W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f... Stowarzyszenie Godność o emeryturach esbeków » Oświadczenie Stowarzyszenia Godność w sprawie przywrócenia uprawnień funkcjonariuszom aparatu PRL.No...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Arka przełamała niemoc w derbach. Gdynianie wygrali w lidze po 16 latach
piątek, 24 listopada 2023 21:53
Arka przełamała niemoc w derbach. Gdynianie wygrali w lidze po 16 latach
Po 16 latach Arka wygrała w lidze z Lechią. W Gdyni gospodarze
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Strażnicy miejscy mogą więcej, ale szkolą się jak dawniej

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
środa, 30 grudnia 2009 17:46

Strażnicy miejscy mogą  więcej, ale szkolą się  jak dawniej. Straż  Miejska w Gdańsku poszukuje nowych rąk do pracy. Każdy, kto ukończył  co najmniej szkołę średnią  i nie był karany prawomocnym wyrokiem sądu może ubiegać  się o posadę mundurowego funkcjonariusza magistratu. Strażnicy miejscy dostaną do rąk paralizatory elektryczne, w określonych przypadkach będą mogli użyć broni palnej, a w razie potrzeby mogą zrewidować podejrzanego. To nowe uprawnienia tej służby, tymczasem wciąż obowiązuje stary system naboru do formacji.

No, może z jednym wyjątkiem. Do tej pory strażnikiem nie mógł być ktoś karany sądownie, choćby za wykroczenie. Teraz droga do służby będzie zamknięta jedynie przed skazanymi prawomocnymi wyrokami sądu „za ścigane z oskarżenia publicznego i umyślnie popełnione przestępstwo lub przestępstwo skarbowe”.

- Ten przepis jest bardziej życiowy, bo wiadomo, że nikt nie jest święty i drobne wykroczenie w przeszłości mogło się zdarzyć nawet aniołowi – przekonuje Miłosz Jurgielewicz z biura prasowego gdańskiej straży.

Nasz rozmówca nie ma wątpliwości, że nowe uprawnienia (m. in. możliwość posiadania i użycia broni palnej, paralizatorów elektrycznych, rewizja osób i bagaży) nie wymagają  zaostrzenia systemu naboru do służby. Jego zdaniem rozmowa kwalifikacyjna, badania lekarskie i psychologiczne, egzamin teoretyczny i praktyczny z technik obronnych i sprawności fizycznej, w zupełności wystarczą.

- Szkolenia strażników miejskich są  rzeczywiście krótsze, niż te policyjne – informuje Miłosz Jurgielewicz. – Trwają tylko miesiąc, podczas gdy policjanci szkolą się co najmniej pół roku. Jednak ich służba ma zupełnie inny charakter.

Niby racja, bo strażnicy miejscy nie będą ścigać groźnych gangsterów, a jedynie sprawców drobnych wykroczeń, np. starsze panie handlujące na ulicy lub kierowców źle zaparkowanych pojazdów. Jednak ich uprawnienia, obowiązujące od Wigilii, w znacznym stopniu zbliżone są do uprawnień policyjnych. Może więc warto, by ustawodawcy, a wraz z nimi miejscy urzędnicy, ponownie zastanowili się nad zaostrzeniem szkoleniowego sita, by w przyszłości uniknąć nieprzewidzianych i niebezpiecznych sytuacji.

Wszystkich zainteresowanych pracą  w gdańskiej Straży Miejskiej informujemy, że komplet dokumentów należy złożyć do dnia 08.01.2010r. do godz. 14.00 w zaklejonej kopercie z dopiskiem „oferta pracy na stanowisko aplikanta” w Kancelarii Komendy Straży Miejskiej w Gdańsku (decyduje data wpływu do Kancelarii SM). Szczegóły na stronie internetowej, pod adresem: http://gdansk.pl/praca,700,14011.html

Zaś tych, którzy chcieliby sobie pokowboić i poczuć się w mundurze strażnika miejskiego niczym Strażnik Teksasu, musimy rozczarować. Gdańska Straż Miejska nie ma na wyposażeniu pistoletów.

Dariusz Olejniczak

 

 

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież