wiceprezydencie! Jeśli podobnie wygląda w CUPSZ i innych jednostkach, za które Pan odpowiada to naprawdę mieszkańcy mają prawo obawiać się o środki w gdyńskiej oświacie. W takim razie, może okazać się, że zawsze będzie brakować, choćby nie wiem jak wysoka była subwencja oświatowa - podkreśla przedstawiciel mieszkańców miasta z morza i marzeń.

r


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items: