W tygodniku „Sieci”: Nie będzie niemieckich porządków w Polsce » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” minister spraw zagranicznych prof. Zbigniew Rau stanowczo odpowiad... Uczniowie odkrywali tajemnice ludzkiego ciała » Siódma edycja Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej w ramach projektu „Zdolni z Pomorza” odby... Dlaczego nie zagłosuję na Tuska?: Krzysztof Wyszkowski » Krzysztof Wyszkowski, założyciel WZZ Wybrzeża w l. 70, uczestnik Sierpnia '80, członek KLD w Gdańsku... Miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej w Przedszkolu Specja... » Październik jest na całym świeci miesiącem użytkowników komunikacji alternatywnej i wspomagającej. W... Danuta Białooka-Kostenecka: Będę gwarantem polskich interesów narodowy... » Prawniczka, menadżerka, radna. W Senacie chciałby reprezentować głos mieszkańców naszego regionu. Ro... Minister Sellin: na ochronę zabytków w ciągu 8 lat przeznaczyliśmy pon... » Na tle Bazyliki Mariackiej Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, generalny... Prof. Henryk Domański: Agresję inicjuje opozycja » Kto ma największe szanse na wygraną w najbliższych wyborach parlamentarnych, czy czeka nas rząd koal... Planeta Energii uczy jak dbać o ekosystemy wodne. Rusza kolejna edycja... » Czym różni się karp od tołpygi, w jaki sposób samooczyszczają się jeziora i co jest największym przy... Kultura zachodu - miliony w szpitalu Struka » Do Radia Gdańsk zawitał Dariusz Kostrzewa, prezes koncernu medycznego "Copernicus". Spółka szpitalna... Oświadczenie Godności: Sędziowie sami się nie oczyszczą » W dniu 24.09.2023 r. Sąd Najwyższy po 32 latach od wolnych wyborów uznał, że sądy wojskowe w stanie ...
Minister Sellin: na ochronę zabytków w ciągu 8 lat przeznaczyliśmy ponad 5 miliardów złotych
piątek, 29 września 2023 19:50
Minister Sellin: na ochronę zabytków w ciągu 8 lat przeznaczyliśmy ponad 5 miliardów złotych
Na tle Bazyliki Mariackiej Jarosław Sellin, wiceminister kultury i
Pierwsza porażka gdańskich piłkarek
sobota, 30 września 2023 20:19
Pierwsza porażka gdańskich piłkarek
Na pięciu meczach zakończyła się seria spotkań bez porażki AP
Oddech Brede*Czarne chmury nad Gaffką
piątek, 29 września 2023 16:49
Oddech Brede*Czarne chmury nad Gaffką
I LIGA Fortuna
Wysokie zwycięstwo gdańszczan dzięki
Słabe widowisko w Niecieczy
niedziela, 01 października 2023 22:48
Słabe widowisko w Niecieczy
Bezbramkowym wynikiem zakończył się mecz Lechii z Bruk-Bet

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artystyczna wieś Sulęczyno
niedziela, 24 września 2023 17:19
Artystyczna wieś Sulęczyno
Kulturalnym wydarzeniem mijającego tygodnia był wernisaż

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdynia bez przyszłości pod rządami Samorządności

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
niedziela, 04 czerwca 2023 11:36

altNiegdyś nowoczesna, dziś... jak oblężona twierdza... Przyszłość Gdyni nie maluje się w różowych barwach. Suchej nitki nie zostawili na władzach Gdyni - z prezydentem Wojciechem Szczurkiem na czele - przedstawiciele Gdyńskiego Dialogu w opublikowanym raporcie o stanie samorządu.


Pod koniec maja, 33 lata po pierwszych wyborach samorządowych, Gdyński Dialog (czyli, jak siebie określają - "Grupa osób i stowarzyszeń budujących alternatywę dla ekipy źle zarządzającej Gdynią") przedstawił "Raport o stanie samorządu gdyńskiego 2023".
- W raporcie prezentujemy nie tylko to, jak obecnie wygląda funkcjonowanie gdyńskiego samorządu, ale także – jak to tego doszło i jakie zjawiska się do tego przyczyniły - podkreślają autorzy dokumentu.

"Gdynia AD 2023 z całą pewnością nie kojarzy się już jako lider zmian, a w wielu obszarach jako maruder (choćby kwestie uchwały krajobrazowej). Obszary, w których pokazywano Gdynię jako przykład (komunikacja publiczna, edukacja) dziś nie są już źródłem szczególnej dumy ani zazdrości gmin ościennych. Gdynia czasów Franciszki Cegielskiej to samorząd odważny, testujący rzeczywistość, proaktywny i współczujący. Oczywiście ta postawa skutkowała czasem błędami, ale budowała ważną relacje na linii obywatel - urząd, nie tworzącą podziałów, ale dbającą o istnienie wspólnoty i zaufania. Gdynia czasów późnego Wojciecha Szczurka to samorząd kunktatorski, nieufny, nietransparentny, reaktywny i nieskuteczny. Mimo profesjonalizacji, która w niektórych obszarach poskutkowała technokratycznym podejściem i odgrodzeniem od obywateli, samorząd ani nie diagnozuje dobrze problemów społecznych, ani ich nie rozwiązuje, ani nie wzmacnia poczucia wspólnoty. Dziś coraz częściej decyzje miejskiej administracji podejmowane są w sposób niekonsultowany i przyjmowane z rosnącą nieufnością" - czytamy w podsumowaniu raportu.


Autorzy wspominają także o osobach związanych z prezydentem Szczurkiem, które łamały lub łamią prawo: "Jacek Milewski - skazany prawomocnym wyrokiem za przestępstwa korupcyjne, Marek Łucyk - pełniąc funkcję dyrektora GOSiR złamał przepisy antykorupcyjne, Stanisław Borski - zrezygnował z funkcji radnego po postawionych mu zarzutach związanych z bezumownym korzystaniem z miejskiego gruntu, zatajania informacji w oświadczeniach majątkowych oraz konfliktem interesów jako podwykonawca w pracach dla przedsiębiorstw z udziałem miasta. Z kolei obecnie pełniący tę funkcję radny Sebastian Jędrzejewski stanął przed specjalną komisją powołaną m.in. do wyjaśnienia kontrowersji w sprawie jego miejsca zamieszkania".
- Władze samorządowe w Gdyni po 33 latach od odrodzenia samorządności w Polsce zdają się być tak oddalone od mieszkańców, jak nigdy wcześniej, funkcjonując w realiach oblężonej twierdzy i niskiego zaufania. Brak mechanizmów realnej konsultacji i partycypacji skutkuje tym, że mieszkańcy nie są zachęcani do angażowania, a to od powiada władzom miasta, bo ułatwia im bieżące funkcjonowanie, choć skutkuje gorszymi decyzjami. Rady dzielnic, mimo całego potencjału, nie są traktowane tak jak być powinny, a energia aktywnych obywateli jest źle zarządzana - podkreślają przedstawiciele Gdyńskiego Dialogu.


I pokusili się o wydanie rekomendacji:
"W naszej opinii wprowadzenie w życie proponowanych rekomendacji przy obecnej ekipie rządzącej jest niemożliwe i nierealne. Uczynienie z rady podmiotu sprawnie akceptującego oczekiwania prezydenta, maksymalna marginalizacja opozycji, skupienie decyzyjności w jednym miejscu, brak transparentności i pozorna partycypacja są wszyte w DNA Samorządności Wojciecha Szczurka. Nie zmienia to faktu, że zmiany te są konieczne i możliwe, na przykład w kolejnej kadencji, jeśli - na co liczymy - zmieni się układ sił w gdyńskim samorządzie i do głosu dojdą środowiska, dla których partycypacja, zaangażowanie obywateli, transparentność decyzji, dialog i pluralizm, będą wartościami istotnymi".

r