Nie żyje Krzysztof Dowgiałło, wybitny opozycjonista PRL, autor słynnej... » Zmarł Krzysztof Dowgiałło – architekt, działacz opozycji w czasach PRL, współtwórca „Solidarności” i... Beton twardy... » Informowaliśmy o pikiecie zbuntowanych Rad Dzielnic Gdańska przed Żakiem, siedzibą RMG. Wydarzenie z... Kruszenie betonu » W czwartek, 18 czerwca, pod siedzibą Rady Miasta Gdańska (dawnego Żaku) odbędzie się pikieta zbuntow... Antymigracja w Gdańsk » W ostatni piątek w centrum Gdańska organizacje narodowe zorganizowały Marsz Antyemigracyjny.Gdański ... Janusz Szewczak o "Kulturze nienawiści" - na polskim trzęsawisku » "Kultura nienawiści czyli Polska nienawiścią podzielona" to kolejny ważny głos dr. Janusza Szewczaka... Miliony euro z Gdańska dla Lipska - GPEC płaci szczodrze » Blisko 90 mln złotych netto zarobił lipski GPEC w Gdańsku w ub. roku, to 26 proc. więcej niż w 2024.... Radni Gdańska: interpelacja o usunięcie flag i symboli państwa ukraińs... » Po tym, jak 27 maja br. Wołodymyr Zełenski nadał Samodzielnemu Centrum Operacji Specjalnych “Północ”... P. Czarnek w sali BHP » Przemysław Czarnek, kandydat Prawa i Sprawiedliwości na stanowisko premiera polskiego rządu po wybor... Manifestacja "S" w Warszawie. K. Dośla: Zielony Ład to trucizna » Ponad 200 tysięcy osób wzięło udział w dzisiejszej manifestacji "Solidarności" w Warszawie "Razem dl... Sumienie infułata » Po wielu latach starań środowisk patriotycznych udało się wreszcie w sposób należny uhonorować jedne...
Reklama
Miliony euro z Gdańska dla Lipska - GPEC płaci szczodrze
niedziela, 07 czerwca 2026 16:24
Miliony euro z Gdańska dla Lipska - GPEC płaci szczodrze
Blisko 90 mln złotych netto zarobił lipski GPEC w Gdańsku w ub.
Krajobraz po bitwie... Co w Lechii...
środa, 03 czerwca 2026 14:04
Krajobraz po bitwie... Co w Lechii...
Nie minęło jeszcze dwa tygodnie po sensacyjnej degradacji Lechii
Tablica Łazarka
środa, 31 grudnia 2025 19:00
Tablica Łazarka
Wojciech Łazarek był piłkarzem, a później bardzo znanym trenerem

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Racjonalny” romantyk i mistyk epoki danych
sobota, 18 października 2025 18:54
„Racjonalny” romantyk i mistyk epoki danych
Dzięki współpracy Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Żeglarz
piątek, 02 maja 2025 08:00
Żeglarz
Kapitan Nut odważny, romantyczny, bez skazy, poświęcił swoje
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Bohaterski, niemiecki ksiądz upamiętniony w Żarnowcu
czwartek, 18 września 2025 17:09
Bohaterski, niemiecki ksiądz upamiętniony w Żarnowcu
Kompleks klasztorno-kościelny w Żarnowcu to perła północnych
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Zbigniew Sowa: Uruchomić program "WISŁA"

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 11 kwietnia 2016 09:08

W przeszłości miałem zaszczyt kierować niewielką ale jakże piękną nadmorską gminą, Gminą Sztutowo. Wtedy, z całą odpowiedzialnością mogę powiedzieć, zdobyłem ostrogi pracy samorządowej i współdziałania przy podejmowaniu i realizacji inwestycji wspólnych. Mówię o tym, bowiem obecna sytuacja społeczno-gospodarcza kraju wymaga jak nigdy przedtem szerokiej integracji różnych środowisk dla podejmowania wspólnych inwestycji. Inwestycji, które kreują miejsca pracy i stwarzają poczucie szeroko rozumianego bezpieczeństwa.


Uważam, że lewicowi samorządowcy, którzy w swoim postępowaniu i działaniu kierując się takimi wartościami jak: Wrażliwość i Wiarygodność, Kompetencje i Odpowiedzialność, Budową poczucia bezpieczeństwa i jedności, powinni przyjąć jako swoje CREDO z parafrazowane hasło Billa Clintona – Najważniejszy Człowiek – głupcze.
Stąd też zwracam się więc do Państwa z prośbą, z Apelem o podjęcie inwestycji wspólnych w przedmiocie gospodarki godnej.


Jak zapewne Państwo wie, bądź słyszało o PROGRAMIE WISŁA, przygotowanym jeszcze w latach 70-tych ub. wieku, w okresie DEKADY GIERKA.
Reaktywacja tego Programu, oczywiście zaktualizowanego i uwzględniającego rzekę Odrę, stanie się kołem zamachowym polskiej gospodarki.
Nie muszę nikogo przekonywać, że bez wody i jak bez tlenu nie ma życia.


Proszę pamiętać, że globalne - roczne zasoby wody w Polsce, szacuje się na ok. 195 km3 i niestety, co roku się pomniejszają i bezproduktywnie przepływając przez cały kraj, wpadają do morza.


alt

Zbigniew Sowa z Karoliną Pawliczak


Naszym obowiązkiem jest podjęcie realizacji Programu „Wisła”, bowiem korzyści odniesie cały naród.
Jakie to korzyści? Oto m.in. one:
- poprawa ilościowa i jakościowa zaopatrzenia w wodę społeczeństwa i gospodarki; - przyrostem produkcji rolnej roślinnej i zwierzęcej: - przyrostem wartości produkcji przemysłu rolno-spożywczego; - wzrostem hodowli ryb słodkowodnych; - pełniejszym zaspokojeniem potrzeb transportowych gospodarki na najbardziej obciążonych kierunkach południe-północ; - zwiększeniem produkcji energii elektrycznej, wyższym stopniem bezpieczeństwa krajowego systemu elektroenergetycznego - zwiększenie produkcji czystej energii elektrycznej (hydroelektrownie), ożywienie i rozwój transportu wodnego: 9 – 11 stopni wodnych dających 1500 MW mocy czystej energii;

- zmniejszeniem co najmniej o 50% średnich rocznych strat powodziowych na obszarze objętym Programem „Wisła”;

- nowymi korzystnymi możliwościami dla rozwoju miast, wsi i przemysłu. - Realizacja programu WISŁA, zaktywizuje lokalne społeczności w obszarze zlewni rzeki Wisła, tym samym wyeliminuje możliwe antagonizmy pomiędzy środowiskami. Gwarantuje zrównoważony rozwój województw nadwiślańskich;

- skróceniem połączeń komunikacyjnych pomiędzy miejscowościami po obu stronach Wisły.


Jak już wspomniałem, stanie się kołem zamachowym polskiej gospodarki, tworząc setki tysięcy miejsc pracy na czas budowy i w okresie eksploatacji, To ożywienie miejscowości wzdłuż zlewni rzeki Wisła. To zahamowanie emigracji zarobkowej młodych Polek i Polaków. To szansa na innowacyjność i rozwój intelektualny społeczeństwa. I wreszcie, to zrównoważony rozwój województw i miejscowości położonych w obszarze zlewni rzeki Wisła.


Powstaje jednak zasadnicze pytanie. Skąd na to środki?


Odpowiedź jest w miarę prosta. Po prostu trzeba chcieć je znaleźć bo, moim zdaniem, one naprawdę są.
Na początek:
1. zamiast pożyczki 100 mln Euro obiecane przez poprzedniego Prezydenta a obecnie 4 miliardy zł. przez Prezydenta Dudę dla Ukrainy przeznaczyć na rozpoczęcie realizacji Programu,
2. Środki poszczególnych Resortów,
3. Środki województw nadwiślańskich,
4. Środki jednostek gospodarczych, które z inwestycji będą osiągały zyski, np. energetyka, transportowe, sport i turystyka oraz firmy ubezpieczeniowe od powodzi i suszy,
5. Środki Unii Europejskiej.
6. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przedstawiło w marcu podstawowe założenia rozpisanego na 15 lat i ok.60 mld zł. Program Śródlądowych Dróg Wodnych.
7. Rok 2017 będzie rokiem Wisły, bowiem jest to 550 rocznica pierwszego flisu wiślanego , a rok 1467 był pierwszym rokiem wolnej żeglugi na Wiśle i rozpoczął ponad 300 letni złoty okres żeglugi wiślanej.
8. Czesi i Holendrzy zainteresowani są rozwojem żeglugi śródlądowej na Odrze, o czym świadczą rozmowy Podsekretarza Stanu MGMi ŻŚ z Szefem Działu Politycznego Ambasady Królestwa Niderlandów (luty br.)


Moim zdaniem, jest to już dostatecznie wystarczające, by poważnie pochylić się nad PROGRAMEM WISŁA.


Dodam jeszcze, że wg Urzędu Regulacji Energetyki, w Polsce jest 765 elektrowni wodnych o zainstalowanej mocy ok. 958 MW. Średnio produkują one 2,5 mln MWh z wody, co stanowi od 1,5% polskiego zapotrzebowania na energię elektryczną. Nasz potencjał istniejący na energię z wody wynosi tymczasem 12 mln MWh, czyli wykorzystujemy go w zaledwie 20%.

Zbigniew Sowa


Inne artykuły związane z:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież