Gala 14. Wielkiego Maratonu Czytelniczego » W audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się Gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego, og... Otwarcie ekspozycji „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Ob... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarto ekspozycję „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Fund... Płace na gdańską miarę... » Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim urzędzie miejskim aż 9 dodatkowo zarabia w ... Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ...
Płace na gdańską miarę...
wtorek, 06 czerwca 2023 12:18
Płace na gdańską miarę...
Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Robyg triumfuje – Gedania przegrywa

Ocena użytkowników: / 36
SłabyŚwietny 
środa, 26 lutego 2020 12:42

Po płomiennym wystąpieniu mecenas Sylwii Hajnrych, pełnomocnik Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa, podczas poprzedniej rozprawy byłem więcej niż pewien, że Sąd Okręgowy w Gdańsku nie będzie miał wątpliwości co do rozwiązania umowy na użytkowanie wieczyste z firmę Robyg historycznego terenu Gedanii. Jak powiedział po ogłoszeniu wyroku poseł, mec. Kacper Płażyński „niestety lobby deweloperskie w Gdańsku nadal rządzi, a pozorowane działania gdańskich samorządowców dają cichą aprobatę wcześniej ustalonym rozstrzygnięciom”.


Olbrzymia grupa gedanistów oraz mieszkańców Wrzeszcza rozgoryczona opuszczała salę rozpraw. Co prawda to jeszcze nie koniec jak mówi mec. Płażyński, bo teren nadal pozostaje pod ochroną konserwatora zabytków, ale werdykt powinien wziąć pod uwagę uwarunkowania miejscowej społeczności. W uzasadnieniu jednak sąd nie dopatrzył się patriotycznych wątków związanych z Gedanią. Pamiątkowa tablica w miejscu gdzie w 1972 roku złożono urny z ziemią z miejsc pomordowanych gedanistów, nie została przez sąd wzięta pod uwagę, bowiem nie została ujęta w księdze wieczystej, tak jakby nie było miejsca uświęconego krwią gdańskich sportowców. To duże niedopatrzenie sądu. Sprawę prowadził sędzia Michał Jank. Wzięto pod uwagę jedynie aspekty sportowe i wychowawcze.

alt

Pomnik Poległych Bohaterów Gedanistów


alt


Przedstawiciel firmy Robyg mec. Dariusz Szwoch w imieniu firmy zadeklarował daleko idącą współpracę z miejscową społecznością w ramach zachowania pamięci o pomordowanych sportowcach Gedanii. Nie sposób pogodzić się jednak z tym rozstrzygnięciem. Mec. Płażyński dopatruje się we wcześniejszych poczynaniach samorządowców, którzy dopuścili się zmiany zagospodarowania przestrzennego terenu, a później wydali zgodę na rozpoczęcie prac choć stanowisko wojewódzkiego konserwatora było nie obsadzone, celowego działania. To daleko idąca samowola stanowiąca w tej sytuacji o przewadze jednej ze stron.

alt


alt

Henryk Piekarczyk i Jan Cywiński, Oldboye Gedanii Gdańsk, w sądzie


alt

Poseł, mec. Kacper Płażyński


Boisko Gedanii jako symbol polskości w Wolnym Mieście Gdańsku obok Westerplatte i Poczty Polskiej powinno nadal trwać w niezmienionej postaci i reprezentować patriotyczne polskie uwarunkowania. Miasto Gdańsk powinno otoczyć specjalną opieką ten teren, ale mając w pamięci jak dbało o Westerplatte nie dziwi postawa wobec Gedanii.

Stanisław Seyfried

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież