"Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto... Jakie prawo, taka jazda » W natłoku, wielu wydarzeń, tych ważnych i takich mniej, wprowadzane są kolejne zmiany, w moim przeko... Tysiące odwiedzających "Wiosnę w ogrodzie" » W dniach 11-12 maja na terenie Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno-Spożywczego Rënk odbyła się 21. e... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Musimy pilnować interesów Polski » O agendzie w wyborach do Europarlamentu, determinacji do wygranej i mobilizacji wyborców do poparcia... Tylko kiosków żal » „W Oliwie do kiosku już nie skoczysz” informuje portal StaraOliwa.pl „To już definitywnie koniec pew... List otwarty w obronie praw księdza Michała Olszewskiego, prezesa Fund... » Dążenie do zemsty nigdy nie będzie sprawiedliwością. Nie będzie nią też żaden wyrok podyktowany zems... Pomorska lista PiS do Brukseli: Fotyga, Smoliński, Drelich, Rakowski..... » Portal wybrzeze24.pl dotarł do nieoficjalnej listy kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w tegorocznych... Kataklizm blisko - 19 zł za godzinę parkowania » Czy godzina parkowania będzie kosztowała 19 zł? Według przepisów przyjętych przez posłów Zjednoczone...
Reklama
Klub gdańskiego
czwartek, 16 maja 2024 11:18
Klub gdańskiego
Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:28
piątek, 17 maja 2024 20:18
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:28
W sobotę o godz. 16.30 w Rzeszowie rozpocznie się mecz Texom Stali
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
piątek, 17 maja 2024 17:04
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
I LIGA FORTUNA
Szybki powrót Lechii do Ekstraklasy. Po roku
Lechia Gdańsk z licencją na grę w Ekstraklasie
piątek, 17 maja 2024 17:15
Lechia Gdańsk z licencją na grę w Ekstraklasie
Komisja ds. licencji klubowych PZPN pozytywnie rozpatrzyła

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Gruszkowski w Domu Uphagena

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
sobota, 30 stycznia 2010 10:48

alt„XXI wiek na Głównym Mieście. Fakty, mity, propozycje” to temat wykładu, jakie wygłosił w cyklu „Kultura Dawnego Gdańska” prof. dr inż. arch. Wiesław Gruszkowski, nestor architektów gdańskich, uczestnik odbudowy Głównego Miasta. 


W Domu Uphagena przy ul. Długiej 12 spotkali się w ubiegłą środę, 27 stycznia,  przedstawiciele kilku pokoleń gdańszczan. Byli wśród nich architekci, historycy architektury i historycy sztuki. 


Władze reprezentował wiceprezydent miasta Gdańska Wiesław Bielawski. Organizatorem cyklu jest Towarzystwo „Dom Uphagena”. Wykład wydrukowany zostanie w całości w miesięczniku społeczno – kulturalnym „Pomerania”. Po wystąpieniu bogato ilustrowanym zdjęciami zadawano pytania z sali, na które profesor odpowiadał. 


To nie jest makieta!

Oto wybrane fragmenty wypowiedzi prof. Wiesława Gruszkowskiego zarejestrowane w części drugiej spotkania.
Poproszono o ustosunkowanie się do głoszonej m. in. przez dr. Jacka Friedricha, młodego historyka sztuki z Gdańska, tezy, że odbudowane Główne Miasto jest makietą. 


- To jest jeden z mitów, który chodzi o Gdańsku – powiedział prof. Wiesław Gruszkowski. – Jeden z bardzo prominentnych działaczy napisał: „Odbudowa Gdańska, jaka odbudowa Gdańska, nie było żadnej odbudowy Gdańska. Kilka zabytków, kilka ubytków i gdzieniegdzie domki”. To jest taka sama prawda, że odbudowane Główne Miasto jest makietą. „Makieta”, w której rodzi się trzecie pokolenie! Ci, którzy dostali tam po wojnie, w końcu lat 40. pierwsze mieszkania, jak się dziarsko wzięli do roboty, to już na pewno mają wnuki, a jak nie to dorosłe dzieci. I będą się tam rodziły prawnuki ani się nie obejrzymy. Mit chodzi, że to tylko osiedle mieszkaniowe i nic więcej. Proszę mi pokazać – jestem gotów, nie mam dużo pieniędzy – cały majątek na to poświęcę – inne osiedle, w którym są cztery muzea, cztery kościoły z tego jeden konkatedralny, banki, Akademia Sztuk Pięknych, Teatr Wybrzeże, restauracje, bary, kluby i in. Makieta z takimi urządzeniami? To co to jest makieta pytam w takim razie? To  nie jest makieta! A to, że w odbudowanych po wojnie kamienicach wnętrza nie przystają do fasad, bo takie były wtedy warunki, budowano w środku tanie, małe mieszkania dla ludzi pracy - to co innego. O to pewnie koledze Frydrychowi chodziło. 


Organiczna całość
- Ja mówiłem, żeby teraz tego nie powtarzać – kontynuuje prof. Gruszkowski. - Teraz już nas stać na to, żeby domy były budowane jako jednorodzinne i nikt nikogo nie będzie zmuszał żeby miał makietową fasadę i wnętrze nie mające z nią nic wspólnego. Przecież to jest ABC architektury! To ma być organicznie związany obiekt. Te domy, które w najbliższym czasie na Głównym Mieście powstaną już na pewno nie będą podejrzewane, że są makietą. Teraz pytam do czego takie stwierdzenia ma zmierzać? Czy mamy sobie głowy posypać popiołem? Rozebrać te wszystkie tynki i zbudować na nowo nie makietowe? Nie! Trzeba tylko pamiętać, że oprócz tego, że nam się w trakcie odbudowy Głównego Miasta wiele rzeczy nie udało, to  udała się jedna ważna rzecz: Główne Miasto żyje jako najważniejsza połać w Gdańsku! Tego się można było nie spodziewać, więc jakie to było ryzyko! Przecież mogliśmy właśnie zbudować sobie teatralne kulisy. A jednak – mieliśmy pieskie szczęście, że zbudowaliśmy miasto, które żyje swoim życiem, ma komitety obywatelskie mieszkańców, z którymi się często nie zgadzam, ale jest dyskusja. To wszystko są oznaki żywego miasta. I tego nam najbardziej zazdroszczą i to nam punktują znawcy neutralni, którzy po żadnej stronie tego sporu nie stoją. Koledzy architekci z Niemiec mówią, że Polacy przyjechali do Gdańska z różnych stron świata i potrafili się wczuć w geniusz loci. Słyszymy od nich, że wielkie uznanie i wdzięczność nam się należą, że oni, starzy gdańszczanie przyjeżdżają i widzą, że dzisiejszy Gdańsk się różni od tego dawnego. I wiemy doskonale, że nie mógł być powtórką, przecież nikt nie chciał powtarzać tych czynszówek z ciemnymi podwórkami – studniami. Ale – mimo wszystko jest Gdańsk, jest kontynuacja.
Katarzyna Korczak
Fot. Maciej Kostun

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież