Zachować się... » Miała niespełna osiemnaście, kiedy zginęła z rąk ubeckich katów. Skazana niesłusznym wyrokiem na śmi... Wojciech Książek: Traktujmy się poważnie, panie ministrze! » Rozmowa z Wojciechem Książkiem, przewodniczącym Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „... Zrozumienie i kompromis receptą na długie pożycie małżeńskie » 3 października w Dworze Artusa 25 małżeństw otrzymało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przyz... Debata "Więcej niż sport - dziedzictwo Gedanii Gdańsk w stulecie dział... » W Studiu Koncertowym Radia Gdańsk im. Janusza Hajduna w Gdańsku przy al. Grunwaldzkiej odbyła się de... W tygodniku „Sieci”: Radosław Sikorski. Kim jest? Komu naprawdę służy? » Najnowszy numer tygodnika „Sieci” stawia pytania o skandaliczne zachowanie Radosława Sikorskiego po ... Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami.... Miesiąc AAC w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 » Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Przez cały mi...
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Gedania z Zyską... w bramce
piątek, 30 września 2022 19:35
Gedania z Zyską... w bramce
Dwutygodniowa przerwa na mecze naszej reprezentacji w Lidze Narodów
Miłe złego początki Lechii w Szczecinie
niedziela, 02 października 2022 08:55
Miłe złego początki Lechii w Szczecinie
Lechia pierwsza zdobyła bramkę na nowo otwartym stadionie w

Galeria Sztuki Gdańskiej

Perłopławy Danuty Joppek
wtorek, 27 września 2022 10:21
Perłopławy Danuty Joppek
Zbliżają się dwie wystawy malarki pozostającej dla mnie nadal
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
niedziela, 02 października 2022 22:19
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 27 września w Parku im. Jana

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Plan PO: Wybory parlamentarne na wiosnę?

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
środa, 07 grudnia 2011 16:52


Opozycja bije na alarm. Poseł PiS Andrzej Jaworski obwieszcza, że rząd Donalda Tuska gra na wiosenne wybory parlamentarne pod pretekstem trudności z ratyfikacją nowych rozwiązań traktatowych.


- Przy ratyfikowaniu nowej formuły Traktatu Europejskiego, przed Radą Europejską, mamy do czynienia z niespotykanym chaosem – mówi w rozmowie z portalem wybrzeze24.pl Anna Fotyga, była minister spraw zagranicznych.
Z kolei poseł Andrzej Jaworski przewiduje nowe wybory na wiosnę. Ten wariant jego zdaniem jest wysoce prawdopodobny, tym bardziej, że rząd przedstawił warianty budżetowe oraz wprowadził ostatnio autopoprawkę do projektu budżetu. Jednocześnie doszło do niespotykanego przyśpieszenia w sprawach europejskich.
- Będziemy mieli do czynienia z szantażem. Premier Tusk nie zyska akceptacji dla rozwiązań traktatowych w parlamencie. Postawi więc alternatywę albo ratyfikacja traktatu, albo nowe wybory – uważa Jaworski.
Do tego by rozwiązać Sejm potrzebne są konkretne powody m.in. nieuchwalenie budżetu. 
- I to będzie argumentem. W traktacie znajdą się bowiem rozwiązania, które mają przełożenie na budżet. Zatem Donald Tusk posłuży się tezą o niemożność uchwalenia budżetu bez zaakceptowania zmian w traktacie. Te zmiany są w sprzeczności z tym, za czym opowiedzieli się Polacy przy referendum akcesyjnym. Na inne warunki godziliśmy się zgłaszając nasz akces do Unii Europejskiej. Polacy po prostu podpisali się pod innym dokumentem – argumentuje Jaworski.
Co da koalicji i premierowi Tuskowi wiosenny termin wyborów?
- Prawica jest w kryzysie poprzez działania rozbijające jej jedność. Jednocześnie nowe wybory pozwolą Tuskowi przy układaniu list wyciąć opozycję wewnątrz Platformy, czyli pozbyć się „schetynowców” – taki scenariusz kreśli Jaworski.
Nie można wykluczyć też scenariusza, że nowe wybory pozwolą przykryć zmiany w traktacie. Politycy i eksperci zajęci nowymi wyborami nie będą koncentrować się na zapisach traktatowych zajęci kampanią.
- Kanclerz Merkel i premier Sarkozy już najpewniej przygotowali nowe brzmienie traktatu, który przedstawią Radzie Europejskiej. Chcą doprowadzić do jak najszybszego ratyfikowania nowych rozwiązań traktatowych. Stąd i preludium do nich, jakim było wystąpienie ministra Radosława Sikorskiego w Berlinie. To przyspieszenie wynika wprost z planu przeprowadzenia nowych wyborów na wiosnę  – kontynuuje Jaworski u przywołuje  podane przez część mediów informacje, iż autorem przemówienia Radosława Sikorskiego w Berlinie w angielskiej wersji tekstu jest... Charles Crawford, emerytowany dyplomata, pisarz przemówień i były ambasador brytyjski w Polsce  w latach 2003-2007, specjalista ds. Europy wschodniej, pracownikiem m.in. w ambasadzie brytyjskiej w Moskwie (1993-1996) i w Belgradzie. 
- Jak możemy mówić o polskiej polityce, skoro minister konsultuje swoje wystąpienia z dyplomatami innych państw i wygłasza je w obcym języku? – pyta Jaworski.
Crawford przyznał, że został poproszony o konsultację przemówienia, ale zapewnił, iż jego autorem jest Radosław Sikorski.   W wystąpieniu podczas Forum Niemieckiego Towarzystwa Polityki Zagranicznej w Berlinie Sikorski zaproponował m.in. zmniejszenie i wzmocnienie roli  Komisji Europejskiej, ogólnoeuropejską listę kandydatów do europarlamentu i zaapelował do Niemiec o obronę strefy euro. Jednym z wyznaczników nowej polityki unijnej ma być m.in. połączenie urzędu przewodniczącego Komisji Europejskiej piastowanego przez José Manuela Barroso z urzędem przewodniczącego Rady Europejskiej, który sprawuje Herman Van Rompuy. 
- To nie było oficjalne stanowisko rządu, to był "celny i cenny" głos w dyskusji o przyszłości Unii Europejskiej - określił wystąpienie szefa MSZ rzecznik rządu Paweł Graś. Przemówienie ministra było konsultowane z premierem. Z kolei  prezydent Bronisław Komorowski otrzymał tekst wystąpienia dopiero w dniu jego wygłoszenia, a to prezydent jest strażnikiem suwerenności państwa.  
- Cały proces zmian traktatowych jest tak podzielony, tak poszatkowany by nikt nie był w stanie zapanować nad całością tych zmian. Polska polityka jest w tak irracjonalnym stanie, że każdy wariant jest możliwy – uważa posłanka PiS Anna Fotyga.  
Tymczasem posłowie zapoznają się z treścią traktatu UE z Chorwacją.
- W traktacie z Chorwacją są zmiany w stosunku do traktatu lizbońskiego. Bardzo intensywnie pracujemy nad przeanalizowaniem umowy z Chorwacją - mówi Fotyga. 
To nowe zapisy umowy UE z tym państwem mają zawierać nowe traktatowe i okołotraktatowe regulacje. Treść traktatu dopiero przed kilku dniami otrzymali posłowie z sejmowych komisji spraw zagranicznych i do Spraw Unii Europejskiej.  Pracom tej ostatniej przewodzi gdańska posłanka Agnieszka Pomaska, dla której jest to pierwsze poważne publiczne stanowisko.
Ta uproszczona procedura traktowa została „przećwiczona” podczas podejmowania decyzji  Rady Europejskiej z dnia 25 marca 2011 r. w sprawie zmiany art. 136 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej w odniesieniu do mechanizmu stabilności dla państw członkowskich, których walutą jest euro. Zostało to przyjęte jednomyślnie
Nowe regulacje traktowe pod obrady sejmowych komisji trafią 13 grudnia.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież