100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdańskie lotnisko przygotowane do zimy

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 08 grudnia 2011 16:55

alt- Polskie porty lotnicze są bardzo dobrze przygotowane do najbliższej zimy – taką opinię wygłosił minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Sławomir Nowak, goszczący niedawno w Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy w Gdańsku Rębiechowie.Nowak powiedział również, że w najbliższych, zimowych miesiącach przez polskie porty lotnicze przewinie się około 4,5 mln pasażerów, czyli olbrzymia rzesza ludzi, którzy muszą mieć zapewniony odpowiedni standard bezpieczeństwa.


alt


W ostatnich 2-3 latach standard maszyn służących do utrzymania zimowego, jak i zrealizowane inwestycje w porcie lotniczym w Gdańsku, zapewniają najwyższy poziom obsługi. Niedawno zakupiono nowe maszyny wirnikowe, produkcji fińskiej, służące do odgarniania śniegu, charakteryzują się dużą wydajnością i nikłą awaryjnością. To z pewnością pozwoli w bardzo krótkim czasie przy obfitych opadach oczyścić pas startowy o minimalnej szerokości 30 metrów.


alt


Nasz port, jak i pozostałe polskie porty, goszczące piłkarskich kibiców, są bardzo zaawansowane w zakresie realizacji inwestycji związanych z EURO 2012. Rzecznik portu lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku Michał Dargacz poinformował, że w ramach programu inwestycyjnego zbudowano drogę kołowania, stanowiska postojowe i stanowisko do odladzania samolotów. Budowa nowego terminala pasażerskiego jest zaawansowana w ponad 90 proc. i zgodnie z planami w kwietniu 2012 r zostanie obsłużony w nim pierwszy pasażer. Zadeklarował, że lotnisko w Gdańsku jest w stanie obsłużyć podczas EURO 2012 każdą liczbę kibiców. W tym zakresie korzystamy z doświadczeń z Austrii i Szwajcarii, gdzie odbywały się poprzednie mistrzostwa.


altPort lotniczy w Gdańsku Rębiechowie, a właściwie w Gdańsku Matarni, jest położony na Wysoczyźnie Kaszubskiej, 10 kilometrów na zachód od Gdańska i Sopotu oraz 23 kilometry na południe od Gdyni. Na obszarze 240 ha stanowi znaczący potencjał rynkowy dla obsługi transportu lotniczego. Zaletą jest również to, że port  położony jest w centrum regionu pomorskiego i obejmuje przede wszystkim województwo pomorskie (ok. 2,2 mln mieszkańców, 18 293 km kw. - 5,9 proc. powierzchni Polski).


altCiekawostką jest to, że nasz port jest zapasowym lotniskiem dla warszawskiego Okęcia. Już kilkakrotnie przyjmował duże maszyny powietrzne, które z różnych przyczyn nie mogły lądować w stolicy.Nasz terminal pasażerski, mimo „zmniejszającej” się  kubatury z uwagi na duży wzrost pasażerów, jest nowoczesnym budynkiem czterokondygnacyjnym z pełną infrastrukturą, który został zaprojektowany w duchu współczesnej architektury. Posiada trzy kondygnacje nadziemne i jedną podziemną. Terminal oferuje szeroką gamę usług takich jak: Kredyt Bank, punkt wymiany walut, Poczta Polska, wypożyczalnie samochodów, parking, informacja turystyczna, biura podróży, kaplica, sklepy takie jak salon prasowy, jubiler czy Baltona oraz Restaurację Gdańską.


altZima to z reguły okres ograniczania oferty linii lotniczych. Powód jest prosty - ludzie wtedy po prostu mniej latają i nie zmieniają tego nawet świąteczne powroty do domów. W Gdańsku także kilku przewoźników zapowiedziało ograniczenia liczby połączeń, ale wszystko wskazuje na to, że w ogólnym rozrachunku Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy znów wyjdzie na plus - a to za sprawą nowych połączeń.


alt


Co tracimy? Dwa połączenia Wizzaira, które zdaniem przewoźnika, nie spełniły ekonomicznych oczekiwań - do duńskiego Aarhus (ostatni lot odbył się 27 września) oraz do fińskiego Tampere (loty nie są już realizowane). Zostaje natomiast połączenie do Barcelony na główne lotnisko El Prat. Wcześniej Wizzair traktował je jako sezonowe i zawieszał na okres zimowy. To ważna informacja, tym bardziej że bezpośredni konkurent Wizzaira, czyli Ryanair, zawiesił na zimę drugie połączenie z Gdańska do Hiszpanii - mianowicie do Alicante (ostatni lot odbył się 28 października).Poważnym ciosem dla Gdańska jest decyzja Lufthansy o likwidacji, przynajmniej na zimę, połączenia do Dusseldorfu (ostatni lot również odbył się 28 października). Znika też na zimowy AirBaltic z połączeniem do Rygi. Ostatni lot także odbył się 28 października, ale można już kupować bilety na sezon letni.


alt
Obecnie krystalizuje się zimowa siatka połączeń z gdańskiego lotniska. Do istniejących sześciu połączeń OLT Jet Air dołączył niedawno Eurolot. Rozpoczęła się już sprzedaż biletów głównie na narciarskie loty do słowackiego Popradu.Nowości przygotowało jeszcze dwóch przewoźników. Od 30 października na trasie Gdańsk-Sztokholm cztery razy w tygodniu lata SAS. Co ważne, samoloty lądują na głównym lotnisku Arlanda, a nie Skavsta, gdzie obecnie lata Wizzair. Z kolei do holenderskiego Eindhoven od 28 października lata Ryanair.
Wła-49

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież