Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho... A. Kobylarz mierzy w senat » Andrzej Kobylarz, b. poseł Kukiz15, dołączył w ostatniej chwili do walki o senat okręgu 66 obejmując... Jesień w ogrodzie 2023 » Za nami pierwszy dzień kiermaszu ogrodniczego "Jesień w grodzie". W sobotę teren Pomorskiego Hurtowe... 101 rocznica powołania KS Gedania » Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu Polskiego Klubu Gedania. Zebranie miało...
101 rocznica powołania KS Gedania
piątek, 15 września 2023 17:58
101 rocznica powołania KS Gedania
Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu
Michalski w kadrze Probierza
czwartek, 21 września 2023 15:57
Michalski w kadrze Probierza
Rozmowa z Radosławem Michalskim, prezesem Pomorskiego Związku
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Dwaj panowie Góreccy
poniedziałek, 11 września 2023 17:12
Dwaj panowie Góreccy
Stosunkowo niedawno pisałem o Bogusławie Góreckim, malarzu

Sport w szkole z ORLENEM

Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
niedziela, 10 września 2023 17:31
Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
Dyrekcja Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Odeszła Krystyna Łybacka, prawdziwa dama edukacji i polityki

Ocena użytkowników: / 11
SłabyŚwietny 
wtorek, 21 kwietnia 2020 07:52

Krystyna Łybacka, wielka dama edukacji, była europosłanka i minister edukacji narodowej i sportu (2001-04) nie żyje. Wielu mogłoby się od niej uczyć polityki. Miała 74 lata.


Na początku roku była minister trafiła do szpitala. Odeszła w poniedziałek wieczorem. Dyrektor jej biura poselskiego podkreślił, że przyczyn śmierci nie była związana z epidemią koronawirusa.


- Odeszła pani minister Krystyna Łybacka. Wielka i niezwykle elegancka dama. Piękny człowiek. Bardzo będzie jej brakowało w polskim życiu i w polityce. Łączę się w żalu z najbliższymi pani minister, przyjaciółmi i tymi wszystkimi, co łzę w oku mają - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda.


- Krystyna Łybacka już nigdy nikomu nie doradzi co ma robić. Zawsze była wierna SLD i taką ją zapamiętam, a poznałem ją w latach 70-tych ubiegłego wieku. Byliśmy nauczycielami akademickimi na Politechnice Poznańskiej, działaliśmy w ZNP i PZPR - napisał na facebooku Waldemar Witkowski, szef Unii Pracy.


Krystyna Łybacka ukończyła na Wydziale Matematyczno-Fizyczno-Chemicznym poznańskiego UAM, była doktorem nauk matematycznych oraz wykładowcą akademickim. W latach 1968–1991 pełniła funkcję sekretarza technicznego i naukowego w Polskim Towarzystwie Matematycznym. Była adiunktem w Instytucie Matematyki Wydziału Elektrycznego Politechniki Poznańskiej.


Mandat poselski pełniła od 1991 do 2014 r. Pełniła funkcję wiceprzewodniczącej SLD i szefowej wielkopolskich struktur partii. Była też ministrem edukacji i sportu w rządzie Leszka Millera. W 2014 r. została europosłanką. Została uznana za najbardziej pracowitego europosła w kategorii edukacja, kultura i media w ramach plebiscytu "The Parliament Magazine".

- Pani Krystyna to był właściwy człowiek na właściwym miejscu - wspomina Franciszek Potulski, były poseł i wiceminister edukacji w latach 2003–2004. - Przez wiele lat była wykładowcą akademickim. W ministerstwie znalazłem się w randze jej zastępcy. Nasza współpraca układała się dobrze. Nieźle pracowaliśmy. Uważam za nasze wspólne osiągnięcie, Pani Krystyny i moje, że w 2005 roku gdy kończyliśmy naszą kadencję to oświata nie była przedmiotem kampanii wyborczej. Wiele osób mówiło że nie nadaje się do europarlamentu. Potem te osoby nie potrafiły uderzyć się w pierś i przyznać, że się pomyliły. Pani Krystyna w europarlamencie była wyróżniającym się posłem, bardzo pracowitym. Znała się na tym co robiła czyli na oświacie i szkolnictwie wyższym, edukacji ogólnie mówiąc. To co wyróżniało Panią Krystynę to wiedza. Dobrze się znała na tym co robiła.

ASG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież