Trzy kolejne „Kormorany” zamawia MON. Będą budowane w Gdańsku » Za kilka tygodni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros” okręt typu „Kormoran ... W tygodniku „Sieci”: Dyplomatyczna bitwa o wycieczki z Izraela » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło podejmują kwestię wakacyjnych wycie... Mateusz Smolana: Polityka pamięci o opozycji wobec PRL i o „Solidarnoś... » Z Mateuszem Smolaną, historykiem, dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Solidarności, rozmawia Artur S. G... ECS: otwarte dla sufrażystek, dla inwalidów – zamknięte » Różne bywają oblicza solidarności. Europejskim Centrum Solidarności chce, aby organizacja mająca doś... Kamienie milowe to nie tylko „praworządność”, to krok ku federalnej Eu... » Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (w skrócie KPO) to w założeniu są miliardy euro, któr... Georgette Mosbacher w tygodniku „Sieci”: „Nie wierzcie w kłamstwa o Po... » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” była ambasador USA w Polsce apeluje do świata by słuchano głosu Po... Rosyjska machina wojenna działa a zyski rosną, gdy leje się krew » Rosyjska gospodarka miała nie wytrzymać sankcji Zachodu, w efekcie jej machina wojenna powinna była ... Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe? » Dżentelmeni o swoich pieniądzach nie rozmawiają, oni je mają. My jednak dociekamy co dzieje się z gr... W tygodniku „Sieci”: Tajemnica odejścia Lisa » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza próbuje ustalić, jakie były powody zwolnienia Toma... Gdańskie talenty - kino w mieście » Paweł Orłowski, polityk PO, był już sopockim spikerem, wiceprezydentem miasta, posłem, wiceministrem...
Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe?
czwartek, 16 czerwca 2022 17:56
Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe?
Dżentelmeni o swoich pieniądzach nie rozmawiają, oni je mają. My

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Zdunek Wybrzeże - Stelmet Falubaz LIVE 50:40 93:87
niedziela, 26 czerwca 2022 08:52
Zdunek Wybrzeże - Stelmet Falubaz LIVE 50:40 93:87
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Czyja Lechia ciąg dalszy: Szukanie partnera tu i tam
niedziela, 19 czerwca 2022 19:17
Czyja Lechia ciąg dalszy: Szukanie partnera tu i tam
Przed miesiącem pisaliśmy o zamiarach odsprzedania części

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Józefka ” i „Magda”
poniedziałek, 13 czerwca 2022 11:57
„Józefka ” i „Magda”
Profesor Józefa Wnukowa, legenda Sopotu, mieszkała przy ulicy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
niedziela, 12 czerwca 2022 13:58
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
Blisko 200 zaangażowanych szkół i ponad 50 tysięcy ćwiczeń
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Malbork: Elewarr zaprasza rolników...
wtorek, 21 czerwca 2022 17:54
Malbork: Elewarr zaprasza rolników...
Elewarr Sp. z o.o. zaprasza wszystkich rolników, mieszkańców gmin
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Chojnice: 4 ofiary pożaru - 100 dni śledztwa i...

Ocena użytkowników: / 11
SłabyŚwietny 
środa, 22 kwietnia 2020 13:30

Na skutek tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum 6 stycznia br. zginęły cztery osoby, 20 zostało poszkodowanych. Trwa postępowanie w sprawie, które prowadzi Prokuratura Okręgowa w Słupsku. Sprawdzane są ewentualne zaniedbania w zapewnieniu bezpieczeństwa przeciwpożarowego na terenie hospicjum oraz ich wpływu na przebieg pożaru oraz akcji gaśniczo-ratunkowej.


– W sprawie pożaru chojnickiego hospicjum, podczas którego śmierć poniosły cztery osoby, na bieżąco realizowane są zaplanowane przez prokuratora czynności procesowe, zmierzające do wszechstronnego wyjaśnienia sprawy, w szczególności są przesłuchiwani świadkowie, gromadzona jest niezbędna dla przedmiotu śledztwa dokumentacja oraz weryfikowane są wyniki kontroli jaka została przeprowadzona w budynku hospicjum przez Straż Pożarną – poinformował nas prokurator Paweł Wnuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Słupsku, pytany przez nas na jakim etapie znajduje się postępowanie, czy wyjaśnione zostały okoliczności pojawienia się ognia i czy systemy zabezpieczeń przeciwpożarowych były właściwe?
– Oprócz przesłuchania świadków, w tym bezpośrednich świadków zdarzenia, na polecenie prokuratora uzyskana została opinia biegłego z zakresu pożarnictwa oraz bezpieczeństwa przeciwpożarowego, z której wynika, iż do pożaru doszło na skutek zaprószenia ognia niedopałkiem papierosa przez jednego z pensjonariuszy hospicjum, który w wyniku swojego nieostrożnego zachowania poniósł śmierć na skutek działania ognia oraz wysokiej temperatury. Niniejsza opinia nie odnosiła się do wszystkich istotnych dla przedmiotu śledztwa zagadnień, w szczególności w zakresie ewentualnych zaniedbań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa przeciwpożarowego na terenie hospicjum oraz ich wpływu na przebieg powstałego pożaru oraz prowadzonej akcji gaśniczo-ratunkowej. Została podjęta decyzja o uzyskaniu uzupełniającej opinii biegłego. Wydanie uzupełniającej opinii nastąpi najprawdopodobniej do końca maja tego roku. Opinia biegłego stanowić będą kluczowe dowody dla dalszego biegu prowadzonego postępowania – dodaje prokurator Wnuk.


Śledztwo na razie prowadzone jest w kierunku spowodowania niebezpiecznego zdarzenia pożaru, który zagroził życiu wielu osób oraz którego następstwem była śmierć 4 osób. Podlega również wyjaśnieniu kwestia ewentualnych zaniedbań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa przeciwpożarowego na terenie hospicjum, w tym kwestia związana z ewentualnym wpływem prowadzonych na terenie hospicjum prac remontowo-budowlanych na bezpieczeństwo pożarowe.


Przypomnijmy, że hospicjum patronował pomorski wicemarszałek Leszek Bonna, który "pomagał też w utworzeniu chojnickiego hospicjum stacjonarnego na bazie starego obiektu poszpitalnego"'. Od 2002 do 2006 był on radnym PO w Chojnicach, następnie Sejmiku, a od 2003 był dyrektorem chojnickiego szpitala powiatowego. Wspólnie z żona Barbarą, radiologiem, miał też udziały w spółce medycznej Alte i założył w 2011 r. fundację Jarcewo.


Rodzinna spółka Bonamed w lutym 2019 została uwzględniona w Regionalnym Programie Operacyjnym i otrzymała ze środków publicznych dofinansowanie do wartego 4,6 mln złotych projektu ośrodka rehabilitacji kardiologicznej w Jarcewie.
Z kolei Fundacja Palium, której prezesuje Barbara Bonna, została zarejestrowana w 2005 roku. Celem działalności Fundacji „jest przede wszystkim szerzenie idei hospicyjnej i pozyskiwanie funduszy dla Hospicjum Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Chojnicach”. Okazało się post factum, że fundacji nie stać było na system przeciwpożarowy ani nawet na czujki dymu, mimo, że na koncie na koniec roku 2018 miała ona 1,6 mln zł.


W marcu 2019 roku Straż Pożarna nakazała usuniecie uchybienia związane z bezpieczeństwem przeciwpożarowym, w tym montaż hydrantów w budynku i opracowanie instrukcji przeciwpożarowej. Nie było nakazu instalacji czujników.
– Na obecnym etapie śledztwa nie stwierdzono podstaw do rozszerzenia zakresu postępowania o kwestie związane z finansowym aspektem działalności hospicjum oraz o kwestie powiązań prezesa fundacji prowadzącej hospicjum z urzędem marszałkowskim oraz z chojnickim szpitalem – dodaje prokurator Wnuk.


Śledztwo prowadzone jest w sprawie, co oznacza że dotychczas żadnej osobie nie zostały przedstawione jakiekolwiek zarzuty przestępstwa.


Z ustaleń przeprowadzonych w sprawie sekcji zwłok ofiar tej tragedii wynika, iż jedna z tych osób śmierć poniosła na skutek działania ognia oraz wysokiej temperatury, a trzy kolejne w wyniku zatrucia tlenkiem węgla. Za spowodowanie niebezpiecznego pożaru, którego następstwem jest śmierć człowieka grozi kara pozbawienia wolności od lat 2 do lat 12; za ewentualne zaniedbania urzędnicze (w tym przypadku związane z zapewnieniem szeroko rozumianego bezpieczeństwa przeciwpożarowego na terenie budynku hospicjum) grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież