Zmiany w Muzeum Narodowym w Gdańsku » Przebywający na Wybrzeżu Jarosław Sellin, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas konf... 300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy » Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów prezydent Gdańska A. Dulkiewicz i... Piotr Dzik: Wigilia od 1991 » 24 grudnia ubiegłego roku po raz 31. odbyła się wigilia dla ubogich. Na pytania związane z wydarzeni... Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze... Nie żyje były prezydent Gdańska Franciszek Jamroż » W środę przed południem w wieku 79 lat zmarł Franciszek Stefan Jamroż. W latach 90. ubiegłego stulec... „Wejście w historię”: Enigma » 25 stycznia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach... Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma » Niedawno z przestrzeni publicznej zniknęły tablice z nazwami niektórych części administracyjnych Gda...
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
czwartek, 02 lutego 2023 17:33
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
środa, 01 lutego 2023 20:54
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
Na ćwierćfinale zakończyli siatkarze Trefla udział w Pucharze
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
sobota, 04 lutego 2023 20:52
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
To było jedno z najdłuższych spotkań w historii piłkarskiej

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
niedziela, 22 stycznia 2023 12:04
„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
Ukazała się kolejna publikacja poświęcona Ignacemu Klukowskiemu
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Sierpniowe kwiaty w rocznicę porozumień

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
środa, 31 sierpnia 2011 12:41Prezydent Bronisław Komorowski i marszałek Senatu Bogdan Borusewicz o godz. 11. złożyli kwiaty przy Pomniku Poległych Stoczniowców i Bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej. Towarzyszyli im sygnatariusz Porozumień sierpniowych Józef Przybylski i stoczniowiec Bogdan Felski, jeden z inicjatorów protestu z 1980 r. W tle za tą czwórką postępował obecny lider związku Piotr Duda oraz samorządowcy m.in. prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oraz ministrowie prezydenckiej kancelarii. Tuz przed ceremonią, a jeszcze przed przybyciem prezydenta grupka rozmawiał ze sobą przyjaźnie. Scenie składania kwiatów przyglądało się kilkanaście osób oraz tłum dziennikarzy i fotoreporterów. Zwracała uwagę też wzmocniona ochrona. Funkcjonariusze rozmieszczeni byli m.in. na dachach okolicznych domów. Obyło się bez ekscesów. Kilka osób wyraziło tylko swoją dezaprobatę wołając: „Nie sprzedawajcie Polski” i „Stoczni za tą bramą już nie ma.” 


Pierwszy przywódca Solidarności Lech Wałęsa pod Pomnikiem w Gdańsku złożył kwiaty rano. Towarzyszyli mu jedynie prezes Instytutu Lecha Wałęsy Piotr Gulczyński i osobista lekarz i przyjaciółka rodziny Joanna Muszkowska-Penson.


- To nie jest to, o co ja walczyłem. To było tak wielkie zwycięstwo, a efekty nie są na miarę tego zwycięstwa. I z tego jestem niezadowolony. I sam też ponoszę odpowiedzialność, bo parę rzeczy mogłem zrobić inaczej. Popatrzcie chociażby na tę stocznię ona przecież umiera. Trzeba by porządkować ten kraj. Trochę za dużo bałaganu w różnych dziedzinach. A zacząć od tego, żeby zwinąć sztandary Solidarności. Niech ten związek idzie swoim torem. Po co ma mieć obciążenia Wałęsy, Krzaklewskiego i innych  - powiedział Wałęsa dziennikarzom pytany, dlaczego tak jak w ubiegłych latach składa sam kwiaty pod pomnikiem z okazji rocznicy Sierpnia 80. Również rano kwiaty składali stoczniowcy z KZ NSZZ „S” Stoczni Gdańskiej.O godz. 17. rozpocznie się rocznicowa msza święta w bazylice p.w. św. Brygidy. Odprawi ją metropolita gdański ks. abp Sławoj Leszek Głódź. Po mszy jej uczestnicy przejdą pod Pomnik Poległych Stoczniowców, gdzie zaplanowany jest rocznicowy wiec. W historycznej sali BHP Stoczni Gdańskiej otwarta będzie też zorganizowana przez IPN wystawa poświęcona 30. rocznicy I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność".
Podpisanie Porozumień sierpniowych zapoczątkowało tworzenie pierwszej niezależnej od władz organizacji pracowniczej  tzw. bloku wschodnim  Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność". 30 sierpnia podpisano porozumienie kończące strajk w Szczecinie, 31 sierpnia w Gdańsku, a 3 września – w Jastrzębiu Zdroju. Kończyły one strajki jakie wybuchły gdy 1 lipca 1980 władze ogłosiły podwyżkę cen żywności. Robotnicze protesty zaczęły się w Lublinie. 14 sierpnia fala strajków dotarła na Wybrzeże i oblała cały kraj wraz z kopalniami na Śląsku.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież