Kandydaci “Konfederaci - Bezpartyjni - Polska jest jedna - Dla Pomorza... » Komitet “Konfederaci - Bezpartyjni - Polska jest jedna - Dla Pomorza” przedstawił kandydatów do Rady... E. Grabarek-Bartoszewicz wystartuje w Gdańsku » Do gdańskiej polityki wraca Elżbieta Grabarek-Bartoszewicz, b. przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, r... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: „Zostaję. Walczymy Dalej.” » W tygodniku „Sieci” Jarosław Kaczyński w specjalnym wywiadzie deklaruje: Zgłoszę swoją kandydaturę n... Gdańsk w obiektywie uczniów ZSS nr 2 » W Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej odbył się wernisaż wystawy „Gdańsk w naszym obiektywie” - 24... W hołdzie Wyklętym: Tym co zachowali się jak trzeba... » 1 marca w Gdańsku obchodzono Dzień Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z środow... KWW Kocham Gdańsk przedstawił kandydatów do Rady Miasta » KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni przedstawił listę kandydatów do Rady Miasta. Komitet wystaw... Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
sobota, 02 marca 2024 16:04
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
Nieudanie zaczęły wiosnę piłkarki AP ORLEN. Podopieczne trenera
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
piątek, 01 marca 2024 15:07
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
Trójmiejski duet, Arka i Lechia, kroczy konsekwentnie do
Lechia zdeklasowała Resovię
poniedziałek, 04 marca 2024 19:18
Lechia zdeklasowała Resovię
Po bardzo dobrej pierwszej połowie Lechia na Polsat Plus Arena

Galeria Sztuki Gdańskiej

Baranowscy, ojciec i syn
niedziela, 25 lutego 2024 13:53
Baranowscy, ojciec i syn
Henryk Baranowski (1932-2005) pochodził z Kociewia, urodził się w

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Projekt budżetu Gdańska na 2016 rok: mniej na inwestycje

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
wtorek, 10 listopada 2015 15:06

Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, przedstawił projekt budżetu miasta na rok 2016. Radni o budżecie, którego projekt otrzymają w tym tygodniu, będą dyskutować na sesji 17 grudnia.- Przyszłoroczny budżet będzie drugim z kolei budżetem, w którym kończymy duże inwestycje dofinansowywane ze środków unijnych na lata 2007 – 2014. Wydatki na inwestycje spadają, podobnie jak po stronie dochodów spadają udziały dotacji z Unii Europejskiej  – powiedział prezydent Adamowicz.


Prezydent zapowiedział, że w przyszłym roku podwyżki, nie licząc nauczycieli otrzyma 6570 osób. Przeznaczone na to zostanie ponad 14 mln złotych. Podwyżki otrzymają pracownicy kultury, opieki społecznej, pracownicy urzędu, straży miejskiej, zarządu dróg i zieleni, pracownicy administracji w szkołach.


Na przyszły rok przewidziany jest w budżecie deficyt na poziomie 22 mln złotych. Rok 2015 ma się zakończyć z nadwyżką 22 mln złotych. Dochody miasta mają być mniejsze o 10 % i wyniosą 2 miliardy 430 milionów złotych. Bieżące dochody mają wynieść 2 mld 200 milionów, a majątkowe na poziomie 230 milionów złotych. Planowany jest wzrost dochodów z podatku od osób fizycznych (5 %). O 17 % mniejszy będzie dochód z mienia.
Wydatki miasta będą mniejsze o prawie 9 %. Wydatki majątkowe czyli inwestycyjne będą mniejsze o ponad 37 %. Mniejsze środki zostaną przeznaczone na opiekę społeczną i zadania w zakresie polityki społecznej. Spadek o 3 % wynika z mniejszych dotacji rządowych.


Bardzo poważną pozycją w budżecie jest finansowanie komunikacji miejskiej. Wpływy z biletów planowane są na poziomie 120 mln złotych. Zakup usług ma kosztować 230 mln co oznacza, że miasto doda do komunikacji ponad 110 mln złotych. Prezydent Gdańska stwierdził, że w tej chwili nie są przewidywane podwyżki cen biletów komunikacji miejskiej, ale na przełomie maja i czerwca przedstawiona zostanie analiza kosztów funkcjonowania komunikacji publicznej. Jeżeli analizy będą niekorzystne - wykażą wzrastającą różnicę między wpływami z biletów i dotacją miejską to podwyżka nie jest wykluczona.


Dopłata do edukacji będzie wynosić 370 milionów.


altWśród największych inwestycji w 2016 roku będzie kończenie tunelu pod Martwą Wisłą, na co zaplanowano 108 mln złotych. Na modernizacje szkół i przedszkoli przewidziano ponad 20 mln zł, 13 mln pochłoną remonty dróg. Taka sama kwota zostanie przeznaczona na remonty chodników. Budowa Centrum Sportu Młodzieżowego GOKF przy al. Grunwaldzkiej kosztować ma 9,5 mln zł, a budowa kolejnej linii tramwajowej w rejonie ul. Nowej Bulońskiej Północnej – 15 mln zł. Kolejne lata upłyną pod znakiem budowy nowych basenów. W przyszłym roku oddany zostanie basen na Osowej, w 2017 roku – na Stogach, a w 2018 roku na Oruni.


W przyszłorocznym budżecie 55 milionów przeznaczono na projekty inwestycyjne, które otrzymają dofinansowanie z Unii Europejskiej do roku 2020. Rozpoczęcie się budowa mostu zwodzonego na Wyspę Sobieszewską. Zarezerwowano na ten cel 17 mln zł. Rozbudowana zostanie ulica Budowlanych, węzeł Szadółki.


Dług na 1 stycznia 2016 roku ma wynosić 994 469 360 zł. Dług nominalny wynosi 37,63 proc. Prognozowany dług nominalny na koniec roku 2016 – 42,63 proc.
- Warto przypomnieć, że w 2012 roku zadłużenie miasta wynosiło 1 miliard 400 milionów złotych. Dziś spadło poniżej 1 miliarda. To pokazuje jak dużo udało się już spłacić. Zmniejszenie zadłużenia otwiera przed nami nowe możliwości kredytowe i inwestycyjne w najbliższych latach – podkreśliła skarbnik miasta Teresa Blacharska.


- Myślę, że to jeden z lepszych budżetów w ostatnich latach i przede wszystkim bardzo bezpieczny – podsumował projekt Budżetu Gdańska na 2016 rok Bogdan Oleszek, przewodniczący Rady Miasta Gdańska.


Projekt uchwały budżetowej zgodnie z terminem ustawowym musi trafić do Rady Miasta przed 15 listopada. Przedmiotem głosowania będzie podczas sesji Rady w dniu 17 grudnia.

Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież