Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu...
Reklama
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 57:33 104:76
piątek, 14 czerwca 2024 18:51
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 57:33 104:76
W sobotę o godz. 16.30 w Krośnie rozpocznie się mecz 8. kolejki
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
piątek, 14 czerwca 2024 14:35
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
Do zakończenia sezonu 2023/24 pozostały już tylko dwie kolejki na
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Nieciekawa sytuacja w gdyńskich SPOT-ach

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 17 maja 2024 16:55

altUjednolicanie placówek socjoterapii, wątpliwości co do wykorzystania „korkowego”, braki kadrowe, umowy śmieciowe… Rzeczywistość w gdyńskich SPOT-ach budzi wiele pytań.


W związku z interwencją pracowników placówek SPOT – Strefy Proaktywnego Odkrywania Talentów – gdyńska radna Beata Horała zwróciła się do nowo wybranej prezydent miasta z kilkoma ważnymi pytaniami.
- Poprzednio stowarzyszenia prowadziły świetlice socjoterapeutyczne. Ta nazwa stanowiła, zarówno w świadomości dzieci jak i w środowisku lokalnym, tożsamość placówek. Nazwa ta podkreślała charakter działalności placówki, której zadaniem było i jest prowadzenie socjoterapii. Nowa nazwa placówki SPOT- (Strefa Proaktywnego Odkrywania Talentów) spowodowała zatracenie tożsamości placówek. Nazwa ta podkreśla charakter działalności placówki, której zadaniem było i jest prowadzenie socjoterapii. Nowa nazwa placówki spowodowała zatracenie różnorodności i tożsamości placówek. Jak wiadomo, poszczególne dzielnice różnią się znacząco problemami z jakimi borykają się dzieci objęte opieką w tych placówkach. Stąd pytanie: czy polityka ujednolicania placówek będzie nadal kontynuowana?


Kolejna kwestia poruszoną przez radną jest to, że obecnie placówki podlegają pod Zespół Placówek Specjalistycznych – jednostkę MOPS.
- Dlaczego te placówki podlegają pod ZPS a nie pod OPITU jak to było wcześniej i czy zależność jak to było wcześniej i czy zależność ta będzie nadal kontynuowana? Obecnie istotna część środków z tzw. korkowego" zamiast na faktyczną profilaktykę uzależnień jest wydawane na koszty administracyjne ZPS - dopytywała radna.


Jak dodała, kwota dofinansowania poszczególnych placówek uniemożliwia zatrudnienie pracowników na umowę o pracę (obecnie funkcjonuje umowa zlecenie). Spowodowało to odchodzenie wykwalifikowanej kadry, dużą rotację pracowników oraz dofinansowanie przedsięwzięć w placówkach z własnych budżetów pracowników (wynikającej z ich dobrej woli).
- Przedsięwzięcia takie jak: remonty, reintegracja rodzin, socjoterapia, animacje środowiskowe, zespoły monitorujące w sprawie dzieci, akcje letnie, ferie zimowe, konsultacje z rodzicami , dziećmi, nauczycielami, rozbudowana i specjalistyczna dokumentacja, żywienie dzieci, remonty pomieszczeń oraz wiele innych inicjatyw jest często dofinansowywana przez środki prywatne. Dofinansowanie placówek nie starcza bowiem na realizację podstawowych wytycznych dotyczących celów organu prowadzącego. Czy obecny stan finansowania placówek ulegnie zmianie? - to kolejne pytanie radnej Horały.


Gdyński Ratusz do tych pytań jeszcze się nie ustosunkował. Do tematu wrócimy.
r


Inne artykuły związane z: