W tygodniku „Sieci”: Nie będzie niemieckich porządków w Polsce » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” minister spraw zagranicznych prof. Zbigniew Rau stanowczo odpowiad... Uczniowie odkrywali tajemnice ludzkiego ciała » Siódma edycja Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej w ramach projektu „Zdolni z Pomorza” odby... Dlaczego nie zagłosuję na Tuska?: Krzysztof Wyszkowski » Krzysztof Wyszkowski, założyciel WZZ Wybrzeża w l. 70, uczestnik Sierpnia '80, członek KLD w Gdańsku... Miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej w Przedszkolu Specja... » Październik jest na całym świeci miesiącem użytkowników komunikacji alternatywnej i wspomagającej. W... Danuta Białooka-Kostenecka: Będę gwarantem polskich interesów narodowy... » Prawniczka, menadżerka, radna. W Senacie chciałby reprezentować głos mieszkańców naszego regionu. Ro... Minister Sellin: na ochronę zabytków w ciągu 8 lat przeznaczyliśmy pon... » Na tle Bazyliki Mariackiej Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, generalny... Prof. Henryk Domański: Agresję inicjuje opozycja » Kto ma największe szanse na wygraną w najbliższych wyborach parlamentarnych, czy czeka nas rząd koal... Planeta Energii uczy jak dbać o ekosystemy wodne. Rusza kolejna edycja... » Czym różni się karp od tołpygi, w jaki sposób samooczyszczają się jeziora i co jest największym przy... Kultura zachodu - miliony w szpitalu Struka » Do Radia Gdańsk zawitał Dariusz Kostrzewa, prezes koncernu medycznego "Copernicus". Spółka szpitalna... Oświadczenie Godności: Sędziowie sami się nie oczyszczą » W dniu 24.09.2023 r. Sąd Najwyższy po 32 latach od wolnych wyborów uznał, że sądy wojskowe w stanie ...
Minister Sellin: na ochronę zabytków w ciągu 8 lat przeznaczyliśmy ponad 5 miliardów złotych
piątek, 29 września 2023 19:50
Minister Sellin: na ochronę zabytków w ciągu 8 lat przeznaczyliśmy ponad 5 miliardów złotych
Na tle Bazyliki Mariackiej Jarosław Sellin, wiceminister kultury i
Pierwsza porażka gdańskich piłkarek
sobota, 30 września 2023 20:19
Pierwsza porażka gdańskich piłkarek
Na pięciu meczach zakończyła się seria spotkań bez porażki AP
Oddech Brede*Czarne chmury nad Gaffką
piątek, 29 września 2023 16:49
Oddech Brede*Czarne chmury nad Gaffką
I LIGA Fortuna
Wysokie zwycięstwo gdańszczan dzięki
Słabe widowisko w Niecieczy
niedziela, 01 października 2023 22:48
Słabe widowisko w Niecieczy
Bezbramkowym wynikiem zakończył się mecz Lechii z Bruk-Bet

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artystyczna wieś Sulęczyno
niedziela, 24 września 2023 17:19
Artystyczna wieś Sulęczyno
Kulturalnym wydarzeniem mijającego tygodnia był wernisaż

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Mieszkańcy Gdańska za osobową metodą śmieciową

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
wtorek, 07 maja 2013 18:31

Projekt obywatelski w sprawie opłat za odbiór i przewóz odpadów komunalnych, z podpisami 2800 mieszkańców, został złożony 7 maja w Radzie Miasta Gdańska. Grupa inicjatywna zbierała głosy poparcia w całym mieście. Domaga się ona zmiany metody naliczania opłat z powierzchniowej na osobową.


Zaproponowane nowe stawki, to 9 złotych i 5 groszy od mieszkańca lokalu, w przypadku gdy śmieci są segregowane, a jeśli nie są, to 12 złotych od osoby. Uchwała obywatelska zakłada także ulgi dla rodzin wielodzietnych. Opłaty były by naliczane wyłącznie za dwójkę dzieci, a za kolejne już nie. Grupa inicjatywna proponuje również bardziej selektywną segregację odpadów, z podziałem na makulaturę, plastik i szkło.


Projekt uchwały obywatelskiej wraz z załącznikami złożono na ręce przewodniczącego Rady Miasta Gdańska Bogdana Oleszka, który na jej rozpatrzenie ma dwa tygodnie czasu. Prezydent miasta Gdańska Paweł Adamowicz ma na to 45 dni. W tym czasie dokonana zostanie weryfikacja złożonych 2800 podpisów, które zbierane były głównie na dużych osiedlach mieszkaniowych. Natomiast na podjęcie zgłoszonej uchwały gdańscy radni mają trzy miesiące. Niewykluczone, że podczas letnich wakacji zostanie w tej sprawie zwołana dodatkowa sesja. 


Jest jednak mało prawdopodobne, aby Rada Miasta, w której  większość głosów mają radni PO, przychyliła się pozytywnie do uchwały uwzględniającej wariant osobowy. Już kilka miesięcy temu wprowadzenie metody osobowej proponowali radni Prawa i Sprawiedliwości, niestety bezskutecznie. Obecnie obowiązującą, przegłosowaną 22 kwietnia przez radnych PO, jest uprawomocniona metoda powierzchniowa, jak i określone stawki.


Przypomnijmy, to 56 groszy od m kw. za posegregowane i 72 groszy za niesegregowane odpady komunalne. Natomiast za każdy metr powyżej powierzchni 110 m kw. zapłacimy 7 groszy przy braku segregacji lub 5 groszy, gdy odpady segregujemy.


Warto przy okazji też przypomnieć, że do 31 maja właściciele około 15 tys. domków jednorodzinnych, jak i przedsiębiorcy muszą złożyć tzw. deklaracje śmieciowe, wskazując w nich, w jaki sposób chcą się rozliczać. Dla ułatwienia, deklaracje takie można także składać za pośrednictwem Internetu w formie elektronicznej, pobierając je z adresu czystemiasto.gdansk.pl  Jeśli tego nie uczynimy, możemy się spodziewać kary pieniężnej w wysokości 2,8 tys. zł. Za mieszkańców spółdzielni czy wspólnot, druki złożą zarządcy ich nieruchomości.


W wyniku przetargu śmieci w Gdańsku od 1 lipca 2013 będą wywoziły dwie firmy, tj. PRSP S.A. w pięciu sektorach miasta, zaś tylko w jednym sektorze (m.in. Jasień, Kokoszki, Oliwa, Żabianka) firma Remondis z Warszawy.

Wła-49


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież