Gala 14. Wielkiego Maratonu Czytelniczego » W audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się Gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego, og... Otwarcie ekspozycji „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Ob... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarto ekspozycję „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Fund... Płace na gdańską miarę... » Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim urzędzie miejskim aż 9 dodatkowo zarabia w ... Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ...
Płace na gdańską miarę...
wtorek, 06 czerwca 2023 12:18
Płace na gdańską miarę...
Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

PGE Arena oblężona przez kibiców - GALERIA

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 11 czerwca 2012 19:19

Remisem 1:1 zakończył się pojedynek Hiszpania – Włochy, pierwszy mecz Turnieju UEFA EURO 2012, rozegrany na PGE Arena w Gdańsku Letnicy. Obserwowało go prawie 40 tys. kibiców na stadionie i kolejne 23 tys. w Strefie Kibica na Placu Zebrań Ludowych. Wśród nich blisko 12 tysięcy stanowili Hiszpanie, a 6 tysięcy - Włosi. Po zakończeniu meczu zabawa przeniosła się do centrum miasta, gdzie trwała niemal do białego rana.


GALERIAPrzed meczem bramy stadionu otwarto punktualnie o godz. 15.00. Komunikacja miejska sprawnie i bez problemów dowiozła kibiców Areny Gdańsk. Gromadzili się oni przed bramami wejściowymi robiąc sobie pamiątkowe zdjęcia na tle bursztynowej czaszy stadionu. Zasiadło na nim łącznie 38 869 kibiców. Niektórzy mogli jeszcze kupić bilety od „koników” w cenie od 150 do 200 euro. Mecz rozpoczął się zgodnie z planem o godzinie 18.00 i zakończył o 20.01. Po spotkaniu kibice przy pomocy tramwajów, autobusów i kolejek SKM pojechali do centrum oraz na lotnisko. O godz. 20.22 stadion był już pusty. Maksymalny czas oczekiwania na kolejki SKM i tramwaje wynosił kilkanaście minut.


altW Strefie Kibica mecz Hiszpania – Włochy oglądało ok. 23 tys. kibiców. Transmisję drugiego ze spotkań – meczu Irlandia – Chorwacja rozgrywanego w Poznaniu - śledziło ok. 8 tys. kibiców. Dodatkową atrakcją wczorajszego wieczoru w Strefie był koncert I Blame Coco, który oglądało 8 tys. osób.


Tuż przed meczem Strefa Kibica zapełniała się bardzo szybko – przepustowość bram to 401 osób na minutę. Łącznie przez Strefę tego dnia przewinęło się ok. 41 tys. osób, a od początku Turnieju z w sumie 88 tys.


altNad bezpieczeństwem kibiców przed i na stadionie oraz w Strefie Kibica i na ulicach miasta, czuwało łącznie 1500 funkcjonariuszy policji, w tym patrole z Hiszpanii, Włoch i Niemiec, a także 110 funkcjonariuszy Straży Miejskiej. Miasto patrolowały też dwa śmigłowce. Choć kibice bawili się do późnych godzin nocnych, policjanci nie odnotowali poważniejszych zdarzeń.


altOd wczesnych godzin rannych we wszystkich wyznaczonych punktach na terenie miasta kibicom pomagało 260 wolontariuszy. Spotkać można ich było m.in. na dworcach, lotnisku, w punktach informacyjnych w centrum miasta, oraz na parkingach Park&Ride na al. Armii Krajowej i przy centrum handlowym Auchan. Jako tłumacze pomagali również w przychodniach i na komisariatach.


Dodatkowo wolontariusze ustawieni zostali w okolicach dworca SKM Politechnika, przystanku tramwajowego Traugutta i Galerii Bałtyckiej, by wskazywać kibicom drogę do stadionu.


Niezwykły ruch panował w niedzielę również na gdańskim lotnisku. W Rębiechowie wylądowało 131 samolotów, w tym 31 czarterów i 39 samolotów klasy bussines jets.


alt


Dzięki pracującym non stop w Gdańsku 13 ekipom sprzątającym (łącznie blisko 150 osób), Gdańsk nie tonie w śmieciach. W dniu gdańskiego meczu z terenu miasta wywieziono aż 24 tony nieczystości, a z samego Głównego Miasta ok 13 toni! To absolutny rekord - na co dzień z rejonu Głównego Miasta wywożonych jest ok. 6 ton śmieci, zaś podczas imprez masowych np. otwarcia Jarmarku św. Dominika - ok. 8-9 ton. Największym problemem dla ekip oczyszczających było dotarcie między godz. 14.00 a 16.30 na ul. Długą i Długi Targ. Tłum bawiących się tam kibiców był tak gęsty, że niemożliwe było wjechanie na ulice specjalnymi wózkami do sprzątania. Miejsca zostały jednak oczyszczone - w tym wypadku sprawdziła się metoda oczyszczania ręcznego. Nieco szwankowało jednak bieżące sprzątanie głównie szklanych butelek po płynach przy głównej bramie prowadzącej na stadion. Znacznie lepiej radzono sobie z tym przy dwóch wejściach od ulicy Uczniowskiej. Wśród śmieci wywożonych z Głównego Miasta oraz  tych zbieranych sprzed stadionu były głównie szklane butelki oraz... szklanki i szklane kufle wynoszone przez kibiców z restauracji i pozostawiane w każdym możliwym miejscu.


Podczas meczu Hiszpania-Włochy komentatorzy narzekali na stan murawy na stadionie w Gdańsku. Podczas konferencji prasowej dla dziennikarzy w dużym klimatyzowanym namiocie na Targu Węglowym gospodarze wydali oświadczenie, że jedynym podmiotem odpowiedzialnym za stan murawy na stadionie w Gdańsku jest obecnie tylko i wyłącznie UEFA. Miasto Gdańsk przekazało stadion w zarząd UEFA 11 maja i od tamtego czasu to Federacja zajmuje się pielęgnacją i przygotowaniem boiska.

Wła-49
Zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież