Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła » W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdował... Stowarzyszenie "Godność" o kandydatach Zjednoczonej Prawicy » Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w sprawie wyborów.15 października 2023 r., w nadchodzących wybor... W tygodniku „Sieci”: Ukraińsko-polska wojna zbożowa » Na łamach nowego wydania „Sieci” Konrad Kołodziejski odsłania kulisy ochłodzenia stosunków Ukrainy z... Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho...
Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła
poniedziałek, 25 września 2023 15:07
Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła
W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego
Klindt zostaje na sezon 2024
poniedziałek, 25 września 2023 12:37
Klindt zostaje na sezon 2024
Zdunek Wybrzeże zaczęło informować o składzie na sezon 2024.
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Zakwitły kasztany. Połamania piór!!!

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
wtorek, 07 maja 2013 09:07

Rozpoczęły się matury. 365 tys. maturzystów w całej Polsce, a ponad 26 tys. uczniów w województwie pomorskim zasiadło do arkuszy z języka polskiego. W ten sposób rozpoczyna się ponad trzytygodniowa sesja egzaminów dojrzałości, która potrwa do 28 maja.Jeśli chodzi o maturę z języka polskiego, niektórym uczniom towarzyszy dodatkowy stres. A to za sprawą rozporządzenia ministerstwa edukacji narodowej (z dnia 30 kwietnia 2007 roku), na podstawie którego od maja 2013, czyli od tego roku, zmianie ulega egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym.

– Problem polega na tym, że mój nauczyciel w szkole nie poinformował mnie o tej zmianie, pewnie nawet o niej nie wiedział. Dowiedziałem się o niej całkiem przypadkiem na jednej ze stron internetowych – mówi zdenerwowany uczeń.

Czego dotyczy ta zmiana?
W doprecyzowanym komunikacie dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z dnia 31 sierpnia 2011 roku w sprawie zmian w egzaminie maturalnym z języka polskiego czytamy „zadania sprawdzające tworzenie tekstu własnego od 2013 roku mogą odnosić się nie tylko do listy lektur zamieszczonych w aneksie (2010 r.) do „Informatora o egzaminie maturalnym z języka polskiego”, ale także do pozostałych lektur wskazanych w podstawie programowej języka polskiego w zakresie kształcenia na poziomie podstawowym a niewymienionych w aneksie.”

– Wcześniej uczeń otrzymywał listę lektur, które obowiązywać go będą na egzaminie dojrzałości, teraz jeden temat ma dotyczyć wspomnianych pozycji, a drugi... to już może być gwóźdź do trumny, ponieważ może dotyczyć innych książek omawianych w szkole – martwi się maturzysta.

Czy jego obawy się potwierdzą? Z jakimi tematami musieli zmagać się maturzyści w tym roku? Od godz. 14.00 pojawią się pierwsze oficjalne informacje.

W 2012 roku tematy maturalne wypracowań dotyczyły „Lalki” i „Dziadów”. Te pozycje były również najczęściej typowane przez maturzystów jeszcze przed egzaminem. Maturzyści, którzy wybrali „Dziady”, musieli wykazać się znajomością symboliki prawej i lewej strony, a pisząc wypracowanie na temat „Lalki”, porównywali różnicę w postawach życiowych Izabeli Łęckiej oraz Joanny z „Ludzi bezdomnych”.

Od 2015 roku będzie trudniej!
To jednak nie koniec zapowiadanych zmian. W porannej audycji w radiowej Trójce minister edukacji Krystyna Szumilas mówiła o kolejnych, które wejdą w życie od 2015 roku, które dotyczyć będą obowiązkowego egzaminu na poziomie rozszerzonym z jednego przedmiotu. Minister edukacji tłumaczyła, że to wymóg szkół wyższych.

– Przystąpienie do egzaminu na poziomie rozszerzonym nie będzie decydowało, czy uczeń zdał, czy nie zdał matury, ale będzie wskazówką dla uczelni wyższych i informacją, jak uczeń wykorzystał 12 lat w szkole – powiedziała Krystyna Szumilas w radiowej Trójce.
 
Na egzaminie pisemnym maturzyści zdają obowiązkowo język polski, matematykę oraz język obcy na poziomie podstawowym. Chętni mogą zdawać te przedmioty również na poziomie rozszerzonym. Abiturienci mogą też przystąpić do egzaminów z przedmiotów dodatkowych.

Na Pomorzu w prawie pięciuset szkołach maturę zdawało będzie ponad 26 tys. uczniów. W ubiegłym roku zdało ją 80 procent pomorskich maturzystów. Najlepsi byli uczniowie z Gdyni, potem z powiatu kwidzyńskiego i Sopotu.
(UA)


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież