Gest ubogiej wdowy » Homilia ks bp Wiesława Szlachetki podczas Mszy św. w int. Anny Walentynowicz, Matki Solidarności.Bra... Tablica Ani Solidarność » W niedzielę, 10 listopada, na froncie budynku KK NSZZ Solidarność przewodniczący Piotr Duda i prezes... Lech Kaczyński - nie, Eugeniusz Węgrzyn - tak » 24 października 2024 na sesji Rady Miasta Gdańska, z inicjatywy radnych PO podjęto kuriozalną uchwał... Mali artyści zachwycili w małych formach teatralnych » Fragmenty książki autorstwa Katarzyny Błaszkiewicz i Katarzyna Sadowskiej pt: „Kto do Gdańska jedzie... Narodowy Marsz Papieski » W tym roku przypada 40 rocznica śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Podobnie jak św... List "Godności" do prezydenta RP » Pan Andrzej DudaPrezydent Rzeczpospolitej Polskiej Szanowny Panie PrezydencieW imieniu Stowarzyszeni... Zadbaj o lasy razem z Planetą Energii » Jakie gatunki drzew występują w Polsce, jak możemy chronić ekosystemy leśne? O tym, dlaczego lasy są... Miesiąc AAC w Przedszkolu nr 77 dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym » Październik jest na całym świeci miesiącem użytkowników komunikacji alternatywnej i wspomagającej. W... List Stowarzyszenia Godność do ks. abpa T. Wojdy w sprawie homilii bpa... » Jego Ekscelencja,Ks. Abp Tadeusz WojdaOrdynariusz Archidiecezji GdańskiejPowodowani troską jaką wywo... Cios za cios, miasto na linach » Spór o budowę trasy tramwajowej Gdańsk Piołunie – Wrzeszcz bardziej przypomina walkę bokserską niż d...
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
czwartek, 01 sierpnia 2024 20:03
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
To może być niepogodna jesień dla Jacka Karnowskiego, b.
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
środa, 25 września 2024 19:07
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
Andrzeja poznałem w 1973 roku na krakowskim dworcu PKP po meczu
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

W otchłani morza – Elżbieta J. Moszczyńska
czwartek, 24 października 2024 17:23
W otchłani morza – Elżbieta J. Moszczyńska
Morskie pejzaże Elżbiety Moszczyńskiej, gdańskiej malarki nie są

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Rozmowa z Hanną Uzdowską

PDF
Drukuj
Email


altJedna rozmowa nie wystarczy.
Rozmowa z Hanną Uzdowską, gdańskim Rzecznikiem Osoby Bezdomnej. 
- Jak powstał urząd Rzecznika Osoby Bezdomnej? 
  - W ramach projektu „Rzecznik Osoby Bezdomnej”, który realizowany już drugi rok przez Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta koło w Gdańsku. Pierwsze urzędy rzecznika powstały w mniejszych polskich miastach. Dzisiaj działa w Polsce 25 rzeczników.
- Czy dużo osób odwiedza Panią w trakcie dyżuru?
- Do trzech osób dziennie. Prawdę mówiąc, spodziewałam się większego zainteresowania. Chociaż informacje o dyżurach można znaleźć, w schroniskach, noclegowniach czy na dworcach, po poradę nie przychodzą bezdomni, lecz zagrożeni bezdomności, czyli ci, którzy dopiero wkrótce mogą stracić dach nad głową. Są to osoby zadłużone lub też zajmujące pustostany, będą w trudnej sytuacji życiowej. Pomagam rozwiązać problemy prawne, rodzinne i zawodowe. Bywa, że trzeba udzielić pomocy telefonicznie, bo rozmówcy nie stać na dojazd do Gdańska. Niestety, niektórzy po jednorazowej poradzie już nie wracają, mimo że według mnie ważne jest, by spotkania odbywały się regularnie. Problemy, z jakimi ludzie przychodzą, trudno jest rozwiązać jedną rozmową.
- Czemu tak niewielu bezdomnych przychodzi po poradę?
- Mam poczucie, że informacje o rzeczniku są ogólnodostępne. Można znaleźć w schroniskach, noclegowniach, ogrzewalniach, czasem w bezpłatnej prasie. Być może przyczyna tkwi w tym, że wielu bezdomnych nie czuje potrzeby zwrócenia się o pomoc akurat do rzecznika. To właśnie dlatego trzeba przejawiać wyjątkowo dużą aktywność w niesieniu im pomocy.
- Zbliża się okres zimowy, bez wątpienia najtrudniejszy dla bezdomnych. Czy Gdańsk jest dobrze przygotowany na przyjęcie osób bezdomnych?
- Moim zdaniem, tak. W Gdańsku znajduje się 12 placówek, które łącznie dysponują blisko 700 miejscami. Należą do nich noclegownie, w których można przebywać tylko nocą, schroniska dostępne także za dnia oraz ogrzewalnia na Dworcu Głównym. Do placówek zgłaszać się można interwencyjnie albo poprzez uzyskanie skierowania z ośrodków pomocy społecznej. Jedną z zasad obowiązujących w placówkach jest trzeźwość, osoby nietrzeźwe nie są wpuszczane. Być może dlatego wielu bezdomnych noce woli spędzać na klatkach schodowych lub w piwnicach. Pozwalanie im na to nie jest, według mnie, pomocą. Skuteczniejsze będzie zawiadomienie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej czy Centrum Interwencji Kryzysowej. Takiej osobie trzeba dać realne szanse na wyjście z bezdomności.
Rozmawiał Jakub Turski



Apla
Projekt "Rzecznik Osoby Bezdomnej" realizowany jest przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta, w ramach Funduszu Dla Organizacji Pozarządowych. W ramach projektu udzielane są bezpłatne porady prawne, rodzinne i zawodowe osobom bezdomnym i zagrożonym bezdomnością. Gdańskim Rzecznikiem jest Hanna Uzdowska, a dyżury pełni w dniach:
- poniedziałki 16,30-19,30
- środy 16,30-18,30
- czwartki 8,30 – 11.
Dyżury odbywają się w Gdańsku-Nowym Porcie przy ul. Władysława IV 12. W tym czasie możliwa jest też konsultacja telefoniczna (058) 343 28 37.
Informacje o osobach bezdomnych przebywających np. na klatkach schodowych, w piwnicach lub podobnych miejscach, można zgłaszać do:
• Referatu ds. Osób Bezdomnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Dworskiej 27 w Gdańsku, tel. 342 13 10 (dni powszednie w godz. 7.30-15.30)
• Noclegowni przy ul. Żaglowej 1, pod numerem interwencyjnym całodobowego telefonu - (058) 342 13 14
• Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Pomorskiego, pod całodobowym bezpłatnym numerem 987.

 

alt

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież