Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho... A. Kobylarz mierzy w senat » Andrzej Kobylarz, b. poseł Kukiz15, dołączył w ostatniej chwili do walki o senat okręgu 66 obejmując... Jesień w ogrodzie 2023 » Za nami pierwszy dzień kiermaszu ogrodniczego "Jesień w grodzie". W sobotę teren Pomorskiego Hurtowe... 101 rocznica powołania KS Gedania » Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu Polskiego Klubu Gedania. Zebranie miało...
101 rocznica powołania KS Gedania
piątek, 15 września 2023 17:58
101 rocznica powołania KS Gedania
Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu
Michalski w kadrze Probierza
czwartek, 21 września 2023 15:57
Michalski w kadrze Probierza
Rozmowa z Radosławem Michalskim, prezesem Pomorskiego Związku
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Dwaj panowie Góreccy
poniedziałek, 11 września 2023 17:12
Dwaj panowie Góreccy
Stosunkowo niedawno pisałem o Bogusławie Góreckim, malarzu

Sport w szkole z ORLENEM

Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
niedziela, 10 września 2023 17:31
Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
Dyrekcja Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Panel dyskusyjny w ramach obchodów jubileuszu Trybunału Konstytucyjnego

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
wtorek, 18 października 2016 10:38

W ramach obchodów jubileuszu Trybunału Konstytucyjnego, które miały miejsce w Dworze Artusa w Gdańsku, odbył się panel dyskusyjny z udziałem prezesa Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzeja Rzeplińskiego, prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, członka Krajowej Rady Sądownictwa Waldemara Żurka, prof. dr hab. Jerzego Zajadło z Uniwersytetu Gdańskiego. Moderatorem panelu był Wojciech Duda – redaktor naczelny „Przeglądu Politycznego”. Panel przeprowadzony został z udziałem publiczności, która nagrodziła prelegentów owacją na stojąco.


Pierwsze pytanie Wojciecha Dudy dotyczyło stawki konfliktu o Trybunał Konstytucyjny. 

– Szczerze mówiąc myślę, że istotą tego konfliktu jest spełnienie dość dziecinnych marzeń – powiedział Andrzej Rzepliński. – Rządzi nami człowiek, który nigdy nie był ciekawy świata, nie był za granicą, chyba nie mówi innymi językami poza polskim, choć polskim włada świetnie. Nie był ciekawy. Żył, żyje w kręgu własnych wyobrażeń i swojej żelaznej woli, żeby te marzenia spełnić. Nie bierze pod uwagę naszych potrzeb. Znakomicie zorganizował siłę, która jest jak wielka, potężna pięść.


Prof. Rzepliński podkreślił, że strach przed własnym państwem jest niezwykle kosztowny dla wszystkich. Osoby, które „siedzą cicho” i boją się reagować mają spokój, ale jednocześnie taki sposób myślenia i działania jest dla nich „kastrujący”. Prezes TK przywołał przemówienie Franklina D. Roosevelta, w którym prezydent Stanów Zjednoczonych mówił o czterech podstawowych wolnościach: wolności wyznania religijnego, wolności słowa i prasy, wolności od strachu przed własnym państwem i wolności od strachu przed ubóstwem. Te cztery czynniki są podstawą demokracji. Prezes powiedział także, że państwo nie oferuje wszystkim szczęścia, daje jedynie realną szansę, by to osobiste szczęście, każdy sobie zbudował.


Prof. Jerzy Zajadło powiedział, że nie ma konfliktu w sprawie TK, jest to po prostu atak. Przywołał także grupy społeczne, które w ostatnim czasie protestowały w różnych sprawach m.in. kobiety, które uczestniczyły w Czarnym Proteście, Komitet Obrony Demokracji, nauczycieli i lekarzy.


Prezydent Paweł Adamowicz stwierdził z ironią i przekąsem, że prezes Jarosław Kaczyński nie lubi samorządu terytorialnego, bo według niego jest to słabość państwa.

– Samorząd jest dziś na linii zagrożenia, ale pod jeszcze większym zagrożeniem jest środowisko sędziowskie, bo po Trybunale Konstytucyjnym przyjdzie czas na sędziów – powiedział Paweł Adamowicz.

Prezydent Adamowicz dodał także, że TK to organ konstytucyjny, a konferencja w Dworze Artusa to uroczystość oficjalna, a nie „herbatka z kolegami”.


alt


Sędzia Waldemar Żurek powiedział, że dzisiejsza władza zmierza do zmęczenia społeczeństwa tematem Trybunału Konstytucyjnego, aby ta kwestia po prostu spowszedniała. Dodał także, że Trybunał Konstytucyjny jest jedynie początkiem pewnej drogi.

– Tam, gdzie chce się naruszyć zasady demokracji, zaczyna się od instytucji, która ma ją chronić – powiedział Waldemar Żurek.

Waldemar Żurek porównał Trybunał Konstytucyjny do „kontrolera jakości” prawa. Wymienił także działania obecnego rządu i podał szereg konkretnych przykładów, które, jego zdaniem, mają na celu wywarcie wpływu na sędziów, nie tylko tych z TK. Jednym z nich jest chociażby szereg ustaw, które pojawiły się w przeciągu roku i w wielu prawnikach budzą niepokój, czy są zgodne z ustawą zasadniczą.


– Zamach na Trybunał Konstytucyjny oznacza zamach na prawa każdego obywatela – powiedział Waldemar Żurek.

Sędzia Żurek dodał także, że trójpodział władzy w chwili obecnej staje się iluzją, a sędziowie są usilnie, m.in. przez media, upolityczniani. Mimo że sędziowie wyjaśniają tylko dlaczego dany akt prawny jest niekorzystny, a więc wykonują swoje obowiązki, na siłę „przypina im się łatkę politycznych”.


Paneliści podkreślili także kwestię języka, jakim posługuje się, ich zdaniem, obecnie rządząca partia i jej zwolennicy, określając go mianem m.in. „postkomunistycznego”. Prof. Zajadało stwierdził, że taka mowa nie ma nic wspólnego z estetyką prawa.


Waldemar Żurek i Andrzej Rzepliński wspomnieli także o groźbach, które padają od anonimowych osób pod adresem ich oraz ich rodzin.


Karolina Rabiej

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież