300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy » Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów prezydent Gdańska A. Dulkiewicz i... Piotr Dzik: Wigilia od 1991 » 24 grudnia ubiegłego roku po raz 31. odbyła się wigilia dla ubogich. Na pytania związane z wydarzeni... Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze... Nie żyje były prezydent Gdańska Franciszek Jamroż » W środę przed południem w wieku 79 lat zmarł Franciszek Stefan Jamroż. W latach 90. ubiegłego stulec... „Wejście w historię”: Enigma » 25 stycznia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach... Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma » Niedawno z przestrzeni publicznej zniknęły tablice z nazwami niektórych części administracyjnych Gda... IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko » W sobotę (21 stycznia) odbył się IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko. W trudny...
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
czwartek, 02 lutego 2023 17:33
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
środa, 01 lutego 2023 20:54
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
Na ćwierćfinale zakończyli siatkarze Trefla udział w Pucharze
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Daniel Weber dla
czwartek, 02 lutego 2023 20:21
Daniel Weber dla
Z menadżerem Danielem Weberem, eks zawodnikiem Lechii, wychowankiem

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
niedziela, 22 stycznia 2023 12:04
„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
Ukazała się kolejna publikacja poświęcona Ignacemu Klukowskiemu
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Kwidzyn: starosta sprzedał szpital i zdradził koalicję

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 11 kwietnia 2016 17:21

Powiat kwidzyński sprzedał w piątek 8 kwietnia po południu udziały w tamtejszym szpitalu spółce EMC Instytut Medyczny SA. Obwieścił ten fakt , Jerzy Godzik, starosta (PO) mimo, że kilka godzin wcześniej rozmawiał z koalicjantami z SLD o planach naprawczych, wiarygodności nabywcy i poprawie wizerunku szpitala. Czy to oznacza koniec koalicji SLD-PO-PSL w powiecie?


Pracownicy szpitala przystąpili w poniedziałek do akcji protestacyjnej.  Nie zgadzają się na sprzedaż udziałów firmie EMC Instytut Medyczny. Komitet protestacyjny, na którego czele stoi Mirosław Górski, ordynator Szpitalnego Oddziału Ratunkowego szpitala w Kwidzynie na stronie internetowej dladobrapacjenta.pl, zamieścił komunikat  o akcji protestacyjnej. Wywieszone zostaną symbole strajku, a protestujący mają zbierać podpisy mieszkańców pod petycją wzywającą do wycofania się z transakcji.


Zdrowie i opieka medyczna okazuje się być towarem. Nie zmienia się podejście polityków PO do służby zdrowia, która kojarzy się im z rynkiem - rynkiem usług, w którym liczy się zysk, a terminologia, którą operują kojarzy się z giełdą, a nie społecznymi obowiązkami Państwa. „Zagapił się” nieco Jerzy Śnieg, przewodniczący Rady Powiatu kwidzyńskiego i lider pomorskiego Sojusz Lewicy Demokratycznej. Po tym, jak sprzedaż udziałów powiatu w kwidzyńskim szpitalu stała się faktem nie krył oburzenia:
- Nie robi się takich rzeczy, stawiając na szali sprawy życie i zdrowia mieszkańców Powiśla. Oto w piątek po południu, po cichu, dwie godziny po naszym spotkaniu zapada decyzja, która nie była z nami konsultowana. Nie spodziewaliśmy, że starosta i spółka podpiszą umowę sprzedaży. Czuję się oszukany - powiedział nam Jerzy Śnieg.
Czy zatem utrzyma się koalicyjny układ w powiecie wiążący SLD i PO?


Jerzy Śnieg, lider kwidzyńskich i pomorskich struktur SLD przedstawił nam oświadczenie, w którym czytamy, iż  „Rada Powiatowa SLD oraz Klub Radnych SLD w Radzie Powiatu Kwidzyńskiego wyrażają głębokie niezadowolenie ze sposobu postępowania Starosty Kwidzyńskiego przy sprzedaży udziałów w spółce Zdrowie. Nasze oburzenie budzi okoliczność sprzedaży udziałów oraz niepoinformowanie nas o przystąpieniu do transakcji. Uważamy, że obowiązkiem starosty, wynikającym z umowy przedwstępnej, było poinformowanie Rady o zamiarze zbycia udziałów. Przyspieszenie sprzedaży było nie tylko dowodem braku poszanowania zasad demokratycznych, ale również gestem arogancji wobec wszystkich Radnych Powiatu Kwidzyńskiego. Nasze niezadowolenie budzi również fakt, że decyzja starosty została podjęta podczas akcji protestacyjnej pracowników szpitala oraz wbrew ich opinii wyrażonej w referendum”.
– Czas już na to by przejrzeć w koalicji wszystkie za i przeciw jej utrzymaniu. Nam obcy jest sposób myślenia o opiece zdrowotnej jak o rynku. Nie chcę uchodzić za wykonawcę woli Platformy – mówi Śnieg.


Zarząd EMC Instytut Medyczny SA poinformował o zawarciu 8 kwietnia 2016 roku umowy zbycia udziałów "Zdrowie" sp. z o.o. z siedzibą w Kwidzynie „w wyniku realizacji umowy przedwstępnej zbycia udziałów oraz użytkowania udziałów z dnia 31.05.2013 r, z terminem zawarcia umowy właściwej wyznaczonym do dnia 1 czerwca 2018 r.” EMC był „użytkownikiem” 87,48 proc. udziałów "Zdrowie" sp. z o.o., będących własnością powiatu kwidzyńskiego i Miasta Kwidzyn.


Piątkowa umowa zbycia udziałów zawarta pomiędzy powiatem, a spółką EMC Instytut Medyczny dotyczy 70,92 proc. udziałów "Zdrowie" sp. z o.o.
EMC Instytut Medyczny SA prowadzić ma podstawowe oddziały szpitalne w tym szpitalny oddziału ratunkowy oraz poradnie w zakresie opieki specjalistycznej.


EMC zobowiązał się do prowadzenia działalności leczniczej na podstawie zawieranych umów z NFZ oraz „do nie prowadzenia działań zmierzających do ograniczania zakresu usług medycznych realizowanych dotychczas przez Zdrowie sp. z o.o. z wyłączeniem zmian prawnych uniemożliwiających ich realizacje oraz okoliczności niezależnych od spółki, których zaistnienia nie można było przewidzieć w chwili zawierania umowy”.
Cena sprzedaży udziałów powiatu została ustalona na kwotę 6 544 010 zł.
Jako, że na poczet ceny sprzedaży został zaliczony zadatek to na rachunek bankowy powiatu 8 kwietnia wpłynęło 5 571 164 zł.  
Oznacza to, iż powiat kwidzyński „użyczył” 87,5 proc. udziałów szpitala. Miały się one stać własnością wrocławskiej spółki EMC dopiero w 2018 roku. Transakcję jednak przyspieszono.   


Przypomnijmy, że w maju 2013 roku EMC Instytut Medyczny sondował także nabycie Szpitali Tczewskich. Szpitale Tczewskie oparły się jednak prywatyzacyjnym zakusom. Nie obyło się bez społecznych nacisków. Mimo parcia starostwa tczewskiego do przekształcenia spółki w podmiot zależny od któregoś z potentatów medycznych to jedyny szpital działający na terenie powiatu tczewskiego nie trafił w ręce wrocławskiej firmy EMC. Tczewski szpital kolejne lata budżet zamykał „na plus”. Załoga szpitala odetchnęła z ulgą.


Spółka EMC Instytut Medyczny SA na swojej stronie internetowej chwali się tym, iż „od początku swojego istnienia pozostaje liderem na rynku prywatnych usług medycznych, a rozwiązania przez nią stosowane są często działaniami pionierskimi”.  
ASG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież