Zagrożony budynek Macierzy Szkolnej w Sopocie » Sopocki głos rozsądku w sprawie budynku przy ulicy Parkowej 18, w którym znajdowała się w latach 192... Dzień Kryptologii w Muzeum II Wojny Światowej » W dniu 25 stycznia obchodzony jest Dzień Kryptologii. Święto zostało ustanowione w 2007 r. przez Wyd... Wspomnienia ofiary marszu śmierci z obozu koncentracyjnego Stutthof » We wtorek, 25 stycznia, przypada 77. rocznica rozpoczęcia "Marszu Śmierci" - przymusowej ewakuacji w... W tygodniku „Sieci”: Opozycji kłamstwa o Pegasusie » „Afera” z Pegasusem nabiera tempa. Opozycja i media z nią związane coraz głośniej mówią o nielegalny... Małgorzata Tarasiewicz odznaczona krzyżem komandorskim Orderu Odrodzen... » W sobotę 15 stycznia we wrocławskim Centrum Historii Zajezdnia z rąk ministra Wojciecha Kolarskiego,... Zbigniew Kuźmiuk: Energetyczny pistolet przystawiony do głowy na konce... » Z dr. Zbigniewem Kuźmiukiem, europosłem z frakcji Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy, b. polity... Partnerska Cedrowa » Przebudowa znaczącego dla dzielnic Ujeścisko i Łostowice, ale peryferyjnego dla aglomeracji traktu k... Gem, set, SKT! Klęska Karnowskiego » Prezydent Sopotu Jacek Karnowski przegrał z kretesem wojnę, którą wytoczył Sopockiemu Klubowi Teniso... Wyższe mandaty nie ograniczyły wykroczeń drogowych » 1 stycznia 2022 roku o północy kierowców i pieszych zaczął obowiązywać nowy taryfikator mandatów. W ... W tygodniku „Sieci”: Kurski kontra kłamstwa » W najnowszym numerze tygodnika „Sieci” wyjątkowy wywiad z Jackiem Kurskim, który wyjaśnia, dlaczego ...
Wspomnienia ofiary marszu śmierci z obozu koncentracyjnego Stutthof
poniedziałek, 24 stycznia 2022 20:38
Wspomnienia ofiary marszu śmierci z obozu koncentracyjnego Stutthof
We wtorek, 25 stycznia, przypada 77. rocznica rozpoczęcia "Marszu
Pierwsze ligowe zwycięstwo Trefla w 2022 roku
poniedziałek, 24 stycznia 2022 22:21
Pierwsze ligowe zwycięstwo Trefla w 2022 roku
Pierwszy mecz ligowy wygrali w 2022 roku siatkarze Trefla.
Lech Kulwicki: Okiem kapitana
poniedziałek, 27 grudnia 2021 09:15
Lech Kulwicki: Okiem kapitana
Lech Kulwicki to legendarny kapitan biało-zielonych. Prowadził

Galeria Sztuki Gdańskiej

Nie żyje Janusz Lewandowski
poniedziałek, 17 stycznia 2022 16:33
Nie żyje Janusz Lewandowski
Janusz Lewandowski odszedł 9 stycznia 2022. Wybitna postać

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
czwartek, 30 grudnia 2021 20:01
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
W środę (29 grudnia) elbląscy radni zadecydowwali o kształcie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Studium przyjęte, wniosek o poprawkę dotyczącą Stogów też

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 23 kwietnia 2018 15:38

Na LI sesji Rady Miasta Gdańska zgodnie z przewidywaniami najwięcej emocji wywołało przyjęcie Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Gdańsk. Przeciwko jego przyjęciu przed budynkiem Rady Miasta protestowali mieszkańcy Stogów, a na sesji toczyła się gorąca debata. Na specjalnej sesji przyjęto wniosek o zmianę Studium w punkcie dotyczącym plaży i lasu na Stogach.


Temat plaży na Stogach od kilku tygodni budził duże emocje. Przypomnijmy. Według projektu Studium na części plaży na Stogach dopuszczona jest funkcja przemysłowo-portowa. Chodzi o odcinek plaży, który od 1998 roku decyzją Skarbu Państwa należy do Portu Gdańsk. Bardziej obrazowo - plaża od głównego wejścia w lewą stronę miałaby tylko 240 metrów. Odcinek 465 metrów, do ogrodzenia, należy do Portu Gdańsk. I na tym odcinku Studium dopuszcza funkcję przemysłowo-portową. Na to mieszkańcy Stogów nie chcą się zgodzić. Stożanie wyrażali swój sprzeciw na spotkaniach, których w ciągu kilku dni odbyło się kilka.


Na sesji temat Studium zajął dużą część posiedzenia, a dyskusja toczyła się w gorącej, a momentami bardzo gorącej atmosferze.
- To propagandowe działania wyborcze. Przełóżmy głosowanie i wprowadźmy zmiany. Wtedy może przegłosować Studium. Po co mamy głosować dwa razy i wprowadzać mglistą perspektywę? Nie ma woli rozwiązania tego problemu. Nie dajcie się zmanipulować - apelowała Anna Kołakowska, radna PiS.


Bardzo emocjonalne było wystąpienie prezydenta Pawła Adamowicza, który zaczął przemowę od ataku na radną Kołakowską zarzucając jej, że jak zawsze jest nieprzygotowana. Prezydent przypominał, że Zarząd Portu wniósł o przekazanie pod funkcje portowe 400 hektarów. - Kierowałem się interesem Rzeczpospolitej Polskiej. I teraz żałuję, że się tym kierowałem, bardzo żałuję po waszym zachowaniu - pani, radnego Hamadyka i za chwilę tego klubu, bo powinienem powiedzieć nie. Port Morski dostarcza rządowi centralnemu 8 miliardów złotych. My gdańszczanie nie mamy z tego nic. Zrobiliśmy dobrze dla Rzeczpospolitej, jesteśmy patriotami i łączymy interes Gdańska z interesem Polski. Za to powinniśmy dostać pochwałę - argumentował prezydent Adamowicz podkreślając polityczne korzenie obecnego zarządu. Miał również duże pretensje, że przedstawiciele portu mimo zaproszenia nie przyszli na sesję. - PiS jest totalną opozycją w Gdańsku. Zawsze głosują przeciw zmianom w budżecie i planowanym inwestycjom w mieście. Dzięki PO i radnym tej partii wiecie, na kogo macie głosować - powiedział prezydent Adamowicz wskazując politycznie winnych całej sytuacji.


Po trwającej prawie 2 godziny dyskusji 21 radnych zagłosowało za przyjęciem studium, dziewięciu było przeciw, dwoje wstrzymało się od głosu.

alt


Po krótkiej przerwie odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miasta, na której szybko zrezygnowano z dyskusji i przegłosowano wprowadzenie zmiany do Studium w punkcie dotyczącym funkcji przemysłowo-portowych plaży i lasu na Stogach. 31 na 31 głosujących radnych poparło uchwałę o wprowadzeniu zmiany w Studium.


- Sprawy by nie było gdyby prezydent odrzucił wniosek Zarządu Portu - powiedziała Elżbieta Żmijewska, przewodnicząca Rady Dzielnicy Przeróbka, wspierająca Radę Dzielnicy Stogi. - To, że Zarząd Portu wystąpił o 400 a prezydent zgodził się na 50, czyli 10 na plaży i 40 w lesie, to niczego nie rozwiązuje. Po prostu miasto chciało mieć ciasteczko i zjeść ciasteczko. Ta plaża ma być dla naszych dzieci i wnuków. Ona nie może być zabudowana portem. Nie jesteśmy przeciwko rozwojowi Portu. To nie jest sprawa tylko mieszkańców Stogów czy Przeróbki. To jest sprawa wszystkich gdańszczan.


Na sesji dostało się Radzie Dzielnicy Stogi. Prezydent Adamowicz spotkał się z mieszkańcami Stogów protestującymi przed siedzibą Rady Miasta. Mówił, że zostały im przekazane nieścisłe informacje, że plaża nie jest zagrożona. - Spotkałem się z Radą Dzielnicy i tłumaczyłem przez dwie godziny. Jest mi bardzo przykro, że panowie i panie radni dzielnicy nie za bardzo pozytywnie odpowiedzieli. Tracą historyczną szansę żeby działać na rzecz interesu Stogów. I mówię to publicznie ponosicie za to odpowiedzialność. Proponowałem żeby ten protest, to zaniepokojenie części mieszkańców Stogów wykorzystać dla sformułowania paktu dla Stogów. Czyli ten kto czerpie korzyści 100 procent z Portu Morskiego czyli rząd polski podzielił się jednym procencikiem, tymi rocznymi dochodami na rzecz mieszkańców, mieszkanek Stogów. Ale Rada Dzielnicy woli odpowiedź "Nie". Rozumiem ma lepszy pomysł, bardziej racjonalny - mówił poddenerwowany prezydent.


- Radni Dzielnicy faktycznie otrzymali coś co Pan Prezydent nazywa paktem - powiedziała Magdalena Wiszniewska, przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Stogi. - Pakt nie zawiera żadnych konkretów, żadnych propozycji, tylko i wyłącznie jakieś sugestie, że mamy zwracać się do rządu Polski o rekompensatę. Niby za co? My już utraciliśmy bardzo duże tereny na Stogach. Jeżeli rekompensata to za rzeczy przeszłe, a nie za coś mielibyśmy stracić. Chciałabym jasno powiedzieć, że nie jest zgodne z prawdą to co Pan Prezydent mówi, że plaża Stogi jest teraz bezpieczna. Na ten moment gdy Pan Prezydent Adamowicz jest prezydentem zakładamy jego dobrą wolę i być może nikt nie wniesie o zmianę Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Ale za kilka miesięcy gdy będzie procedowana zmiana do tego Studium, zmiana, która ma nas zabezpieczyć, nie wiadomo jaka będzie struktura polityczna Rady Miasta po wyborach. Nie wiadomo kto te decyzje będzie podejmował. Nie wiadomo czy ta zmiana nie zostanie uchylona przez jakiś organ władzy, czy zmiana Studium nie uzyska odpowiednich uzgodnień i nie będzie mogła zostać procedowana. Decyzja o wprowadzeniu zmiany uchyla furtkę w obie strony. Jak rozumiem Port może wnosić o zmianę w Studium. Na ten moment nie mamy więc żadnej gwarancji. To jest takie mydlenie oczu przez Pana Prezydenta i z przykrością to stwierdzam. Bardzo sobie cenimy wszystkie rzeczy, które się w tej kadencji wydarzyły i nie jesteśmy niewdzięczną dzielnicą. Jeśli Pan Prezydent robi coś nawet minimalnego dla dzielnicy to jasno o tym mówimy i dziękujemy. Na ten moment wszyscy radni, którzy zagłosowali za Studium wprowadzili zagrożenie na naszą wyspę. Nie mówię, że jutro wjadą nam kontenery, jutro wiedzie Port, ale my jesteśmy zagrożeni. Teraz musimy być czujni. Miasto powinno nas chronić, prezydent i radni powinni stać po naszej stronie, stronie mieszkańców. Ponad 12 tysięcy podpisów nie przekonało radnych, że czujemy niebezpieczeństwo, że przed naszymi domami pojawią się kontenery.

Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież