ZOO Gdańsk - ogród i fundacja » Dyrektorzy Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego, Michał Targowski i Emilia Salach, są w zarządzie Fundacj... Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci » Sąd Rejonowy w Sopocie, wydział I cywilny, a konkretnie sędzia Anna Olszewska-Kowalska, uwzględnił z... Wejście w historię: eksponaty związane z podporucznik Marią Orlicz » W Muzeum II Wojny Światowej odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Wejście w historię”. Tym razem zap... Prezydent w potrzebie » Od ostatniej soboty w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku przebywa b. prezydent RP - Lech Wa... 110 lat Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” » „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Ta łacińska sentencja, użyta w satyrach rzymskiego poety Juwenalisa ... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: Dalej nie możemy się cofnąć! » W najnowszym numerze „Sieci” specjalny wywiad z premierem Jarosławem Kaczyńskim, w którym prezes Pra... Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro... » Należące do saksońskiej gminy Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, dominująca spółka Grupy... Krzyże Orlenu i Lotosu » Ważnym elementem mszy dziękczynnej w bazylice Św. Brygidy było podarowanie Bursztynowemu Ołtarzowi 2... 100 lat Pellowskich » Mija 100 lat od założenia działalności piekarniczej rodziny Pellowskich na Wybrzeżu. W roku 1922, tr... Akcja edukacyjna gdańskiego IPN » „Powstańcy Warszawscy przelali krew za Polskę… Ty oddaj krew potrzebującym” – to jedno z haseł akcji...
Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci
czwartek, 11 sierpnia 2022 19:25
Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci
Sąd Rejonowy w Sopocie, wydział I cywilny, a konkretnie sędzia

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
25. Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce
sobota, 13 sierpnia 2022 07:12
25. Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce
W dniach 15-21 sierpnia w Monachium rozgrywane będą 25. Mistrzostwa
Radomiak zdeklasował Lechię
niedziela, 14 sierpnia 2022 15:50
Radomiak zdeklasował Lechię
Po bardzo słabej grze Lechia został rozbita w Radomiu 1:4 (1:2).

Galeria Sztuki Gdańskiej

Razem z Ukrainą
niedziela, 31 lipca 2022 12:44
Razem z Ukrainą
Zaproszenie na wystawę zatytułowaną „Razem z Ukrainą”

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Wakacje na farmie
środa, 03 sierpnia 2022 15:56
Wakacje na farmie
Podczas turnusów półkolonijnych z Gdańskim Zespołem Schronisk i
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Studium przyjęte, wniosek o poprawkę dotyczącą Stogów też

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 23 kwietnia 2018 15:38

Na LI sesji Rady Miasta Gdańska zgodnie z przewidywaniami najwięcej emocji wywołało przyjęcie Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Gdańsk. Przeciwko jego przyjęciu przed budynkiem Rady Miasta protestowali mieszkańcy Stogów, a na sesji toczyła się gorąca debata. Na specjalnej sesji przyjęto wniosek o zmianę Studium w punkcie dotyczącym plaży i lasu na Stogach.


Temat plaży na Stogach od kilku tygodni budził duże emocje. Przypomnijmy. Według projektu Studium na części plaży na Stogach dopuszczona jest funkcja przemysłowo-portowa. Chodzi o odcinek plaży, który od 1998 roku decyzją Skarbu Państwa należy do Portu Gdańsk. Bardziej obrazowo - plaża od głównego wejścia w lewą stronę miałaby tylko 240 metrów. Odcinek 465 metrów, do ogrodzenia, należy do Portu Gdańsk. I na tym odcinku Studium dopuszcza funkcję przemysłowo-portową. Na to mieszkańcy Stogów nie chcą się zgodzić. Stożanie wyrażali swój sprzeciw na spotkaniach, których w ciągu kilku dni odbyło się kilka.


Na sesji temat Studium zajął dużą część posiedzenia, a dyskusja toczyła się w gorącej, a momentami bardzo gorącej atmosferze.
- To propagandowe działania wyborcze. Przełóżmy głosowanie i wprowadźmy zmiany. Wtedy może przegłosować Studium. Po co mamy głosować dwa razy i wprowadzać mglistą perspektywę? Nie ma woli rozwiązania tego problemu. Nie dajcie się zmanipulować - apelowała Anna Kołakowska, radna PiS.


Bardzo emocjonalne było wystąpienie prezydenta Pawła Adamowicza, który zaczął przemowę od ataku na radną Kołakowską zarzucając jej, że jak zawsze jest nieprzygotowana. Prezydent przypominał, że Zarząd Portu wniósł o przekazanie pod funkcje portowe 400 hektarów. - Kierowałem się interesem Rzeczpospolitej Polskiej. I teraz żałuję, że się tym kierowałem, bardzo żałuję po waszym zachowaniu - pani, radnego Hamadyka i za chwilę tego klubu, bo powinienem powiedzieć nie. Port Morski dostarcza rządowi centralnemu 8 miliardów złotych. My gdańszczanie nie mamy z tego nic. Zrobiliśmy dobrze dla Rzeczpospolitej, jesteśmy patriotami i łączymy interes Gdańska z interesem Polski. Za to powinniśmy dostać pochwałę - argumentował prezydent Adamowicz podkreślając polityczne korzenie obecnego zarządu. Miał również duże pretensje, że przedstawiciele portu mimo zaproszenia nie przyszli na sesję. - PiS jest totalną opozycją w Gdańsku. Zawsze głosują przeciw zmianom w budżecie i planowanym inwestycjom w mieście. Dzięki PO i radnym tej partii wiecie, na kogo macie głosować - powiedział prezydent Adamowicz wskazując politycznie winnych całej sytuacji.


Po trwającej prawie 2 godziny dyskusji 21 radnych zagłosowało za przyjęciem studium, dziewięciu było przeciw, dwoje wstrzymało się od głosu.

alt


Po krótkiej przerwie odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miasta, na której szybko zrezygnowano z dyskusji i przegłosowano wprowadzenie zmiany do Studium w punkcie dotyczącym funkcji przemysłowo-portowych plaży i lasu na Stogach. 31 na 31 głosujących radnych poparło uchwałę o wprowadzeniu zmiany w Studium.


- Sprawy by nie było gdyby prezydent odrzucił wniosek Zarządu Portu - powiedziała Elżbieta Żmijewska, przewodnicząca Rady Dzielnicy Przeróbka, wspierająca Radę Dzielnicy Stogi. - To, że Zarząd Portu wystąpił o 400 a prezydent zgodził się na 50, czyli 10 na plaży i 40 w lesie, to niczego nie rozwiązuje. Po prostu miasto chciało mieć ciasteczko i zjeść ciasteczko. Ta plaża ma być dla naszych dzieci i wnuków. Ona nie może być zabudowana portem. Nie jesteśmy przeciwko rozwojowi Portu. To nie jest sprawa tylko mieszkańców Stogów czy Przeróbki. To jest sprawa wszystkich gdańszczan.


Na sesji dostało się Radzie Dzielnicy Stogi. Prezydent Adamowicz spotkał się z mieszkańcami Stogów protestującymi przed siedzibą Rady Miasta. Mówił, że zostały im przekazane nieścisłe informacje, że plaża nie jest zagrożona. - Spotkałem się z Radą Dzielnicy i tłumaczyłem przez dwie godziny. Jest mi bardzo przykro, że panowie i panie radni dzielnicy nie za bardzo pozytywnie odpowiedzieli. Tracą historyczną szansę żeby działać na rzecz interesu Stogów. I mówię to publicznie ponosicie za to odpowiedzialność. Proponowałem żeby ten protest, to zaniepokojenie części mieszkańców Stogów wykorzystać dla sformułowania paktu dla Stogów. Czyli ten kto czerpie korzyści 100 procent z Portu Morskiego czyli rząd polski podzielił się jednym procencikiem, tymi rocznymi dochodami na rzecz mieszkańców, mieszkanek Stogów. Ale Rada Dzielnicy woli odpowiedź "Nie". Rozumiem ma lepszy pomysł, bardziej racjonalny - mówił poddenerwowany prezydent.


- Radni Dzielnicy faktycznie otrzymali coś co Pan Prezydent nazywa paktem - powiedziała Magdalena Wiszniewska, przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Stogi. - Pakt nie zawiera żadnych konkretów, żadnych propozycji, tylko i wyłącznie jakieś sugestie, że mamy zwracać się do rządu Polski o rekompensatę. Niby za co? My już utraciliśmy bardzo duże tereny na Stogach. Jeżeli rekompensata to za rzeczy przeszłe, a nie za coś mielibyśmy stracić. Chciałabym jasno powiedzieć, że nie jest zgodne z prawdą to co Pan Prezydent mówi, że plaża Stogi jest teraz bezpieczna. Na ten moment gdy Pan Prezydent Adamowicz jest prezydentem zakładamy jego dobrą wolę i być może nikt nie wniesie o zmianę Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Ale za kilka miesięcy gdy będzie procedowana zmiana do tego Studium, zmiana, która ma nas zabezpieczyć, nie wiadomo jaka będzie struktura polityczna Rady Miasta po wyborach. Nie wiadomo kto te decyzje będzie podejmował. Nie wiadomo czy ta zmiana nie zostanie uchylona przez jakiś organ władzy, czy zmiana Studium nie uzyska odpowiednich uzgodnień i nie będzie mogła zostać procedowana. Decyzja o wprowadzeniu zmiany uchyla furtkę w obie strony. Jak rozumiem Port może wnosić o zmianę w Studium. Na ten moment nie mamy więc żadnej gwarancji. To jest takie mydlenie oczu przez Pana Prezydenta i z przykrością to stwierdzam. Bardzo sobie cenimy wszystkie rzeczy, które się w tej kadencji wydarzyły i nie jesteśmy niewdzięczną dzielnicą. Jeśli Pan Prezydent robi coś nawet minimalnego dla dzielnicy to jasno o tym mówimy i dziękujemy. Na ten moment wszyscy radni, którzy zagłosowali za Studium wprowadzili zagrożenie na naszą wyspę. Nie mówię, że jutro wjadą nam kontenery, jutro wiedzie Port, ale my jesteśmy zagrożeni. Teraz musimy być czujni. Miasto powinno nas chronić, prezydent i radni powinni stać po naszej stronie, stronie mieszkańców. Ponad 12 tysięcy podpisów nie przekonało radnych, że czujemy niebezpieczeństwo, że przed naszymi domami pojawią się kontenery.

Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież