Godność popiera Fotygę » Apel Stowarzyszenia Godność w sprawie wyborów do Parlamentu Europejskiego i poparcie dla kandydatury... Daniel Obajtek: Ruszyła na mnie cała machina państwa i mediów. Wytrzym... » Michał Karnowski rozmawia z Danielem Obajtkiem, byłym prezesem ORLENU- Pięć tygodni temu odszedł pan... Rafał Milczarski: Czy uda się ocalić CPK? » Czy Centralny Port Komunikacyjny jest racjonalną potrzebą - jak twierdzą jedni, czy megalomanią - ja... Władztwo gdańskie - krzesła i ambicje » Uff, dogadali się. Wszystko dla Gdańska i Platforma Obywatelska doszły do porozumienia - całe szczęś... Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO » *40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef Tuska w spółce w OliwieSkomercjalizo... Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed...
Reklama
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
czwartek, 23 maja 2024 15:42
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
*40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef
Energa Wybrzeże - H.Skrzydlewska Orzeł LIVE 41:49
niedziela, 26 maja 2024 08:36
Energa Wybrzeże - H.Skrzydlewska Orzeł LIVE 41:49
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Rezerwowa Lechia poległa w Legnicy
niedziela, 26 maja 2024 15:59
Rezerwowa Lechia poległa w Legnicy
Grająca w mocno rezerwowym składzie Lechia w ostatnim meczu sezonu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Zakwitły kasztany. Połamania piór!!!

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
wtorek, 07 maja 2013 09:07

Rozpoczęły się matury. 365 tys. maturzystów w całej Polsce, a ponad 26 tys. uczniów w województwie pomorskim zasiadło do arkuszy z języka polskiego. W ten sposób rozpoczyna się ponad trzytygodniowa sesja egzaminów dojrzałości, która potrwa do 28 maja.Jeśli chodzi o maturę z języka polskiego, niektórym uczniom towarzyszy dodatkowy stres. A to za sprawą rozporządzenia ministerstwa edukacji narodowej (z dnia 30 kwietnia 2007 roku), na podstawie którego od maja 2013, czyli od tego roku, zmianie ulega egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym.

– Problem polega na tym, że mój nauczyciel w szkole nie poinformował mnie o tej zmianie, pewnie nawet o niej nie wiedział. Dowiedziałem się o niej całkiem przypadkiem na jednej ze stron internetowych – mówi zdenerwowany uczeń.

Czego dotyczy ta zmiana?
W doprecyzowanym komunikacie dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z dnia 31 sierpnia 2011 roku w sprawie zmian w egzaminie maturalnym z języka polskiego czytamy „zadania sprawdzające tworzenie tekstu własnego od 2013 roku mogą odnosić się nie tylko do listy lektur zamieszczonych w aneksie (2010 r.) do „Informatora o egzaminie maturalnym z języka polskiego”, ale także do pozostałych lektur wskazanych w podstawie programowej języka polskiego w zakresie kształcenia na poziomie podstawowym a niewymienionych w aneksie.”

– Wcześniej uczeń otrzymywał listę lektur, które obowiązywać go będą na egzaminie dojrzałości, teraz jeden temat ma dotyczyć wspomnianych pozycji, a drugi... to już może być gwóźdź do trumny, ponieważ może dotyczyć innych książek omawianych w szkole – martwi się maturzysta.

Czy jego obawy się potwierdzą? Z jakimi tematami musieli zmagać się maturzyści w tym roku? Od godz. 14.00 pojawią się pierwsze oficjalne informacje.

W 2012 roku tematy maturalne wypracowań dotyczyły „Lalki” i „Dziadów”. Te pozycje były również najczęściej typowane przez maturzystów jeszcze przed egzaminem. Maturzyści, którzy wybrali „Dziady”, musieli wykazać się znajomością symboliki prawej i lewej strony, a pisząc wypracowanie na temat „Lalki”, porównywali różnicę w postawach życiowych Izabeli Łęckiej oraz Joanny z „Ludzi bezdomnych”.

Od 2015 roku będzie trudniej!
To jednak nie koniec zapowiadanych zmian. W porannej audycji w radiowej Trójce minister edukacji Krystyna Szumilas mówiła o kolejnych, które wejdą w życie od 2015 roku, które dotyczyć będą obowiązkowego egzaminu na poziomie rozszerzonym z jednego przedmiotu. Minister edukacji tłumaczyła, że to wymóg szkół wyższych.

– Przystąpienie do egzaminu na poziomie rozszerzonym nie będzie decydowało, czy uczeń zdał, czy nie zdał matury, ale będzie wskazówką dla uczelni wyższych i informacją, jak uczeń wykorzystał 12 lat w szkole – powiedziała Krystyna Szumilas w radiowej Trójce.
 
Na egzaminie pisemnym maturzyści zdają obowiązkowo język polski, matematykę oraz język obcy na poziomie podstawowym. Chętni mogą zdawać te przedmioty również na poziomie rozszerzonym. Abiturienci mogą też przystąpić do egzaminów z przedmiotów dodatkowych.

Na Pomorzu w prawie pięciuset szkołach maturę zdawało będzie ponad 26 tys. uczniów. W ubiegłym roku zdało ją 80 procent pomorskich maturzystów. Najlepsi byli uczniowie z Gdyni, potem z powiatu kwidzyńskiego i Sopotu.
(UA)


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież