"Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu... Czesław Nowak odpowiada na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulki... » Odpowiedź Czesława Nowaka na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulkiewicz.Pani Aleksandra Dulkie... Godność popiera Fotygę » Apel Stowarzyszenia Godność w sprawie wyborów do Parlamentu Europejskiego i poparcie dla kandydatury...
Reklama
Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
niedziela, 09 czerwca 2024 20:15
Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
Zaległy mecz w Rybniku 22 czerwca
wtorek, 11 czerwca 2024 13:55
Zaległy mecz w Rybniku 22 czerwca
Speedway Ekstraliga podała termin zaległego meczu INNPRO ROW Rybnik
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Gdynia bez przyszłości pod rządami Samorządności

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
niedziela, 04 czerwca 2023 11:36

altNiegdyś nowoczesna, dziś... jak oblężona twierdza... Przyszłość Gdyni nie maluje się w różowych barwach. Suchej nitki nie zostawili na władzach Gdyni - z prezydentem Wojciechem Szczurkiem na czele - przedstawiciele Gdyńskiego Dialogu w opublikowanym raporcie o stanie samorządu.


Pod koniec maja, 33 lata po pierwszych wyborach samorządowych, Gdyński Dialog (czyli, jak siebie określają - "Grupa osób i stowarzyszeń budujących alternatywę dla ekipy źle zarządzającej Gdynią") przedstawił "Raport o stanie samorządu gdyńskiego 2023".
- W raporcie prezentujemy nie tylko to, jak obecnie wygląda funkcjonowanie gdyńskiego samorządu, ale także – jak to tego doszło i jakie zjawiska się do tego przyczyniły - podkreślają autorzy dokumentu.

"Gdynia AD 2023 z całą pewnością nie kojarzy się już jako lider zmian, a w wielu obszarach jako maruder (choćby kwestie uchwały krajobrazowej). Obszary, w których pokazywano Gdynię jako przykład (komunikacja publiczna, edukacja) dziś nie są już źródłem szczególnej dumy ani zazdrości gmin ościennych. Gdynia czasów Franciszki Cegielskiej to samorząd odważny, testujący rzeczywistość, proaktywny i współczujący. Oczywiście ta postawa skutkowała czasem błędami, ale budowała ważną relacje na linii obywatel - urząd, nie tworzącą podziałów, ale dbającą o istnienie wspólnoty i zaufania. Gdynia czasów późnego Wojciecha Szczurka to samorząd kunktatorski, nieufny, nietransparentny, reaktywny i nieskuteczny. Mimo profesjonalizacji, która w niektórych obszarach poskutkowała technokratycznym podejściem i odgrodzeniem od obywateli, samorząd ani nie diagnozuje dobrze problemów społecznych, ani ich nie rozwiązuje, ani nie wzmacnia poczucia wspólnoty. Dziś coraz częściej decyzje miejskiej administracji podejmowane są w sposób niekonsultowany i przyjmowane z rosnącą nieufnością" - czytamy w podsumowaniu raportu.


Autorzy wspominają także o osobach związanych z prezydentem Szczurkiem, które łamały lub łamią prawo: "Jacek Milewski - skazany prawomocnym wyrokiem za przestępstwa korupcyjne, Marek Łucyk - pełniąc funkcję dyrektora GOSiR złamał przepisy antykorupcyjne, Stanisław Borski - zrezygnował z funkcji radnego po postawionych mu zarzutach związanych z bezumownym korzystaniem z miejskiego gruntu, zatajania informacji w oświadczeniach majątkowych oraz konfliktem interesów jako podwykonawca w pracach dla przedsiębiorstw z udziałem miasta. Z kolei obecnie pełniący tę funkcję radny Sebastian Jędrzejewski stanął przed specjalną komisją powołaną m.in. do wyjaśnienia kontrowersji w sprawie jego miejsca zamieszkania".
- Władze samorządowe w Gdyni po 33 latach od odrodzenia samorządności w Polsce zdają się być tak oddalone od mieszkańców, jak nigdy wcześniej, funkcjonując w realiach oblężonej twierdzy i niskiego zaufania. Brak mechanizmów realnej konsultacji i partycypacji skutkuje tym, że mieszkańcy nie są zachęcani do angażowania, a to od powiada władzom miasta, bo ułatwia im bieżące funkcjonowanie, choć skutkuje gorszymi decyzjami. Rady dzielnic, mimo całego potencjału, nie są traktowane tak jak być powinny, a energia aktywnych obywateli jest źle zarządzana - podkreślają przedstawiciele Gdyńskiego Dialogu.


I pokusili się o wydanie rekomendacji:
"W naszej opinii wprowadzenie w życie proponowanych rekomendacji przy obecnej ekipie rządzącej jest niemożliwe i nierealne. Uczynienie z rady podmiotu sprawnie akceptującego oczekiwania prezydenta, maksymalna marginalizacja opozycji, skupienie decyzyjności w jednym miejscu, brak transparentności i pozorna partycypacja są wszyte w DNA Samorządności Wojciecha Szczurka. Nie zmienia to faktu, że zmiany te są konieczne i możliwe, na przykład w kolejnej kadencji, jeśli - na co liczymy - zmieni się układ sił w gdyńskim samorządzie i do głosu dojdą środowiska, dla których partycypacja, zaangażowanie obywateli, transparentność decyzji, dialog i pluralizm, będą wartościami istotnymi".

r