Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Reklama
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Sąsiedzi z wspólną historią/Kaimynai su bendra praeitimi

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
czwartek, 30 czerwca 2011 08:30

altRozmowa z Tadeuszem Aziewiczem, posłem na Sejm RP, przewodniczącym polsko – litewskiej Grupy Parlamentarnej


- Co jest takiego szczególnego w relacjach Polski i Litwy?
Tadeusz Aziewicz: Jesteśmy nie tylko sąsiadami, łączy nas wspólna historia. Jesteśmy spadkobiercami wspaniałej tradycji. W czasach, kiedy nikt jeszcze nie myślał o integracji europejskiej Polska i Litwa stworzyły jedną z największych potęg ówczesnego świata. Potem nadeszły trudniejsze czasy, spory o Wilno, włączenie Litwy do imperium sowieckiego, następnie odbudowa państwa litewskiego w oparciu o ideę narodową, nierzadko w opozycji do mieszkających tam Polaków.

- Czy stąd  biorą się trudności we wzajemnych relacjach?
Tadeusz Aziewicz: Rany z przeszłości są odczuwalne do dziś i pewnie goić się będą jeszcze długo, jednak nie mogą one przesłonić wielkiego sukcesu, jaki udało się osiągnąć obu narodom – Polska i Litwa są dzisiaj niepodległymi państwami, członkami Unii Europejskiej. To wielkie osiągnięcie, ale też jednocześnie potężne wyzwanie i wielka odpowiedzialność . Historyczna szansa, której nie można zmarnować.

- Jak to osiągnąć?
Tadeusz Aziewicz: Trzeba ze sobą rozmawiać, również o sprawach trudnych, ale przede wszystkim o tym co łączy , o wspólnej przyszłości, bo mamy razem dużo do zrobienia.

- Dlaczego jednak współpraca z Litwą jest tak ważna?
Tadeusz Aziewicz: Jako narody niewątpliwie mamy wspólne interesy, zarówno o charakterze geopolitycznym jak i gospodarczym. Ponadto  z punktu widzenia naszego kraju niesłychanie ważna jest pamięć o Polakach, którzy zostali na Litwie. Bardzo zależy nam na tym, aby dobrze czuli się w państwie litewskim.  Mówię o tym, jako syn Polaka spod Nowej Wilejki, którego wojna i układy jałtańskie wyrzuciły z rodzinnego domu.

- Czy są teraz jakieś poważne wyzwania przed wspólną polityką obu państw?
Tadeusz Aziewicz: Jest ich dużo. Na pewno na pierwszy plan wysuwają się kwestie związane z bezpieczeństwem energetycznym Polski i Litwy oraz  dalsze losy inwestycji Orlenu w Możejkach. Na dzisiaj jednak najważniejszym problemem jest osiągnięcie consensusu w zakresie praw mniejszości narodowych.

- Litewska gospodarka nie jest jednak tak silna, jak w części krajów z środkowo-wschodniej Europy. Z czego to wynika?
Tadeusz Aziewicz: Litwa jest stosunkowo małym krajem, ze słabo rozwiniętym przemysłem, myślę, że jej naturalnym atutem z czasem stanie się  położenie.  Jak wiemy państwo litewskie znajduje się  na wschodniej flance Unii Europejskiej pomiędzy dwoma dużymi krajami –  Polską i Rosją. Wierzę, że   w przyszłości właśnie te dwa kraje staną się  dla Litwy naturalnymi partnerami do współpracy.

- Co robi polska strona, by wzmocnić to partnerstwo?
Tadeusz Aziewicz: Czynimy to poprzez powołane w tym celu instytucje. Jestem przewodniczącym parlamentarnej grupy polsko-litewskiej, do której należy ok. 40 posłów i senatorów. Jednocześnie jestem też członkiem Zgromadzenia Parlamentarnego Sejmu i Senatu RP oraz Seimasu RL, które działa w oparciu o traktat zawarty pomiędzy Polska a Litwą w 1994 r.

- Czym różnią się te dwa ciała?
Tadeusz Aziewicz: Grupa polsko – litewska to grupa parlamentarzystów - przyjaciół Litwy zainteresowanych działaniem na rzecz dobrych relacji pomiędzy naszymi krajami. Z kolei Zgromadzenie  jest takim  małym, wspólnym parlamentem  (po 20 delegatów z każdego kraju), który na sesjach zwoływanych dwa razy do roku, na przemian w Wilnie i w Warszawie, rozmawia o ważnych dla Polski i Litwy  sprawach, również tych trudnych, dlatego dyskusje czasami bywają gorące.

- Jak powinna wyglądać nasza polityka względem Litwy?
Tadeusz Aziewicz: Na pewno powinna opierać się na wzajemnym dialogu i zrozumieniu. Tylko tak możemy osiągnąć trwały kompromis i dobrze wykorzystać szansę, jaką dla obojga narodów otworzyło członkostwo w Unii Europejskiej. Wierzę, że efektem będzie rozwój gospodarczy obu krajów, a trudno o lepsze lekarstwo na lęki i stereotypy z minionego wieku niż dobrobyt, którego serdecznie życzę zarówno Litwinom jak i Polakom.


Kaimynai su bendra praeitimi
Pokalbis su Tadeušu Azievičiu, Lenkijos Respublikos Seimo nariu, Parlamentinės lenkų-lietuvių grupės pirmininku


- Kuo ypatingi Lietuvos ir Lenkijos santykiai?
Tadeusz Aziewicz: Esame ne tik kaimynai, mus jungia bendra istorija. Esame nuostabios tradicijos įpėdiniai. Kai dar niekas negalvojo apie Europos integraciją, Lenkija ir Lietuva sudarė vieną didžiausių anų laikų jėgą. Vėliau atėjo sunkesni laikai. Ginčai dėl Vilniaus, Lietuva tapo sovietų imperijos dalimi, vėliau Lietuvos valstybė buvo atstatoma remiantis tautine idėja, dažnai neigiamai nusistačius prieš Lietuvoje gyvenčius lenkus.

- Ar dėl to kyla sunkumų santykiuose?
Tadeusz Aziewicz: Praeities žaidos jaučiamos iki šiol ir, tikriausiai, dar ilgai gis, bet tai negali temdyti didžiulės pergalės, kurią pavyko pasiekti dviem tautom: šiandien Lenkija ir Lietuva tai nepriklausomos valstybės, ES narės. Tai didžiulis pasiekimas, bet kartu galingas iššūkis ir atsakomybė. Istorinė galimybė, kurios negalima sugadinti. 

- Kaip tai pasiekti?
Tadeusz Aziewicz: Reikia kalbėtis, taip pat apie opias problemas, bet visų svarbiausia apie tai, kas jungia – apie bendrą praeitį, nes turime daug ką nuveikti bendrai.

- Visgi kodėl toks svarbus bendradarbiavimas su Lietuva?
Tadeusz Aziewicz: Kaip tautos neabejotinai turime bendrų geopolitinių ir ekonominių interesų. Be to, Lenkijai yra brangi atmintis apie lenkus, kurie liko Lietuvoje. Mus svarbu, kad jie jaustųsi gerai Lietuvoje. Kalbu apie tai kaip lenko, gimusio netoli Naujosios Vilnios, sūnus, kurį karas ir Jaltos susitarimai išvarė iš gimtųjų namų. 

- Ar dabar yra svarbių iššūkių bendrai abiejų valstybių politikai?
Tadeusz Aziewicz: Jų yra daug. Aišku, vieni svarbiausių yra klausimai, susiję su energetine Lenkijos ir Lietuvos nepriklausomybe ir tolimesnės investicijos Orleno Mažeikiuose. Tačiau šiandienai svarbiausias tikslas yra pasiekti konsensusą dėl tautinių mažumų teisių.

- Lietuvos ekonomika nėra tokia stipri, kaip kitose vidurio rytų Europos valstybių. Kodėl taip yra?
Tadeusz Aziewicz: Lietuva – tai maža valstybė, su menkai išsivysčiusiu  pramonės sektoriumi. Manau, laikui bėgant, naturaliu pranašumu taps geografinė padėtis.  Žinome, kad Lietuvos valstybė yra įsikūrusi rytinėje Europos Sąjungos dalyje  tarp dviejų valstybių – Lenkijos ir Rusijos. Tikiu, ateityje būtent šios dvi valstybės taps Lietuvai natūralios partnerės.


- Ką daro Lenkijos pusė, kad sustiprintų bendradarbiavimą?
Tadeusz Aziewicz: Tam egzistuoja institucijos. Pirmininkauju lenkų-lietuvių parlamentinei grupei, kurią sudaro apie 40 senatorių ir deputatų. Taip pat esu LR Seimo ir Senato bei LR Seimo Parlamantinės Asamblėjos narys. Parlamentinės Asamblėjos veikla grindžiama sutartimi, pasirašyta Lietuvos ir Lenkijos 1994 m.

- Kuo skiriasi šios institucijos?
Tadeusz Aziewicz: Lenkų-lietuvių grupę sudaro parlamentarai – suinteresuoti veikti vardai abipusių gerų tarpvalstybių santykių. Tuo tarpu Asamblėja – tai mažas, bendras parlamentas (po 20 delegatų iš Lietuvos ir Lenkijos) sukviečiamas 2 kartus per metus, pakaitomis Vilniuje ir Varšuvoje. Kalbama apie įvairiausius dalykus, taip pat apie opias problemas, todėl dažnai verda karštos diskusijos.

- Kaip turėtų atrodyti politika Lietuvos atžvilgiu?
Tadeusz Aziewicz: Esu įsitikinęs, kad turėtų remtis abipusiu dialogu ir supratimu. Tik taip galėsime pasiekti kompromisą ir išnaudoti galimybę, atsiradusią įstojus į ES. Tikiu, kad pasieksime abiejų valstybių ekonominį augimą. Sunku įsivaizduoti geresnį vaistą nuo praėjusio amžiaus baimių ir steoretipų nei gerovė, kurios širdingai linkiu lietuviams ir lenkams.


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież