Gdański park roz(g)rywki - samo(PO)moc miejska » W czerwcu przed gdańskim sądem kolejna rozprawa w procesie Janiny H., teściowej b. prezydenta Gdańsk... "Wywiadówka" programowa gdańskiej tvp: komentowanie... komentatorów i ... » Na kolejnym posiedzeniu spotkała się rada programowa TVP 3 Gdańsk. Jej obradami kierował przewodnicz... Trzaskowski i Nawrocki w II rundzie - upadek Hołowni, klęska "Czarzast... » - Dzisiaj obudziliśmy się w dobrych nastrojach - powiedział dziś rano Karol Nawrocki spotykając się ... Nowy sondaż Atlas Intel - Nawrocki 30,3 proc., Trzaskowski 29,5 proc. » Kolejny sondaż pracowni Atlas Intel, czyli ośrodka badawczego, który znany jest z tego, że precyzyjn... Joanna Senyszyn: Wbijam „Czarzastym” szpilki w pośladek » Z prof. Joanną Senyszyn – ekonomistką, dziennikarką, kandydatką na urząd Prezydenta RP, rozmawia Mar... Zaryglowali Gdańsk, zaryglują Polskę » Sami nad sobą pieją z zachwytu. Klepią frazesy w przedwyborczych uniesieniach. Głoszą w 21 postulata... Daniel Obajtek w hali BHP » - Przyjeżdżam do Gdańska porozmawiać nie tylko o mojej książce "Obajtek. Jeszcze nie skończyłem". ... "Tony" Mytnik w peletonie Nawrockiego - Nitras po kaszubskich górkach » W grupie osób udzielających poparcie Karolowi Nawrockiemu w wyborach prezydenckich nie brak także po... Pomorzanie za Karolem Nawrockim » Na liście Obywatelskiego Komitetu Poparcia Karola Nawrockiego jest kilkadziesiąt osób z Pomorza. W p... "Tak ta historia wyglądała naprawdę". To trzeba zobaczyć - Nawrocki ca... » - W sprawie Pana Jerzego zrobiłem to, co potrafiłem z ludzkiego odruchu pomocy drugiemu człowiekowi....
Gdański park roz(g)rywki - samo(PO)moc miejska
piątek, 23 maja 2025 07:26
Gdański park roz(g)rywki - samo(PO)moc miejska
W czerwcu przed gdańskim sądem kolejna rozprawa w procesie Janiny
Kolejarz Wybrzeża nie wykoleił...
poniedziałek, 05 maja 2025 17:36
Kolejarz Wybrzeża nie wykoleił...
Co prawda po 5 biegach Wybrzeże przegrywało z Kolejarzem w Opolu
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Magdalena Heyda-Usarewicz
niedziela, 13 kwietnia 2025 18:00
Magdalena Heyda-Usarewicz
Kiedy pod koniec lat 50. XX w. Magdalena Heyda-Usarewicz, młoda

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Rowerzyści” Volkera Schmidta
niedziela, 16 lutego 2025 14:18
„Rowerzyści” Volkera Schmidta
Dziwne uczucie niedosytu, znaku zapytania i bezradności towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
sobota, 28 grudnia 2024 17:15
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
Spacerując lasami okalającymi Wejherowo, w okolicy ulicy Jana III
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Aram we wspomnieniach

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
sobota, 12 czerwca 2010 22:30

altOkres dzieciństwa, czasy opozycyjne i współczesna działalność polityczna – najbliższa rodzina, przyjaciele i współpracownicy  wspominali Arkadiusza Rybickiego. Organizatorem spotkania był Salon Młodopolski im. Arama Rybickiego.


Wzruszenie, wspomnienia z dawnych czasów, ale i przypomnienie działalności i dorobku Arkadiusza Rybickiego – takie emocje towarzyszyły

uczestnikom sobotniego spotkania w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku. W spotkaniu wspomnieniowym wzięli udział m.in. Aleksander Hall, ojciec Ludwik Wiśniewski, Mirosław Rybicki, Grzegorz Grzelak oraz Sławomir Rybicki. Na sali pojawili się również prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oraz Sopotu Jacek Karnowski. Spotkanie poprowadził Jarosław Kurski. Pierwsze słowa o swoim wieloletnim przyjacielu Aramie wygłosił jednak Aleksander Hall, który opowiadał o działalności Arama w środowisku Młodej Polski i wznowieniu działalności tej organizacji pod patronatem Arkadiusza Rybickiego:


- W historii gdańskiej opozycji wytworzyło się środowisko Młodej Polski, której członkiem był Aram. Po kilkunastu latach każdy poszedł jednak w swoją stronę, zajął się swoją działalnością. W 1992 roku w moje imieniny, które przypadają w rocznice stanu wojennego, ks. Wiśniewski zachęcił nas do regularnych spotkań. Tak powstał Salon Polityczny. Dbaliśmy by nasze spotkania były regularne. W ciągu kilku lat kilkakrotnie zmienialiśmy miejsce naszych spotkań.  Na początku tego roku Aram w rozmowie ze mną powiedział, że należy wrócić do tego pomysłu. W Salonie Młodej Polski mieli uczestniczyć wszyscy ludzie którzy myśleli o Polsce w podobny sposób.  Mieliśmy rozmawiać o sprawach ważnych dla kraju w oderwaniu od bieżącej polityki. Po śmierci Arama jest rzeczą oczywistą, że to właśnie on będzie patronem tego klubu.


Ojciec Ludwik Wiśniewski, duchowy patron środowiska Młodej Polski, wspominał o wielkim wpływie jaki na całą grupę rówieśniczą wywierał Aram. Jak podkreślił obecnie najważniejsza jest jednak spuścizna Arkadiusza Rybickiego, którą należy rozwijać w ramach Salonu.
- Chyba Aram pierwszy do mnie przyszedł. Był liderem, który jednoczył tą grupę. Chciałbym jednak przy tej okazji wyrazić tutaj przede wszystkim swoje oczekiwania odnośnie Salonu Arama Rybickiego. Chciałbym by to było coś ponadpartyjnego. Żeby ten klub był katalizatorem dla ludzi, którzy chcą działać. Po drugie ważne jest, aby powstał zorganizowany program, organizacja, gdzie będą omawiane problemy kraju, kościoła i Europy. Mam wielką nadzieję, że salon będzie miejscem kształtowania świadomości ludzi, miejscem które będzie miało wpływ również na młode pokolenie.


O młodości Arkadiusza Rybickiego, jego kontaktach  z rodziną oraz wspólnych akcjach opozycyjnych opowiadał brat Arama, Mirosław Rybicki:
- Z młodości  pamiętam nasze wspólne wyprawy na cmentarz żołnierzy niemieckich. Tam znajdywaliśmy naboje, które potem wysadzaliśmy na torach kolejowych. Aram był zawsze liderem wśród naszego rodzeństwa. To on organizował nasze zabawy, organizował też prace w domu. Zwykle jednak tak, że wykonywaliśmy ją my (śmiech). Aram był tym, który zaszczepił we mnie miłość do piłki nożnej. To on zabrał mnie na pierwszy mecz Lechii, na którą chodzę po dziś dzień. To on wkręcił mnie również w działalność opozycyjną. Poprosił mnie kiedyś o przyniesienie tuszu do kałamarza i jajek. W następnych dniach widzieliśmy poplamiony tuszem pomnik Lenina. Razem robiliśmy również ulotki. Co najważniejsze to Aramowi zawdzięczam, że poznałem tyle wspaniałych ludzi, a biografie całej naszej rodziny są tak mocno związane z opozycją.


O latach działalności opozycyjnej i wspólnej przyjaźni z Aramem opowiadał jego przyjaciel Grzegorz Grzelak:
- Poznałem go w 1968 r. Mieliśmy obydwaj po 15 lat. Usiadłem w pierwszej ławce obok niego. Rozmawialiśmy o sytuacji w Czechosłowacji i zastanawialiśmy się co to za lizus z tyłu mówi, że ma odrobioną pracę domową. Tak poznałem Aleksandra Halla. W ten sposób powstała nasza grupa. Zależało nam aby przełamać konformizm społeczny, rozbudzić patriotyzm. Malowaliśmy na ścianach niepodległościowe symbole, rzucaliśmy wydmuszkami z tuszem w pomniki radzieckie. Oprócz tego prowadziliśmy bogate życie towarzyskie. Razem wydawaliśmy „Bratniaka”. Cały czas SB deptało mu po piętach. Nie mógł znaleźć pracy. Aram był jednym z głównych symboli Solidarności w 80 i 81 roku. Przecież to on napisał na dwóch deskach 21 postulatów. Później się śmiał, że własnymi rękami stworzył zabytek. Aram nigdy nie był typowym politykiem zawsze walczył o wzmocnienie świadomości historycznej narodu, której stał się obrońcą.


O ewolucji poglądów Arkadiusza Rybickiego na lustracje opowiadał jeszcze jego brat Sławomir Rybicki, zaś o zamiłowaniu do piłki nożnej wspominał jego kolega z drużyny Andrzej Kowalczys. Według planów organizatorów Salonu Młodej Polski im. Arama Rybickiego, już na jesień jest planowana kontynuacja działań organizacji. Według zapewnień organizatorów spotkania, trwają również prace nad biografią Arkadiusza Rybickiego. Nie jest jeszcze znana data ukazania się tytułu.
Tomasz Wrzask


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież