We współczesnych mediach obowiązuje zasada „Dobra wiadomość, to kiepski news”. Jednak w miejscach takich jak Fundacja Hospicyjna każdego dnia aktywiści i podopieczni wyczekują tych dobrych wiadomości z niecierpliwością. Te dobre wieści oznaczają kolejny dzień życia dla pacjenta, nowy sprzęt dla ciężko chorego dziecka, nadzieję dla ich bliskich. Pozytywne nastawienie czyni cuda i… może być zaraźliwe.
To właśnie pragniemy przekazać w nowej kampanii, zachęcającej do przekazania 1% z podatku dochodowego na działania Fundacji Hospicyjnej. 1 procent to pozornie niewiele, ale suma przekazów ludzi dobrej woli otwiera wielkie możliwości służące potrzebującym wsparcia. Kampania „Nawet superbohater nie wygra tej walki sam” ruszyła.
Roch ma 3 lata. Zachorował nagle przed dwoma laty. Dziś lekarze znajdują się ponownie w punkcie wyjścia. Nie wiadomo, co dokładnie chłopcu dolega. Jedno jest pewne – jego stan wymaga wciąż pełnej opieki zespołu hospicyjnego oraz wykorzystania kosztownego sprzętu. Poza tym że walczy z chorobą, jest typowym trzylatkiem – uwielbia się śmiać, bawić się i brykać. Tylko przenośny koncentrator tlenu, który pomaga małemu oddychać, przypomina, że nie może on cieszyć się pełną swobodą. Roch to jeden z naszych małych superbohaterów – dzieci pozostających pod opieką hospicjum dziecięcego, które każdego dnia dzielnie zmagają się z ciężkimi chorobami. Fundacja Hospicyjna zwróciła się do jego rodziców z prośbą o zgodę na udział Rocha w kampanii „Nawet superbohater nie wygra tej walki sam”, apelującej o przekazanie 1% podatku dochodowego na rzecz pacjentów hospicjów. Rodzice chłopca nie wahali się ani chwili.
- Kiedy Roszek zachorował, spotkaliśmy się w naszym środowisku z bardzo różnymi reakcjami. Pozytywnymi i negatywnymi. To jest dla mnie wciąż bardzo bolesne. W naszym otoczeniu zdarzyły się dwa takie przypadki zupełnego odcięcia się, jak przed zarazą. Nasza decyzja podyktowana była między innymi chęcią pokazania innym, że oprócz świata ludzi zdrowych jest też na przykład świat małego Roszka i jego rodziców, którzy są szczęśliwi, są normalni i takimi pragną być postrzegani – tłumaczy mama Rocha.
Dzięki ich miłości i oddaniu Roch dzielnie walczy z chorobą. Całą rodzinę wspierają pracownicy hospicjum domowego i Fundacja Hospicyjna. Pomoc ta polega na dostarczaniu fachowego sprzętu – ssaków, pulsoksymetru, koncentratorów tlenu (stacjonarnego i przenośnego) oraz na wsparciu medycznym i psychologicznym. Dzięki pomocy pielęgniarek cała rodzina mogła wrócić ze szpitala do domu i zacząć w miarę normalnie funkcjonować. A stan Rocha zaczął się niespodziewanie poprawiać!
- Biorąc udział w kampanii, postanowiliśmy pokazać wszystkim, że Roszek jest szczęśliwy i że walczy, a my razem z nim. Naszym marzeniem jest móc zdiagnozować chorobę Roszka i pomóc mu lepiej żyć – opowiada mama Rocha.
Takich superbohaterów pod opieką domowego hospicjum jest więcej. Każdy wymaga specjalistycznej i kosztownej opieki. Jest niezbędna, by mogli funkcjonować, a nawet, jak mały Roch, powoli zdrowieć. Dlatego dla nas liczy się każda złotówka i każdy przekazany 1%. Dzięki nim, co roku pomagamy prawie tysiącowi chorych dzieci, dorosłych i ich bliskim.
Drużyna superbohatera
Do drużyny superbohatera dołączyli już Henryka Krzywonos-Strycharska, Emilia Komarnicka i Dariusz Michalczewski. Ta trójka od dawna wspiera działania Fundacji Hospicyjnej. Wystąpili oni charytatywnie w spotach kinowych i radiowych, zachęcających do przekazywania 1% podatku na rzecz Fundacji. To państwo decydują na co chcą przeznaczyć część swego, odprowadzanego do budżetu podatku. W waszych rękach, a nie w widzimisię urzędników, jest decyzja na co trafią wasze pieniądze.
- Nie bądźmy obojętni. Na wsparcie czekają dorośli i dzieci. Dzielmy się tym, co mamy – przekonuje Henryka Krzywonos.
- Jeden procent podatku ma super moc! – wtóruje jej Dariusz Michalczewski
Każdy może wstąpić do drużyny superbohatera
Przekazując 1% podatku, pomagacie Fundacji Hospicyjnej, która od 8 lat aktywnie wspiera ruch hospicyjny w całej Polsce oraz Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku. Pacjenci hospicjum stacjonarnego i domowego otrzymują pomoc medyczną, psychologiczną, duchową i socjalną, a ich bliscy wsparcie zarówno podczas choroby, jak i w trakcie żałoby. Pozostałe obszary działań Fundacji to: kampanie społeczne, edukacja, rozwój i promocja wolontariatu, Akademia Walki z Rakiem, Fundusz Dzieci Osieroconych (pomoc dzieciom osieroconymi i zdrowemu rodzeństwu dzieci chorych: stypendia, wyprawki do szkoły, wypoczynek wakacyjny, prezenty świąteczne, zabawy i uroczystości okolicznościowe).
Dla przykładu Każde 25 zł to 150 strzykawek, 60 bandaży, 15 pieluchomajtek lub dzienne wyżywienie dla dwóch pacjentów na oddziale stacjonarnym, książka dla dziecka osieroconego, godzina korepetycji dotkniętego chorobą dziecka.
„Hospicjum to też Życie” - odczarujmy wspólnie trudny temat nieuleczalnej choroby, godnego odchodzenia, pokażmy, że można mówić o tych trudnych kwestiach inaczej. Nasi superbohaterowie, przechodząc przez trudne chwile i walcząc z ciężkimi chorobami, do końca zachowują nadzieję. Państwa wsparcie daje im super moc!
GG
Inne artykuły związane z:
- 18/02/2012 16:13 - Szklany świecznik w Domu Uphagena
- 18/02/2012 16:06 - Obowiązek odśnieżania i lekkomyślni wędkarze
- 18/02/2012 09:38 - Jaka oferta dla SP 29?
- 18/02/2012 09:36 - Cykl wykładów otwartych i zajęć praktycznych dla seniorów
- 18/02/2012 09:32 - Ministerstwo Sprawiedliwości kupi budynki dla gdańskich sądów?
- 16/02/2012 17:50 - Premiery unikatowych piw w Brovarni Gdańsk
- 16/02/2012 16:43 - Finowie otworza w Gdańsku centrum obsługi finansowej
- 16/02/2012 08:38 - Pączek z manufaktury doda humoru nawet w dobie kryzysu
- 15/02/2012 18:59 - Wrze w SM Rozstaje - aktualizacja
- 14/02/2012 13:58 - Tajemnice święta zakochanych