Powiat kwidzyński sprzedał w piątek 8 kwietnia po południu udziały w tamtejszym szpitalu spółce EMC Instytut Medyczny SA. Obwieścił ten fakt , Jerzy Godzik, starosta (PO) mimo, że kilka godzin wcześniej rozmawiał z koalicjantami z SLD o planach naprawczych, wiarygodności nabywcy i poprawie wizerunku szpitala. Czy to oznacza koniec koalicji SLD-PO-PSL w powiecie?
Pracownicy szpitala przystąpili w poniedziałek do akcji protestacyjnej. Nie zgadzają się na sprzedaż udziałów firmie EMC Instytut Medyczny. Komitet protestacyjny, na którego czele stoi Mirosław Górski, ordynator Szpitalnego Oddziału Ratunkowego szpitala w Kwidzynie na stronie internetowej dladobrapacjenta.pl, zamieścił komunikat o akcji protestacyjnej. Wywieszone zostaną symbole strajku, a protestujący mają zbierać podpisy mieszkańców pod petycją wzywającą do wycofania się z transakcji.
Zdrowie i opieka medyczna okazuje się być towarem. Nie zmienia się podejście polityków PO do służby zdrowia, która kojarzy się im z rynkiem - rynkiem usług, w którym liczy się zysk, a terminologia, którą operują kojarzy się z giełdą, a nie społecznymi obowiązkami Państwa. „Zagapił się” nieco Jerzy Śnieg, przewodniczący Rady Powiatu kwidzyńskiego i lider pomorskiego Sojusz Lewicy Demokratycznej. Po tym, jak sprzedaż udziałów powiatu w kwidzyńskim szpitalu stała się faktem nie krył oburzenia:
- Nie robi się takich rzeczy, stawiając na szali sprawy życie i zdrowia mieszkańców Powiśla. Oto w piątek po południu, po cichu, dwie godziny po naszym spotkaniu zapada decyzja, która nie była z nami konsultowana. Nie spodziewaliśmy, że starosta i spółka podpiszą umowę sprzedaży. Czuję się oszukany - powiedział nam Jerzy Śnieg.
Czy zatem utrzyma się koalicyjny układ w powiecie wiążący SLD i PO?
Jerzy Śnieg, lider kwidzyńskich i pomorskich struktur SLD przedstawił nam oświadczenie, w którym czytamy, iż „Rada Powiatowa SLD oraz Klub Radnych SLD w Radzie Powiatu Kwidzyńskiego wyrażają głębokie niezadowolenie ze sposobu postępowania Starosty Kwidzyńskiego przy sprzedaży udziałów w spółce Zdrowie. Nasze oburzenie budzi okoliczność sprzedaży udziałów oraz niepoinformowanie nas o przystąpieniu do transakcji. Uważamy, że obowiązkiem starosty, wynikającym z umowy przedwstępnej, było poinformowanie Rady o zamiarze zbycia udziałów. Przyspieszenie sprzedaży było nie tylko dowodem braku poszanowania zasad demokratycznych, ale również gestem arogancji wobec wszystkich Radnych Powiatu Kwidzyńskiego. Nasze niezadowolenie budzi również fakt, że decyzja starosty została podjęta podczas akcji protestacyjnej pracowników szpitala oraz wbrew ich opinii wyrażonej w referendum”.
– Czas już na to by przejrzeć w koalicji wszystkie za i przeciw jej utrzymaniu. Nam obcy jest sposób myślenia o opiece zdrowotnej jak o rynku. Nie chcę uchodzić za wykonawcę woli Platformy – mówi Śnieg.
Zarząd EMC Instytut Medyczny SA poinformował o zawarciu 8 kwietnia 2016 roku umowy zbycia udziałów "Zdrowie" sp. z o.o. z siedzibą w Kwidzynie „w wyniku realizacji umowy przedwstępnej zbycia udziałów oraz użytkowania udziałów z dnia 31.05.2013 r, z terminem zawarcia umowy właściwej wyznaczonym do dnia 1 czerwca 2018 r.” EMC był „użytkownikiem” 87,48 proc. udziałów "Zdrowie" sp. z o.o., będących własnością powiatu kwidzyńskiego i Miasta Kwidzyn.
Piątkowa umowa zbycia udziałów zawarta pomiędzy powiatem, a spółką EMC Instytut Medyczny dotyczy 70,92 proc. udziałów "Zdrowie" sp. z o.o.
EMC Instytut Medyczny SA prowadzić ma podstawowe oddziały szpitalne w tym szpitalny oddziału ratunkowy oraz poradnie w zakresie opieki specjalistycznej.
EMC zobowiązał się do prowadzenia działalności leczniczej na podstawie zawieranych umów z NFZ oraz „do nie prowadzenia działań zmierzających do ograniczania zakresu usług medycznych realizowanych dotychczas przez Zdrowie sp. z o.o. z wyłączeniem zmian prawnych uniemożliwiających ich realizacje oraz okoliczności niezależnych od spółki, których zaistnienia nie można było przewidzieć w chwili zawierania umowy”.
Cena sprzedaży udziałów powiatu została ustalona na kwotę 6 544 010 zł.
Jako, że na poczet ceny sprzedaży został zaliczony zadatek to na rachunek bankowy powiatu 8 kwietnia wpłynęło 5 571 164 zł.
Oznacza to, iż powiat kwidzyński „użyczył” 87,5 proc. udziałów szpitala. Miały się one stać własnością wrocławskiej spółki EMC dopiero w 2018 roku. Transakcję jednak przyspieszono.
Przypomnijmy, że w maju 2013 roku EMC Instytut Medyczny sondował także nabycie Szpitali Tczewskich. Szpitale Tczewskie oparły się jednak prywatyzacyjnym zakusom. Nie obyło się bez społecznych nacisków. Mimo parcia starostwa tczewskiego do przekształcenia spółki w podmiot zależny od któregoś z potentatów medycznych to jedyny szpital działający na terenie powiatu tczewskiego nie trafił w ręce wrocławskiej firmy EMC. Tczewski szpital kolejne lata budżet zamykał „na plus”. Załoga szpitala odetchnęła z ulgą.
Spółka EMC Instytut Medyczny SA na swojej stronie internetowej chwali się tym, iż „od początku swojego istnienia pozostaje liderem na rynku prywatnych usług medycznych, a rozwiązania przez nią stosowane są często działaniami pionierskimi”.
ASG
- 12/04/2016 22:19 - Odpowiedź na interpelację radnych PiS w sprawie szkoły w Kokoszkach
- 12/04/2016 19:12 - Wręczenie Medali Prezydenta Miasta Gdańska i odznaczeń „Za zasługi dla Pracodawców Pomorza”
- 12/04/2016 16:29 - Ogłoszenie wyników konkursu na najładniejszą elewację
- 12/04/2016 10:49 - Nowy rektor ASP w Gdańsku
- 11/04/2016 19:59 - Przebudowa Grunwaldzkiej na wysokości „Olivia Business Centre”
- 11/04/2016 09:08 - Zbigniew Sowa: Uruchomić program "WISŁA"
- 10/04/2016 19:07 - Uroczystości kościelne z okazji szóstej rocznicy katastrofy smoleńskiej
- 08/04/2016 18:19 - Sala im. Lecha Kaczyńskiego w urzędzie wojewódzkim
- 08/04/2016 15:24 - Znamy finalistów V edycji konkursu „ENERGIA Przyszłości”
- 08/04/2016 15:16 - Porozumienie o współpracy partnerskiej GZP „NORD” i Związkiem Pracodawców Business Centre Club