Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Pomorscy politycy o zaprzysiężeniu Komorowskiego

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 09 sierpnia 2010 13:25

altJakie są realne cele prezydentury? Jak będzie wyglądała rola obecnego prezydenta w polskim mechanizmie władzy? Czy przysięga obecnego prezydenta jeż ważna? Nie milkną echa piątkowego zaprzysiężenia prezydenta Bronisława Komorowskiego. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy pomorskich polityków.


Brak koncepcji działania, realnie wyznaczonych celów, a przede wszystkim spójnej wizji prezydentury. Takie zarzuty wobec zaprzysiężonego prezydenta stawia Andrzej Różański, były poseł Sojuszu Lewicy Demokratycznej z Gdyni. Według Różańskiego prezydent zamiast realnie włączyć się w mechanizmy władzy, chce raczej „prześlizgnąć się” przez swoją kadencję.
- Nie zachwyciło mnie to expose przede wszystkim ze względu na brak spójnej wizji prezydentury Komorowskiego. Brak jest sygnałów jak aktualny prezydent widzi swoją rolę w polskim systemie władzy. Wysłuchawszy expose nie do końca wiadomo również jakie cele stawią sobie Komorowski na swoją pięcioletnią kadencję. Miałem nadzieję, że Komorowski zechce być prezydentem, który będzie chciał zmieniać Polskę. Tego w expose nie słyszałem. Obawiam się, że aktualny prezydent chce raczej tą prezydenturę skonsumować, a obecna kadencja Komorowskiego będzie równie usypiająca jak jego tembr głosu – twierdzi Różański.


Nudne, nic nie wnoszące i podnoszące wątpliwości co do swojej ważności – tak expose Komorowskiego podsumowuje Andrzej Jaworski, pomorski poseł Prawa i Sprawiedliwości. Według Jaworskiego jeżeli ktoś oczekiwał jakiejś aktywnej roli Komorowskiego, to po piątkowym expose powinien porzucić nadzieje.
- Nudne, nudne i jeszcze raz nudne – expose Komorowskiego można śmiało nazwać wielkim nudziarstwem. Oprócz tego w słowach prezydenta zupełnie zabrakło spraw związanych ze wschodnią polityką zagraniczną. Komorowski prawie ani słowem nie zająknął się o Gruzji, Ukrainie, czy państwach nadbałtyckich. Widać już, że polityka silnie promowana przez poprzedniego prezydenta będzie przez Komorowskiego zarzucona. Oprócz tego Komorowski po raz kolejny swoim lapsusem językowym wprawił w wątpliwość, czy przysięga którą składał jest ważna. Przypominają mi się Stany Zjednoczone, gdy przez podobne przejęzyczenie prezydent Obama musiał swoją przysięgę powtarzać. No ale tam demokracja jest dużo bardziej rozwinięta – podsumowuje Jaworski.


O pojednawczym dla wszystkich środowisk politycznych tonie expose, akcentach międzynarodowych obecnej prezydentury oraz znaczeniu dziedzictwa Solidarności podkreślanego przez Komorowskiego, mówił Jan Kulas poseł Platformy Obywatelskiej z Pomorza.
- Moim zdaniem to było expose przemyślane i miało wiele atutów. Najważniejsze to zadeklarowanie szerokiej współpracy ze wszystkimi liczącymi się siłami politycznymi w Polsce. Widać było otwarcie na inne partie i stronnictwa w kraju. Komorowski podkreślił rolę opozycji oraz poprzedniego prezydenta, a także wolę jego upamiętnienia. Po drugie podczas tego expose widać było duży nacisk na rolę społeczeństwa obywatelskiego oraz wagę jedności narodowej podczas ważnych dla kraju przemian. Po trzecie w expose były akcenty międzynarodowe. Z jednej strony prezydent wspomniał o polityce europejskiej i roli bezpieczeństwa atlantyckiego, z drugiej prezydent wyraźnie powiedział, ze nie ma bezpiecznej, pokojowej Europy bez współpracy z Rosją, bez pojednania polsko-rosyjskiego. Dla mnie jako Pomorzanina oraz człowiek Solidarności bardzo ważne było zdanie, gdy prezydent mówił o tym, że sam jest człowiekiem Solidarności oraz przypomniał, że ten wielki wiec narodowy doprowadził do wolności i suwerenności Polski, co w przededniu trzydziestej rocznicy powstania Solidarności ma szczególne znaczenie – tłumaczy Kulas.


Emocje jakie wzbudza obecna prezydentura są bardzo duże.  Z jednej strony wiążą się z nią nadzieję na stabilizację i owocną współpracę z rządem.  Z drugiej podkreśla się, że Komorowski jest prezydentem tylko dlatego, że śmierć w katastrofie poniósł poprzedni prezydent. Cień tej tragedii wisi cały czas nad polską polityką. Z tego powodu dla części środowiska politycznego Komorowski, jawnie krytykujący tragicznie zmarłego prezydenta nie będzie nigdy akceptowany.
Tomasz Wrzask

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież