TVP 3 Gdańsk w likwidacji: L. Sarnowski szefem rady programowej » Starosta sztumski, Leszek Sarnowski, został przewodniczącym nowej rady programowej TVP 3 Gdańsk w li... Nawrocki nie zwalnia tempa! Na arenie Jaguar zagrał z młodzieżą. "Spor... » Karol Nawrocki powrócił do akcji „Dobry ruch”. Obywatelski kandydat na prezydenta zagrał w piłkę noż... Stanowski pyta TVP w likwidacji o jej udział w "debacie" Trzaskowskieg... » „Proszę także o wskazanie daty, kiedy Telewizja Polska S.A. w likwidacji może udostępnić Komitetowi ... Agnieszka Pomaska i jej mąż w firmie szkolącej ministerstwa » W zaktualizowanym oświadczeniu majątkowym za 2023 rok posłanka Koalicji Obywatelskiej Agnieszka Poma... Joanna Senyszyn wraca pod szyldem SLD. Ale jest haczyk » Joanna Senyszyn ogłosiła swój powrót na polityczną scenę. Wybiera zaskakującą drogę – start w wybora... Wyjątkowa rozmowa! Prof. Zybertowicz i Daniel Nawrocki. "Młodzi ludzie... » Nietypowy duet! Przy okazji spotkania Karola Nawrockiego ze środowiskiem kultury w ramach jednego z ... „Bon na kulturę” i „Impresariat Młodych”. Karol Nawrocki pokazał dwie ... » „Bon na kulturę” i „Impresariat Młodych” - to dwie inicjatywy ustawodawcze, które Karol Nawrocki zap... Afera MBA w Gdańsku. Muszą odejść z rad nadzorczych » Sześć nazwisk zniknęło z Biuletynów Informacji Publicznej miejskich spółek w Gdańsku. Powód? Urzędni... Politycy i mieszkańcy Gdańska razem przeciwko nielegalnej imigracji » W niedzielę, 30 marca 2025 roku, w Gdańsku odbył się protest przeciwko nielegalnej imigracji w Polsc... Przeciw niszczeniu Polski! » Apel więźniów politycznych stanu wojennego oraz działaczy podziemnej „Solidarności”. Sygnatariusze n...
Reklama
Azyl gdańskiej władzy - parkowanie w centrum za friko
sobota, 01 lutego 2025 09:34
Azyl gdańskiej władzy - parkowanie w centrum za friko
Blisko 7 godzin debatowali radni Gdańska i przedstawiciele miejskiej
Wybrzeże wygrało, ale..
środa, 16 kwietnia 2025 12:41
Wybrzeże wygrało, ale..
Bez fajerwerków na inauguracje rozgrywek Krajowej Ligi Żużlowej w
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki: Nonszalancki Argentyńczyk
sobota, 05 kwietnia 2025 07:53
Z jazzowej półki: Nonszalancki Argentyńczyk
Zawsze w kapeluszu, elegancko ubrany, czasami z papierosem w ustach,

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
sobota, 28 grudnia 2024 17:15
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
Spacerując lasami okalającymi Wejherowo, w okolicy ulicy Jana III
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Posterunek Straszyn: Znad Wilii - nad Motławą

Ocena użytkowników: / 14
SłabyŚwietny 
czwartek, 13 stycznia 2022 17:38

altOkoło 26 tys. repatriantów z Kresów Wschodnich po wojnie trafiło do Gdańska. Większość pochodziła z Wilna i okolic. Słyszałem nawet niegdyś opowieść od jednego z bardziej znanych działaczy gdańskiej „Solidarności” w Gdańsku, że trzy krzyże – „Pomnik Poległych Stoczniowców 1970” miał swoją inspirację właśnie w Wilnie. Tam na górze Trzykrzyskiej stoją właśnie też trzy krzyże, jak głosi legenda, postawione dla upamiętnienia męczeństwa wileńskich franciszkanów między rokiem 1613 a 1636. W 1869 r., gdy ze starości zawaliły się, władze rosyjskie nie pozwoliły ich odbudować. Postawione ponownie w 1916 roku przetrwały do roku 1950, kiedy to ponownie rosyjski okupant wysadził je w powietrze. W 1989 r. społeczeństwo Litwy postanowiło odbudować je jako pomnik ofiar stalinizmu na Litwie.


Czemu o tym pisze? Ponieważ związki Gdańska z Litwą są silniejsze niż myśli wielu. Rokrocznie w Gdańsku organizowany w ramach partnerskiej współpracy miast Wilna i Gdańska Festiwal Wilno. To ważne kulturalne wydarzenie stanowi element szerokiej i żywej współpracy miasta znad Wilii i grodu nad Motławą. Gdańszczanie corocznie czekają na ten festiwal, który na trwałe wpisał się w kalendarz miejskich wydarzeń. ale też z roku na rok zaobserwować można coraz szersze zainteresowanie imprezą w samym Wilnie. W ubiegłym roku we wrześniu występowały zespoły muzyczne, odbyły się projekcje filmowe oraz spotkania autorskie, a także jarmark wileński oraz warsztaty litewskiej sztuki ludowej. Sądzę, że wielu potomkom Wilnian żyjących w Gdańsku i nie tylko bliski jest los Polaków, którzy nie zdecydowali się na repatriację i pozostali na Litwie.


Dziś w grodzie nad Wilejką szykuje się ważny dla nich przełom. Zapewne spowodował je zagrożenie ze strony Kremla co ma także, o dziwo! i swoje dobre strony. W stosunkach polsko-litewskich sytuacja powtarza się tylko zamiast Krzyżaków mamy teraz putinowską Rosję. W ostatnim czasie nastawienie społeczeństwa litewskiego do Polaków i Polski wyraźnie się zmieniło, a odsetek Litwinów darzących Polaków nieufnością w zauważalny sposób spadł. To niewątpliwie jeden z efektów tradycyjnej polityki Moskwy. Po raz pierwszy w ponad 30-letniej historii niepodległej litewskiego państwa istnieje realna szansa na to, by mniejszość polska w tym kraju uzyskała prawo pisowni polskich nazwisk. W następnym tygodniu czeka nas decydujące głosowanie w tej sprawie w litewskim parlamencie. Projekt już uzyskał w poparcie parlamentarnej większości - 83 spośród 140 posłów. Teraz tylko głosowanie i podpis prezydenta Gitanasa Nausėdy. Pośród Polaków mieszkających na Litwie nie brakuje głosów, że jeśli polski prezydent Andrzej Duda zaapeluje do swego litewskiego odpowiednika o podpisanie ustawy, ten to zrobi. „Większość Litwinów uczyła się historii z podręczników Adolfasa Šapoki, zdecydowanie antypolskiej. Żywe są animozje dotyczące Wilna, w jaki sposób odebrano [gen. Lucjan Żeligowski 1920 r.] im stolicę. Do tego dochodzi temat sprzed ponad 30 lat, gdy część polskich deputowanych nie głosowała za niepodległością, oraz ciągoty wśród Polaków do popierania Putina i Łukaszenki. Mimo wszystko to dawno powinno być załatwione, ale nie było w sejmie woli politycznej” – tłumaczy Czesław Okińczyc ze Związku Polaków na Litwie, były poseł na litewski sejm, dlaczego Polakom na Litwie tak długo przyszło czekać na pierwszą tak realną możliwość odzyskania swych polskich nazwisk. Co tam dużo dyskutować – wspólny wróg jednoczy i basta. Trzeba z tego korzystać bracia Litwini. W końcu mamy wiele wspólnego w naszej historii.

Andrzej Potocki


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież