Formela: Tusk na wojnie z milionami obywateli » „Donald Tusk jest na wojnie z ponad 10 mln obywateli, którzy wybrali inaczej, niż on uważał. I te ko... Janusz Szewczak: Budżet klęski ekipy Tuska » „Minister Domański wiezie nas autostradą ku katastrofie finansów publicznych. Czegoś takiego nie był... Nie mówili o sobie "nasi chłopcy" - nie mieli "niemieckich kolegów" » Byłem na wystawie o infantylnym tytule "Nasi chłopcy". Wykorzystano na niej moje książki. Szkoda, że... Gdański protest przeciwko haniebnej wystawie "Nasi Chłopcy" » „Miliony Polaków szło do walki przeciwko niemieckiemu najeźdźcy. Przeciwko niemieckiemu Wermachtowi.... Czas na rząd ocalenia państwa. "Tusk jak bezpaństwowiec" » Po dojściu do władzy Donalda Tuska i jego ekipy nasza demokracja stawała się coraz bardziej fasadowa... Nie jeden wyrok, a więcej. Nadal figuruje jako karana. Siedziała w wię... » Anna Kanigowska, "opiekunka" Jerzego Ż. i informatorka Onet.pl, ma za sobą kilka, a nie jeden wyrok ... LIst Czesława Nowaka ze Stowarzyszenia 'Godność' do Prezydenta Karola ... » PanKarol NawrockiPrezydent Elekt Rzeczypospolitej PolskiejSzanowny Panie Prezydencie,Drogi Karolu!Pi... Gdańsk zagłosował przeciw swojemu synowi. Co się tu z nami porobiło?Gd... » W Gdańsku mamy morowe powietrze. Na ulicach miasta – od Sobieszewa po Osowę – twarze ludzi są poważn... PKW podała oficjalne wyniki II tury. Nawrocki wygrywa! » Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła oficjalnie po godz. 8.30 wybór Karola Nawrockiego na Prezydenta ... Likwidator Radia Gdańsk z wierchuszką KO na marszu w Warszawie » Zamiast “czystej wody” jest gęsty szlam w Radiu Gdańsk. W niedzielę, 25 maja, w Warszawie odbyły się...
Formela: Tusk na wojnie z milionami obywateli
niedziela, 27 lipca 2025 10:46
Formela: Tusk na wojnie z milionami obywateli
„Donald Tusk jest na wojnie z ponad 10 mln obywateli, którzy
Wybrzeże weźmie bonus...
sobota, 05 lipca 2025 09:52
Wybrzeże weźmie bonus...
Gdańskie Wybrzeże wraca na tor przy Elbląskiej. W zaległym meczu
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki: Dziki geniusz – Charles Mingus
środa, 30 kwietnia 2025 22:06
Z jazzowej półki: Dziki geniusz – Charles Mingus
Stosunkowo niedawne zauroczenie muzyką Mingusa, mogę jedynie

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Rowerzyści” Volkera Schmidta
niedziela, 16 lutego 2025 14:18
„Rowerzyści” Volkera Schmidta
Dziwne uczucie niedosytu, znaku zapytania i bezradności towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
sobota, 28 grudnia 2024 17:15
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
Spacerując lasami okalającymi Wejherowo, w okolicy ulicy Jana III
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Nurty lewicy

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 29 stycznia 2010 05:41

altO reformatorach w PZPR, dobrodziejstwach PRL-u i przyszłych rządach lewicy, z Franciszkiem Potulskim, rozmawia Dariusz Olejniczak
- Mija dwadzieścia lat od ostatniego zjazdu PZPR i kongresu założycielskiego SdRP, jak pan wspomina oba te wydarzenia?
- Nie będę ukrywał, że kiedy patrzyłem na sztandar partii opuszczający Salę Kongresową, czułem wzruszenie. To naturalne, bo do PZPR należałem od 1970 roku i poświęciłem tej partii sporą część własnego życia. Z drugiej jednak strony wiedziałem, że to naturalny element zmian, których doświadczaliśmy. W PZPR istniały dwa nurty. Ten, który można było nazwać betonem, oraz nurt reformatorski. Należałem do tej drugiej grupy. Utożsamialiśmy się z linią programową reprezentowaną przez tygodnik „Polityka”, pod wodzą Mieczysława Rakowskiego. Mogę powiedzieć, że bez naszej frakcji nie byłoby Okrągłego Stołu i całego tego przełomu.


- Konsekwencją rozpadu przewodniej siły narodu, było powstanie SdRP. Pan od początku aktywnie włączył się w tworzenie nowych struktur...

- Tak, to prawda. Po rozpadzie PZPR wykształciły się w byłych członkach partii trzy postawy. Pierwsza polegała na „przefarbowaniu”. Wielu ludzi uznało, że nie ważne z kim, byle płynąć z prądem. Druga postawa, „na przeczekanie”, polegała na tym, że niektórzy uznali, iż trzeba poczekać, rozejrzeć się, sprawdzić, co się stanie w najbliższej przyszłości. W każdym razie nie wychylać się. No i trzeci nurt – aktywność. Ja byłem aktywny i w tamtym okresie, kiedy przynależność do lewicy nie była zbyt mile widziana i popularna, ja wręcz ostentacyjnie utożsamiałem się z nowopowstałą SdRP i poświęcałem pracy dla partii po kilka godzin dziennie. 


- Jaki był wasz pomysł na nową partię? Co miało was różnić od poprzedniczki, a co chcieliście przenieść do nowych struktur?
- Po pierwsze, uznaliśmy, że chcemy funkcjonować w systemie demokratycznym, przy wolnych wyborach i wolności słowa, uwzględniając różnorodność poglądów i opcji politycznych. Po drugie jednak, chcieliśmy zachować pewną ciągłość ideową no i ciągłość dorobku naszego życia, bo przecież każdy z nas miał za sobą jakieś dokonania zarówno zawodowe, jak i społeczne.


- A przeprowadziliście rachunek sumień, rozrachunek z przeszłością?
- Oceny historycznej każdej epoki powinny dokonywać kolejne pokolenia, nieuwikłane w bieżące wydarzenia. Ja dobrze wspominam okres PRL-u. Pochodzę z biednej rodziny, a dostałem szansę kształcenia, miałem pracę, jeździłem na wczasy. Zresztą już niedługo potem społeczeństwo zmieniło zdanie i dało kredyt zaufania lewicy podczas wyborów w 1993 roku i później w 2001 roku. Jeśli dziś oceniamy dobrze naszą demokrację, rozwój Polski, to musimy pamiętać, że niemal połowa okresu dwudziestolecia po przełomie przypada na okres kiedy rządziła lewica. Miller startował do rządzenia z zerowym PKB odziedziczonym przez poprzednią ekipę, a kończył przy ponad pięcioprocentowym przyroście...


- Zatem pańskie ugrupowanie powinno szykować się powoli do przejęcia władzy. Pewnie jeszcze nie w tym roku, ale przy okazji kolejnych wyborów?
- Nic nie jest wykluczone. Proszę zwrócić uwagę, że i dzisiaj, lokalnie na Pomorzu, są miejscowości i rejony, w których władzę sprawują politycy o rodowodzie lewicowym. Tak jest na przykład w Słupsku, w Starogardzie Gdańskim, Sztumie i kilku innych miejscowościach. Ale, rzeczywiście, w samym centrum, w Trójmieście nas brak. Na początku mieliśmy w Gdańsku tysiąc działaczy, a dziś jest ich dwustu. Ale za to są to sami ideowcy, solidni i oddani działalności partyjnej.


- No to chyba przed pańska partią sporo pracy w najbliższych latach? A czy wszyscy członkowie SLD są lojalni wobec siebie? Nie macie wewnętrznych koterii, frakcji? Przecież w każdej partii są jakieś oficjalne lub nieoficjalne odłamy.
- Największy rozłam nastąpił po odejściu Marka Borowskiego wraz z grupą działaczy. Ta zmiana oczyściła szeregi i zostali ci, którzy zdecydowanie chcą należeć do SLD. A sam Borowski, którego bardzo cenię, przekonał się chyba, że jego ugrupowanie nie ma najmniejszych szans na samodzielny byt w głównym nurcie polskiej polityki. 


- Ostatnio mówi się o „młodych wilkach” polskiej lewicy, wywodzących się ze środowiska Krytyki Politycznej. Wygryzą starych działaczy partyjnych i przejmą monopol na lewicowość w Polsce?

- Uważam, że lepsze są zmiany ewolucyjne niż rewolucyjne.

****
Wśród delegatów z ówczesnego województwa gdańskiego na obrady założycielskie SdRP byli m.in.:
Jan Iluk – szef delegacji, Henryk Wojciechowski, Eugeniusz Głogowski, Gerard Kledzik, Mirosław Czernis, Franciszek Potulski, Leszek Prusak

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież