Energa "Pracodawcą z sercem" » Energa została wyróżniona tytułem „Pracodawca z sercem”. Certyfikaty przyznawane są firmom, które za... Działkowcy zainaugurowali sezon letni » Działkowcy z Rodzinnych Ogródków Działkowych "Owczarnia" spotkali się na corocznym "Dniu działkowca"... Trzy kolejne „Kormorany” zamawia MON. Będą budowane w Gdańsku » Za kilka tygodni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros” okręt typu „Kormoran ... W tygodniku „Sieci”: Dyplomatyczna bitwa o wycieczki z Izraela » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło podejmują kwestię wakacyjnych wycie... Mateusz Smolana: Polityka pamięci o opozycji wobec PRL i o „Solidarnoś... » Z Mateuszem Smolaną, historykiem, dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Solidarności, rozmawia Artur S. G... ECS: otwarte dla sufrażystek, dla inwalidów – zamknięte » Różne bywają oblicza solidarności. Europejskim Centrum Solidarności chce, aby organizacja mająca doś... Kamienie milowe to nie tylko „praworządność”, to krok ku federalnej Eu... » Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (w skrócie KPO) to w założeniu są miliardy euro, któr... Georgette Mosbacher w tygodniku „Sieci”: „Nie wierzcie w kłamstwa o Po... » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” była ambasador USA w Polsce apeluje do świata by słuchano głosu Po... Rosyjska machina wojenna działa a zyski rosną, gdy leje się krew » Rosyjska gospodarka miała nie wytrzymać sankcji Zachodu, w efekcie jej machina wojenna powinna była ... Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe? » Dżentelmeni o swoich pieniądzach nie rozmawiają, oni je mają. My jednak dociekamy co dzieje się z gr...
Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe?
czwartek, 16 czerwca 2022 17:56
Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe?
Dżentelmeni o swoich pieniądzach nie rozmawiają, oni je mają. My

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Zdunek Wybrzeże - Stelmet Falubaz LIVE 50:40 93:87
niedziela, 26 czerwca 2022 08:52
Zdunek Wybrzeże - Stelmet Falubaz LIVE 50:40 93:87
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Czyja Lechia ciąg dalszy: Szukanie partnera tu i tam
niedziela, 19 czerwca 2022 19:17
Czyja Lechia ciąg dalszy: Szukanie partnera tu i tam
Przed miesiącem pisaliśmy o zamiarach odsprzedania części

Galeria Sztuki Gdańskiej

Podróż do raju
poniedziałek, 20 czerwca 2022 15:35
Podróż do raju
Wydarzeniem mijającego tygodnia był wernisaż wystawy malarskiej

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
niedziela, 12 czerwca 2022 13:58
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
Blisko 200 zaangażowanych szkół i ponad 50 tysięcy ćwiczeń
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezolucji

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
piątek, 26 lutego 2021 15:05

W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego (TPK) Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku informuje, że wszelkie działania podejmowane przez leśników na terenach Nadleśnictw Gdańsk i Wejherowo nie przekraczają obowiązujących norm prawnych ustanowionych w zakresie prowadzenia gospodarki leśnej. W świetle tych norm jedynym dokumentem określającym zakres oraz intensywność prac leśnych są Plany Urządzania Lasu zatwierdzone przez ministra właściwego do spraw środowiska. Na etapie ustalania w/w planów odbywały się konsultacje społeczne, a same plany podlegały ocenie oddziaływania na środowisko. Dodatkowo prace leśne oceniane są w ramach dwóch niezależnych, międzynarodowych certyfikatów PEFC oraz FSC, weryfikowanych przez niezależnych ekspertów odpowiednio co 3 i 5 lat.


Oparta na w/w zasadach racjonalna i zrównoważona gospodarka leśna przynosi lasom TPK wymierne korzyści. W roku 1964 udział gatunków iglastych wynosił 74%, a obecnie zmniejszył się do poziomu 59%. Udział tak pożądanych gatunków liściastych, który w roku 1964 wynosił 26% wzrósł do poziomu 41 %. Zasobność tych lasów wynosząca w roku 1964 - 183 m3/ha wzrosła do ponad 358 m3/ha obecnie. Średni wiek tych lasów, który w roku 1964 wynosił 57 lat wzrósł do 90 lat. Zaniechanie wykonywania fachowych zabiegów pielęgnacyjnych w tych drzewostanach spowoduje zatrzymanie tego trendu, a w konsekwencji brak przygotowania lasów do nadchodzących zmian klimatycznych, co grozi ich stopniowym rozpadem, dodatkowo zagrażającym zdrowiu i życiu ich użytkownikom.


Biorąc pod uwagę powyższe, podejmowane ostatnio przez Miasta Gdańsk i Sopot rezolucje mogą być traktowane jako swego rodzaju zasłona medialna dla polityki realizowanej przez te Miasta w zakresie zmiany przeznaczenia gruntów leśnych w miastach na cele nieleśne (głównie pod zabudowę) i ich wylesienie. Skala tego problemu wynosi w Gdańsku 45 ha lasów - wycięto 23 ha, a w Sopocie 25 ha lasów - wycięto 6,5 ha.


W tym samym czasie tj. 10 lat, RDLP w Gdańsku posadziła las na gruntach o powierzchni 2 500 ha. Zrównoważona i racjonalna gospodarka leśna prowadzona przez Lasy Państwowe od 97 lat zapewnia pogodzenie funkcji turystycznych, rekreacyjnych, gospodarczych (drewno jako odnawialny surowiec ekologiczny wciąż ma ponad 30 tyś zastosowań) i przyrodniczych czego najlepszym przykładem są lasy Nadleśnictw Gdańsk i Wejherowo.


Podkreślamy, że obecny sposób wykorzystania gruntów leśnych umożliwia modernizację istniejącej sieci infrastrukturalnej (gazociągi, ciepłociągi, wodociągi, sieci kanalizacyjne, sieci internetowe i energetyczne), a także swobodny dostęp i korzystanie przez mieszkańców z lasu (spacery z psem na smyczy, imprezy plenerowe, biegowe, budowę nowych tras turystycznych, budowę i przebudowę obiektów retencyjnych). Forma ochrony rezerwatowej lasów TPK wyeliminuje takie możliwości. Dodatkowo zaistnieje problem tzw. otuliny wokół rezerwatów, która wprowadza szereg ograniczeń dla obiektywów już istniejących np. opera leśna, stadion lekkoatletyczny itd. W sytuacji ubytku lasów zarządzanych przez Miasta może stanowić to o braku sensownej alternatywy dla korzystania z ogólnodostępnych obszarów leśnych, jak dotychczas.


Odrębnym, ale jakże istotnym problemem jest finansowanie takich obszarów leśnych, które np. będąc w zarządzie Miasta Sopot (200 ha) kosztują podatników 500 000 zł rocznie. Bazując na takich stawkach rodzi się pytanie, kto utrzyma takie lasy na powierzchni 20 000 ha – 50 000 000 zł rocznie?


Reasumując należy stwierdzić, że przyjęte rezolucje opierają się na nieprawdziwych przesłankach, pozbawione są podstaw merytorycznych, a w rzeczywistości służą innym celom, zarówno politycznym jak i medialnym.


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież