Grzegorz Górski: Jesteśmy w "oku cyklonu" » Czy jako naród jesteśmy świadomi nadciągających zagrożeń; o naiwności w patrzeniu na swoją przyszłoś... Anna Gembicka i Tomasz Obszański w Telewizji Republika » W piątek o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będą Anna Gembicka, była minister rol... Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych » Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech instancji, wniosków do Sądu Najwyżs... Zmiana koloru togi J. Karnowskiego? Bezprawne polecenia w Sopocie... » Poseł Jacek Karnowski, b. prezydent Sopotu, prowadzi przesłuchania w komisji śledczej ds. wyborów ko... 3-milionowy zwiedzający w Muzeum II Wojny Światowej » Wejście rodziny Wawrzyńczaków z Kalisza kilka minut po godz. 13:00 21 lutego na wystawę główną oznac... Katarzyna Sójka w Telewizji Republika » 21 lutego o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie posłanka Katarzyna Sójka, Pr... Jarosław Olechowski dołączył do Telewizji Republika » 19 lutego do zespołu Telewizji Republika dołączył Jarosław Olechowski, były szef Telewizyjnej Agencj... Immersyjna edukacja z IPN » W siedzibie gdańskiego oddziału IPN zaprezentowano nowy program edukacyjny z wykorzystaniem nowej te... Tomasz Rakowski: Mój program chcę napisać razem z mieszkańcami Gdańska » W klubie Akwen w siedzibie NSZZ Solidarność 18 lutego szef pomorskiego Prawa i Sprawiedliwości - Pio... W tygodniku „Sieci”: Plan PiS: Odbić Unię i pomóc Trumpowi » W tygodniku „Sieci” wywiad z Dominikiem Tarczyńskim, eurodeputowanym i nowym szefem delegacji polski...
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
czwartek, 22 lutego 2024 17:29
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech
Projekt wypunktował Trefla
niedziela, 18 lutego 2024 18:58
Projekt wypunktował Trefla
W spotkaniu drużyn z czołówki Projekt Warszawa pokonał na swoim
Bomba w górę...
piątek, 16 lutego 2024 14:59
Bomba w górę...
Przed tygodniem wystartowała Ekstraklasa SA i już zanotowano
Lechia zaczęła wiosnę od mocnego uderzenia
niedziela, 18 lutego 2024 08:33
Lechia zaczęła wiosnę od mocnego uderzenia
Bardzo udanie rozpoczęli rundę wiosenną piłkarze Lechii. Na

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego
niedziela, 11 lutego 2024 22:02
Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego
Znany pod pseudonimem „Mieto” prof. Mieczysław Olszewski był

Sport w szkole

Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
czwartek, 15 lutego 2024 09:28
Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza na XVII

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Senator PO zagubił 4,5 mln zł - Tajemnice korekty bada CBA

Ocena użytkowników: / 21
SłabyŚwietny 
czwartek, 26 września 2019 10:19

altSenator Kazimierz Kleina, działacz PO, ogłosił po publikacji "Gazety Gdańskiej" oświadczenie, w którym wskazuje na polityczne podteksty działań wymierzonych w jego działalność publiczną. Precyzuje również, że korektę oświadczenie przyjął i opublikował marszałek Stanisław Karczewski, a nie Bogdan Borusewicz. Ponadto dodaje, że miał kłopoty z rozliczaniem amortyzacji, nie miał też pojęcia o opłatach klimatycznych, które płacą turyści.


Wyjaśniamy.


K. Kleina złożył istotną korektę oświadczenia majątkowego za lata 2010-2015 z datą nagłówkową 11 listopada 2015. To ostatni dzień na urzędzie marszałka Bogdana Borusewicza. Na dokumencie opublikowanym na stronach senatu nie ma zgodnie z instrukcją kancelaryjną pieczęci biura senatu potwierdzającego datę jej wpływu i podpisanego przez urzędnika kancelarii. Jest tylko, co różni zasadniczo tę akurat korektę od składanych wcześniej, pieczątka marszałka Senatu z datą 30 listopada 2015. Marszałek Karczewski poświadcza, że przyjął tego dnia dokument do wiadomości i kieruje korektę do publikacji w formie elektronicznej. Nie mógł jej przyjąć 11 listopada, w dacie wystawienia, bo jeszcze nie został powołany na urząd marszałka, był wciąż zastępcą B. Borusewicza.


Kazimierz Kleina okoliczności cyrkulacji swojej korekty powinien więc wyjaśnić precyzyjnie, bo swoim oświadczeniem pogłębia tylko przeświadczenie, że mogło dojść do zgoła niestandardowego obiegu dokumentu o takim znaczeniu, że trzeba było go datować na 11 listopada, gdy marszałek Borusewicz celebrował Święto Niepodległości.


Z porównania feralnej korekty z wcześniejszymi oświadczeniami rocznymi wynikają wnioski dla senatora Kleiny niezbyt krzepiące. Według stanu na 31 grudnia 2011 miał dysponować gotówką w kwocie 1,08 mln zł, 11 listopada 2015 oświadczył w korekcie, że gotówki było 1,89 mln zł. Rok później wpisał 1,14 mln zł, a 11 listopada 2015 było to już 2,08 mln zł. Na koniec grudnia 2013 senator ujawnił 1,33 mln zł - 11 listopada 2015 zreflektował się, że to było jednak 2,25 mln zł. Rok 2014 senator zamknął wynikiem 180 tys. zł, a 11 listopada 2015 doliczył sił 1,13 mln zł. Na koniec kadencji, 17 sierpnia 2015, zasoby gotówkowe zadeklarowane przez senatora Kleinę wynosiły 345 tys. zł - 3 miesiące później, feralnego 11 listopada według korekty było już tych złotówek 1,33 mln zł. Co intrygujące, dzień później, w oświadczeniu złożonym na początek II kadencji - zgodnie tym razem z instrukcją kancelaryjną przez biuro senatu co potwierdzają pieczęć i podpis urzędnika - senator Kleina miał już 1,43 mln złotych. Rok 2015 zamknął z gotówką w kwocie 1,46 mln złotych. Niezła ekonomika, skoro w całym roku 2015 "Damroka" miała 553 tys. przychodów i 1929 złotych dochodu.


W SUMIE tylko w ciągu 5 lat rządów Tuska i Kopacz senator Kleina, absolwent ekonomii, wykładowca biznesu w kuźni liberalnych kadr, Instytucie Badań nad Gospodarką Rynkową, kropnął się na 4,5 miliona złotych.


Dziwić się można, że senator się dziwi, że CBA i prokuratura stołeczna podjęły dochodzenie w sprawie wiarygodności jego oświadczeń majątkowych, a pewnie też wyświetlenia zagadkowego trybu składania ważnej korekty już po przegranych przez PO wyborach parlamentarnych.


Wart 1,38 mln złotych Ośrodek "Damroka" senator Kleina i jego żona wykupili z zasobów banku w 2014 roku. Ma 60 miejsc i jest całoroczny. Pobyty można rezerwować bezpośrednio, albo przez wyszukiwarkę, np. booking.com. Rezerwując teraz 7 dniowy pobyt rekreacyjny dla dwóch osób trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 1043 złotych, w tym 941 zł dla właścicieli "Damroki", 75 zł VAT i 26,6 zł podatek miejski czyli opłata klimatyczna.


Wnoszą ją turyści przybywający do pensjonatu na urlop czy szkolenie, jest ona odrębnie w cenie pobytu opisywana, a prowadzący usługi turystyczne są jej inkasentami w imieniu gminy, która za fatygę wypłaca prowizję ok. 10 proc. Błędnie więc senator Kleina przyjmuje, że nie są to należności, do których uiszczania byłby zobowiązany. Pozostając z żoną we wspólnocie majątkowej ciężar tego obowiązku musi także unieść.


Tym bardziej jeśli swoim głosem stanowi się prawo. Z tego co senator Kleina uchwalił wynika, że nie stosuje się zwolnień z opłaty klimatycznej dla działalności szkoleniowo-wypoczynkowej.


Rzecz jest więc nie w politycznych doświadczeniach senatora, lecz w umiejętności obchodzenia się z prawem, które ustanawia się dla ogółu.
Na pytanie "Gazety Gdańskiej" o wysokość wpłat do budżetu Łeby z tytułu opłaty klimatycznej senator nie udzielił odpowiedzi. Z szacunkowych przymiarek, na podstawie kalkulacji podawanej na portalu turystycznym, wynika, że mogą to być kwoty rzędu 15-17 tys. zł rocznie. Aż się nie chce wierzyć, żeby polityk znany ze społecznej aktywności nie był sumienny wobec gminy, której był burmistrzem.

(GG, sts)

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież