W przeszłości miałem zaszczyt kierować niewielką ale jakże piękną nadmorską gminą, Gminą Sztutowo. Wtedy, z całą odpowiedzialnością mogę powiedzieć, zdobyłem ostrogi pracy samorządowej i współdziałania przy podejmowaniu i realizacji inwestycji wspólnych. Mówię o tym, bowiem obecna sytuacja społeczno-gospodarcza kraju wymaga jak nigdy przedtem szerokiej integracji różnych środowisk dla podejmowania wspólnych inwestycji. Inwestycji, które kreują miejsca pracy i stwarzają poczucie szeroko rozumianego bezpieczeństwa.
Uważam, że lewicowi samorządowcy, którzy w swoim postępowaniu i działaniu kierując się takimi wartościami jak: Wrażliwość i Wiarygodność, Kompetencje i Odpowiedzialność, Budową poczucia bezpieczeństwa i jedności, powinni przyjąć jako swoje CREDO z parafrazowane hasło Billa Clintona – Najważniejszy Człowiek – głupcze.
Stąd też zwracam się więc do Państwa z prośbą, z Apelem o podjęcie inwestycji wspólnych w przedmiocie gospodarki godnej.
Jak zapewne Państwo wie, bądź słyszało o PROGRAMIE WISŁA, przygotowanym jeszcze w latach 70-tych ub. wieku, w okresie DEKADY GIERKA.
Reaktywacja tego Programu, oczywiście zaktualizowanego i uwzględniającego rzekę Odrę, stanie się kołem zamachowym polskiej gospodarki.
Nie muszę nikogo przekonywać, że bez wody i jak bez tlenu nie ma życia.
Proszę pamiętać, że globalne - roczne zasoby wody w Polsce, szacuje się na ok. 195 km3 i niestety, co roku się pomniejszają i bezproduktywnie przepływając przez cały kraj, wpadają do morza.
Zbigniew Sowa z Karoliną Pawliczak
Naszym obowiązkiem jest podjęcie realizacji Programu „Wisła”, bowiem korzyści odniesie cały naród.
Jakie to korzyści? Oto m.in. one:
- poprawa ilościowa i jakościowa zaopatrzenia w wodę społeczeństwa i gospodarki; - przyrostem produkcji rolnej roślinnej i zwierzęcej: - przyrostem wartości produkcji przemysłu rolno-spożywczego; - wzrostem hodowli ryb słodkowodnych; - pełniejszym zaspokojeniem potrzeb transportowych gospodarki na najbardziej obciążonych kierunkach południe-północ; - zwiększeniem produkcji energii elektrycznej, wyższym stopniem bezpieczeństwa krajowego systemu elektroenergetycznego - zwiększenie produkcji czystej energii elektrycznej (hydroelektrownie), ożywienie i rozwój transportu wodnego: 9 – 11 stopni wodnych dających 1500 MW mocy czystej energii;
- zmniejszeniem co najmniej o 50% średnich rocznych strat powodziowych na obszarze objętym Programem „Wisła”;
- nowymi korzystnymi możliwościami dla rozwoju miast, wsi i przemysłu. - Realizacja programu WISŁA, zaktywizuje lokalne społeczności w obszarze zlewni rzeki Wisła, tym samym wyeliminuje możliwe antagonizmy pomiędzy środowiskami. Gwarantuje zrównoważony rozwój województw nadwiślańskich;
- skróceniem połączeń komunikacyjnych pomiędzy miejscowościami po obu stronach Wisły.
Jak już wspomniałem, stanie się kołem zamachowym polskiej gospodarki, tworząc setki tysięcy miejsc pracy na czas budowy i w okresie eksploatacji, To ożywienie miejscowości wzdłuż zlewni rzeki Wisła. To zahamowanie emigracji zarobkowej młodych Polek i Polaków. To szansa na innowacyjność i rozwój intelektualny społeczeństwa. I wreszcie, to zrównoważony rozwój województw i miejscowości położonych w obszarze zlewni rzeki Wisła.
Powstaje jednak zasadnicze pytanie. Skąd na to środki?
Odpowiedź jest w miarę prosta. Po prostu trzeba chcieć je znaleźć bo, moim zdaniem, one naprawdę są.
Na początek:
1. zamiast pożyczki 100 mln Euro obiecane przez poprzedniego Prezydenta a obecnie 4 miliardy zł. przez Prezydenta Dudę dla Ukrainy przeznaczyć na rozpoczęcie realizacji Programu,
2. Środki poszczególnych Resortów,
3. Środki województw nadwiślańskich,
4. Środki jednostek gospodarczych, które z inwestycji będą osiągały zyski, np. energetyka, transportowe, sport i turystyka oraz firmy ubezpieczeniowe od powodzi i suszy,
5. Środki Unii Europejskiej.
6. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przedstawiło w marcu podstawowe założenia rozpisanego na 15 lat i ok.60 mld zł. Program Śródlądowych Dróg Wodnych.
7. Rok 2017 będzie rokiem Wisły, bowiem jest to 550 rocznica pierwszego flisu wiślanego , a rok 1467 był pierwszym rokiem wolnej żeglugi na Wiśle i rozpoczął ponad 300 letni złoty okres żeglugi wiślanej.
8. Czesi i Holendrzy zainteresowani są rozwojem żeglugi śródlądowej na Odrze, o czym świadczą rozmowy Podsekretarza Stanu MGMi ŻŚ z Szefem Działu Politycznego Ambasady Królestwa Niderlandów (luty br.)
Moim zdaniem, jest to już dostatecznie wystarczające, by poważnie pochylić się nad PROGRAMEM WISŁA.
Dodam jeszcze, że wg Urzędu Regulacji Energetyki, w Polsce jest 765 elektrowni wodnych o zainstalowanej mocy ok. 958 MW. Średnio produkują one 2,5 mln MWh z wody, co stanowi od 1,5% polskiego zapotrzebowania na energię elektryczną. Nasz potencjał istniejący na energię z wody wynosi tymczasem 12 mln MWh, czyli wykorzystujemy go w zaledwie 20%.
Zbigniew Sowa
- 12/04/2016 19:12 - Wręczenie Medali Prezydenta Miasta Gdańska i odznaczeń „Za zasługi dla Pracodawców Pomorza”
- 12/04/2016 16:29 - Ogłoszenie wyników konkursu na najładniejszą elewację
- 12/04/2016 10:49 - Nowy rektor ASP w Gdańsku
- 11/04/2016 19:59 - Przebudowa Grunwaldzkiej na wysokości „Olivia Business Centre”
- 11/04/2016 17:21 - Kwidzyn: starosta sprzedał szpital i zdradził koalicję
- 10/04/2016 19:07 - Uroczystości kościelne z okazji szóstej rocznicy katastrofy smoleńskiej
- 08/04/2016 18:19 - Sala im. Lecha Kaczyńskiego w urzędzie wojewódzkim
- 08/04/2016 15:24 - Znamy finalistów V edycji konkursu „ENERGIA Przyszłości”
- 08/04/2016 15:16 - Porozumienie o współpracy partnerskiej GZP „NORD” i Związkiem Pracodawców Business Centre Club
- 08/04/2016 15:07 - Konkurs „Planeta Energii” rozstrzygnięty