Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Szklany świecznik w Domu Uphagena

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
sobota, 18 lutego 2012 16:13

altUroczystość prezentacji nowego świecznika w salonie Domu Uphagena przy ulicy Długiej w Gdańsku odbyła się w ramach obchodów 100-lecia otwarcia Muzeum Wnętrz Mieszczańskich.



Muzeum Historyczne Miasta Gdańska od dłuższego czasu planowało wykonanie rekonstrukcji świecznika do salonu, stanowił on bowiem bardzo ważny element wyposażenia reprezentacyjnego wnętrza. Stało się to możliwe dzięki wsparciu finansowemu, którego udzieliło Stowarzyszenie Konsulów Honorowych w Polsce, mające swą siedzibę właśnie w Domu Uphagena.


alt


Stowarzyszenie, z prywatnych składek swych członków, przyczyniło się do dofinansowania wykonania projektu świecznika, którego autorką jest dr Zofia Maciakowska z Biura Badawczo-Rozwojowego „Agencja Dart”. Konsultantem projektu była dr Käthe Klappenbach, kurator zbiorów oświetlenia zabytkowego Stiftung Preussische Schlösser und Gärten Berlin-Brandenburg. Wykonanie projektu otworzyło możliwość rozpoczęcia poszukiwań wykonawcy świecznika. Muzeum – śladem Jana Uphagena – postanowiło zlecić wykonanie świecznika w Anglii. Uznano bowiem, że wierne odtworzenie dawnych technik pozwoli w efekcie na uzyskanie obiektu maksymalnie zbliżonego do zaginionego oryginału.


Do realizacji zadania wybrana została firma Wilkinson – Chandelier Manufactures & Glass Restorers, która działa w Sittingbourne w Hrabstwie Kent (Anglia) od 1947 r. i jest od trzech pokoleń firmą rodzinną. Firma specjalizuje się przede wszystkim w konserwacji i rekonstrukcji zabytkowych świeczników szklanych.


alt


Dziesięcioramienny szklany świecznik z Domu Uphagena został zapewne sprowadzony przez Jana Uphagena (1731–1802) do salonu z Anglii. Nie jest to przypadkiem, gdyż firmy handlowe należące do rodziny Uphagenów współpracowały w tym okresie ściśle z firmami angielskimi. Salon – reprezentacyjne wnętrze kamienicy położone na pierwszym piętrze od strony ulicy – został ukończony w 1786 roku, a więc w nieco ponad dziewięć lat po przeprowadzeniu się państwa Uphagenów do nowego domu. W dniu 24 stycznia 1787 roku Jan wraz z żoną Abigail podjął gości w nowo umeblowanym salonie – oświetlonym angielskim świecznikiem, w którym czas odmierzał wygrywający melodie zegar w formie urny zwieńczonej postacią Chronosa, a na boazeriach przedstawione zostały greckie starożytne budowle.


W tym czasie o zamożności właściciela świadczył nie tylko dostojny wystrój i wyposażenie wnętrz, ale również liczba woskowych, kosztownych świec, które zapalano w pomieszczeniu. Niestety świecznik z salonu, dekorujący pomieszczenie do 1944 r. (wówczas zdemontowano wystrój i wyposażenie w całym domu Uphagenów) zaginął podczas wojny.


alt


Świecznik z salonu Domu Uphagena reprezentuje typ klasycystycznych świeczników angielskich. Typ ten rozpowszechnił się w Anglii w latach siedemdziesiątych XVIII w. Szczególnie znanym warsztatem specjalizującym się w ich wykonywaniu był warsztat Williama Parkera z Londynu, a pierwszą znaną realizacją był zestaw trzech świeczników do sali herbacianej tzw. Assembly Rooms w Bath. W świecznikach angielskich wykorzystywano do produkcji kryształów szkło z dodatkiem tlenku ołowiu, dzięki czemu szkło stawało się stosunkowo miękkie, co pozwalało na szczególnie finezyjne opracowanie wszystkich detali. Taki materiał wymagał naturalnie wielkiego kunsztu szlifierzy. Jednak efekt był wspaniały – świeczniki charakteryzowała niezwykła przejrzystość i doskonałe odbicie światła.


Świeczniki angielskie odbiegały w swojej formie i konstrukcji od świeczników powstających w tym czasie na kontynencie europejskim. Ich odrębność wyrażała się w sposobie kompozycji i zestawieniu poszczególnych elementów, stosowaniu dodatkowych ramion i sterczyn dekoracyjnych. Tym elementom świeczniki zawdzięczają swoją specyfikę.


Rekonstrukcja kosztowała około sto tys. zł i częściowo też została sfinansowana ze środków dotacji miasta na działalność Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.


alt


Podpalenia 10 woskowych świec na kryształowym dziesięcioramiennym świeczniku dokonali m.in. utrwaleni na zdjęciu, od lewej: Bogdan Oleszek, Przewodniczący Rady Miasta Gdańska, Monika Tarnowska, Konsul Honorowa Francji oraz Andrzej Kantak, Konsul Honorowy Wielkiej Brytanii.

Wła-49
fot. Włodzimierz Amerski



Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież