Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus...
PRO LIVE w Gdańsku
wtorek, 18 czerwca 2024 08:25
PRO LIVE w Gdańsku
Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Gdańskie lotnisko przygotowane do zimy

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 08 grudnia 2011 16:55

alt- Polskie porty lotnicze są bardzo dobrze przygotowane do najbliższej zimy – taką opinię wygłosił minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Sławomir Nowak, goszczący niedawno w Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy w Gdańsku Rębiechowie.Nowak powiedział również, że w najbliższych, zimowych miesiącach przez polskie porty lotnicze przewinie się około 4,5 mln pasażerów, czyli olbrzymia rzesza ludzi, którzy muszą mieć zapewniony odpowiedni standard bezpieczeństwa.


alt


W ostatnich 2-3 latach standard maszyn służących do utrzymania zimowego, jak i zrealizowane inwestycje w porcie lotniczym w Gdańsku, zapewniają najwyższy poziom obsługi. Niedawno zakupiono nowe maszyny wirnikowe, produkcji fińskiej, służące do odgarniania śniegu, charakteryzują się dużą wydajnością i nikłą awaryjnością. To z pewnością pozwoli w bardzo krótkim czasie przy obfitych opadach oczyścić pas startowy o minimalnej szerokości 30 metrów.


alt


Nasz port, jak i pozostałe polskie porty, goszczące piłkarskich kibiców, są bardzo zaawansowane w zakresie realizacji inwestycji związanych z EURO 2012. Rzecznik portu lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku Michał Dargacz poinformował, że w ramach programu inwestycyjnego zbudowano drogę kołowania, stanowiska postojowe i stanowisko do odladzania samolotów. Budowa nowego terminala pasażerskiego jest zaawansowana w ponad 90 proc. i zgodnie z planami w kwietniu 2012 r zostanie obsłużony w nim pierwszy pasażer. Zadeklarował, że lotnisko w Gdańsku jest w stanie obsłużyć podczas EURO 2012 każdą liczbę kibiców. W tym zakresie korzystamy z doświadczeń z Austrii i Szwajcarii, gdzie odbywały się poprzednie mistrzostwa.


altPort lotniczy w Gdańsku Rębiechowie, a właściwie w Gdańsku Matarni, jest położony na Wysoczyźnie Kaszubskiej, 10 kilometrów na zachód od Gdańska i Sopotu oraz 23 kilometry na południe od Gdyni. Na obszarze 240 ha stanowi znaczący potencjał rynkowy dla obsługi transportu lotniczego. Zaletą jest również to, że port  położony jest w centrum regionu pomorskiego i obejmuje przede wszystkim województwo pomorskie (ok. 2,2 mln mieszkańców, 18 293 km kw. - 5,9 proc. powierzchni Polski).


altCiekawostką jest to, że nasz port jest zapasowym lotniskiem dla warszawskiego Okęcia. Już kilkakrotnie przyjmował duże maszyny powietrzne, które z różnych przyczyn nie mogły lądować w stolicy.Nasz terminal pasażerski, mimo „zmniejszającej” się  kubatury z uwagi na duży wzrost pasażerów, jest nowoczesnym budynkiem czterokondygnacyjnym z pełną infrastrukturą, który został zaprojektowany w duchu współczesnej architektury. Posiada trzy kondygnacje nadziemne i jedną podziemną. Terminal oferuje szeroką gamę usług takich jak: Kredyt Bank, punkt wymiany walut, Poczta Polska, wypożyczalnie samochodów, parking, informacja turystyczna, biura podróży, kaplica, sklepy takie jak salon prasowy, jubiler czy Baltona oraz Restaurację Gdańską.


altZima to z reguły okres ograniczania oferty linii lotniczych. Powód jest prosty - ludzie wtedy po prostu mniej latają i nie zmieniają tego nawet świąteczne powroty do domów. W Gdańsku także kilku przewoźników zapowiedziało ograniczenia liczby połączeń, ale wszystko wskazuje na to, że w ogólnym rozrachunku Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy znów wyjdzie na plus - a to za sprawą nowych połączeń.


alt


Co tracimy? Dwa połączenia Wizzaira, które zdaniem przewoźnika, nie spełniły ekonomicznych oczekiwań - do duńskiego Aarhus (ostatni lot odbył się 27 września) oraz do fińskiego Tampere (loty nie są już realizowane). Zostaje natomiast połączenie do Barcelony na główne lotnisko El Prat. Wcześniej Wizzair traktował je jako sezonowe i zawieszał na okres zimowy. To ważna informacja, tym bardziej że bezpośredni konkurent Wizzaira, czyli Ryanair, zawiesił na zimę drugie połączenie z Gdańska do Hiszpanii - mianowicie do Alicante (ostatni lot odbył się 28 października).Poważnym ciosem dla Gdańska jest decyzja Lufthansy o likwidacji, przynajmniej na zimę, połączenia do Dusseldorfu (ostatni lot również odbył się 28 października). Znika też na zimowy AirBaltic z połączeniem do Rygi. Ostatni lot także odbył się 28 października, ale można już kupować bilety na sezon letni.


alt
Obecnie krystalizuje się zimowa siatka połączeń z gdańskiego lotniska. Do istniejących sześciu połączeń OLT Jet Air dołączył niedawno Eurolot. Rozpoczęła się już sprzedaż biletów głównie na narciarskie loty do słowackiego Popradu.Nowości przygotowało jeszcze dwóch przewoźników. Od 30 października na trasie Gdańsk-Sztokholm cztery razy w tygodniu lata SAS. Co ważne, samoloty lądują na głównym lotnisku Arlanda, a nie Skavsta, gdzie obecnie lata Wizzair. Z kolei do holenderskiego Eindhoven od 28 października lata Ryanair.
Wła-49

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież