Radni trzech dzisiejszych klubów w Radzie Miasta Gdańska oraz radni, którzy w niej zasiadali od 1990 roku przybyli do Dworu Artusa, by podczas uroczystej sesji pożegnać zamordowanego w ostatnią niedzielę prezydenta miasta Pawła Adamowicza.
Zasiedli więc obok siebie radni klubu Pawła Adamowicza, PO, PiS oraz dawni radni z partii tworzących niegdyś AWS, z SLD, Unii Demokratycznej (Wolności), Kończy się bowiem pewien etap gdańskiego samorządu, który symbolizował Paweł Adamowicz, radny od 1990 roku. Od 1994 r. był on przewodniczącym Rady Miasta Gdańska, a od 1998 roku prezydentem miasta. Zginął pchnięty nożem przez mordercę, który uznał w chorym umyśle, że symbolizuje on znienawidzony przez sprawcę porządek.
W Dworze Artusa zmarłego wspominali obecna przewodnicząca Rady Agnieszka Owczarczak, były opozycjonista i minister, historyk Aleksander Hall i Bogdan Oleszek, który przez dwie dekady przewodził pracom rajców. Wśród gości byli arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, biskup Zbigniew Zieliński, wojewoda Dariusz Drelich i marszałek Mieczysław Struk, senatorzy Sławomir Rybicki i Antoni Szymański.
- To pierwsza uroczysta sesja tej kadencji i niewątpliwie najtrudniejsza, jaką przyjdzie mi prowadzić. Wielu z nas żegna dzisiaj przyjaciela. Całe moje dorosłe, świadome życie polityczne toczyło się obok niego, a nasze drogi często się przecinały – powiedziała radna Owczarczak.
Aleksander Hall, w czasach opozycji demokratycznej mentor wielu późniejszych polityków i samorządowców, założyciel RMP, przypomniał ostatnie słowa Pawła Adamowicza: Gdańsk jest szczodry, Gdańsk dzieli się dobrem, Gdańsk chce być miastem solidarności. To jest cudowny czas dzielenia się dobrem. Jesteście kochani. Gdański jest najcudowniejszym miastem na świecie. Aleksander Hall wspominał też, jakim człowiekiem prywatnie był Paweł Adamowicz, nawiązywał do dzieła Solidarności od 1980 roku, wskazywał na jego zaangażowanie w tworzenie ECS
Oświadczenie radnych Rady Miasta Gdańska:
Pogrążeni w ogromnym smutku, składamy dziś hołd zamordowanemu Prezydentowi Miasta Gdańska Pawłowi Adamowiczowi.
Kiedy w 1990 roku został wybrany Radnym Miasta Gdańska rozpoczął swoją drogę samorządowca. Szybko dał się poznać jako zdolny i gotowy do poświęceń dla sprawy polityk, co dostrzegali wszyscy, którzy mieli okazję z Nim współpracować. Dlatego już w 1994 roku wybrano Go na Przewodniczącego Rady Miasta Gdańska. Charyzma, jaką się wyróżniał, oddanie naszemu Miastu i wizja Gdańska jako miasta nowoczesnego, europejskiego, ale przede wszystkim przyjaznego mieszkańcom, spowodowała, że w 1998 roku ówczesna Rada Miasta Gdańska wybrała Pawła Adamowicza Prezydentem Miasta Gdańska.
W swoich wizjach i planach wybiegał często dużo dalej i śmielej niż inni. Przez ponad dwadzieścia lat konsekwentnie budował nasz piękny Gdańsk, pragnąc, by wszyscy mieszkańcy mogli czuć się ze swojego miasta dumni.
Drogę do jeszcze większej świetności Jego ukochanego miasta przerwał nagle barbarzyński atak. Okrutny mord, który odebrał Gdańskowi Prezydenta, Człowieka przyjaznego i otwartego na innych, a którego tragizm potęgowany jest jeszcze przez dzień, w którym został dokonany. Dzień, kiedy mieszkańcy Gdańska ,,dzielili się dobrem", jak w ostatnich słowach powiedział Prezydent Paweł Adamowicz.
Chcemy wspólnie, jako reprezentanci wszystkich sił politycznych reprezentowanych w Radzie Miasta, podkreślić, że sprzeciwiamy się przemocy w każdej formie, bez względu na motywacje, jakie mogą powodować jej sprawcami. Będziemy konsekwentnie potępiali wszelkie akty terroru i nienawiści, niezależnie od tego, kto będzie za nimi stał. Zobowiązujemy się, że wspólnie będziemy pracowali nad wyeliminowaniem wszelkich objawów agresji z życia publicznego, w tym mowy nienawiści, co traktujemy jako swoistą formę oddania hołdu Prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi.
Przez wiele lat Prezydent Paweł Adamowicz był dumny ze swojego miasta. Dziś Gdańsk jest dumny z Niego i Jego dokonań.
Oświadczenie zostało przyjęte jednogłośnie.
– Teraz nastąpi przemarsz do ECS, gdzie w ogrodzie zimowym gdzie będzie czekał pan prezydent – zakończyła sesję przewodnicząca Rady Miasta Gdańska.
Przypomnijmy, że 16 stycznia br. Komisarz Wyborczy wygasił mandat zamordowanego w niedzielę 13 stycznia br. prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza. Tym samym wygasły też mandaty jego zastępców.
Prezes Rady Ministrów, Mateusz Morawiecki zaproponował objęcie stanowiska osoby pełniącej obowiązki prezydenta Gdańska Aleksandrze Dulkiewicz, dotychczasowej pierwszej zastępcy prezydenta Gdańska. W czwartek, 17 stycznia po godz. 10 wojewoda Dariusz Drelich, przekazał Aleksandrze Dulkiewicz pełnomocnictwo do pełnienia funkcji prezydenta Gdańska do momentu wyboru prezydenta miasta.
Od godz. 17.00 w czwartek w Europejskim Centrum Solidarności wystawiona została trumna śp. Pawła Adamowicza. Setki osób ustawiło się w kolejce sięgającej daleko za bramę nr 2 dawnej Stoczni Gdańskiej.
W piątek, 18 stycznia o godz. 17.00 nastąpi wyprowadzenie trumny z ECS do bazyliki Mariackiej ulicami: Doki, Łagiewniki, Stolarska, Podwale Staromiejskie, Pańska, Węglarska, Piwna.
ASG
- 21/01/2019 20:27 - Wiesław Bielawski w zarządzie miejskiej spółki GIWK
- 21/01/2019 19:34 - Wybory w Gdańsku 3 marca br.
- 21/01/2019 19:32 - Z roku na rok pomorski NFZ przeznacza coraz więcej pieniędzy na kosztowne badania
- 20/01/2019 12:33 - Jarosław Wittstock: Rekordy w 2018 i nadzieje na 2019 rok
- 19/01/2019 21:32 - Patron duchowy gdańskiej opozycji lat 70: Trzeba skończyć z nienawiścią
- 17/01/2019 14:33 - Apel Straży Miejskiej w związku z uroczystościami pogrzebowymi prezydenta Adamowicza
- 16/01/2019 13:16 - Program uroczystości pogrzebowych prezydenta Pawła Adamowicza
- 16/01/2019 12:42 - Wstrząs krwotoczny przyczyną zgonu prezydenta Adamowicza
- 16/01/2019 12:25 - Aleksandra Dulkiewicz zostanie komisarzem miasta
- 14/01/2019 20:00 - Gdańszczanie uczcili pamięć prezydenta Pawła Adamowicza