"Wywiadówka" programowa gdańskiej tvp: komentowanie... komentatorów i ... » Na kolejnym posiedzeniu spotkała się rada programowa TVP 3 Gdańsk. Jej obradami kierował przewodnicz... Trzaskowski i Nawrocki w II rundzie - upadek Hołowni, klęska "Czarzast... » - Dzisiaj obudziliśmy się w dobrych nastrojach - powiedział dziś rano Karol Nawrocki spotykając się ... Nowy sondaż Atlas Intel - Nawrocki 30,3 proc., Trzaskowski 29,5 proc. » Kolejny sondaż pracowni Atlas Intel, czyli ośrodka badawczego, który znany jest z tego, że precyzyjn... Joanna Senyszyn: Wbijam „Czarzastym” szpilki w pośladek » Z prof. Joanną Senyszyn – ekonomistką, dziennikarką, kandydatką na urząd Prezydenta RP, rozmawia Mar... Zaryglowali Gdańsk, zaryglują Polskę » Sami nad sobą pieją z zachwytu. Klepią frazesy w przedwyborczych uniesieniach. Głoszą w 21 postulata... Daniel Obajtek w hali BHP » - Przyjeżdżam do Gdańska porozmawiać nie tylko o mojej książce "Obajtek. Jeszcze nie skończyłem". ... "Tony" Mytnik w peletonie Nawrockiego - Nitras po kaszubskich górkach » W grupie osób udzielających poparcie Karolowi Nawrockiemu w wyborach prezydenckich nie brak także po... Pomorzanie za Karolem Nawrockim » Na liście Obywatelskiego Komitetu Poparcia Karola Nawrockiego jest kilkadziesiąt osób z Pomorza. W p... "Tak ta historia wyglądała naprawdę". To trzeba zobaczyć - Nawrocki ca... » - W sprawie Pana Jerzego zrobiłem to, co potrafiłem z ludzkiego odruchu pomocy drugiemu człowiekowi.... Tylko Karol Nawrocki! » Apel Stowarzyszenia "Godność" przed wyborami prezydenckimi.Niebawem, 18 maja 2025 r., odbędą się w n...
Trzaskowski i Nawrocki w II rundzie - upadek Hołowni, klęska
poniedziałek, 19 maja 2025 21:28
Trzaskowski i Nawrocki w II rundzie - upadek Hołowni, klęska
- Dzisiaj obudziliśmy się w dobrych nastrojach - powiedział dziś
Kolejarz Wybrzeża nie wykoleił...
poniedziałek, 05 maja 2025 17:36
Kolejarz Wybrzeża nie wykoleił...
Co prawda po 5 biegach Wybrzeże przegrywało z Kolejarzem w Opolu
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Magdalena Heyda-Usarewicz
niedziela, 13 kwietnia 2025 18:00
Magdalena Heyda-Usarewicz
Kiedy pod koniec lat 50. XX w. Magdalena Heyda-Usarewicz, młoda

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Rowerzyści” Volkera Schmidta
niedziela, 16 lutego 2025 14:18
„Rowerzyści” Volkera Schmidta
Dziwne uczucie niedosytu, znaku zapytania i bezradności towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
sobota, 28 grudnia 2024 17:15
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
Spacerując lasami okalającymi Wejherowo, w okolicy ulicy Jana III
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Gdański Sąd Apelacyjny w domu Tornwalda

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
środa, 06 lutego 2013 13:42

Dementujemy krążącą po mieście pogłoskę, że prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz wraz ze swoją wieloosobową świtą zmienią miejsce swego urzędowania. Tu i ówdzie, na salonach, w różnym towarzystwie mówi się, że tym miejscem ma być Dom Tornwalda, okazały obiekt, sąsiadujący z Urzędem Miasta przy ul. Nowe Ogrody. Ta perełka architektoniczna, wykonana z czerwonej cegły, pieczołowicie szykowana jest nie dla Adamowicza, lecz na kolejną siedzibę Sądu Administracyjnego w Gdańsku. Będzie to więc kolejny użytkownik tego unikalnego zabytku.



Dom Tornwalda od kilku lat jest on remontowany za duże pieniądze. Ten powojenny zabytek, a i owszem nadawałby się na wyłączną siedzibę władz ponad tysiącletniego grodu nad Motławą.


Jaka jest historia ceglanego gmachu przy ul. Nowe Ogrody 7? Otóż został on wybudowany w latach 1892-1893 dla dr. Gustawa Ludwika Tornwalda, żyjącego w latach 1843-1910. Był to wybitny gdański lekarz laryngolog, który odkrył strukturę anatomiczną nosowej części gardła, zwaną obecnie kaletką lub torebką Tornwalda. Pierwszy gospodarz tego budynku był także przewodniczącym Gdańskiego Towarzystwa Lekarskiego i radnym miejskim w latach 1897-1909. Zatem budynek ten wybudowano jeszcze przed piastowaniem przez niego tej funkcji. Na pierwszym pietrze prowadził prywatną praktykę lekarską. Na parterze zaś urządził salon muzyczny dla gości, gdyż był miłośnikiem tej dziedziny sztuki.


alt


Okazały gmach zbudowała firma Hermana Prochnowa, która w tamtym czasie realizowała wiele ważnych inwestycji w miastach Prus Wschodnich.
Podczas pierwszej wojny światowej w latach 1914-1918 w obiekcie tym mieściła się Królewsko-Pruska Komendantura Twierdzy Gdańsk oraz mieszkanie dla komendanta, a także biblioteka wojskowa i biuro. Warto też wspomnieć, że w 1917 roku odbywał w tym budynku służbę wojskową Jan Kwiatkowski, jeden z przywódców polskiego ruchu narodowego, późniejszy wydawca i redaktor naczelny "Gazety Gdańskiej".


Gdy powstało Wolne Miasto Gdańsk, budynek ten otrzymała Rzeczpospolita Polska, z przeznaczeniem dla służby administracyjnej. Powstał w nim Klub Polski, a także Naczelny Inspektorat Ceł. Od 1932 roku była to tez siedziba Polskiego Klubu Morskiego.


W czasie II wojny światowej w budynku tym mieściła się komendantura Wehrmachtu. Po 1945 roku służył jako internat dla słuchaczy Wojewódzkiej Szkoły Partyjnej. Dopiero w 1960 roku włączono go do zespołu Szpitala Wojewódzkiego. W 2006 roku dom Tornwalda przekazano miastu. Wówczas to władzę w Gdańsku już sprawowała Platforma Obywatelska, a Paweł Adamowicz w wyborach samorządowych przy poparciu ponad 96 tysięcy gdańszczan, czyli ponad 60 proc. wyborców, już w pierwszej turze ponownie został wybrany na prezydenta miasta.
Już wtedy musiał zauważyć, że sąsiadujący z magistratem okazały budynek charakteryzuje się wysokim stopniem zachowania substancji zabytkowej. Budynkowi temu jako jednemu z nielicznych udało się przetrwać wszystkie zawieruchy dziejowe bez większego uszczerbku. Przecież w 1945 roku większość budynków legła niemal całkowicie w gruzach, jak choćby sąsiadujący z budynkiem Tornwalda gmach Senatu Wolnego Miasta Gdańska.

Zabytek w zasobach komunalnych
Ten szczęśliwie zachowany budynek Tornwalda jest doskonałym przykładem architektury stylu gdańskiego z drugiej połowy XIX wieku. Nawiązuje on do renesansu północnego z XVI i XVII wieku. Do czasów współczesnych zachowało się w nim wiele elementów wyposażenia wnętrza, jak m.in. mosiężne klamki czy rzygacze.


Do 2006 roku gmach przy Nowych Ogrodach 7 był częścią Szpitala Wojewódzkiego w Gdańsku. Obecnie znajduje się w zasobach Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych. Ze względu na swoją unikatową wartość i ciekawą historię w 2007 roku został wpisany do rejestru zabytków.


alt



Dlatego kapitalny remont był prowadzony bardzo skrupulatnie. Na zapleczu zburzono końskie stajnie i w to miejsce powstały nowe pomieszczenia. Na podwórzu są jeszcze pozostałości po stalowych uchwytach umożliwiających doczepianie koni. Stały one tutaj przy szpitalu, bo karawanami jeszcze na stalowych kołach wywoziły zwłoki ludzkie na pobliski cmentarz. Wewnątrz jest kilka pokoi hotelowych. Na ostatnim pietrze dobudowano przeszkloną salę konferencyjną. Można do niej dotrzeć nowo zamontowaną windą. Remont, który ma się zakończyć z końcem kwietnia br., finansuje Sąd Apelacyjny.


Przed Euro 2012, wykonano zamiennie zagospodarowanie chodnika, wg dokumentacji projektowej pn. „Przebudowa wyjazdu dla karetek szpitalnych przed budynkiem Sądu Apelacyjnego w Gdańsku przy ul. Nowe Ogrody 7”.

Historia Sądu Apelacyjnego w Gdańsku
Sąd Apelacyjny w Gdańsku jest jednostką organizacyjną sądownictwa powszechnego. Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości został utworzony z dniem 1 października 1990 r. na podstawie ustawy z dnia 13 lipca 1990 r. o powołaniu sądów apelacyjnych. Utworzono je także w Białymstoku, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Rzeszowie i Warszawie. Pierwotny obszar właściwości Sądu Apelacyjnego w Gdańsku obejmował województwa bydgoskie, elbląskie, gdańskie, koszalińskie, słupskie, toruńskie i włocławskie. Obszar ten uległ zmniejszeniu z dniem 1 stycznia 2005 r. po utworzeniu Sądu Apelacyjnego w Szczecinie, do którego obszaru włączony został obszar właściwości Sądu Okręgowego w Koszalinie. Obecnie obszar właściwości Sądu Apelacyjnego obejmuje 6 sądów okręgowych i 42 sądy rejonowe.


Pierwszą siedzibą tego sądu stał się budynek przy ul. Nowe Ogrody 28, sąsiadujący z Sądem Wojewódzkim w Gdańsku. Świetnie usytuowany i piękny architektonicznie, stanowiący jeden z nielicznych zachowanych przykładów budownictwa historyzującego o formach renesansu włoskiego. Znajdował się jednak w fatalnym stanie technicznym i konieczne było przeprowadzenie generalnego remontu. Dokonano też w 2003 roku jego rozbudowy uzyskując dodatkową powierzchnię ponad  773 m kw, tj 10 pokoi.


Ciekawe jakim celom będzie służyła nowa zabytkowa siedziba sądu?

Wła-49

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież