Brządkowski wygrał proces i wybory » Trudno było sobie wyobrazić inny finał - Karnowski i Pobłocki muszą zapłacić po 2500 zł na cel społe... Dzień Ziemi w Przedszkolu nr 31 » Ekologia i dbanie o środowisko były głównymi tematami Dnia Ziemi zorganizowanego w Przedszkolu nr 31... Nowi włodarze w Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie, bez zmian Kartuzach i S... » W niedzielę odbyła się II tura wyborów samorządowych. W Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie wybrano nowe w... Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
sobota, 20 kwietnia 2024 20:28
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
W niedzielę o godz. 14.00 w Ostrowie rozpocznie się mecz 2. kolejki
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Lechia wykonała kolejny krok do powrotu do ekstraklasy
sobota, 20 kwietnia 2024 19:14
Lechia wykonała kolejny krok do powrotu do ekstraklasy
Kolejne trzy punkty i kolejny krok Lechii do ekstraklasy.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
sobota, 13 kwietnia 2024 18:02
Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
Tytuł ostatniej wystawy Michała Wójcika nie może zaskakiwać.

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Ciemności kryją ziemię
środa, 17 kwietnia 2024 14:01
Ciemności kryją ziemię
Od pierwszych chwil ciemność, a właściwie półmrok towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

„Solidarność” mówi „Nie” dla połączenia spółek Wojewódzkiego Centrum Onkologii z Copernicusem

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 20 lipca 2015 17:21

Związkowcy mają nadzieję, że dojdzie do rzeczowego dialogu o systemie ochrony zdrowia, a presja środowiska medycznego, w tym uznanych autorytetów w zakresie onkologii jak prof. Jacek Jassem, sprawi, iż pomysł fuzji obu placówek upadnie. Związkowcy przestrzegają przed negatywnymi następstwami łączenia obu spółek dla pacjentów w wyniku planu nie popartego merytoryczną argumentacją.



- W planach łączenia WCO i podmiotu leczniczego Copernicus zatraca się dobro pacjenta i środowiska medycznego. To co przebija w intencji projektodawców uchwały o łączeniu placówek to jest wyłącznie wzgląd ekonomiczny i krótkotrwała poprawa wyniku ekonomicznego.  Może to doprowadzić do destabilizacji w tak delikatnej sferze jak opieka onkologiczna w wojewódzkie pomorskim, które zajmuje pierwsze miejsce w smutnej statystyce zachorowalności na nowotwory złośliwe – mówi Krzysztof Dośla, przewodniczący Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”.


Sprzeciw NSZZ „Solidarność” wobec planów połączenia spółek Copernicus Podmiot Leczniczy oraz Wojewódzkiego Centrum Onkologii w Gdańsku jest tym bardziej uzasadniony, że jak nam powiedział Jerzy Barzowski, radny Sejmiku Województw Pomorskiego i członek komisji zdrowia, nie udostępniono radnym żadnych danych liczbowych i rachunku ekonomicznego a jedynie poprzestano w uzasadnieniu uchwały proponowanej przez Urząd Marszałkowski na ogólnikowych stwierdzeniach. Decyzji o łączeniu placówek nie opiniowała też wojewódzka konsultantka w dziedzinie onkologii dr Marzena Wełnicka-Jaśkiewicz.



Anna Mankiewicz z NSZZ „Solidarność” w Wojewódzkiego Centrum Onkologii przestrzegała przed komplikacjami wynikającymi m.in. z zakłócenia procesu leczenia, tworzenia konkurencji z UCK, które dotychczas współpracowało z WOC i perspektywie podzielenia kontraktu z NFZ. Jej zdaniem to presja środowiska medycznego może przyczynić się do zmiany planów zarządu województwa. To bowiem UMWP jest udziałowcem obu spółek.
Obawy dotyczą m.in. likwidacji laboratorium, redukcji personelu i obciążenia nowymi obowiązkami. W poniedziałek 20 lipca br. 22 lekarzy odeszło z WCO z obawy przed pozostawaniem w konflikcie interesów między UCK a nowo powoływanym podmiotem. Lekarze onkolodzy zatrudnieni w Centrum nie godzą się na połączenie centrum ze szpitalem Copernicus, gdyż są jednocześnie pracownikami szpitala Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. To będzie oznaczało, że czeka ich konflikt interesów w ramach nowopowołanej spółki. Po ich rezygnacji część pacjentów może stracić swoich lekarzy.  


Przypomnijmy, że 16 lipca br. Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” negatywnie zaopiniował projekt uchwały Sejmiku Wojewódzkiego w tej sprawie. Zdaniem związkowców z Sekcji Służby Zdrowia „S”, połączenie obu placówek pogorszy sytuację chorych na raka.
- W jednostkach już połączonych na podobnych zasadach zarówno w Gdyni jak i w Gdańsku w dużej mierze pogorszyły się warunki pracy i płacy pracownikom tam pracującym. Powstał ogólny nieład, negatywnie wpływający na sytuację pracowników, a w efekcie, zdaniem opiniującego, na realizację statutowych zadań połączonych Spółek – czytamy w opinii „Solidarności”.


Związkowcy wskazują także, że o planowanych zmianach nie zostali poinformowani konsultanci wojewódzcy w dziedzinie onkologii. Zdaniem przedstawicieli TKZ NSZZ „Solidarność” z WOC projekt połączenia z Copernicusem zawierają wiele błędnych założeń. Planowana jest np. budowa szpitalnego oddziału onkologicznego na Zaspie, gdy brak kontraktu z NFZ.  


Również suchej nitki na projekcie nie zostawia profesor Jacek Jassem z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, autorytet w dziedzinie onkologii, który w piątkowym wywiadzie dla „Dziennika Bałtyckiego” wskazał na zagrożenia jakie niesie dla pacjentów chorych na raka wprowadzenie w życie planów włączenia WCO do spółki Copernicus.


Przypomnijmy też, że w raporcie Najwyższej Izby Kontroli z kwietnia 2015 roku, znalazło się stwierdzenie, że cele, jakie założyła nowelizacja ustawy o działalności leczniczej z dnia 15 kwietnia 2011 roku nie zostały osiągnięte, sytuacja finansowa przekształcanych w spółki szpitali poprawiała się tylko okresowo.


Na Pomorzu rolę dużego szpitala onkologicznego dotychczas spełniały Uniwersyteckie Centrum Kliniczne, Gdyńskie Centrum Onkologii oraz Wojewódzkie Centrum Onkologii, które jest ważną przychodnią, szczególnie dla osób z odległych rejonów województwa. UCK nie rozwijało więc opieki ambulatoryjnej, bo od szeregu lat współpracowało z WCO.
- Tam kwalifikowaliśmy chorych do leczenia. Ten system działał dobrze, w tej chwili chce się go popsuć – powiedział na antenie Radia Gdańsk prof. Jassem i zwraca uwagę, że w uchwale zarządu województwa nie ma ani słowa o pacjentach.


Jeśli współpraca WCO ze szpitalem klinicznym UCK ustanie to pacjenci będą kierowani do ośrodka, który nie ma żadnej infrastruktury onkologicznej i nie ma specjalistów, bo jest ich   mało. Zbudowanie dobrze działającej onkologii liczy się na lata.  Po fuzji WCO będzie miało trudności z utrzymaniem się, m.in. nie posiada radioterapii. Dotychczas chorzy bez problemu   trafiali do UCK w ramach umowy konsorcyjnej.  


Zdaniem radnego Barzowskiego to system finansowania opieki zdrowotnej jest wadliwy, a szpitale za swoje specjalistyczne usługi nie mają płacone na bieżąco.  Z kolei braki w finansowaniu szpitali przerzucone zostały na samorządy. Jednak w woj. pomorskim samorząd nie jest w stanie sprzeciwić się tym praktykom.


W środę zbiera się komisja zdrowia pomorskiego Sejmiku w sprawie połączenia obu podmiotów.

ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież