Konferencja Środowiskowa Stowarzyszenia Ordynacka Rady Okręgowej w Gdańsku odbędzie się w poniedziałek, 22 marca, w Instytucie Maszyn Przepływowych PAN we Wrzeszczu. W spotkaniu weźmie udział Aleksander Kwaśniewski. Wybrane zostaną nowe władze i delegaci na Kongres w Warszawie. Przewidziana jest dyskusja o roli polskiej inteligencji w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego i kształtowaniu małych ojczyzn.
Udział weźmie około stu członków organizacji. Część organizacyjna połączona z wyborem władz zaczyna się o 16. O godz. 18 rozpocznie się część otwarta z udziałem Aleksandra Kwaśniewskiego.
Od Słupska po Malbork
Stowarzyszenie Ordynacka wywodzi się ze Zrzeszenia Studentów Polskich, które powstało 60 lat temu.
Takie same konferencje odbędą się w najbliższym czasie w innych miastach Polski, m. in. w Katowicach i Poznaniu. Organizacja ma swoich członków w około stu powiatach. Na 17 kwietnia 2010 r. zaplanowany jest - w studenckim klubie Hybrydy w Warszawie - V Zwyczajny Kongres Stowarzyszenia Ordynacka. Weźmie w nim udział około 200 delegatów.
- Stowarzyszenie Ordynacka na Pomorzu liczy 167 członków – mówi Andrzej Różański, członek Zarządu Głównego. – Jesteśmy organizacją inteligencką. Skupiamy absolwentów wszystkich uczelni pomorskich – od Słupska – po filie w Tczewie i Malborku. Większość z nas w młodości aktywnie działało w różnego rodzaju studenckich organizacjach. Są wśród nas profesorowie, pracownicy nauki, wielu studentów, przedstawiciele wszystkich pokoleń.
Działaczy łączy nas wspólne przesłanie – budowanie społeczeństwa obywatelskiego. Wspierają inicjatywy, które służą nauce i rozwojowi Pomorza. Członkowie organizacji zajmują różnorodne stanowiska w przedsiębiorstwach, instytucjach, są kreatorami ważnych zdarzeń sprzyjających rozwojowi naszego regionu. - Mamy zamiar generować wspólne pomysły gospodarcze, polityczne, społeczne – dodaje Różański. - Chcemy służyć społeczeństwu, przyczyniać się do rozwoju regionu.
K.K.
Program Stowarzyszenia Ordynacka
Kluczowymi elementami dokumentów programowych są:
1.Poparcie dla idei Unii Europejskiej
2.Rozwój społeczeństwa obywatelskiego i solidaryzm społeczny
3.Decentralizacja władzy i wsparcie dla samorządności
4.Tolerancja i prawa dla mniejszości
5.Dbałość o ochronę zdrowia, edukację i ochronę środowiska
6.Wsparcie dla wszystkich form własności
7.Rozwój małych i średnich przedsiębiorstw
8.Rozdział Kościoła od państwa
9.Ucieczka od ekstremizmów
Wyżej wymienione założenia programowe sytuują Stowarzyszenie na centrolewicy.
Stowarzyszenie funduje stypendia naukowe i zdrowotne.
Każda z 19 rad okręgowych realizuje na swoim terenie uchwalony przez siebie program.
Personalia
Legitymacja nr 1 – Aleksander Kwaśniewski.
Rada senatorów Stowarzyszenia Ordynacka – członkami są m.in.: Marek Belka, Włodzimierz Cimoszewicz, Wiesław Klimczak, Grzegorz Kołodko, Józef Oleksy, Danuta Waniek.
Do stałych konsultantów programowych Stowarzyszenia należą m.in. profesorowie: Krystyna Doktorowicz, Jan Rymarczyk, Stanisław Sepecik, Krzysztof Szamałek, doktorzy: Bogusław Zaleski, Andrzej Karkoszka oraz takie osoby jak: Mec. Krzysztof Czeszejko – Sochacki, Leszek Juchniewicz, Jan Wołek.
Przewodniczącym Stowarzyszenia jest Włodzimierz Czarzasty. Wice przewodniczącymi są: Robert Kwiatkowski i Sergiusz Najar. Członkiem Zarządu jest m.in. Andrzej Różański.
Dotychczasowymi przewodniczącymi byli: Wiesław Klimczak, prof. Krzysztof Szamałek i Marek Siwiec.
Polityka
Stowarzyszenie aktywnie uczestniczyło w wyborach do Parlamentu Europejskiego (m.in. Piotr Gadzinowski, Sergiusz Najar, Marek Siwiec, Dariusz Wieczorek, Marek Wikiński), Parlamentu polskiego i wyborach samorządowych. Sympatyków Stowarzyszenia można znaleźć na listach SLD, UP, PSL, PO. Stowarzyszenie wspierało prezydentów miast, m.in. Olsztyna i Torunia.
Trzeci kongres Stowarzyszenia zgłosił Włodzimierza Cimoszewicza jako kandydata na prezydenta. Pod jego kandydaturą Stowarzyszenie zebrało 50 tys. podpisów. Umowę o współpracy Stowarzyszenie ma podpisaną z SLD i ZSP.
- 19/03/2010 20:28 - Gdański Areopag – „Dobrobyt”
- 19/03/2010 18:12 - Komorowski vs. Sikorski w Gdańsku
- 19/03/2010 17:45 - Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury to nie tylko fajerwerki
- 18/03/2010 23:08 - Uczelnie kuszą maturzystów
- 18/03/2010 22:46 - Skarbnik Miasta Gdańska: „Nasz budżet jest stabilny”
- 18/03/2010 16:48 - Eko-Dolina: Plan dla Łężyc
- 18/03/2010 16:07 - Przeciwdziałanie ekonomicznej dyskryminacji kobiet
- 18/03/2010 15:54 - Remontowa S.A. nagrodzona!
- 18/03/2010 15:39 - Żarnowiec czeka na atom
- 18/03/2010 07:45 - Konsultacje prezydenta bez prezydenta