300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy » Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów prezydent Gdańska A. Dulkiewicz i... Piotr Dzik: Wigilia od 1991 » 24 grudnia ubiegłego roku po raz 31. odbyła się wigilia dla ubogich. Na pytania związane z wydarzeni... Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze... Nie żyje były prezydent Gdańska Franciszek Jamroż » W środę przed południem w wieku 79 lat zmarł Franciszek Stefan Jamroż. W latach 90. ubiegłego stulec... „Wejście w historię”: Enigma » 25 stycznia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach... Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma » Niedawno z przestrzeni publicznej zniknęły tablice z nazwami niektórych części administracyjnych Gda... IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko » W sobotę (21 stycznia) odbył się IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko. W trudny...
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
czwartek, 02 lutego 2023 17:33
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
środa, 01 lutego 2023 20:54
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
Na ćwierćfinale zakończyli siatkarze Trefla udział w Pucharze
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Daniel Weber dla
czwartek, 02 lutego 2023 20:21
Daniel Weber dla
Z menadżerem Danielem Weberem, eks zawodnikiem Lechii, wychowankiem

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
niedziela, 22 stycznia 2023 12:04
„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
Ukazała się kolejna publikacja poświęcona Ignacemu Klukowskiemu
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Rewolucja w kontroli biletów?

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
niedziela, 19 lipca 2015 14:33

Zapytany na Facebooku przez jednego z gdańszczan, Jędrzeja Włodarczyka, o to czy jest możliwość unowocześnienia kontroli biletów, jak chociażby w Amsterdamie, gdzie przy wejściach zamontowane są bramki i skanery biletów, prezydent miasta, Paweł Adamowicz odpowiedział przychylnie. Adamowicz obiecał, że takie lub podobne rozwiązanie zostanie wdrożone w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego.Skąd pomysł na rewolucję? Albo chociaż częściową modernizację? Przede wszystkim z frustracji gdańskich pasażerów. Większość z nich porusza się komunikacją korzystając z karty miejskiej. Część z nich nie nosi przy sobie dowodu zakupu biletu okresowego i nie musi pamiętać do kiedy ma ważny bilet. Dodatkowo przecież automaty biletowe nie znajdują się na każdym przystanku, więc nie ma możliwości sprawdzenia daty w każdym miejscu.
Żeby uniknąć ewentualnego stresu podczas kontroli najpierw wypadałoby zastosować rozwiązanie, które stosuje Warszawa czy – żeby daleko nie szukać – Gdynia, czyli czytniki kart w każdym ze środków transportu. W Gdańsku także można sprawdzić ważność swojej karty, ale sięgając do kieszeni lub po laptopa. Jednak przecież nie wszyscy mają smartfony czy inne urządzenia, które pozwolą im mobilnie sprawdzić do kiedy ma się bilet. Czytniki są ogromnym ułatwieniem.


Wielkim fanem ułatwień jest Jędrzej Włodarczyk, przewodniczący zarządu dzielnicy Siedlce. Na Facebooku zapytał prezydenta Pawła Adamowicza co sądzi o wspomnianym wyżej rozwiązaniu z Amsterdamu. - W ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych chcemy w całym Gdańskim Obszarze Metropolitalnym właśnie takie rozwiązanie znaleźć, wdrożyć i sfinansować - odpowiedział prezydent. Należy też wspomnieć, że amsterdamska karta miejska działa również w Hadze czy Rotterdamie, czyli na zasadzie tego, nad czym wciąż się w Trójmieście pracuje, czyli jednym biletem dla wszystkich rodzajów transportu.


Sam ZIT jest jednak w kropce. Wszystko wynika z faktu, że trudno o porozumienie i wybranie najlepszej koncepcji unowocześniania systemu kontroli biletów. Wszystko jest wciąż na wstępnym etapie projektowania. Samorządowcy od lat próbują znaleźć złoty środek, który uprościłby system biletowy w metropolii oraz element kontroli opłat za przejazdy. Póki co jednak należy skupić się na wprowadzeniu w życie zintegrowanego biletu dla całej metropolii, a dopiero później systemu jego kontroli. Nie wszystko da się zrobić jednocześnie. Głównie ze względu na ograniczenia finansowe.

goch


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież