Gala 14. Wielkiego Maratonu Czytelniczego » W audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się Gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego, og... Otwarcie ekspozycji „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Ob... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarto ekspozycję „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Fund... Płace na gdańską miarę... » Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim urzędzie miejskim aż 9 dodatkowo zarabia w ... Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ...
Płace na gdańską miarę...
wtorek, 06 czerwca 2023 12:18
Płace na gdańską miarę...
Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

16. Konferencja "Miasta w Internecie"

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 11 czerwca 2012 11:37

Największe polskie spotkanie środowisk odpowiedzialnych za wdrażanie rozwiązań teleinformatycznych w sektorze publicznym, po raz pierwszy odbyło się w Gdańsku. Wzięło w nim udział ponad 300 osób – ekspertów, polityków, urzędników wszystkich szczebli i przedsiębiorców. Pierwsze edycje takich konferencji (1997–1999) odbywały się w Tarnowie, natomiast w latach 2000-2011 miały one miejsce w Zakopanem. Obrady 16. Konferencji "Miasta w Internecie" toczyły się na przełomie maja i czerwca w Gdańskiej Filharmonii Bałtyckiej.
Najważniejszy wniosek z gdańskiej konferencji to taki, że zachodzi obawa o terminowość sfinalizowania niektórych projektów zgodnie z przyjętym kalendarzem i założeniami. Dotyczy to zwłaszcza tak istotnych przedsięwzięć cyfrowej modernizacji Polski, jak dotowanych ze środków unijnych projektów e-administracji i e-zdrowia. Będą one realizowane pod niezwykle silną presją czasu, jaki pozostał do zakończenia ich wdrażania i rozliczenia.


alt


Optymistyczne jest natomiast to, że w pół roku po powstaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, widać wyraźnie, iż odpowiedzialni za cyfryzację ministrowie różnych resortów zaczęli ze sobą rozmawiać, a komunikacja wydaje się przynosić pierwsze efekty. – Utworzenie nowego ministerstwa uporządkowało wiele po stronie rządowej, czego efektem jest świadomość tego, że nie ma już czasu na błędy, zaniechania i nie przemyślane decyzje. Rok 2012 będzie rokiem prawdy dla polskich cyfryzatorów. Dla niektórych jednak wnioski mogą być nieco gorzkie – stwierdził Krzysztof Głomb, prezes Stowarzyszenia „Miasta w Internecie”.


altO wadze zadań cyfryzacyjnych, w przesłaniu wizualnym do uczestników Konferencji mówił Michał Boni. – Dlaczego to jest takie ważne? Dlatego, że we współczesnym świecie to, co wiąże się z Internetem przekłada się w pośredni sposób na wszystko. Możemy mieć lepsze biznesy, lepiej komunikować obywateli z administracją, możemy też być bardziej kreatywni i wymyślać nowe rodzaje usług, możemy lepiej zarządzać ludźmi i procesami zarządzania skomplikowanych urządzeń. Możemy wreszcie sprawiać sobie – jako ludzie, użytkownicy, konsumenci – wiele przyjemności – przekonywał minister administracji i cyfryzacji.


altPodczas obrad sporo miejsca poświęcono „cyfrowej szkole”. Nie mogło być inaczej, skoro właśnie rozpoczął się pilotaż tego rządowego programu. Ostatecznie biorą w nim udział 402 szkoły, ale zainteresowanie było dużo większe. Do programu aplikowało 46 procent polskich gmin, tj. co czwarta szkoła w kraju. To najlepiej świadczy o tym, że chcą one zmian i to jest wielki kapitał – argumentowała Joanna Berdzik, podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Ale co ciekawe, większość szkół chciała sprzętu dla siebie, a nie dla uczniów, co oznacza, że nasze placówki są niedoinwestowane.


Uczestnicy Konferencji przestrzegali jednak przed stricte infrastrukturalnym podejściem, podkreślając, że nacisk położyć należy na przygotowanie nauczycieli, którzy wdrażać będą założenia „nowej szkoły”. Na szczęście, jak wynika z badań, które przeprowadzono, ok. 90 procent pedagogów uważa, że narzędzia cyfrowe zwiększają efektywność nauczania i atrakcyjność lekcji. Przekonywanie i umiejętne szkolenie nauczycieli, to jednak proces mozolny. Ale im więcej z technologii korzystają, tym szybciej się przełamują.


altPodczas 3-dniowych obrad gdańskiej konferencji pojawiła się nieoficjalna informacja o tym, że odblokowany został medyczny projekt P1 – największe przedsięwzięcie informatyczne w polskiej administracji. W jego ramach ma powstać m.in kluczowa dla projektu e-zdrowia Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych. Na jej stworzenie są przeznaczone ogromne pieniądze (ponad 700 mln zł), które muszą zostać wydane w miarę szybko i mądrze. Miano krytyczne uwagi co do realizacji projektu administracji P2.


W Gdańsku poruszono również kwestię szerokopasmowej sieci światłowodowej. Ma jej powstać w Polsce prawie 27 tys. km i to w okresie najbliższych 30 miesięcy. Problem w tym, ze wciąż nie wiadomo, kto połączy szerokopasmowy kręgosłup z poszczególnymi gminami, sołectwami, czy domami. Firmy, które mogłyby to zrobić mają obawy, dotyczące opłacalności i popytu na dostarczanie Internetu. Nikt bowiem tego dotychczas nie zbadał, gdyż i to byłoby z pewnością niezwykle drogie.


Póki co, to od sprawnego zakończenia i rozliczenia projektów i programów już realizowanych, zależy szybkie uruchomienie środków z nowej unijnej perspektywy finansowej na lata 2014-20. – Jest to ważne, bo przygotowany projekt unijnego budżetu zakłada, że pozostaniemy największym beneficjentem polityki spójności w Europie. Polska ma szanse na ok. 80 mld euro w nowym budżecie. Oznacza to, że nawet co czwarte „spójnościowe” euro trafi do nas – powiedział Jerzy Kwieciński, wiceprezes Europejskiego Centrum Przedsiębiorczości.


Natomiast Anna Krzyżanowska z Komisji Europejskiej „Społeczeństwo informacyjne i media”zasadnie argumentowała: - Transformacja cyfrowa, by była skuteczna musi dotykać wszystkich, być dostępna, niezawodna, szybka, użyteczna i musi bazować na nowych umiejętnościach użytkowników. Wiemy już, że rozwój cyfryzacji ma bezpośrednie przełożenie na rozwój gospodarczy, tworzy miejsca pracy i zwiększa innowacyjność przedsiębiorstw.
Kolejna konferencja za rok, również w Gdańsku. Podsumujemy, co udało się zrealizować, a co zostało zaprzepaszczone w rozwoju cyfryzacji naszego kraju.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież