Lech Kaczyński - nie, Eugeniusz Węgrzyn - tak » 24 października 2024 na sesji Rady Miasta Gdańska, z inicjatywy radnych PO podjęto kuriozalną uchwał... Mali artyści zachwycili w małych formach teatralnych » Fragmenty książki autorstwa Katarzyny Błaszkiewicz i Katarzyna Sadowskiej pt: „Kto do Gdańska jedzie... Narodowy Marsz Papieski » W tym roku przypada 40 rocznica śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Podobnie jak św... List "Godności" do prezydenta RP » Pan Andrzej DudaPrezydent Rzeczpospolitej Polskiej Szanowny Panie PrezydencieW imieniu Stowarzyszeni... Zadbaj o lasy razem z Planetą Energii » Jakie gatunki drzew występują w Polsce, jak możemy chronić ekosystemy leśne? O tym, dlaczego lasy są... Miesiąc AAC w Przedszkolu nr 77 dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym » Październik jest na całym świeci miesiącem użytkowników komunikacji alternatywnej i wspomagającej. W... List Stowarzyszenia Godność do ks. abpa T. Wojdy w sprawie homilii bpa... » Jego Ekscelencja,Ks. Abp Tadeusz WojdaOrdynariusz Archidiecezji GdańskiejPowodowani troską jaką wywo... Cios za cios, miasto na linach » Spór o budowę trasy tramwajowej Gdańsk Piołunie – Wrzeszcz bardziej przypomina walkę bokserską niż d... Poseł Smoliński: Konsultacje tak jak my je rozumiemy » Ustawa o Samorządach obliguje wszystkie władze do przeprowadzenia wcześniejszych konsultacji społecz... "W imieniu sopocian" do premiera: odwołać wiceministra Karnowskiego » Sopockie ugrupowanie obywatelskie, "W imieniu sopocian", które brało udział w ostatnich wyborach sam...
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
czwartek, 01 sierpnia 2024 20:03
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
To może być niepogodna jesień dla Jacka Karnowskiego, b.
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
środa, 25 września 2024 19:07
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
Andrzeja poznałem w 1973 roku na krakowskim dworcu PKP po meczu
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Odeszła Krystyna Jacobson - Nestorka sopockiego malarstwa
niedziela, 21 lipca 2024 18:50
Odeszła Krystyna Jacobson - Nestorka sopockiego malarstwa
Odeszła wybitna osobowość gdańskiej sztuki Krystyna Jacobson. 7

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Parada Niepodległości po raz trzynasty przejdzie ulicami Gdańska

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 09 listopada 2015 19:43

11 listopada ulicami Gdańska po raz trzynasty przejdzie Parada Niepodległości. Motywem przewodnim tegorocznej parady jest Orzeł Biały. Organizatorem Parady Niepodległości w Gdańsku jest Stowarzyszenia SUM.



XIII Parada Niepodległości zacznie się o godzinie 9.00 przy ulicy Podwale Staromiejskie. O godzinie 10:00, po mowie Marszałka Piłsudskiego, rozpocznie się przejście Parady ulicami: Podmłyńska – Wielkie Młyny – Rajska – Jana Heweliusza – Korzenna – Kowalska pod pomnik Króla Jana III Sobieskiego przy Targu Drzewnym. Tam też, około godziny 11:15 nastąpi część finalna wydarzenia. Zakończenie uroczystości przewidziano na godzinę 11.45. Organizatorzy zachęcają zebranych do uczestnictwa w uroczystej Mszy św. za Ojczyznę, która tradycyjnie rozpocznie się w samo południe w Bazylice Mariackiej. Część uczestników, w tym grupy zmotoryzowane i rekonstrukcyjne, udadzą się natomiast na Targ Węglowy gdzie będą prezentować się szerokiej publiczności.


Wokół Parady Niepodległości każdorazowo organizowane są imprezy towarzyszące. W tym roku jest to „Wieczór Niepodległości” – możliwość spędzenia wieczorów 10 i 11 listopada w gronie znajomych, w gdańskich lokalach oznaczonych barwami biało-czerwonymi, serwujących „dania narodowe w specjalnych cenach.”


W tym roku motywem przewodnim, symbolem XIII Parady Niepodległości jest Orzeł Biały – symbol polskości na przestrzeni dziejów naszej ojczyzny. Inspiracją do tego pomysłu był fakt obchodzenia w tym roku 70 rocznicy zakończenia II wojny światowej. Orzeł inspirował, jednoczył, dodawał odwagi. Pod tym symbolem ludzie oddawali życie za niepodległość. Pod tym symbolem świętowali wielkie zwycięstwa.


alt



1. O XIII Paradzie Niepodległości i imprezach towarzyszących informować będą gdańszczan plakaty (m.in. dystrybuowane w komunikacji miejskiej czy restauracjach) oraz spoty telewizyjne i radiowe a także strona niniejsza i fanpage https://www.facebook.com/ParadaNiepodleglosci oraz prasa i lokalne portale informacyjne. Ponadto podczas wydarzenia rozdawana będzie jednodniówka okolicznościowa „Orzeł Biały”, zawierająca dodatkowo śpiewnik Paradowy.

2. Pamiątki rozdawane przybyłym przez harcerzy:
• Wpinki (pinsy) z orłem – Wpinany orzełek, na tekturowym kartoniku, wykonany jest wg wzoru stosowanego w II RP dla orła stosowanego na czapkach żołnierskich. Najbardziej znamienici Goście Parady Niepodległości otrzymają jako pamiątki również zapinki do krawata z Orłem w tej samej stylizacji,

• Naklejki z orłem w 5 różnych wzorach: orzeł piastowski, orzeł Władysława Jagiełły, orzeł II RP, orzeł Rządu RP na uchodźstwie, orzeł współczesny – to pięć rodzajów herbu lub godła, które w formie naklejek na odzież rozdanych zostanie zebranym. Dla dzieci i młodzieży stanowić to będzie przede wszystkim element edukacyjny, ale również element pewnej zabawy – możliwość zebrania wszystkich pięciu wzorów. Naklejki i chorągiewki z orłem (a także ciepła kawe i herbatę dla gdańszczan) zapewnia również jeden z Partnerów Parady – Olivia Business Centre.

• Balony z godłem Polski – czerwone balony, z białym orłem w wersji współczesnej, atrakcyjne wizualnie i nieodzowne dla młodszych uczestników.

• Biało-czerwone szaliki i czapeczki oraz kokardy narodowe i orły – w tym roku seniorzy
z Klubu Seniora Motława – Śródmieście przygotują kilkaset wspaniałych, wykonanych na drutach szalików i czapek a także kokard z biało-czerwonej wstążki. Będą też biało czerwone orły.

3. Monidła – na trasie ustawimy 3 duże ścianki z otworem na twarz, do których jako wzorzec wykorzystano plakaty z okresu II Rzeczypospolitej. Jest to bardzo ciekawa forma edukacji i zabawy również dla dorosłych, ciesząca się rosnącą popularnością.

4. Wystąpienie Marszałka Józefa Piłsudskiego – stanowi moment kluczowy, rozpoczynający Paradę.
I tym razem aktor Florian Staniewski przemówi do przybyłych z okna cukierni Pellowski.

5. Oprawa muzyczna – w tym roku rytm maszerującej Parady wyznaczać będzie Orkiestra Dęta LinStarT z Liniewa w strojach galowych a prowadzić śpiew będzie Chór Gryf z Trąbek Wielkich. Na początku Parady odśpiewana ostanie wspólnie wiązanka znanych piosenek patriotycznych, a pod pomnikiem Króla Jana III Sobieskiego tradycyjnie Mazurek Dąbrowskiego, Rota, pieśni legionowe.

6. Oprawa teatralna to niespodzianka dla obecnych. Orzeł wykonany przez artystów działających wokół klubu GAK Plama będzie szczególną atrakcją.

7. Nieograniczone możliwości prezentacji – organizacje, stowarzyszenia, przedsiębiorstwa czy osoby prywatne mogą zaprezentować się w dowolny sposób: za pomocą transparentów, ruchomych dekoracji, przebrań etc. Parada jest okazją do pokazania się z nowej strony dla wszystkich, którzy tego chcą. W tym roku szczególnie mile będą widziane elementy związane z Orłem Białym – również wykonane własnoręcznie. Jednak każdy akcent narodowy, każdy szalik, opaska, flaga znakomicie uzupełnią naszą najbardziej radosną Paradę w skali Polski.

8. Grupy zorganizowane prezentujące się podczas Parady – zaproszono do udziału bardzo atrakcyjne dla obecnych liczne grupy rekonstrukcyjne, piesze konne i zmotoryzowane – w strojach i mundurach z różnych epok historii Polski; w strojach tradycyjnych. W Paradzie zaprezentuje się także wojsko, motocykliści, rowerzyści i właściciele zabytkowych samochodów; organizacje pozarządowe, fundacje, kluby hobbystyczne, kibice, Kaszubi, rady dzielnic, przedszkola i szkoły, etc. W Paradzie nie zabraknie również Radnych Miasta Gdańska, idących jak co roku w strojach tradycyjnych. W bogatej oprawie wystąpi GRH Orzeł Biały; Gryf – Muzeum Techniki Wojskowej w Dąbrówce zaprezentuje wizerunek orła z cmentarza na Monte Cassino.

9. W Paradzie wezmą udział Polacy zza naszej wschodniej granicy:
• Związek Polaków na Białorusi (szefowie struktur lokalnych, najaktywniejsi działacze, głównie spoza Grodna
• Harcerze i zuchy z Domu Polskiego w Borysewie na Białorusi
• Harcerze z szkoły polskiej z Grodna na Białorusi
• Harcerze z Domu Polskiego w Czerniachowsku w Rosji

10. Całość poprowadzą z ramienia organizatora – Stowarzyszenia SUM – Adam Hlebowicz i Lech Parell oraz Michał Juszczakiewicz – aktor, scenarzysta, reżyser i producent filmów dokumentalnych. Pod pomnikiem Króla Jana III Sobieskiego do Gdańszczan kilka słów wygłosi Prezydent Miasta Gdańska oraz jeśli okaże się to możliwe goście specjalni.

11. Wystawa : Zbrodnia katyńska
Wystawa została przygotowana przez Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej.
Ukazuje zbrodnię katyńską: od układu Ribbentrop-Mołotow, poprzez losy polskich oficerów aresztowanych i osadzonych w obozach w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku, po mord w Katyniu i ogłoszenie przez Niemców informacji o odkryciu masowych grobów polskich oficerów w 1943 r. Na wystawie można zobaczyć m.in. kopię rozkazu likwidacji polskich oficerów więzionych w Ostaszkowie, Kozielsku i Starobielsku podpisanego przez Józefa Stalina.
Wystawa zawiera również panele regionalne, poświęcone mieszkańcom Pomorza zamordowanym w Katyniu.


alt





PLANOWANE USTAWIENIE GRUP BIORĄCYCH UDZIAŁ W PARADZIE:
• wóz z Orłem (Muzeum Techniki Wojskowej “Gryf” prowadzi całość
• motocykle, gokarty, quady, rowery
• duże samochody zabytkowe i specjalne (straż pożarna, autobus -ogórek…)
• samochody osobowe zabytkowe, unikatowe, grupy do 5-8 klubowe
• samochody i sprzęt militarny grup rekonstrukcyjnych
• grupy konne (husaria, ułani)
• piesze grupy rekonstrukcyjne
• motorówka z prowadzącymi
• samochód z nagłośnieniem (włącza się po rozpoczęciu marszu)
• Teatr Feta (szczudlarze)
• VIP (Rada Miasta)
• Kolaska Kaszubska z gośćmi specjalnymi
• Orkiestra
• Związek Piłsudczyków
• Seniorzy z grupy Motława (ważne żeby ich ustawić odpowiednio – to nasi wolontariusze)
• Grupy ze wschodu (Harcerze z Białorusi i Rosji, Związek Polaków na Białorusi)
• Grupa Perkusyjna „Taraban”
• Harcerze ZHR, Harcerze ZHP
• Grupa Perkusyjna „Taraban”
• Szkoły i przedszkola;
• Grupy, kluby, związki, młodzieżówki, organizacje (wg kolejności przyjścia)
• Stowarzyszenie Lwy Północy


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież