Poseł Tarczyński w Akwenie: Fakty dla przekonanych... » W klubie gdańskiej Solidarności "Akwen" odbyło się spotkanie z eurodeputowanym Dominikiem Tarczyński... W tygodniku „Sieci”: Putin wysyła na śmierć » Władimir Putina ogłosił częściową mobilizację i chce powołać pod broń przynajmniej 300 tys. mężczyzn... Las to nie wysypisko » Nielegalne składowiska odpadów, to największe zmartwienie Nadleśnictwa Kolbudy. W świetle prawa domn... Czesław Nowak: Tusk otrzymał zadanie do wykonania » Z Czesławem Nowakiem, posłem OKP i Porozumienia Centrum (1989-1993), gdańskim radnym (1998-2006), po... PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej » 16 września otwarto Centrum Medyczne PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej. To trzecia taka placów... M. Adamowicz u gedanistów - forma na medal » Mamy dobra wiadomość dla nieco poirytowanej sędzi Aleksandry Kaczmarek, która 8 września nie doczeka... Wszystkim, którym drogie jest dziedzictwo gdańskiej zieleni » Oświadczenie otwarteW dniu 4 maja b.r. wystosowałem List Otwarty w sprawie postępującej degradacji O... Tomasz Wołek odłożył pióro. Kibicuje Niebiesko-Biało-Niebieskim w Nieb... » Tomasz Wołek był dziennikarzem, pisarzem, znawcą i komentatorem sportowym. Urodził się w 1947 roku. ... Żegnaj Tomku... » Nie żyje Tomasz Wołek. Mój mentor futbolu i zawodu dziennikarza. Tomka poznałem w 1974 roku. Po pami... Stowarzyszenie „Godność” do Tuska » List Stowarzyszenia „Godność” do Donalda TuskaSzanowny Donaldzie!My, byli się działacze „Solidarnośc...
Portfele liderów partii - kto na Pomorzu za Tuskiem?
niedziela, 18 września 2022 13:08
Portfele liderów partii - kto na Pomorzu za Tuskiem?
Lepsza, lepiej płatna praca w pomorskim samorządzie niż służba

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Marsze w górę tabeli
sobota, 24 września 2022 13:49
Marsze w górę tabeli
EKSTRAKLASA BP
Lechia od ostatniego dnia lipca wciąż bez
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
czwartek, 22 września 2022 18:12
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
48-letni Marcin Kaczmarek podjął się niezwykle trudnego zadania.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Rozewska strażnica polskości
środa, 14 września 2022 13:24
Rozewska strażnica polskości
Pogoda nie nastrajała do długiego pobytu nad morzem, było już
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
środa, 31 sierpnia 2022 08:28
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza uczniów

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Panel dyskusyjny w ramach obchodów jubileuszu Trybunału Konstytucyjnego

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
wtorek, 18 października 2016 10:38

W ramach obchodów jubileuszu Trybunału Konstytucyjnego, które miały miejsce w Dworze Artusa w Gdańsku, odbył się panel dyskusyjny z udziałem prezesa Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzeja Rzeplińskiego, prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, członka Krajowej Rady Sądownictwa Waldemara Żurka, prof. dr hab. Jerzego Zajadło z Uniwersytetu Gdańskiego. Moderatorem panelu był Wojciech Duda – redaktor naczelny „Przeglądu Politycznego”. Panel przeprowadzony został z udziałem publiczności, która nagrodziła prelegentów owacją na stojąco.


Pierwsze pytanie Wojciecha Dudy dotyczyło stawki konfliktu o Trybunał Konstytucyjny. 

– Szczerze mówiąc myślę, że istotą tego konfliktu jest spełnienie dość dziecinnych marzeń – powiedział Andrzej Rzepliński. – Rządzi nami człowiek, który nigdy nie był ciekawy świata, nie był za granicą, chyba nie mówi innymi językami poza polskim, choć polskim włada świetnie. Nie był ciekawy. Żył, żyje w kręgu własnych wyobrażeń i swojej żelaznej woli, żeby te marzenia spełnić. Nie bierze pod uwagę naszych potrzeb. Znakomicie zorganizował siłę, która jest jak wielka, potężna pięść.


Prof. Rzepliński podkreślił, że strach przed własnym państwem jest niezwykle kosztowny dla wszystkich. Osoby, które „siedzą cicho” i boją się reagować mają spokój, ale jednocześnie taki sposób myślenia i działania jest dla nich „kastrujący”. Prezes TK przywołał przemówienie Franklina D. Roosevelta, w którym prezydent Stanów Zjednoczonych mówił o czterech podstawowych wolnościach: wolności wyznania religijnego, wolności słowa i prasy, wolności od strachu przed własnym państwem i wolności od strachu przed ubóstwem. Te cztery czynniki są podstawą demokracji. Prezes powiedział także, że państwo nie oferuje wszystkim szczęścia, daje jedynie realną szansę, by to osobiste szczęście, każdy sobie zbudował.


Prof. Jerzy Zajadło powiedział, że nie ma konfliktu w sprawie TK, jest to po prostu atak. Przywołał także grupy społeczne, które w ostatnim czasie protestowały w różnych sprawach m.in. kobiety, które uczestniczyły w Czarnym Proteście, Komitet Obrony Demokracji, nauczycieli i lekarzy.


Prezydent Paweł Adamowicz stwierdził z ironią i przekąsem, że prezes Jarosław Kaczyński nie lubi samorządu terytorialnego, bo według niego jest to słabość państwa.

– Samorząd jest dziś na linii zagrożenia, ale pod jeszcze większym zagrożeniem jest środowisko sędziowskie, bo po Trybunale Konstytucyjnym przyjdzie czas na sędziów – powiedział Paweł Adamowicz.

Prezydent Adamowicz dodał także, że TK to organ konstytucyjny, a konferencja w Dworze Artusa to uroczystość oficjalna, a nie „herbatka z kolegami”.


alt


Sędzia Waldemar Żurek powiedział, że dzisiejsza władza zmierza do zmęczenia społeczeństwa tematem Trybunału Konstytucyjnego, aby ta kwestia po prostu spowszedniała. Dodał także, że Trybunał Konstytucyjny jest jedynie początkiem pewnej drogi.

– Tam, gdzie chce się naruszyć zasady demokracji, zaczyna się od instytucji, która ma ją chronić – powiedział Waldemar Żurek.

Waldemar Żurek porównał Trybunał Konstytucyjny do „kontrolera jakości” prawa. Wymienił także działania obecnego rządu i podał szereg konkretnych przykładów, które, jego zdaniem, mają na celu wywarcie wpływu na sędziów, nie tylko tych z TK. Jednym z nich jest chociażby szereg ustaw, które pojawiły się w przeciągu roku i w wielu prawnikach budzą niepokój, czy są zgodne z ustawą zasadniczą.


– Zamach na Trybunał Konstytucyjny oznacza zamach na prawa każdego obywatela – powiedział Waldemar Żurek.

Sędzia Żurek dodał także, że trójpodział władzy w chwili obecnej staje się iluzją, a sędziowie są usilnie, m.in. przez media, upolityczniani. Mimo że sędziowie wyjaśniają tylko dlaczego dany akt prawny jest niekorzystny, a więc wykonują swoje obowiązki, na siłę „przypina im się łatkę politycznych”.


Paneliści podkreślili także kwestię języka, jakim posługuje się, ich zdaniem, obecnie rządząca partia i jej zwolennicy, określając go mianem m.in. „postkomunistycznego”. Prof. Zajadało stwierdził, że taka mowa nie ma nic wspólnego z estetyką prawa.


Waldemar Żurek i Andrzej Rzepliński wspomnieli także o groźbach, które padają od anonimowych osób pod adresem ich oraz ich rodzin.


Karolina Rabiej

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież