O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat... W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze » W Gdańsku w wyborach prezydenckich Aleksandra Dulkiewicz wygrał w I turze. Urzędująca prezydent uzys... Podsumowanie koalicji Konfederacji, Polska jest Jedna i Niezależna Sam... » W ostatnim dniu kampanii do wyborów samorządowych odbyła się konferencja prasowa podsumowująca kampa...
Reklama
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
piątek, 12 kwietnia 2024 15:13
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady
Energa Wybrzeże - Cellfast Wilki LIVE: 43:47
niedziela, 14 kwietnia 2024 08:51
Energa Wybrzeże - Cellfast Wilki LIVE: 43:47
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
piątek, 05 kwietnia 2024 13:12
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Plan PO: Wybory parlamentarne na wiosnę?

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
środa, 07 grudnia 2011 16:52


Opozycja bije na alarm. Poseł PiS Andrzej Jaworski obwieszcza, że rząd Donalda Tuska gra na wiosenne wybory parlamentarne pod pretekstem trudności z ratyfikacją nowych rozwiązań traktatowych.


- Przy ratyfikowaniu nowej formuły Traktatu Europejskiego, przed Radą Europejską, mamy do czynienia z niespotykanym chaosem – mówi w rozmowie z portalem wybrzeze24.pl Anna Fotyga, była minister spraw zagranicznych.
Z kolei poseł Andrzej Jaworski przewiduje nowe wybory na wiosnę. Ten wariant jego zdaniem jest wysoce prawdopodobny, tym bardziej, że rząd przedstawił warianty budżetowe oraz wprowadził ostatnio autopoprawkę do projektu budżetu. Jednocześnie doszło do niespotykanego przyśpieszenia w sprawach europejskich.
- Będziemy mieli do czynienia z szantażem. Premier Tusk nie zyska akceptacji dla rozwiązań traktatowych w parlamencie. Postawi więc alternatywę albo ratyfikacja traktatu, albo nowe wybory – uważa Jaworski.
Do tego by rozwiązać Sejm potrzebne są konkretne powody m.in. nieuchwalenie budżetu. 
- I to będzie argumentem. W traktacie znajdą się bowiem rozwiązania, które mają przełożenie na budżet. Zatem Donald Tusk posłuży się tezą o niemożność uchwalenia budżetu bez zaakceptowania zmian w traktacie. Te zmiany są w sprzeczności z tym, za czym opowiedzieli się Polacy przy referendum akcesyjnym. Na inne warunki godziliśmy się zgłaszając nasz akces do Unii Europejskiej. Polacy po prostu podpisali się pod innym dokumentem – argumentuje Jaworski.
Co da koalicji i premierowi Tuskowi wiosenny termin wyborów?
- Prawica jest w kryzysie poprzez działania rozbijające jej jedność. Jednocześnie nowe wybory pozwolą Tuskowi przy układaniu list wyciąć opozycję wewnątrz Platformy, czyli pozbyć się „schetynowców” – taki scenariusz kreśli Jaworski.
Nie można wykluczyć też scenariusza, że nowe wybory pozwolą przykryć zmiany w traktacie. Politycy i eksperci zajęci nowymi wyborami nie będą koncentrować się na zapisach traktatowych zajęci kampanią.
- Kanclerz Merkel i premier Sarkozy już najpewniej przygotowali nowe brzmienie traktatu, który przedstawią Radzie Europejskiej. Chcą doprowadzić do jak najszybszego ratyfikowania nowych rozwiązań traktatowych. Stąd i preludium do nich, jakim było wystąpienie ministra Radosława Sikorskiego w Berlinie. To przyspieszenie wynika wprost z planu przeprowadzenia nowych wyborów na wiosnę  – kontynuuje Jaworski u przywołuje  podane przez część mediów informacje, iż autorem przemówienia Radosława Sikorskiego w Berlinie w angielskiej wersji tekstu jest... Charles Crawford, emerytowany dyplomata, pisarz przemówień i były ambasador brytyjski w Polsce  w latach 2003-2007, specjalista ds. Europy wschodniej, pracownikiem m.in. w ambasadzie brytyjskiej w Moskwie (1993-1996) i w Belgradzie. 
- Jak możemy mówić o polskiej polityce, skoro minister konsultuje swoje wystąpienia z dyplomatami innych państw i wygłasza je w obcym języku? – pyta Jaworski.
Crawford przyznał, że został poproszony o konsultację przemówienia, ale zapewnił, iż jego autorem jest Radosław Sikorski.   W wystąpieniu podczas Forum Niemieckiego Towarzystwa Polityki Zagranicznej w Berlinie Sikorski zaproponował m.in. zmniejszenie i wzmocnienie roli  Komisji Europejskiej, ogólnoeuropejską listę kandydatów do europarlamentu i zaapelował do Niemiec o obronę strefy euro. Jednym z wyznaczników nowej polityki unijnej ma być m.in. połączenie urzędu przewodniczącego Komisji Europejskiej piastowanego przez José Manuela Barroso z urzędem przewodniczącego Rady Europejskiej, który sprawuje Herman Van Rompuy. 
- To nie było oficjalne stanowisko rządu, to był "celny i cenny" głos w dyskusji o przyszłości Unii Europejskiej - określił wystąpienie szefa MSZ rzecznik rządu Paweł Graś. Przemówienie ministra było konsultowane z premierem. Z kolei  prezydent Bronisław Komorowski otrzymał tekst wystąpienia dopiero w dniu jego wygłoszenia, a to prezydent jest strażnikiem suwerenności państwa.  
- Cały proces zmian traktatowych jest tak podzielony, tak poszatkowany by nikt nie był w stanie zapanować nad całością tych zmian. Polska polityka jest w tak irracjonalnym stanie, że każdy wariant jest możliwy – uważa posłanka PiS Anna Fotyga.  
Tymczasem posłowie zapoznają się z treścią traktatu UE z Chorwacją.
- W traktacie z Chorwacją są zmiany w stosunku do traktatu lizbońskiego. Bardzo intensywnie pracujemy nad przeanalizowaniem umowy z Chorwacją - mówi Fotyga. 
To nowe zapisy umowy UE z tym państwem mają zawierać nowe traktatowe i okołotraktatowe regulacje. Treść traktatu dopiero przed kilku dniami otrzymali posłowie z sejmowych komisji spraw zagranicznych i do Spraw Unii Europejskiej.  Pracom tej ostatniej przewodzi gdańska posłanka Agnieszka Pomaska, dla której jest to pierwsze poważne publiczne stanowisko.
Ta uproszczona procedura traktowa została „przećwiczona” podczas podejmowania decyzji  Rady Europejskiej z dnia 25 marca 2011 r. w sprawie zmiany art. 136 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej w odniesieniu do mechanizmu stabilności dla państw członkowskich, których walutą jest euro. Zostało to przyjęte jednomyślnie
Nowe regulacje traktowe pod obrady sejmowych komisji trafią 13 grudnia.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież