300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy » Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów prezydent Gdańska A. Dulkiewicz i... Piotr Dzik: Wigilia od 1991 » 24 grudnia ubiegłego roku po raz 31. odbyła się wigilia dla ubogich. Na pytania związane z wydarzeni... Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze... Nie żyje były prezydent Gdańska Franciszek Jamroż » W środę przed południem w wieku 79 lat zmarł Franciszek Stefan Jamroż. W latach 90. ubiegłego stulec... „Wejście w historię”: Enigma » 25 stycznia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach... Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma » Niedawno z przestrzeni publicznej zniknęły tablice z nazwami niektórych części administracyjnych Gda... IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko » W sobotę (21 stycznia) odbył się IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko. W trudny...
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
czwartek, 02 lutego 2023 17:33
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
środa, 01 lutego 2023 20:54
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
Na ćwierćfinale zakończyli siatkarze Trefla udział w Pucharze
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Daniel Weber dla
czwartek, 02 lutego 2023 20:21
Daniel Weber dla
Z menadżerem Danielem Weberem, eks zawodnikiem Lechii, wychowankiem

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
niedziela, 22 stycznia 2023 12:04
„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
Ukazała się kolejna publikacja poświęcona Ignacemu Klukowskiemu
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Sala im. Lecha Kaczyńskiego w urzędzie wojewódzkim

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
piątek, 08 kwietnia 2016 18:19

Sala konferencyjna Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego nosi od piątku 8 kwietnia br. imię Lecha Kaczyńskiego.  Odsłonięta też została tablica przypominająca o tragedii lotu Tu-154M z 10 kwietnia 2010 roku. To pierwszy materialny znak pamięci o tragicznie zmarłym prezydencie RP w przestrzeni publicznej w Gdańsku.Uroczystość w wyremontowanej właśnie auli, odbyła się w przeddzień szóstej rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem, w której zginął prezydent Lech Kaczyński.
- Ta sala nosząca imię prezydenta Kaczyńskiego to jest symbol - mówił arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, który poświęcił Salę im. Lecha Kaczyńskiego.
Metropolita gdański podarował do Urzędu Wojewódzkiego portret byłego prezydenta.


Pomysłodawcą nadania imienia prezydenta był wojewoda pomorski Dariusz Drelich.
- Prezydent Lech Kaczyński był zwierzchnikiem sił zbrojnych i był urzędnikiem. On dał nam przykład, jak każdy z nas ma godnie sprawować swój urząd – stwierdził wojewoda Drelich.


Tablicę poświęconą tragedii z 10 kwietnia 2010 i Lechowi Kaczyńskiemu, odsłoniły jego współpracownice, czyli była minister spraw zagranicznych, posłanka do Parlamentu Europejskiego Anna Fotyga oraz była europoseł Hanna Foltyn-Kubicka, przyjaciółka rodziny Kaczyńskich. Przybyli parlamentarzyści oraz inni współpracownicy byłego prezydenta m.in. Zofia Kruszyńska-Gust.


Tablica ta przypomina m.in. rolę Kaczyńskiego w podpisaniu w budynku  urzędu wojewódzkiego porozumienia między strajkującymi a komisją rządową w listopadzie 1980 r.


Podczas uroczystości  Andrzej Gwiazda, współzałożyciel Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, przypomniał działalność przyszłego prezydenta w opozycji wobec PRL i to, że Lech Kaczyński był jednym z nielicznych, bo dwóch naukowców, a jedynym z Uniwersytetu Gdańskiego, który zaangażował się w działalność wolnych związków zawodowych już w 1978 r.   
Wykładał dla niewielkich grup robotników m.in. prawo pracy.  


Z kolei Mirosław Golon dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku przypomniał, że Lech Kaczyński był twórcą polskiej polityki historycznej i przywrócił do zbiorowej pamięci rotmistrza Witolda Pileckiego, gen. Augusta Fieldorfa „Nila” i innych bohaterów.


Zabrakło na uroczystości gdańskich i pomorskich włodarzy z rodowodem w Platformie Obywatelskiej. Czyżby nie potrafili się wznieść ponad podziały, o przezwyciężaniu których sami tak chętnie mówili.  
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież