Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k... Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa...
Reklama
PRO LIVE w Gdańsku
wtorek, 18 czerwca 2024 08:25
PRO LIVE w Gdańsku
Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Renault dla pacjentów

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
niedziela, 31 stycznia 2010 19:12

altMinibus Renault zakupili i uroczyście przekazali w sobotę, 30 stycznia, rotarianie Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku. Samochód przystosowany jest do przewozu osób niepełnosprawnych, służyć będzie przede wszystkim do wożenia pacjentów. Kosztował ponad 90 tys. zł.  Rotarianie pozyskiwali pieniądze na ten cel nie tylko w Trójmieście, ale także w Polsce i za granicą.


- Dotychczas, dzięki wielkiej życzliwości księży pallotynów, korzystaliśmy z niemal 10-letniego busa, którego bezpłatnie użyczał nam Zarząd Prowincji SAC, Księża Pallotyni z Poznania - mówi Bogna Kozłowska, wicedyrektor hospicjum. - Niestety, tamten samochód nie był przystosowany do przewozu osób poruszających się na wózkach, co było problemem przy przewożeniu chorych np. na niezbędne badania poza hospicjum. Nowe auto na pewno pomoże w rozwiązaniu tego problemu. 


Zbiórkę pieniędzy na samochód dla hospicjum zainicjowała prof. Maria Dudziak z Sopot International Rotary Club. Do akcji włączyli się filantropi zrzeszeni w Rotary International, kluby Hanover Balhof RC, Amsterdam Zuid RC, polski i niemiecki dystrykty RI oraz Rotary Foundation. Po wielu miesiącach starań zdobyli niezbędną kwotę i wsparcie w postaci pokaźnego rabatu w Renault Zdunek.
Kluczyki do nowego auta ks. Piotrowi Krakowiakowi, dyrektorowi hospicjum przekazali prof. Maria Dudziak i Bohdan Tillack, w imieniu zarządu Sopot International Rotary Club oraz przedstawiciele klubów zagranicznych.


Myśli się zrealizują
- Przeczytałam kiedyś książkę Paulo Coelho "Alhemik", a w niej taką myśl, że jeśli ma się jakąś ideę silną, to można nią zarazić otoczenie i sprawić, że te myśli się zrealizują - powiedziała po przekazaniu daru prof. Maria Dudziak. - I to jest chyba to, co się nam tutaj udało, ponieważ zrealizowanie tej idei nie byłoby możliwe bez pomocy wielu osób, które w jej realizacji wzięły czynny udział.


- Ruch rotariański skupia ludzi dobrej woli, którzy chcą robić coś dobrego dla swojego otoczenia - dodaje Bohdan Tillack, wiceprezes Nordea Bank Polska S.A. i prezydent Sopot International Rotary Club. - Nasz klub na co dzień opiekuje się rodzinnym domem dziecka w Gdyni. Ale w pewnym momencie pojawiła się chęć zrobienia czegoś więcej. I wtedy prof. Dudziak przedstawiła nam projekt zakupu pojazdu z prawdziwego zdarzenia do przewozu osób niepełnosprawnych. 


Wszystkim rotarianom pomysł się spodobał i podjęli tę inicjatywę dwa lata temu. Zarazili entuzjazmem do projektu kolegów z zagranicznych klubów: z Hanoweru, z Amsterdamu. Wykorzystali możliwości, które daje Fundacja Rotary, wspierającej tego typu projekty w ramach protamu 3H: health, humanity, help, czyli zdrowie, humanitarność i pomoc.


1000 ciężko chorych dorosłych i dzieci
Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku jest jednym z najstarszych hospicjów w Polsce. Każdego roku swoją opieką otacza ok. 1000 ciężko chorych dorosłych i dzieci. Chorzy ci przebywają albo we własnych domach albo w Domu Hospicyjnym przy ul. Kopernika 6, gdzie otrzymują pomoc medyczną, psychologiczną, socjalną i duchową. Opieka hospicyjna jest dla pacjentów bezpłatna, choć kontrakt z NFZ finansuje ją jedynie w 2/3. Pozostałe środki hospicjum pozyskuje dzięki sponsorom i indywidualnym darczyńcom oraz dzięki osobom przekazującym 1% swojego podatku Fundacji Hospicyjnej (KRS 0000201002).
Katarzyna Korczak


altNa zdjęciu: Bohdan Tillack - wiceprezes Nordea Bank Polska S.A. i prezydent Sopot
International Rotary Club, prof. Maria Dudziak - wiceprezydent Sopot International Rotary Club oraz ks. Piotr Krakowiak, dyrektor Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku i Fundacji Hospicyjnej.


Fot KFP – materiały promocyjne Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież