Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych » Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech instancji, wniosków do Sądu Najwyżs... Zmiana koloru togi J. Karnowskiego? Bezprawne polecenia w Sopocie... » Poseł Jacek Karnowski, b. prezydent Sopotu, prowadzi przesłuchania w komisji śledczej ds. wyborów ko... 3-milionowy zwiedzający w Muzeum II Wojny Światowej » Wejście rodziny Wawrzyńczaków z Kalisza kilka minut po godz. 13:00 21 lutego na wystawę główną oznac... Katarzyna Sójka w Telewizji Republika » 21 lutego o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie posłanka Katarzyna Sójka, Pr... Jarosław Olechowski dołączył do Telewizji Republika » 19 lutego do zespołu Telewizji Republika dołączył Jarosław Olechowski, były szef Telewizyjnej Agencj... Immersyjna edukacja z IPN » W siedzibie gdańskiego oddziału IPN zaprezentowano nowy program edukacyjny z wykorzystaniem nowej te... Tomasz Rakowski: Mój program chcę napisać razem z mieszkańcami Gdańska » W klubie Akwen w siedzibie NSZZ Solidarność 18 lutego szef pomorskiego Prawa i Sprawiedliwości - Pio... W tygodniku „Sieci”: Plan PiS: Odbić Unię i pomóc Trumpowi » W tygodniku „Sieci” wywiad z Dominikiem Tarczyńskim, eurodeputowanym i nowym szefem delegacji polski... Tomasz Rakowski kandydatem PiS na prezydenta Gdańska » Tomasz Rakowski będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Gdańska. - - Gdańsk potrzebu... Dziurowisko Dulkiewicz » Kierowcy toną w dziurach na gdańskich ulicach. Na odszkodowania za ich straty gmina wydaje rocznie o...
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
czwartek, 22 lutego 2024 17:29
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech
Projekt wypunktował Trefla
niedziela, 18 lutego 2024 18:58
Projekt wypunktował Trefla
W spotkaniu drużyn z czołówki Projekt Warszawa pokonał na swoim
Bomba w górę...
piątek, 16 lutego 2024 14:59
Bomba w górę...
Przed tygodniem wystartowała Ekstraklasa SA i już zanotowano
Lechia zaczęła wiosnę od mocnego uderzenia
niedziela, 18 lutego 2024 08:33
Lechia zaczęła wiosnę od mocnego uderzenia
Bardzo udanie rozpoczęli rundę wiosenną piłkarze Lechii. Na

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego
niedziela, 11 lutego 2024 22:02
Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego
Znany pod pseudonimem „Mieto” prof. Mieczysław Olszewski był

Sport w szkole

Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
czwartek, 15 lutego 2024 09:28
Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza na XVII

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Tusk rezygnuje z wyścigu

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 28 stycznia 2010 10:41

altDonald Tusk nie będzie ubiegał sie o prezydenturę. Decyzję swoją ogłosił podczas czwartkowej konferencji prasowej w siedzibie wraszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Jej tematem była sytuacja gospodarcza Polski, jednak zagadnieniem numer jeden, które przykuło uwagę opinii publicznej i mediów, była kwestia kandydatury Tuska w wyborach.

- Nie chcę uczestniczyć w tym wyścigu, chcę uczestniczyć w kampanii wygranej Polski – powiedział premier Tusk. - Chcę kontynuować dotychczasową pracę rządu i wzmocnić władzę wykonawczą. Dokonałem wyboru, proszę o zaufanie i zrozumienie tych wszystkich, którzy oczekiwali innej decyzji. Dokonałem wyboru, bo potrzebuję siły i skuteczności by doprowadzić do końca to wyzwanie. Jestem przekonany, że ten dobry scenariusz dla Polski wymaga mojej obecności w rządzie i w Platformie. Dla mnie największym marzeniem jest byśmy osinęli sukces na wiel, wiele lat.

Premier zapowiedział też na piątek podanie szczegółów planu konsolidacji i rozwoju dla Polski.


Akt politycznego tchórzostwa?
Politycy opozycje negatywnie oceniają decyzję Donalda Tuska dotyczącą rezygnacji ze startu w wyborach prezydenckich. Zarówno przedstawiciele lewicy, jak i PiS zgodnie twierdzą, iż premier przestraszył się przedwyborczych sondaży.

altAndrzej Jaworski, PiS
- Czwartek to nieprzypadkowy dzień na ogłoszenie decyzji przez Donalda Tuska. Z jednej strony konferencja w budynku Giełdy miała rzeczywiście "przykryć" przesłuchanie Mirosława Drzewieckiego przed komisją hazardową, z drugiej premier spieszył się, by zdążyć przed ewentualną publikacją sondaży, októrych mówi się w kuluarach Sejmu, a które wskazują po raz pierwszy, że obecny premier mógłby przegrać w starciu z Lechem Kaczyńskim. Dlatego Tusk nie mógł sobie pozowlić na czekanie z ogłoszeniem swojej decyzji. To asekuranctwo z jego strony. Kto teraz zastąpi go w tym wyścigu? Wprawdzie Komorowski i Sikorski tylko czekają na nominację, ale spodziewam się jednak dużej niespodzianki. Być może kandydatem PO na urząd prezydenta będzie Jan Krzysztof Bielecki.


altAndrzej Różański, SLD
- Decyzja Tuska to dowód osłabienia wiary w możliwość osiągnięcia sukcesu. To także oznaka iż premier nie chce podejmować wyzwań, tylko jest zainteresowany konsumpcją dotychczasowych sukcesów. Jego stwierdzenia o konieczności wzmocnienia władzy wykonawczej, to wyraz woli zmiany porządku konstytucyjnego obowiązującego w Polsce od 1997 roku. Premier marzy o kanclerstwie. Ale tak naprawdę to jego decyzja jest też przejawem politycznego tchórzostwa. Przecież skoro premier tyle razy mówił o tym, że tak bardzo chce dokonywać zmian i reform, a jedyną przeszkodą na tej drodze jest Lech Kaczyński, to przecież powinien zrobić wszystko, by tę przeszkodę usunąć. Paradoksalnie tymczasem wzmocnił szanse Kczyńskiego na reelekcję.


Odpowiedzialna decyzja

altArkadiusz Rybicki, PO
- Spodziewałem się takiej decyzji premiera, bo jest on człowiekiem odpowiedzialnym. Ta decyzja sprawia, że Donald Tusk będzie miał jeszcze większy wpływ na polską politykę. Dobra sytuacja ekonomiczna daje mu mandat do tytułu męża stanu. Donald Tusk przeprowadził nas przez bardzo trudny okres. Polacy już mu zaufali i mogą ufać w dalszym ciągu. Oznacza to, że prezydentem Tusk może jeszcze być w przyszłości. Gdyby zdecydował się ubiegać teraz o fotel prezydencki, byłby codziennie atakowany, że zamiast myśleć o pracy bieżącej, skupia się na kampanii. Poza tym decyzja Donalda Tuska o rezygnacji ze startu w wyborach, pozwoli mu nadal zajmować się pracą dla Platformy Obywatelskiej. Gdyby musiał zrezygnować z członkowstwa w partii, mogłoby dojść w PO do jakichś tarć, konfliktów. Teraz sytuacja wewnętrzna ugrupowania jest niezła, ale wciąż wymaga pracy.


Słaby technicznie

altMarek Formela, wieloletni rozgrywający drużyny polityków i były kandydat na prezydenta Gdańska w 2002 r.
- Jeśli przyjąć, że wszytko co wiemy o życiu zawdzięczamy piłce nożnej, to rezygnacja Tuska nie jest dla mnie zaskoczeniem. Jest to piłkarz chybotliwy psychicznie, słaby technicznie, raczej podkradający grę i dyskretnie faulujący, niż twórca czy lider drużyny. Kilka lat temu też w kampanii wyborczej, w Lęborku bał się strzelać karnego, a już przymuszony obecnością kamer telewizyjnych, kopnął piłkę tak nieudolnie, że ledwo dotoczyła się do bramki. W podobny sposób uprawia politykę.


Dariusz Olejniczak

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież