Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto... Jakie prawo, taka jazda » W natłoku, wielu wydarzeń, tych ważnych i takich mniej, wprowadzane są kolejne zmiany, w moim przeko... Tysiące odwiedzających "Wiosnę w ogrodzie" » W dniach 11-12 maja na terenie Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno-Spożywczego Rënk odbyła się 21. e... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Musimy pilnować interesów Polski » O agendzie w wyborach do Europarlamentu, determinacji do wygranej i mobilizacji wyborców do poparcia... Tylko kiosków żal » „W Oliwie do kiosku już nie skoczysz” informuje portal StaraOliwa.pl „To już definitywnie koniec pew...
Roszady we władzach Gdańska
środa, 22 maja 2024 06:56
Roszady we władzach Gdańska
Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:38
piątek, 17 maja 2024 20:18
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:38
W sobotę o godz. 16.30 w Rzeszowie rozpocznie się mecz Texom Stali
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
piątek, 17 maja 2024 17:04
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
I LIGA FORTUNA
Szybki powrót Lechii do Ekstraklasy. Po roku
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
niedziela, 19 maja 2024 21:03
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
Prawdziwy dreszczowiec zobaczyli kibice na Polsat Plus Arena. Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem!

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 07:49

W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzie wyjaśnia, dlaczego powinniśmy stawiać na Donalda Trumpa i wspierać jego wybór na prezydenta: z polskiego punktu widzenia byłoby lepiej, gdyby wygrał Donald Trump. Bo obecna sytuacja ustawia nas w podwójnym uścisku: naszą wolność duszą Unia i zachodni sąsiad, a ten zza oceanu przypatruje się temu bez reakcji.


Ryszard Czarnecki w rozmowie z Michałem Karnowskim („Trump jest nadzieją prawicy”) komentuje politykę migracyjną w Europie i Polsce, zanim władzę objął Donald Tusk. Wyjaśnia, w jaki sposób PiS pokazał w czasie swoich rządów, czym jest „kłamstwo migracyjne”.
– Przez lata wmawiano milionom ludzi, że trzeba sprowadzać migrantów z Afryki i Azji, bo inaczej gospodarka upadnie i wszyscy zubożeją. Okazało się, że Polska i w jakiejś mierze Węgry mogą się świetnie rozwijać, oferować dobrą jakość życia bez tego piekła masowej migracji z Afryki i Azji, którego doświadcza Europa Zachodnia. […] Bardzo często słyszę głosy zachwytu nad tym, co dla nas dzięki rządom PiS jest tak oczywiste. Koncerty bez przemocy, kąpieliska bez napaści, szkoły bez walki o to, by jedzenie było zgodne z kulturą muzułmańską. Ci, którzy wygrywali wybory, okłamując ludzi, którzy otwierając granice dla każdego imigranta, ściągnęli na swoje narody tyle bólu i cierpienia, dziś najbardziej nienawidzą tych, którzy udowodnili, że można inaczej. Także broniąc wschodniej granicy, co pokazało, że granic można skutecznie bronić przed migracją.

Europoseł komentuje także kampanię wyborczą w USA. Wyjaśnia, że powinniśmy kibicować i wspierać kandydaturę Donalda Trumpa. Twierdzi, że mimo kontrowersyjnych wypowiedzi, Trump jest wiarygodnym politykiem, o czym świadczą jego czyny.
– Patrzę na fakty, czyny, a nie tylko na słowa – wyjaśnia Czarnecki. – Pamiętam, gdy Joe Biden był wiceprezydentem u Baracka Obamy i jedną z twarzy resetu z Rosją, który pośrednio przybliżył nas do obecnej wojny, dał Moskwie pieniądze i czas na zbrojenia. Robienie z niego zawsze antyrosyjskiego polityka jest bardzo śmieszne. Pamiętamy też Donalda Trumpa, który jako prezydent prowadził politykę powstrzymywania Rosji, hamowania jej wpływów, zdecydowanie stanął za naszym regionem, a zwłaszcza za Polską. To wówczas na naszej ziemi pojawili się amerykańscy żołnierze, to on zażądał, by NATO wzięło się do roboty, zaczęło się zbroić. To ten prezydent co najmniej dwukrotnie wygłosił przepiękne, prawdziwe przemówienia o polskiej historii: w Warszawie, gdzie nawiązał do powstania warszawskiego i w USA z okazji Dnia Kościuszki. Robienie dziś z Bidena „antyputinowskiego jastrzębia”, a z Trumpa „przyjaciela Putina” jest obrazą dla intelektu i ludzkiej pamięci.


Dorota Łosiewicz w artykule „Wybór Polek” zwraca uwagę na badania socjologiczne, które wskazują, że w ostatnich latach znacznie wzrósł odsetek kobiet o lewicowych poglądach. Potwierdzać ma to narracja powielana przez sprzyjające ośrodki medialne, która prawa kobiet sprowadza często jedynie do tematu liberalizacji prawa aborcyjnego. Wyniki wyborów samorządowych, w których najwięcej – 33,4 proc. – kobiet oddało swój głos na PiS, pokazują natomiast coś zgoła odmiennego.

„Kobiety w ostatnich wyborach najchętniej głosowały na PiS, a wynik Lewicy jest katastrofą. Świadczy to o tym, że ani całe społeczeństwo, ani kobiety w Polsce nie są tak proaborcyjne, jak chciałaby tego Lewica” – uważa Barbara Socha, była wiceminister rodziny i polityki społecznej. „Polki chcą się rozwijać. Jesteśmy pracowite, ambitne i wykształcone. Chcemy też mieć rodziny. Większość z nas chce być mamami, więc najważniejsze tematy dla Polek to są takie warunki, które pozwolą łączyć różne cele i aspiracje. Dlatego w kampanii mówiliśmy z Tobiaszem Bocheńskim o stworzeniu Centrum Rozwoju Kobiet, które byłoby miejscem podnoszenia kompetencji dla pań” – komentuje Socha.

Temat aborcji rodzi dyskusje i nieporozumienia także pomiędzy koalicjantami nowego rządu. Lewica, skonfliktowana przede wszystkim z Trzecią Drogą, obrała go jako motyw przewodni swojej kampanii.

Gdy w pierwszych dniach marca marszałek Sejmu oświadczył, że projekty aborcyjne będą procedowane po wyborach samorządowych, reakcja polityczek Lewicy była zdecydowana. Na konferencjach prasowych apelowały, by pokazać przy urnach „czerwoną kartkę” Trzeciej Drodze, a z mównicy sejmowej przewodnicząca klubu parlamentarnego Lewicy Anna Maria Żukowska wycelowała czerwony piorun, będący symbolem Strajku Kobiet, w Hołownię. Zaś na platformie X (d. Twitter) na słowa marszałka, który stwierdził, że w kwestii aborcji „potrzeba spokoju”, Żukowska zareagowała agresywnym wpisem: „Wyp...aj z tym spokojem”. Po wyborach spór wcale nie przycichł. Po słabszym niż się spodziewano wyniku wyborczym wszystkich partii tworzących rządową koalicję to właśnie Lewica została obarczona winą za taki wynik – pisze Łosiewicz.


Łukasz Gibała, ubiegający się w II turze wyborów o fotel prezydenta Krakowa w rozmowie z Markiem Pyzą („Zmiana to ja”) wyjaśnia, dlaczego niezależny kandydat jest lepszym wyborem dla mieszkańców miasta, niż jego rywal reprezentujący PO.
– Jeśli wygra Aleksander Miszalski, będziemy mieli w Krakowie sytuację monopartyjną – pełna władza znajdzie się w rękach jednego obozu. A to często oznacza odklejenie się od rzeczywistości i nieliczenie z głosem mieszkańców. Czy nie lepsza jest sytuacja, w której niezależny prezydent musi negocjować z większością radnych? To zmusza do poszukiwania kompromisu, zwłaszcza w sytuacji takiego rozproszenia sympatii. Co czwarty wyborca w Krakowie głosował na Prawo i Sprawiedliwość, część na Konfederację, część popiera Trzecią Drogę, a część głosuje na Łukasza Gibałę. Byłoby fatalnie, gdyby ci wszyscy ludzie zostali wykluczeni, bo wszelkie decyzje podejmowaliby działacze Platformy Obywatelskiej – komentuje Gibała.

Aleksander Miszalski jako prezydent Krakowa z pewnością będzie miał partyjne wsparcie Donalda Tuska. Czy w jakikolwiek sposób pomoże to jednak w rozwoju miasta, które dla polityków warszawskich nie jest domem?
– To jest kluczowe pytanie: czy krakowianie pozwolą na to, by wybierał im prezydenta gdańszczanin mieszkający w Warszawie albo właściciel dworu w Chobielinie pod Bydgoszczą, który też nie ma nic wspólnego z naszym miastem? Jestem oburzony tym, że przyjeżdża tu Donald Tusk i próbuje mianować prezydentem kogoś, kto będzie de facto wykonawcą jego woli. Wszyscy wiemy, że Miszalski jako prezydent będzie zupełnie niesamodzielny. Jeśli Platforma zrobi coś niekorzystnego dla Krakowa, to on jako prezydent nie będzie protestował. Nie znam przypadku, by zagłosował lub nawet wypowiedział się wbrew linii swojej partii. Nigdy nie miał na to odwagi – przekonuje Gibalski.


Warte polecenia są także artykuły: Stanisława Janeckiego „Wyprostowani i gotowi”, Konrada Kołodziejskiego „Chore miasta”, Jakuba Augustyna Maciejewskiego „Czas Judaszów”, Macieja Walaszczyka „To małżeństwo nie miało szans”, Aleksandry Rybińskiej „Kamieni milowych kupa”, Jana Rokity „Dylematy spikera Michaela Johnsona”, Dariusza Budzisza „Czy Białoruś przygotowuje się do wojny?”, Grzegorza Górnego „Zapaść Grupy Wyszehradzkiej”, Dariusza Matuszaka „Instrukcja PAP, czyli nowa mowa uśmiechniętego Polaka”. Godna polecenia jest także rozmowa Gorana Andrijanicia z Filipem Đekiciem, sekretarzem organizacji Ordo Iuris Chorwacja „Bronimy wartości chrześcijańsko-europejskich”.


Ponadto w tygodniku także komentarze bieżących wydarzeń pióra Krzysztofa Feusette’a, Doroty Łosiewicz, Bronisława Wildsteina, Andrzeja Rafała Potockiego, Marty Kaczyńskiej-Zielińskiej, Samuela Pereiry, Ryszarda Czarneckiego, Katarzyny Zybertowicz.


Więcej w nowym wydaniu tygodnika „Sieci”. Artykuły z bieżącego wydania dostępne online w ramach subskrypcji wPolityce.pl: https://wpolityce.pl/tygodniksieci/wydanie-biezace

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież