Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne będzie mieć nową siedzibę dzięk... » Ponad 90 milionów złotych będzie kosztowała budowa nowej siedziby Uniwersyteckiego Centrum Stomatolo... "Judasze naszych czasów". P. Duda ostro o posłach PO » Już nie tylko baner na budynku Komisji Krajowej, ale też wystawa dokumentująca powiązania NSZZ „Soli... Spotkanie z mieszkańcami Oruni Górnej - Gdańska Południe, Ujeściska - ... » W Szkole Podstawowej nr 86 przy ul. Wielkopolskiej 20 odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie władz... Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w obozie Stutthof » W sobotę, 18 marca, Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej, zorganizował wyj... W tygodniku „Sieci”: Beata Szydło wchodzi do gry » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” Beata Szydło, posłanka PiS do Parlamentu Europejskiego mówi, jak w... Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana » Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA powiększyła z jednej do trzech osób skład jej... Piekarz prezydentem? » Przed setkami lat zdarzało się już, że burmistrzami tysiącletniego Gdańska zostawali cenieni przez g... Halabardnik w Dworze Artusa w blasku świec (zapachowych) » Kto z nas by nie marzył o zapachowej świecy podarowanej przez gdańskiego halabardnika podczas fety i... Stefan Wilmont skazany na dożywocie za zabójstwo Pawła Adamowicza » Sąd Okręgowy w Gdańsku skazał Stefana Wilmonta za zabójstwo Pawła Adamowicza na dożywocie.Sąd zezwol... Polska Matką Naszą… » W Wielki Piątek 22 marca 1940 r. rozstrzelano drugą grupę 67 gdańszczan, przebywających w obozie Stu...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
piątek, 17 marca 2023 15:52
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
EKSTRAKLASA PKO BP
Po minutach, dniach, tygodniach i
Lechia zwolniła Marcina Kaczmarka
wtorek, 21 marca 2023 14:54
Lechia zwolniła Marcina Kaczmarka
Z dniem 21 marca 2023 Lechia podjęła decyzję o zakończeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Pewien telefon wieczorową porą
niedziela, 12 marca 2023 10:07
Pewien telefon wieczorową porą
Kiedy zadzwonił, byłem lekko zdezorientowany, nie wiedziałem czy
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Największą wartością byli ludzie

altHistoria Spółdzielni Usług Wysokościowych „Świetlik” to nie tylko utrwalenie dramatycznych lat osiemdziesiątych, ale też opowieść o przyjaźni i solidarności – podkreślali goście premiery filmu o Spółdzielni.

Galeria zdjęć z premiery w kinie Neptun - http://www.wybrzeze24.pl/galerie?func=viewcategory&catid=96

Film dokumentalny Jacka Knoppa opowiada historię legendarnej Spółdzielni Usług Wysokościowych „Świetlik”. Powstała w latach osiemdziesiątych firma była nie tylko miejscem pozwalającym utrzymać się i zarabiać wielu ówczesnym gdańskim opozycjonistom, ale stworzyła grupę zaangażowanych działaczy, z których wielu po 1989 roku zajęło centralne miejsca na scenie politycznej. Prezesem spółdzielni był nieżyjący Marszałek Sejmu Maciej Płażyński, członkami m.in. premier Donald Tusk, bracia Rybiccy, Jerzy Borowczak, Roman Rojek (dzisiejszy współwłaściciel Atlasu), Mariusz Wilk, Michał Kapusta, Robert Krygier i wielu innych.
- Brakuje opowieści o dniu powszednim tamtych lat i właśnie ten film dużo o tej codzienności może powiedzieć – tłumaczył motywy powstania filmu Jacek Fuksiewicz z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

W debacie po filmie pojawiło się pytanie o sukces „Świetlika”.
- Głównym konkurentem był Alpinex, ale myśmy ich przerośli, często potrzebne były różne technologiczne nowinki, które to nam udawało się wymyślić – tłumaczył Marek H. Kotlarz.
- Udało się w sensie gospodarczym, ale też udało się stworzyć zespół ludzi. Chcieliśmy wyzwolić się spod kontroli państwa – dodał Tomasz Chodnikiewicz.


alt


Jak Świetlik funkcjonował w systemie kontroli opartym na SB?
- Nie byli w stanie nadążyć i śledzić nas wszystkich przez cały czas, a my pracowaliśmy w całej Polsce, Rzeszowie, Warszawie, na Śląsku – twierdzi Kotlarz. - Co jakiś czas pojawiał się jakiś facet z urzędu skarbowego, który gmerał po aktach, ale nie mógł nic znaleźć – wyjaśnił.
- Wzajemne zaufanie było w spółdzielni największe i najgłębsze. Do Świetlika, wchodziło się „z polecenia”, więc tam nie było łatwo trafić, nie było ludzi przypadkowych – tłumaczyli dawni „Świetlikowcy”.

Podkreślano, że środowisko Świetlika tworzyły bardzo różnorodne postacie, prawicowcy, socjaliści, Żydzi, członkowie Ruchu Młodej Polski i anarchiści z ruchu Wolność i Pokój.
- Śmialiśmy się z Maćkiem, że młodzi z Wolności i Pokoju, która protestowała przeciwko budowie elektrowni jądrowej, przy której budowie pomagał Świetlik, w ciągu dnia będą pracowali, a po pracy, będą wracać, żeby przypinać się protestując przeciw budowie – wspominał Kotlarz.

Nie obyło się bez kontrowersji wokół doboru bohaterów filmu.
- Nie można z Płażyńskiego robić liberała – protestował dawny członek spółdzielni Jerzy Kowalski. - [W filmie] Nie było prezesa rady nadzorczej Mirka Rybickiego, Antoniego Grabarczyka. Ktoś nas nadzorował, nie wiem, czy to było pod kontrolą SB. Nie wiem, ale chciałbym się dowiedzieć. Ta dzisiejsza Polska nie jest taka oczywista. Nie należy fałszować historii - komentował Kowalski.

- W gruncie rzeczy wymyśliliśmy najbardziej trwałą organizację opozycyjną – przedsiębiorstwo. Można rozwiązać partię czy związek zawodowy, ale jak zakazać działania przedsiębiorstwa? -  pytał Kotlarz.

- Pracowałem od lutego 82 roku w Alpineksie [konkurencyjnej firmie - dop. JW] przez 2 lata – opowiadał Michał Kapusta. – Można powiedzieć, że warunki tam były podobne, jednak nie spotkałem tam takiego środowiska jak w Świetliku, chociaż też wisieliśmy tam na linach o grubości 18 milimetrów. Odpowiedź na pytanie o sukces: nie chodziło tylko o pracę, były wartości polityczne, patriotyczne, socjalne, a praca na wysokości była tylko źródłem utrzymania. Prawdziwa działalność nie była tylko wiszeniem na linach - podkreślił.
- Największą wartością spółdzielni byli ludzie. Praca fizyczna była ważna, ale nie najważniejsza - podsumował Marek Kotlarz.
Film wyemituje TVP2.
(wie)

Fot. Maciej Kostun

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież