Ulica Dworcowa we wspomnieniach Orunian » Ponad 20 Orunian wzięło udział w spotkaniu sąsiedzkim "Wokół ulicy Dworcowej" w GAK Stacja Orunia. P... Zachować się... » Miała niespełna osiemnaście, kiedy zginęła z rąk ubeckich katów. Skazana niesłusznym wyrokiem na śmi... Wojciech Książek: Traktujmy się poważnie, panie ministrze! » Rozmowa z Wojciechem Książkiem, przewodniczącym Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „... Zrozumienie i kompromis receptą na długie pożycie małżeńskie » 3 października w Dworze Artusa 25 małżeństw otrzymało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przyz... Debata "Więcej niż sport - dziedzictwo Gedanii Gdańsk w stulecie dział... » W Studiu Koncertowym Radia Gdańsk im. Janusza Hajduna w Gdańsku przy al. Grunwaldzkiej odbyła się de... W tygodniku „Sieci”: Radosław Sikorski. Kim jest? Komu naprawdę służy? » Najnowszy numer tygodnika „Sieci” stawia pytania o skandaliczne zachowanie Radosława Sikorskiego po ... Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami....
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Gedania z Zyską... w bramce
piątek, 30 września 2022 19:35
Gedania z Zyską... w bramce
Dwutygodniowa przerwa na mecze naszej reprezentacji w Lidze Narodów
Wojciech Łazarek: Życie to futbol
środa, 05 października 2022 16:09
Wojciech Łazarek: Życie to futbol
Wojciech Łazarek obchodził 85 rok życia pośród swoich

Galeria Sztuki Gdańskiej

Perłopławy Danuty Joppek
wtorek, 27 września 2022 10:21
Perłopławy Danuty Joppek
Zbliżają się dwie wystawy malarki pozostającej dla mnie nadal
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
niedziela, 02 października 2022 22:19
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 27 września w Parku im. Jana

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Sierpniowe kwiaty w rocznicę porozumień

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
środa, 31 sierpnia 2011 12:41Prezydent Bronisław Komorowski i marszałek Senatu Bogdan Borusewicz o godz. 11. złożyli kwiaty przy Pomniku Poległych Stoczniowców i Bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej. Towarzyszyli im sygnatariusz Porozumień sierpniowych Józef Przybylski i stoczniowiec Bogdan Felski, jeden z inicjatorów protestu z 1980 r. W tle za tą czwórką postępował obecny lider związku Piotr Duda oraz samorządowcy m.in. prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oraz ministrowie prezydenckiej kancelarii. Tuz przed ceremonią, a jeszcze przed przybyciem prezydenta grupka rozmawiał ze sobą przyjaźnie. Scenie składania kwiatów przyglądało się kilkanaście osób oraz tłum dziennikarzy i fotoreporterów. Zwracała uwagę też wzmocniona ochrona. Funkcjonariusze rozmieszczeni byli m.in. na dachach okolicznych domów. Obyło się bez ekscesów. Kilka osób wyraziło tylko swoją dezaprobatę wołając: „Nie sprzedawajcie Polski” i „Stoczni za tą bramą już nie ma.” 


Pierwszy przywódca Solidarności Lech Wałęsa pod Pomnikiem w Gdańsku złożył kwiaty rano. Towarzyszyli mu jedynie prezes Instytutu Lecha Wałęsy Piotr Gulczyński i osobista lekarz i przyjaciółka rodziny Joanna Muszkowska-Penson.


- To nie jest to, o co ja walczyłem. To było tak wielkie zwycięstwo, a efekty nie są na miarę tego zwycięstwa. I z tego jestem niezadowolony. I sam też ponoszę odpowiedzialność, bo parę rzeczy mogłem zrobić inaczej. Popatrzcie chociażby na tę stocznię ona przecież umiera. Trzeba by porządkować ten kraj. Trochę za dużo bałaganu w różnych dziedzinach. A zacząć od tego, żeby zwinąć sztandary Solidarności. Niech ten związek idzie swoim torem. Po co ma mieć obciążenia Wałęsy, Krzaklewskiego i innych  - powiedział Wałęsa dziennikarzom pytany, dlaczego tak jak w ubiegłych latach składa sam kwiaty pod pomnikiem z okazji rocznicy Sierpnia 80. Również rano kwiaty składali stoczniowcy z KZ NSZZ „S” Stoczni Gdańskiej.O godz. 17. rozpocznie się rocznicowa msza święta w bazylice p.w. św. Brygidy. Odprawi ją metropolita gdański ks. abp Sławoj Leszek Głódź. Po mszy jej uczestnicy przejdą pod Pomnik Poległych Stoczniowców, gdzie zaplanowany jest rocznicowy wiec. W historycznej sali BHP Stoczni Gdańskiej otwarta będzie też zorganizowana przez IPN wystawa poświęcona 30. rocznicy I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność".
Podpisanie Porozumień sierpniowych zapoczątkowało tworzenie pierwszej niezależnej od władz organizacji pracowniczej  tzw. bloku wschodnim  Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność". 30 sierpnia podpisano porozumienie kończące strajk w Szczecinie, 31 sierpnia w Gdańsku, a 3 września – w Jastrzębiu Zdroju. Kończyły one strajki jakie wybuchły gdy 1 lipca 1980 władze ogłosiły podwyżkę cen żywności. Robotnicze protesty zaczęły się w Lublinie. 14 sierpnia fala strajków dotarła na Wybrzeże i oblała cały kraj wraz z kopalniami na Śląsku.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież