Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w obozie Stutthof » W sobotę, 18 marca, Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej, zorganizował wyj... W tygodniku „Sieci”: Beata Szydło wchodzi do gry » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” Beata Szydło, posłanka PiS do Parlamentu Europejskiego mówi, jak w... Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana » Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA powiększyła z jednej do trzech osób skład jej... Piekarz prezydentem? » Przed setkami lat zdarzało się już, że burmistrzami tysiącletniego Gdańska zostawali cenieni przez g... Halabardnik w Dworze Artusa w blasku świec (zapachowych) » Kto z nas by nie marzył o zapachowej świecy podarowanej przez gdańskiego halabardnika podczas fety i... Stefan Wilmont skazany na dożywocie za zabójstwo Pawła Adamowicza » Sąd Okręgowy w Gdańsku skazał Stefana Wilmonta za zabójstwo Pawła Adamowicza na dożywocie.Sąd zezwol... Polska Matką Naszą… » W Wielki Piątek 22 marca 1940 r. rozstrzelano drugą grupę 67 gdańszczan, przebywających w obozie Stu... Energa Mecenasem Opery Bałtyckiej » Energa z Grupy Orlen w 2023 roku będzie Mecenasem Opery Bałtyckiej.- Jest to bardzo szczególny dla n... Stan dialogu społecznego w dobie kryzysu » Stan dialogu społecznego, jego perspektywy i kondycja układów zbiorowych pracy to tematy konferencji... W najnowszym numerze ,,Sieci”: Odwieczna walka między dobrem i złem » Motyw walki między siłami dobra i zła jest wykorzystywany na wielu płaszczyznach, szczególnie w kult...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
piątek, 17 marca 2023 15:52
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
EKSTRAKLASA PKO BP
Po minutach, dniach, tygodniach i
Warta wypunktowała Lechię
niedziela, 19 marca 2023 14:35
Warta wypunktowała Lechię
Lechia dobrze zaczęła mecz w Grodzisku Wielkopolskim, ale była

Galeria Sztuki Gdańskiej

Pewien telefon wieczorową porą
niedziela, 12 marca 2023 10:07
Pewien telefon wieczorową porą
Kiedy zadzwonił, byłem lekko zdezorientowany, nie wiedziałem czy
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Małżeństwo nauki i biznesu

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 28 stycznia 2010 16:48

altO trudnym małżeństwie polskiego biznesu i nauki oraz problemach z ochroną własności intelektualnej debatowano w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym. Spotkanie zorganizowane przez dyrekcję Parku oraz Politechnikę Warszawską zaszczycili swoją obecnością najznakomitsi polscy naukowcy.


Konferencję rozpoczęła prelekcja Krzysztofa Łebkowskiego, prezesa Towarzystwa Konsultantów Polskich, który ubolewał nad błędnym kołem, wynikającym z braku współpracy przedsiębiorców z naukowcami. – Musimy wymyślić coś, co stałoby się polską dźwignią rozwoju, coś co rozcięło by tę pętlę – sugerował. – Dialog obu stron w tej kwestii jest możliwy – kwitował apelem.


I właśnie zatrważający obraz braku owej współpracy przedstawił następny uczestnik – Bogusław Węgliński z Politechniki Warszawskiej. – 90 % menadżerów to byli studenci. Widocznie musieli w czasie studiów dowiedzieć się czegoś strasznego o naukowcach. Czegoś, co sprawia, że nie chcą z nimi współpracować – ironizował. Niski poziom dialogu na tym polu tłumaczył też niewykształceniem się odpowiedniej mentalności w ośrodkach akademickich. – Organizacja absolwentów na AGH (Akademii Górniczo-Hutniczej) to ława piwna. Amerykańskie alumni associations [odpowiednik polskich zrzeszeń byłych studentów – przyp. red.] skupiają za to po sześćset prężnie działających osób – ubolewał. Węgliński utyskiwał też na niedostateczną ochronę prawną wynalazczości w Polsce. – Patent wygasa po dwudziestu latach od jego zarejestrowania, zaś prawo autora do jego książki po siedemdziesięciu, i to od momentu śmierci ostatniego z twórców – mówił. 


Zagadnienie praw własności intelektualnej rozwinął potem mecenas Wojciech Kamiński. Tłumaczył on ciekawe niuanse, np. kiedy prawo do wynalazku zostaje w rękach naukowca, a kiedy przechodzi na uczelnię, na której pracuje. Nie obyło się też bez krytyki polskich ośrodków naukowych. – W Polsce szkoły wyższe wciąż nie są przekonane do komercjalizacji, nie szukają jej. Naukowcy nie znają rynku i firm, gdzie mogliby sprzedać wymyślone przez siebie rozwiązania – tłumaczył.


Najciekawszą prelekcją okazał się jednak ta prof. Andrzeja Czyżewskiego z Politechniki Gdańskiej. Skupiła się ona na demonstracji innowacyjnych pomysłów gdańskich wynalazców, których celem jest ułatwienie życia osobom niepełnosprawnym. Była więc okazja, by zobaczyć jak sprawdza się wynalazek „cyber-oka” (który pozwala na obsługę komputera za pomocą gałki ocznej), „usto-myszy” (kontrola interfejsu ruchem ust) czy korektora mowy dla jąkających się. 


Istotnym z punktu widzenia młodych przedsiębiorców był ostatni wykład na temat „wirtualnego biura”, który wygłosił mecenas Ireneusz Pawłowski. Przestawił on zwięźle profity wynikające z założenia takiego biura w Parku. – Koszty rozpoczynania działalności gospodarczej w Polsce są wysokie. W ramach biura firmy inkubatorowe nie zapłacą nawet złotówki za niektóre usługi – zachwalał. A pakiet tych usług jest niezwykle szeroki: od możliwości posługiwania się prestiżowym adresem, przez obsługę kancelaryjną i prowadzenie księgowości, po doradztwo prawne. Więcej informacji o tej inicjatywie znaleźć można na stronie www.firmowebiuro.pl.


Zwieńczeniem spotkania był wernisaż gdańskiego artysty Macieja Świeszewskiego, podczas którego przemawiał m. in. Marszałek Województwa Jan Kozłowski.

Tomasz SokołówRelated news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież