Brządkowski wygrał proces i wybory » Trudno było sobie wyobrazić inny finał - Karnowski i Pobłocki muszą zapłacić po 2500 zł na cel społe... Dzień Ziemi w Przedszkolu nr 31 » Ekologia i dbanie o środowisko były głównymi tematami Dnia Ziemi zorganizowanego w Przedszkolu nr 31... Nowi włodarze w Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie, bez zmian Kartuzach i S... » W niedzielę odbyła się II tura wyborów samorządowych. W Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie wybrano nowe w... Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k...
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
sobota, 20 kwietnia 2024 20:28
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
W niedzielę o godz. 14.00 w Ostrowie rozpocznie się mecz 2. kolejki
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Lechia wykonała kolejny krok do powrotu do ekstraklasy
sobota, 20 kwietnia 2024 19:14
Lechia wykonała kolejny krok do powrotu do ekstraklasy
Kolejne trzy punkty i kolejny krok Lechii do ekstraklasy.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
sobota, 13 kwietnia 2024 18:02
Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
Tytuł ostatniej wystawy Michała Wójcika nie może zaskakiwać.

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Ciemności kryją ziemię
środa, 17 kwietnia 2024 14:01
Ciemności kryją ziemię
Od pierwszych chwil ciemność, a właściwie półmrok towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Małżeństwo nauki i biznesu

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 28 stycznia 2010 16:48

altO trudnym małżeństwie polskiego biznesu i nauki oraz problemach z ochroną własności intelektualnej debatowano w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym. Spotkanie zorganizowane przez dyrekcję Parku oraz Politechnikę Warszawską zaszczycili swoją obecnością najznakomitsi polscy naukowcy.


Konferencję rozpoczęła prelekcja Krzysztofa Łebkowskiego, prezesa Towarzystwa Konsultantów Polskich, który ubolewał nad błędnym kołem, wynikającym z braku współpracy przedsiębiorców z naukowcami. – Musimy wymyślić coś, co stałoby się polską dźwignią rozwoju, coś co rozcięło by tę pętlę – sugerował. – Dialog obu stron w tej kwestii jest możliwy – kwitował apelem.


I właśnie zatrważający obraz braku owej współpracy przedstawił następny uczestnik – Bogusław Węgliński z Politechniki Warszawskiej. – 90 % menadżerów to byli studenci. Widocznie musieli w czasie studiów dowiedzieć się czegoś strasznego o naukowcach. Czegoś, co sprawia, że nie chcą z nimi współpracować – ironizował. Niski poziom dialogu na tym polu tłumaczył też niewykształceniem się odpowiedniej mentalności w ośrodkach akademickich. – Organizacja absolwentów na AGH (Akademii Górniczo-Hutniczej) to ława piwna. Amerykańskie alumni associations [odpowiednik polskich zrzeszeń byłych studentów – przyp. red.] skupiają za to po sześćset prężnie działających osób – ubolewał. Węgliński utyskiwał też na niedostateczną ochronę prawną wynalazczości w Polsce. – Patent wygasa po dwudziestu latach od jego zarejestrowania, zaś prawo autora do jego książki po siedemdziesięciu, i to od momentu śmierci ostatniego z twórców – mówił. 


Zagadnienie praw własności intelektualnej rozwinął potem mecenas Wojciech Kamiński. Tłumaczył on ciekawe niuanse, np. kiedy prawo do wynalazku zostaje w rękach naukowca, a kiedy przechodzi na uczelnię, na której pracuje. Nie obyło się też bez krytyki polskich ośrodków naukowych. – W Polsce szkoły wyższe wciąż nie są przekonane do komercjalizacji, nie szukają jej. Naukowcy nie znają rynku i firm, gdzie mogliby sprzedać wymyślone przez siebie rozwiązania – tłumaczył.


Najciekawszą prelekcją okazał się jednak ta prof. Andrzeja Czyżewskiego z Politechniki Gdańskiej. Skupiła się ona na demonstracji innowacyjnych pomysłów gdańskich wynalazców, których celem jest ułatwienie życia osobom niepełnosprawnym. Była więc okazja, by zobaczyć jak sprawdza się wynalazek „cyber-oka” (który pozwala na obsługę komputera za pomocą gałki ocznej), „usto-myszy” (kontrola interfejsu ruchem ust) czy korektora mowy dla jąkających się. 


Istotnym z punktu widzenia młodych przedsiębiorców był ostatni wykład na temat „wirtualnego biura”, który wygłosił mecenas Ireneusz Pawłowski. Przestawił on zwięźle profity wynikające z założenia takiego biura w Parku. – Koszty rozpoczynania działalności gospodarczej w Polsce są wysokie. W ramach biura firmy inkubatorowe nie zapłacą nawet złotówki za niektóre usługi – zachwalał. A pakiet tych usług jest niezwykle szeroki: od możliwości posługiwania się prestiżowym adresem, przez obsługę kancelaryjną i prowadzenie księgowości, po doradztwo prawne. Więcej informacji o tej inicjatywie znaleźć można na stronie www.firmowebiuro.pl.


Zwieńczeniem spotkania był wernisaż gdańskiego artysty Macieja Świeszewskiego, podczas którego przemawiał m. in. Marszałek Województwa Jan Kozłowski.

Tomasz SokołówRelated news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież