Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k... Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko...
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Trefl Sopot Mistrzem Polski!
poniedziałek, 17 czerwca 2024 08:16
Trefl Sopot Mistrzem Polski!
Jeszcze tydzień temu trudno było w to uwierzyć. Koszykarze Trefla
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
piątek, 14 czerwca 2024 14:35
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
Do zakończenia sezonu 2023/24 pozostały już tylko dwie kolejki na
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Benefis Marka
niedziela, 02 czerwca 2024 16:24
Benefis Marka
Znamy się od blisko dwóch dekad. Zawsze Marka Wróbla uważałem za

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

O sprawiedliwość historyczną...

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
wtorek, 05 września 2023 11:09

Debata w Sali BHP, pt. "Droga do sprawiedliwości - czy Polska otrzyma reparacje wojenne od Niemiec?" okazała się bardzo merytorycznym wydarzeniem.


Organizator - Natalia Nitka-Płażyńska - zadbała o zaproszenie wybitnych ekspertów, naukowców i współtwórców "Raportu Rządu RP o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej 1939-1945”.
W imieniu Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Gdańsku, Fundacji na Rzecz Polski, Instytutu Strat Wojennych im. Jana Karskiego, Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP na wydarzeniu pn. Droga do sprawiedliwości – zadano publicznie retoryczne pytanie: czy Polska otrzyma reparacje wojenne od Niemiec?

alt


Wydarzenie miało miejsce w historycznej Sali BHP w Gdańsku w dniu 4 września.

alt


W ramach wydarzenia odbyły się dwa panele dyskusyjne, w których udział wzięli współautorzy „Raportu o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej 1939-1945”, przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP oraz Instytutu Strat Wojennych im. Jana Karskiego, a także poseł na Sejm RP Kacper Płażyński.

alt


Na niezwykle wysokim poziomie merytorycznym wypowiadali się:
prof. nzw. dr hab. inż. Mieczysław Prystupa – ekspert wyceny nieruchomości, wykładowca Politechniki Warszawskiej. Przewodniczący Zarządu Warszawskiego Stowarzyszenia Rzeczoznawców Majątkowych, którego celem jest dążenie do profesjonalnej obsługi rynku nieruchomości, doskonalenie zawodowe członków, wyrażanie ich dążeń i interesów, czuwanie nad nienagannym poziomem etycznym, krzewienie solidarności zawodowej oraz reprezentowanie potrzeb środowiska wobec władz państwowych, samorządowych, gospodarczych;

dr Tomasz Luterek – prawnik, rzeczoznawca majątkowy, politolog, który łączy praktykę zawodową z działalnością naukową. Ekspert w dziedzinie reprywatyzacji. Pracownik naukowy Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku. Biegły sądowy w zakresie wycen retrospektywnych i reprywatyzacyjnych. Wiceprezydent Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych w Warszawie.

dr Paweł Pońsko – doktor w Zakładzie Ekonomii Matematycznej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Ekspert raportu o polskich stratach wojennych ds. waloryzacji PKB. Prowadzi zajęcia m. in. z zakresu ekonomii behawioralnej, matematyki, mikroekonomii i teorii gier. Podczas jednego z posiedzeń komisji parlamentarnej dot. reparacji przedstawiał referat dot. kosztów ekonomicznych okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej.

prof. dr hab. Mirosław Kłusek – Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, pracownik Katedry Historii Ekonomii Instytutu Ekonomicznego Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Autor dwóch rozdziałów oraz współautor trzech rozdziałów publikacji pt. „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej 1939-1945”. Autor kilkudziesięciu publikacji naukowych oraz ponad 100 ekspertyz i innych opracowań naukowych, sporządzonych dla administracji państwowej, instytucji publicznych i niepublicznych oraz przedsiębiorstw.

Dyrektor Instytutu Strat Wojennych prof. Konrad Wnęk – profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, historyk, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, w którym uzyskał także stopień doktora (1998) i habilitację (2012). Pracownik Zakładu Archiwistyki i Metod Kwantytatywnych Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Prowadzi badania w zakresie demografii historycznej, historii gospodarczej i społecznej XIX i XX w. Jest specjalistą w dziedzinie metod kwantytatywnych i modelowania w badaniach historycznych, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień ludnościowych. Członek wielu polskich i zagranicznych towarzystw naukowych m.in. Zespołu Demografii Historycznej Komitetu Nauk Demograficznych Polskiej Akademii Nauk, European Society of Historical Demography, Social Science History Association. Współautor i redaktor naukowy „Raportu o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej 1939-1945”. Od lipca 2022 r. członek Rady Naukowej Instytutu Strat Wojennych im. Jana Karskiego. Od listopada 2022 r. Dyrektor Instytutu Strat Wojennych im. Jana Karskiego.

Poseł na Sejm RP Kacper Płażyński – adwokat z wykształcenia, obecnie zasiada w Komisji ds. Unii Europejskiej, ramach której przewodniczy podkomisji stałej ds. Konferencji w sprawie przyszłości Europy. Oddany także obronie miejsc pamięci Polaków zamordowanych przez Niemców i dziedzictwa historycznego terenów Gdańska. Należy do kilku stowarzyszeń, wśród których wymienić można Związek Piłsudczyków RP i kultywujące prawdziwą pamięć o bohaterach antykomunistycznej opozycji Stowarzyszenie „Godność”.


Wyemitowano film edukacyjny autorstwa Natalii Nitek-Płażyńskiej dot. nierozliczonej do dzisiaj kwestii przymusowej i niewolniczej pracy Polaków na rzecz niemieckich przedsiębiorstw. Kandydatka do Senatu z regionu Żuław i Ziemi Nadwiślańskiej zwróciła się do dziesiątek firm i koncernów niemieckich pisemnie o zajęcie stanowisk nt. ich społecznych działaniach na rzecz naprawienia swoich niebotycznych zysków w czasie II wojny światowej. Odpowiedzi uzyskała od niewielu. Zapowiada wydanie książek edukacyjnych w języku niemieckim, które jeszcze we wrześniu będą rozprowadzane wśród niedokształconej młodzieży niemieckiej. W treści tego wydawnictwa będzie o nieznanej historii Masakry na Woli i wielu zbrodni ludobójstwa niemieckiej armii Wermachtu. - Poznałam treść książek nauczania historii w niemieckich szkołach. Uwierzcie nie ma tam słowa o Polakach, a jest o mordowanych obywateli rosyjskich, żydowskich i Cyganów - uzasadnia Nitek-Płażyńska, prezes Fundacji na Rzecz Polski. - Znamienne, że w tych samych podręcznikach pisze się o wypędzonych a nie wysiedlonych Niemcach z b. ziem polskich - zakończyła kandydatka do Senatu RP.

POPI


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież