Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd... Obszański, Śniegula i Bartuzel w Telewizji Republika » We wtorek, 27 lutego, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą Tomasz Obszański, Przewodniczący NSZZ Rol... W tygodniku „Sieci”: Spisek przeciw polskiej szkole » Nowy numer tygodnika „Sieci” ujawnia szokujący plan Brukseli na polską edukację: szkoły mają obniżyć... Szumiące zabawy czyli VIII Międzyszkolny Turniej Logopedyczny » Kiedy dziecko idzie do szkoły i gdy są u niego wskazania do pracy nad prawidłową mową, uczeń trafia ... Szkoła Podstawowa nr 11: dzieci chcą się uczyć w tej szkole » 1 marca rusza rekrutacja do gdańskich szkół podstawowych. W lutym swoje drzwi na spotkania z rodzica... Medale za wkład w Pamięć » W piątkowe popołudnie gdański Odział Instytutu Pamięci Narodowej wręczył medale dla pięciu laureatów...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
niedziela, 25 lutego 2024 14:18
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
Nie będzie 10. z rzędu finału hokeistek Stoczniowca. Gdańszczanki
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
sobota, 24 lutego 2024 12:38
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
I LIGA FORTUNA
Wszyscy oczekiwali postawy trójmiejskich
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Mieszkańcy Gdańska za osobową metodą śmieciową

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
wtorek, 07 maja 2013 18:31

Projekt obywatelski w sprawie opłat za odbiór i przewóz odpadów komunalnych, z podpisami 2800 mieszkańców, został złożony 7 maja w Radzie Miasta Gdańska. Grupa inicjatywna zbierała głosy poparcia w całym mieście. Domaga się ona zmiany metody naliczania opłat z powierzchniowej na osobową.


Zaproponowane nowe stawki, to 9 złotych i 5 groszy od mieszkańca lokalu, w przypadku gdy śmieci są segregowane, a jeśli nie są, to 12 złotych od osoby. Uchwała obywatelska zakłada także ulgi dla rodzin wielodzietnych. Opłaty były by naliczane wyłącznie za dwójkę dzieci, a za kolejne już nie. Grupa inicjatywna proponuje również bardziej selektywną segregację odpadów, z podziałem na makulaturę, plastik i szkło.


Projekt uchwały obywatelskiej wraz z załącznikami złożono na ręce przewodniczącego Rady Miasta Gdańska Bogdana Oleszka, który na jej rozpatrzenie ma dwa tygodnie czasu. Prezydent miasta Gdańska Paweł Adamowicz ma na to 45 dni. W tym czasie dokonana zostanie weryfikacja złożonych 2800 podpisów, które zbierane były głównie na dużych osiedlach mieszkaniowych. Natomiast na podjęcie zgłoszonej uchwały gdańscy radni mają trzy miesiące. Niewykluczone, że podczas letnich wakacji zostanie w tej sprawie zwołana dodatkowa sesja. 


Jest jednak mało prawdopodobne, aby Rada Miasta, w której  większość głosów mają radni PO, przychyliła się pozytywnie do uchwały uwzględniającej wariant osobowy. Już kilka miesięcy temu wprowadzenie metody osobowej proponowali radni Prawa i Sprawiedliwości, niestety bezskutecznie. Obecnie obowiązującą, przegłosowaną 22 kwietnia przez radnych PO, jest uprawomocniona metoda powierzchniowa, jak i określone stawki.


Przypomnijmy, to 56 groszy od m kw. za posegregowane i 72 groszy za niesegregowane odpady komunalne. Natomiast za każdy metr powyżej powierzchni 110 m kw. zapłacimy 7 groszy przy braku segregacji lub 5 groszy, gdy odpady segregujemy.


Warto przy okazji też przypomnieć, że do 31 maja właściciele około 15 tys. domków jednorodzinnych, jak i przedsiębiorcy muszą złożyć tzw. deklaracje śmieciowe, wskazując w nich, w jaki sposób chcą się rozliczać. Dla ułatwienia, deklaracje takie można także składać za pośrednictwem Internetu w formie elektronicznej, pobierając je z adresu czystemiasto.gdansk.pl  Jeśli tego nie uczynimy, możemy się spodziewać kary pieniężnej w wysokości 2,8 tys. zł. Za mieszkańców spółdzielni czy wspólnot, druki złożą zarządcy ich nieruchomości.


W wyniku przetargu śmieci w Gdańsku od 1 lipca 2013 będą wywoziły dwie firmy, tj. PRSP S.A. w pięciu sektorach miasta, zaś tylko w jednym sektorze (m.in. Jasień, Kokoszki, Oliwa, Żabianka) firma Remondis z Warszawy.

Wła-49


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież