Na publikację raportu finansowego Grupy LOTOS podsumowującego 2018 rok musimy poczekać jeszcze do marca. Natomiast już teraz widać, że dla koncernu z Gdańska było to dwanaście udanych miesięcy. Po raz pierwszy w historii rafineria przerobiła ponad 10,5 mln ton ropy naftowej. Sporo zadziało się też w kwestii innowacji oraz projektów sportowych i społecznych. Jakie cele i plany spółka ma na 2019 rok? Z Jarosławem Wittstockiem, wiceprezesem Zarządu Grupy LOTOS ds. korporacyjnych rozmawia Marek Formela
- Mamy sezon zimowy, a to dla kibiców okres wielkich sportowych emocji. Grupa LOTOS przez kolejne cztery lata będzie wspierać polskich narciarzy. Jak dokładnie wygląda współpraca spółki z Polskim Związkiem Narciarskim?
Jarosław Wittstock: Od samego początku przebiega ona na wielu płaszczyznach. Przedłużona umowa to nasz najdłuższy kontrakt sponsorski. Jako Generalny Sponsor Polskiego Narciarstwa LOTOS wspiera kadrę narodową i młodzieżową w skokach narciarskich, biegach narciarskich oraz kombinacji norweskiej. Prowadzimy m.in. programy stypendialne dla trenerów i przekazujemy dotacje na zakup sprzętu dla klubów sportowych. Wspieramy szkolenie kadr juniorskich, no i oczywiście naszej kadry narodowej. Wspólnie działamy również przy zawodach rangi Mistrzostw Polski oraz konkursach Pucharu Świata w Wiśle i Zakopanem. Udało nam się stworzyć naprawdę unikatową relację partnerską i to cały czas procentuje.
- Jak Pan myśli, dlaczego Polacy tak kochają sporty zimowe?
Jarosław Wittstock: Dla wielu Polaków skoczkowie są inspiracją i wzorem do naśladowania. Szacunek do ojczyzny, do naszych biało-czerwonych barw oraz to, co wielokrotnie podkreśla Kamil Stoch, że nie wstydzi się swojej wiary – to wszystko procentuje. Takie wartości w LOTOSIE cenimy i takie chcemy wspierać. Poza tym wiem, że profesjonalnie i odpowiedzialnie realizowane projekty sponsorskie budują zaufanie do naszej marki. Zaangażowanie w skoki narciarskie jest tego najlepszym przykładem.
- Po 7 latach grupa LOTOS wróciła też do wspierania hokejowej drużyny „MH Automatyka Gdańsk”. Macie nadzieję na długofalową współpracę z lokalnym klubem?
Jarosław Wittstock: Wszyscy wiemy, że tylko długotrwała i stabilna relacja daje obu stronom realne korzyści. Dlatego wróciliśmy do wspierania gdańskich hokeistów i w sezonie 2018/2019 jesteśmy sponsorem strategicznym. Pomorski Klub Hokejowy nawiązuje do sportowych tradycji Gdańska. Dajemy hokeistom większą stabilność finansową i dobre warunki do rozwoju.
Jednocześnie nie zapominamy o piłce nożnej. Nadal jesteśmy Głównym Sponsorem Reprezentacji Polski w piłce nożnej. Od lat realizujemy program Piłkarska Przyszłość z LOTOSEM. Na całym Pomorzu działa 14 zamiejscowych ośrodków, które powstały we współpracy z lokalnymi klubami. W ubiegłym roku do tego grona dołączyliśmy Białystok. Młodzi zawodnicy trafiają do kadr wojewódzkich, młodzieżowych kadr Polski, a później nawet do zespołów seniorskich najlepszych klubów piłkarskich. Kilkunastu naszych wychowanków występuje już na co dzień w rozgrywkach centralnych. To efekty, na jakich nam zależy i dla których chcemy dalej realizować ten projekt.
- Z kolei w maju 2018 roku ruszył program „Dynamiczni Seniorzy z Energią”. Na czym dokładnie polega współpraca Grupy LOTOS i Grupy Energa?
Jarosław Wittstock: Program jest adresowany do osób 55+ chcących poprawić kondycję i zadbać o zdrowie. W 15 pomorskich miejscowościach odbywają się zajęcia sportowe i konsultacje medyczne. Tytuł programu ziścił się w stu procentach, a to daje olbrzymi potencjał do kolejnych edycji. Dzisiaj widzimy, że aktywność fizyczna rozkwitła na Pomorzu. Ważne jest budowanie integracji w lokalnych społecznościach. Wspólna inicjatywa Grupy LOTOS i Grupy Energa ma pokazać, że emerytura może być czasem na rozwijanie pasji i zainteresowań, a także jest wspaniałą okazją do nawiązywania znajomości i aktywnego wypoczynku.
- A co dzieje się w temacie działalności charytatywnej LOTOSU? Czy znamy już plany Fundacji LOTOS na nowy rok?
Jarosław Wittstock: Nasza fundacja cały czas się rozwija, jest o niej coraz głośniej i to nas bardzo cieszy. W połowie grudnia z Fundacją Bicie Serca przekazaliśmy szpitalowi na Zaspie dwa inkubatory i głowicę USG do znieczulania najmłodszych pacjentów. Chcemy wzmocnić możliwość ratowania najmniejszych mieszkańców naszego regionu na początku ich życia. LOTOS zatrudnia tysiące pracowników, może ten sprzęt kiedyś posłuży także naszym pracownikom i ich dzieciom.
- Na koniec zapytajmy o biznes. Pod koniec ubiegłego roku LOTOS wystartował ze swoim tzw. Niebieskim Szlakiem. Jakie znaczenie ma ten projekt i czy będzie rozwijany?
Jarosław Wittstock: Jesienią umożliwiliśmy kierowcom samochodów elektrycznych i hybrydowych swobodny przejazd autostradami A1 i A2 między Warszawą a Trójmiastem. Na tej trasie zlokalizowaliśmy 12 punktów ładowania aut, w tym jeden w Gdyni i trzy w Gdańsku. Do 2020 roku planujemy uruchomić kolejne 38. Wiele z nich zlokalizowanych będzie nie tylko na północy czy w centrum kraju, ale również przy trasach zachodniej i południowej Polski. To dla nas niezwykle ważny projekt, na pograniczu innowacji i ekologii. Na pewno będziemy go konsekwentnie rozwijać. Dodam, że inwestujemy również w wodór. Do końca 2021 roku na dwóch naszych stacjach paliw, w Gdańsku oraz w Warszawie, powstaną pierwsze
dwa punkty tankowania tego paliwa.
- 24/01/2019 18:05 - Leszek Miller: Dwie wizje Polski
- 23/01/2019 17:13 - Aleksandra Dulkiewicz będzie kandydowała na prezydenta Gdańska
- 21/01/2019 20:27 - Wiesław Bielawski w zarządzie miejskiej spółki GIWK
- 21/01/2019 19:34 - Wybory w Gdańsku 3 marca br.
- 21/01/2019 19:32 - Z roku na rok pomorski NFZ przeznacza coraz więcej pieniędzy na kosztowne badania
- 19/01/2019 21:32 - Patron duchowy gdańskiej opozycji lat 70: Trzeba skończyć z nienawiścią
- 17/01/2019 20:45 - Pożegnalna uroczysta sesja Rady Miasta w Dworze Artusa ponad podziałami
- 17/01/2019 14:33 - Apel Straży Miejskiej w związku z uroczystościami pogrzebowymi prezydenta Adamowicza
- 16/01/2019 13:16 - Program uroczystości pogrzebowych prezydenta Pawła Adamowicza
- 16/01/2019 12:42 - Wstrząs krwotoczny przyczyną zgonu prezydenta Adamowicza